Skocz do zawartości
rude_wredne

Komputer (głównie) do gier, 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Proszę o pomoc w zbudowaniu nowego PC. Jakiś już tam zarys mam, ale chętnie przeczytam co polecacie.

1. Karta graficzna: 3070 - miała być 3080, ale kosztuje 1k więcej niż 3070 i nigdzie nie jest dostępna. Myślałem również nad radeonem 6800/XT ale dostępność to też żart. Finalnie będzie 3070.

2. Procesor: AMD 5800x

3. Płyta główna: tutaj nie mam konkretnej. Coś do 600 zł. Czytałem gdzieś, że nie warto kupować low end x570 (czyli około 500 zł) tylko pójść w poprzednią generację płyt czyli b450. Główne chodzi mi o to, aby płyta była dobra pod dysk SSD m.2, dobrze współgrała z procesorem i obsługiwała ram, który dalej wymienię. Nie interesują mnie światełka RGB i nie będę też nic podkręcał.

4. Ram: g.skill 4x8 3600mhz cl16. Obojętny jest mi producent, ten najwięcej się powtarzał na internecie. Jeżeli ktoś ma jakieś lepsze, to proszę o propozycje. Cenowo tak samo jak te czyli 1000-1200. Światełka RGB zbędne.

5. Obudowa: nie mam żadnej na oku, wybór jest po prostu ogromny.. Interesują mnie proste odbudowy. Bez światełek RGB, bez jakichś fikuśnych wzorków, które potem trudno wyczyścić i trzeba się męczyć wacikami. Przede wszystkim taka, która będzie miała super przepływ powietrza. Do 500 zł. 

6. Dysk na system: M.2 250gb od Samsunga 

6.1 Dysk na wszystko inne: SSD 1tb, również od Samsunga

Pytanie odnośnie dysków - przy normalnym użytkowaniu i może czasem uklejenia czegoś w vegas z gry, wytrzyma dysk 2-3 lata?

7. Zasilacz: evga SuperNOVAG2 850W - Zdaję sobię sprawę, że pewnie za mocny, ale z drugiej strony, gdy wezmę 750 lub 650, to zaoszczędzę maks. 200 zł, więc równie dobrze mogę wziąć mocniejszy. 

8. Wiatrak do procesora: Nie mam jakiegoś konkretnego. Na wiatraczek wydam do 200 zł, więc jakiś silentiumpc czy coś podobnego. 

9. Monitor: LG 27GL850-B Jeżeli ktoś ma "lepszy" w tej samej cenie (1799), to poproszę.

Klawiatury, myszki i słuchawek nie wymienię, bo już sobie upatrzyłem konkretne.

Nie jestem fanbojem żadnego producenta i liczy się dla mnie tylko to, jak sprzęt działa, więc każda propozycja będzie super. Oczywiście w granicach rozsądku. Monitorów czy innego sprzętu, który poleca hardware unboxed i który jest dostępny raz w roku w Afryce raczej nie kupię ?

Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę proponuję pośrodku - coś na B550 np. Gigabyte B550 Auros Elite za 469 zł lub Asrock B550 Phantom Gaming 4 za 489 zł , ew. z tych droższych to MSI MAG B550 Mortar .

Co do ramu - odpuść sobie 4x8 GB tylko bierz 2x16 GB np. G.Skill Ripjaws V 2x16 GB DDR4 3600 mhz CL16 za 820 zł .

SSD już masz czy dopiero będziesz kupował ?

Jak kupujesz to jeden duży SSD 1-2 TB na całość od razu , albo 2x1TB bo wersje 2TB mogą być na gorszych pamięciach QLC .

Do gier za bardzo nie ma sensu brać SSD NVMe , jak koniecznie chcesz Samsunga to proponuję model 860 EVO 2 TB w wersji M.2 za 1199 zł lub w wersji SATA 2,5 " za 1250 zł .

Zasilacz zmienił bym na coś lepszego niż EVGA Supernova G2 np. Seasonic Focus Plus albo Corsair RMX .

Chłodzenie do procka - SPC Grandis 3

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyty b450 sa pod kazdym wzgledem gorsze od b550, nie masz obslugi pcie-expres dla grafiki ani dysku, same linie pod dyski z chipsetu tez sa wolniejsze. Za +- 550zl masz np. Gigabyte B550M AORUS PRO, ktora bez problemu obsluzy nawet procki 16 rdzeniowe oraz ma bardzo dobrej jakosci audio plus miejsce na 2 dyski nvme wiec komputer bedziesz mogl bez problemu z czasem rozbudowywac i obsluzy wszystkie najnowsze technologie, uzywam od kilku misiecy i absolutnie zadnych problemow z ryzenem 3600 @ 4.5GHz i DDR 3600MHz.

 

Jak bierzesz 32 GB ramu to lepiej 2x16 niz 4x8, bo 4 kosci bardziej obciazaja kontroler pamieci i moze byc koniecznosc obnizenia taktowania.

 

Dyski koniecznie chesz samsunga? W domowym uzytkowaniu nie zauwazysz roznicy wzgledem np.  Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe, ktory teraz jest w swietnej cenie okolo 470zl. Dyskow pci-e 4 raczej sie narazie nie oplaca kupowac, sa sporo drozsze, a roznicy w predkosci wczytywania czy responsywnosci nie zauwazysz  w domowych zastosowaniach.

Nie pakowalbym sie w  dyski ssd SATA, minimalnie tansze, a wolniejsze 4-6 razy.

 

Niezle wycioszona obudowa z filtrami przeciwkurzowymi oraz miejscem na multium wentylatorow to np. be quiet! Pure Base 500 Window Black za 350zl.

Grandis swietnie nada sie do twojego zestawu.

Monitor tylko 27 cali? Osobiscie uwazam 32 cale 16:9 za idealne rozwiazanie jesli siedziesz okolo metr od niego wypelnia cale pole widzenia i jest swietna immersja, zdecydowanie bardziej mi to odpowiada niz 27 cali - porownywalem.

 

Na twoim miejscu zastanowilbym sie tez czy jednak nie lepiej zlozyc zestawu na Intel Core i7-10700f, bo obecne ceny AMD to po prostu kosmos i sie wogole nie oplaca ich brac prawde mowiac. Ten i7 jest prawie 1000zl tanszy od Ryzena, a wydajnosc maja bardzo zblizona, ten tysiac jesli dolozysz do rtx 3080 (o ile go upolujesz) to bedziesz mial zdecydowanie szybszy zestaw niz ten na AMD w tej samej cenie.

Amd oplacalo sie pare miesiecy temu gdy wyrwalem mojego ryznea 3600 @ 4.5GHz za 819 zl okolo ?

 

Edytowane przez tyr83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę jednak o usunięcie tego tematu (https://forum.purepc.pl/topic/386579-komputer-g%C5%82%C3%B3wnie-do-gier-1440p/), a nie aktualnego ze względu na to, że tutaj odpowiedziały już dwie osoby. Przepraszam za kłopot.

1 hour ago, reyden said:

Płytę proponuję pośrodku - coś na B550 np. Gigabyte B550 Auros Elite za 469 zł lub Asrock B550 Phantom Gaming 4 za 489 zł , ew. z tych droższych to MSI MAG B550 Mortar .

Co do ramu - odpuść sobie 4x8 GB tylko bierz 2x16 GB np. G.Skill Ripjaws V 2x16 GB DDR4 3600 mhz CL16 za 820 zł .

SSD już masz czy dopiero będziesz kupował ?

Jak kupujesz to jeden duży SSD 1-2 TB na całość od razu , albo 2x1TB bo wersje 2TB mogą być na gorszych pamięciach QLC .

Do gier za bardzo nie ma sensu brać SSD NVMe , jak koniecznie chcesz Samsunga to proponuję model 860 EVO 2 TB w wersji M.2 za 1199 zł lub w wersji SATA 2,5 " za 1250 zł .

Zasilacz zmienił bym na coś lepszego niż EVGA Supernova G2 np. Seasonic Focus Plus albo Corsair RMX .

Chłodzenie do procka - SPC Grandis 3

Oki, przyjrzę się tym płytom i pewnie którąś z nich wezmę. Dzięki ? Z ramem jest tak, że gdzieś przeczytałem, iż quad channel jest bardziej wydajny (w niektórych grach nawet 20+ fps). Mógłbyś powiedzieć dlaczego quad jest ble? 

Nie, SSD jeszcze nie kupiłem. Po prostu każdy poleca Samsungi "4/5", itp. Chciałem jeden m.2 250gb na sam system i drugi, "zwykły" SSD 1tb na zwykłe użytkowanie. 2 TB to za dużo. Sądzisz, że m.2 na system i drugi dysk na resztę będzie ble i lepiej jeden, większy na wszystko brać? Jeżeli tak, to dlaczego?

Jeżeli chodzi o zasilacz - co jest złego w supernovie? 

Na pewno przyjrzę się chłodzeniu do procka, dzięki ?.

23 minutes ago, tyr83 said:

Plyty b450 sa pod kazdym wzgledem gorsze od b550, nie masz obslugi pcie-expres dla grafiki ani dysku, same linie pod dyski z chipsetu tez sa wolniejsze. Za +- 550zl masz np. Gigabyte B550M AORUS PRO, ktora bez problemu obsluzy nawet procki 16 rdzeniowe oraz ma bardzo dobrej jakosci audio plus miejsce na 2 dyski nvme wiec komputer bedziesz mogl bez problemu z czasem rozbudowywac i obsluzy wszystkie najnowsze technologie, uzywam od kilku misiecy i absolutnie zadnych problemow z ryzenem 3600 @ 4.5GHz i DDR 3600MHz.

 

Jak bierzesz 32 GB ramu to lepiej 2x16 niz 4x8, bo 4 kosci bardziej obciazaja kontroler pamieci i moze byc koniecznosc obnizenia taktowania.

 

Dyski koniecznie chesz samsunga? W domowym uzytkowaniu nie zauwazysz roznicy wzgledem np.  Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe, ktory teraz jest w swietnej cenie okolo 470zl. Dyskow pci-e 4 raczej sie narazie nie oplaca kupowac, sa sporo drozsze, a roznicy w predkosci wczytywania czy responsywnosci nie zauwazysz  w domowych zastosowaniach.

Nie pakowalbym sie w  dyski ssd SATA, minimalnie tansze, a wolniejsze 4-6 razy.

 

Niezle wycioszona obudowa z filtrami przeciwkurzowymi oraz miejscem na multium wentylatorow to np. be quiet! Pure Base 500 Window Black za 350zl.

Grandis swietnie nada sie do twojego zestawu.

 

Na twoim miejscu zastanowilbym sie tez czy jednak nie lepiej zlozyc zestawu na Intel Core i7-10700f, bo obecne ceny AMD to po prostu kosmos i sie wogole nie oplaca ich brac prawde mowiac. Ten i7 jest prawie 1000zl tanszy od Ryzena, a wydajnosc maja bardzo zblizona, ten tysiac jesli dolozysz do rtx 3080 (o ile go upolujesz) to bedziesz mial zdecydowanie szybszy zestaw niz ten na AMD w tej samej cenie.

Amd oplacalo sie pare miesiecy temu gdy wyrwalem mojego ryznea 3600 @ 4.5GHz za 819 zl okolo ?

 

Na pewno zobaczę te płyty główne, dzięki ?

Ha, jak patrzyłem testy quad vs dual channel ram to nic nie było o tym, co mówisz. Poczytam o tym więcej, dzięki.

Jeżeli chodzi o Samsung, to nie, nie jestem na nie napalony. Po prostu wszędzie je polecają. Te dyski Kingstona czemu aż o połowę tańsze od samsungowych? Gdzie jest haczyk ?

Jeżeli chodzi o obudowę i wiatrak, to właśnie te, które podałeś często się mi przewijały. Pewnie je wezmę, dzięki. 

Wiesz, z prockiem to jest tak, że nawet jak wezmę tańszy intel i uda mi się wyrwać 3080, to wtedy wyjdzie na to samo, ponieważ 3080 jest ciut lepsza od 3070. W rezultacie będzie słabszy procek od tego AMD, ale za to karta lepsza. Teraz jest na odwrót, więc na dobrą sprawę wyjdzie tak samo. No, i dostępność. 3080 będzie dostępna może za 3 miesiące. Może. Ja komputer próbuje złożyć od 5-6miesięcy. Wtedy jeszcze chciałem 2080super wziąć, ale poczekałem na premierę 3xxx. Ale dziękuję bardzo za propozycję. 

 

Edytowane przez rude_wredne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać Quad Channel to trzeba mieć odpowiednią platformę - aktualnie to tylko platformy HEDT ( Intel X299 czy AMD X399 ) oferują obsługę 3 i więcej kanałów - wtedy faktycznie można zyskać .

Co do PSU - Supernova G2 to dość stara konstrukcja , teraz są nowsze i lepsze konstrukcje PSU .

Co do ceny SSD Kingston vs Samsung - po części płacisz za markę , Samsung też ma lepsze kontrolery i kości NAND dlatego jest z reguły droższy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, reyden said:

Żeby wykorzystać Quad Channel to trzeba mieć odpowiednią platformę - aktualnie to tylko platformy HEDT ( Intel X299 czy AMD X399 ) oferują obsługę 3 i więcej kanałów - wtedy faktycznie można zyskać .

Co do PSU - Supernova G2 to dość stara konstrukcja , teraz są nowsze i lepsze konstrukcje PSU .

Co do ceny SSD Kingston vs Samsung - po części płacisz za markę , Samsung też ma lepsze kontrolery i kości NAND dlatego jest z reguły droższy .

Aaa, rozumiem. Czyli quad channel odpada, dzięki. 

Dzięki za wytłumaczenie psu, zobaczę te, które zaproponowałeś.

Nie za bardzo rozumiem co to są kontrolery i kości nand, ale dla codziennego używania nie powinno mieć to znaczenia? A ta cena to jest mega niższa, bo co najmniej o 50%. Sądzisz, że warto kupić dwa takie kingstony m.2 - jeden na system 250gb i drugi 1tb na normalne użytkowanie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsadzenie 4 kosci single rank powoduje, ze kazdy kanal dziala dodatkowo jako double rank co daje pare % wydajnosci, ale w zadnyp wypadku nie 20 fps. Tyle, ze to troche ryzyko czy uda sie 4 kosci ustabilizowac na 3600MHz zeby bylo 1:1 z infinity fabric co ma kluczowe znaczenie przy ryzenach, dobrze temat omowil kanal Actually Hardcore Overclocking na yt jesli cie to interesuje np.

, tyle ze jest po angielsku. Jak 4 kosci np. pojda max na 3200 Mhz zamiast 3600 na 2 kosciach to caly zysk wydajnosci z double rank stracisz, a tak sie zdaza  ze wzgledu na wieksza dlugosc sciezek i problemy z utrzymaniem jakosci sygnalu. Niestety sklepy zwykle nie podaja czy kosci sa single rank czy double rank, kosci 8GB zazwyczaj sa single rank, kosci 16GB moga byc ju double rank wiec biorac 2x16 moze sie udac uzyskac raz, ze zysk wydajnosci z double rank jak i brak problemow z powodu 4 kosci pamieci.

 

Problem z ryzenem 5800x jest taki, ze w grach bedzie marginalnie szybszy od i7-10700f, ktory tez jest 8 rdzeniowy i  ma wysokie taktowanie natomiast rtx 3080 jest DIAMETRALNIE szybszy od rtx 3070, o okolo 30%, zreszta w 1440p duzo czesciej bedziesz ograniczany wydajnoscia karty grafiki niz procesora, a 30% wydajnosci to roznica miedzy mozliwoscia cieszenia sie ultra z RT, a kombinowaniem z redukcja ustawien.

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-geforce-rtx-3070-vs-geforce-rtx-2080-ti?page=0,10

Osobiscie jakbym teraz mial skladac kompa bralbym to i7, doplata 1000zl za pare % wydajnosci do ryzena 5800x w tej chwili nie ma dla mnie sensu pomimo, ze intel nie ma obslugi pci-e 4 przebolalbym to na ta chwile, nastepna generacja cpu od intela ma byc obslugiwana na dostepnych teraz plytach z490 wiec jak za generacje czy dwie pci-e 4 bedzie robilo roznice  w wydajnosci gpu wystarczy, ze wymienisz proca, a reszta platformy zostanie.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, że po angielsku. Zobaczę to jutro ?

Ten procek, który proponujesz jest zbliżony wydajnościowo do i7-10700K? Czym w ogóle ta F na końcu się różni? Nie mogę znaleźć konkretnego testu, same te automatyczne porównania, na których wychodzi, że ten Intel vs 5800x to szajs i jedyna przewaga intela (nie na wszystkich stronach) to mniejszy pobór energii. Ale jeżeli teoretycznie wezmę i7-10700F, to wtedy jaką płytę główną polecasz? Taką jakąś ze średniej półki 500-600 zł maks. I rozumiem, że tam nie będzie problemów z tymi m.2 kingstonami, a sam cooler będzie oki ten sam, który wcześniej napisałeś (Grandis)? Ogólnie jest aż za dużo informacji na temat procesorów AMD. Jakieś benchmarki, cynamony, blendery. Jakbym czytał newsy Maziarza na benchmarku ? Dla mnie jest to po prostu przytłaczające, a i tak rozumiem z tego tyle, że AMD ma wincyj cyferek w testach, ale czy mi się to rzeczywiście przyda? Hejt na intela też nie pomaga i ciężko coś znaleźć konkretnego..

 

Jeżeli chodzi o monitor, który wcześniej poleciłeś - ja posiadałem BenQ 24 calowy. Ten to wydawał mi się duży. 27 jest większy, a 32 jeszcze większy i nie wiem czy nie byłby aż za duży. Może, gdy będę w sklepie, to zobaczę jak to będzie mi wyglądało na żywo. Dzięki za propozycję.

 

PS. Do pcie 4 podchodzę z dystansem, bo zanim będzie to pożyteczne, to minie dobre kilka lat pewnie. Tak samo jak 16 giga vramu w kartach od amd.

Edytowane przez rude_wredne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modele z f na końcu mają zablokowane / wycięte igpu .
10700f jest nieco wolniejszy od 10700k ,ma niższy zegar bazowy oraz niższy zegar turbo + brak OC ,ci do płyty to może być Gigabyte z490m albo ASRock z490 Phantom Gaming 4 z tych za ~600 zł,potem to Asus Z490m plus Prime lub gigabyte z490m Gaming x ,do tego ten sam ram co był podawany

Wysłane z mojego Redmi Note 9S przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10700f od 10700k rozni sie odrobine nizszym taktowaniem oraz brakiem mozliwosci OC plus brak zintegrowanego GPU. W grach 10700f trzyma taktownie 4700MHz z tego co widzialem na tym filmie

wiec bedzie okolo 7% mniej wydajny od 10700k podkreconego na 5.1GHz, ktory w grach jest porownywalny z 5800x, a czasem i 15% szybszy wiec nie tracisz duzo o ile wogole cos tracisz wzgledem 5800x. 

https://www.purepc.pl/test-ryzen-7-5800x-vs-core-i7-10700kf-na-rtx-3080-i-rx-6800-xt?page=0,9 tutaj masz test na 10700k @ 5.1, mozesz mniej wiecej ocenic gdzie bedzie 10700f na jego podstawie.

 

Grandis do tego proca wystarczy chyba, ze jestes maniakiem ciszy to mozesz dolzyc do noctua.

 

Co do plyty glownej to nie doradze, bo nie sledzilem plyt pod intela.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, reyden said:

Modele z f na końcu mają zablokowane / wycięte igpu .
10700f jest nieco wolniejszy od 10700k ,ma niższy zegar bazowy oraz niższy zegar turbo + brak OC ,ci do płyty to może być Gigabyte z490m albo ASRock z490 Phantom Gaming 4 z tych za ~600 zł,potem to Asus Z490m plus Prime lub gigabyte z490m Gaming x ,do tego ten sam ram co był podawany

Wysłane z mojego Redmi Note 9S przy użyciu Tapatalka
 

No, dobrze. A czysto teoretycznie - na co pozwoli droższa płyta główna (np. Asus z490m plus prime) w porównaniu z tymi tańszymi, które poleciłeś? 

 

10 minutes ago, tyr83 said:

10700f od 10700k rozni sie odrobine nizszym taktowaniem oraz brakiem mozliwosci OC plus brak zintegrowanego GPU. W grach 10700f trzyma taktownie 4700MHz z tego co widzialem na tym filmie

wiec bedzie okolo 7% mniej wydajny od 10700k podkreconego na 5.1GHz, ktory w grach jest porownywalny z 5800x, a czasem i 15% szybszy wiec nie tracisz duzo o ile wogole cos tracisz wzgledem 5800x. 

https://www.purepc.pl/test-ryzen-7-5800x-vs-core-i7-10700kf-na-rtx-3080-i-rx-6800-xt?page=0,9 tutaj masz test na 10700k @ 5.1, mozesz mniej wiecej ocenic gdzie bedzie 10700f na jego podstawie.

 

Grandis do tego proca wystarczy chyba, ze jestes maniakiem ciszy to mozesz dolzyc do noctua.

 

Co do plyty glownej to nie doradze, bo nie sledzilem plyt pod intela.

No, dobrze. To tak pytanie do was obydwu: skoro zostaje mi tysiak, jeżeli nie wezmę 5800x, to nie ma czegoś pomiędzy 10700f a 5800x? Cos, co kosztuje np. 500 zł więcej niż 10700f, to wtedy mógłbym dołożyć troszeczkę ma płytę główną, jeżeli jest sens. Z góry tylko zaznaczę, że chodzi o coś, co będzie chodziło lepiej na stockowych zegarach bez boostów czy innych bajerów.

Dzięki!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, rude_wredne napisał:

No, dobrze. A czysto teoretycznie - na co pozwoli droższa płyta główna (np. Asus z490m plus prime) w porównaniu z tymi tańszymi, które poleciłeś? 

 

No, dobrze. To tak pytanie do was obydwu: skoro zostaje mi tysiak, jeżeli nie wezmę 5800x, to nie ma czegoś pomiędzy 10700f a 5800x? Cos, co kosztuje np. 500 zł więcej niż 10700f, to wtedy mógłbym dołożyć troszeczkę ma płytę główną, jeżeli jest sens. Z góry tylko zaznaczę, że chodzi o coś, co będzie chodziło lepiej na stockowych zegarach bez boostów czy innych bajerów.

Dzięki!!

10700f to krol oplacalnosci jesli chodzi o wydajnosc do wydanych pieniedzy, odrobine szybsze taktowania bazowe i mozliwosc OC ma 10700k, ale jest juz +- 300zl drozszy, a potem powyzej 2100zl sa juz 10 rdzeniowe 10850k, ale do zastosowan domowych nie ma to zbytnio sesnu, nie wykozystasz takiej mocy w grach, a przy okazjonalnym renderowaniu tez to wiekszej roznicy nie robi ? Dlatego doradzam 10700f i za zaoszczedzony tysiac polowanie na rtx 3080 ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc tak:

Płyta: Asus prime z490m plus

Karta: 3070 - naprawdę nie chcę czekać pół roku na 3080 ?. Tak jak pisałem wyżej, komp miał mieć 2080 super, więc i tak będzie szybszy.

Procek: wezmę już ten 10700k

Zasilacz: be quiet dark power pro 750w - te, które poleca reyden nie są dostępne w sklepie "lokalnym", w którym składam.

Ram: g.skill trident z neo 16GBx2 3600 cl16

Dwa dyski Kingstona m.2 a200: jeden 250GB tylko na system, a drugi 1TB do użytkowania. 

Chłodzenie: be quiet dark rock 4 pro - również nie ma tych co polecacie w moim sklepie.

Obudowa: be quiet pro base 600 - nie ma pro base 500 w sklepie xd.

Teraz pytania - czy do trybu turbo na tym CPU wystarczy chłodzenie, które wybrałem? Niekoniecznie do 5ghz, nawet 4.8 będzie git.

Czy dobrym pomysłem jest kupowanie dwóch dysków z czego jeden specjalnie pod system, a drugi do użytkowania? Kasa nie gra roli w tym aspekcie, bo tanie są od Kingstona dyski. 

 

Dzięki bardzo za pomoc!!!

Edytowane przez rude_wredne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rude_wredne napisał:

 

Teraz pytania - czy do trybu turbo na tym CPU wystarczy chłodzenie, które wybrałem? Niekoniecznie do 5ghz, nawet 4.8 będzie git.

Czy dobrym pomysłem jest kupowanie dwóch dysków z czego jeden specjalnie pod system, a drugi do użytkowania? Kasa nie gra roli w tym aspekcie, bo tanie są od Kingstona dyski. 

 

Dzięki bardzo za pomoc!!!

Nie bralbym dysku 256GB tylko na system, to jest bardzo mala pojemnosc,  a zabiera cenny slot, teraz instalka gry potrafi miec ponad 200GB wiec ten dysk 1TB szybko zapchasz?

Chlodzenie spokojnie wystarczy, poszukaj w opcjach plyty trybu one click OC, zwykle jest cos takiego i moze bez kombinowania ustawi ci na sztywno taktowanie np 5 - 5.1 GHz ?

Ogolnie w grach procesory grzeja sie malo, nieraz 20 stpni chlodziej niz jak dowalisz jakies aplikacje mocno obciazajace operacje AVX- wtedy to sie robi piekarnik.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rude_wredne napisał:

Czy dobrym pomysłem jest kupowanie dwóch dysków z czego jeden specjalnie pod system, a drugi do użytkowania?

nie jest

mniejszy dysk jest wolniejszy i ma mniejszą żywotność

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, tyr83 said:

Nie bralbym dysku 256GB tylko na system, to jest bardzo mala pojemnosc,  a zabiera cenny slot, teraz instalka gry potrafi miec ponad 200GB wiec ten dysk 1TB szybko zapchasz?

Chlodzenie spokojnie wystarczy, poszukaj w opcjach plyty trybu one click OC, zwykle jest cos takiego i moze bez kombinowania ustawi ci na sztywno taktowanie np 5 - 5.1 GHz ?

Ogolnie w grach procesory grzeja sie malo, nieraz 20 stpni chlodziej niz jak dowalisz jakies aplikacje mocno obciazajace operacje AVX- wtedy to sie robi piekarnik.

1tb mi w zupełności wystarczy, naprawdę. Ja nie gram w masę gier, a w te, które gram regularnie, to są proste i relatywnie lekkie gry jak CSGO. Radziłem sobię z 512gb ssd i zawsze miałem co najmniej 40% wolnego miejsca - lubię porządek na kompie i nie trzymam gier/programów, bo "może kiedyś się przyda". Z tym dyskiem tylko na system chodzi mi o to, żeby po prostu on miał tam swoje miejsce. Czy jest to złe myślenie i lepiej po prostu wrzucić go na c/, a resztę aplikacji na d/? No, bo nie wezmę kolejny 1tb tylko na system. Powtórzę: 1tb na zwykłe użytkowanie w zupełności mi wystarczy. 

 

8 hours ago, rajtrasink said:

nie jest

mniejszy dysk jest wolniejszy i ma mniejszą żywotność

 

O ile taki dysk jest wolniejszy? I tak jak wyżej napisałem - lepiej wziąć jeden dysk, system na c/, a resztę na d/? Żywotność się zmniejsza o ile? Z 5 lat na 3? 

 

Jaka jest najlepsza opcja z tymi dyskami, zostawianiem miejsca na system i resztę?

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rude_wredne napisał:

1tb mi w zupełności wystarczy, naprawdę. Ja nie gram w masę gier, a w te, które gram regularnie, to są proste i relatywnie lekkie gry jak CSGO. Radziłem sobię z 512gb ssd i zawsze miałem co najmniej 40% wolnego miejsca - lubię porządek na kompie i nie trzymam gier/programów, bo "może kiedyś się przyda". Z tym dyskiem tylko na system chodzi mi o to, żeby po prostu on miał tam swoje miejsce. Czy jest to złe myślenie i lepiej po prostu wrzucić go na c/, a resztę aplikacji na d/? No, bo nie wezmę kolejny 1tb tylko na system. Powtórzę: 1tb na zwykłe użytkowanie w zupełności mi wystarczy. 

 

O ile taki dysk jest wolniejszy? I tak jak wyżej napisałem - lepiej wziąć jeden dysk, system na c/, a resztę na d/? Żywotność się zmniejsza o ile? Z 5 lat na 3? 

 

Jaka jest najlepsza opcja z tymi dyskami, zostawianiem miejsca na system i resztę?

Dzięki.

Ja nie robię partycji, bo marnuje się wolne miejsce, wolę jedną dużą partycje, a w razie czego backup danych mam z chmury lub innrlego dysku. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10900F + dwa kity viper 4133 c18 - 2700zł

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamieci-do-komputerow-pc/patriot-pamiec-ddr4-viper-4-blackout-16gb-4133-2-8gb-cl18?utm_source=ceneo_spo&utm_medium=referral

https://www.ceneo.pl/99530967

twój 5800x z gskillem -3300zł po najtańszych cenach

różnica 600zł na korzyść zestawu intela który średnio będzie równie szybki a w grach nie będzie odstawać nawet od 5900x który kosztuje więcej niż twój cpu z 32g ramu.

 

zasilacz - tutaj fajną opcją jest nowy phanteks.bebechy to focus gold a cena 50zł niższa

https://www.ceneo.pl/85936170

 

jak obudowa z przepływem to tutaj p400a mesh zamiata tylko trzeba jej dorzucić wentylator na tył .sama obudowa to jednak 400zł więc w budżecie 500zł się meiści buda+wentyl i zostaje

 

 

 

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, tyr83 said:

Ja nie robię partycji, bo marnuje się wolne miejsce, wolę jedną dużą partycje, a w razie czego backup danych mam z chmury lub innrlego dysku. 

Rozumiem, ale z punktu widzenia stabilności i szybkości tych dysków i systemu/programów które będą na różnych dyskach/partycjach (w wypadku jednego dysku) nie wpływa to lepiej, jeżeli się je rozdzieli? 

 

1 hour ago, Novice said:

10900F + dwa kity viper 4133 c18 - 2700zł

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamieci-do-komputerow-pc/patriot-pamiec-ddr4-viper-4-blackout-16gb-4133-2-8gb-cl18?utm_source=ceneo_spo&utm_medium=referral

https://www.ceneo.pl/99530967

twój 5800x z gskillem -3300zł po najtańszych cenach

różnica 600zł na korzyść zestawu intela który średnio będzie równie szybki a w grach nie będzie odstawać nawet od 5900x który kosztuje więcej niż twój cpu z 32g ramu.

 

 

Ja już zmieniłem 5800x na 10700K (5 postów wyżej aktualny build). Różnica pomiędzy 10700K, a 10900F w grach to 4 fps. 4 FPS za 300 zł to słaby biznes. Ram, który poleciłeś jest cl18. Ram, który ja wybrałem, jest cl16. Różnią się MHz - 4133 vs 3600. W praktyce różnica też będzie chyba kilka FPS. (?)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg ppc 4133 c19 wypada lepiej od 3600 c16,to jest 4133 c18 więc nawet trochę lepiej.

co do 10700K to się zgodzę w 100%.ja osobiście natomiast wolałbym 10/20 4.5G od 8/16 5G.masz jednak rację że między 10700K a 10900F nie będzie w grach wielkiej różnicy.

jest jeszcze wersja 10700KF tańsza

 

tu masz fajny 850w za 550zł jakby tamten 750w był za mało

https://www.ceneo.pl/88590744#tab=reviews_scroll

zasilacz na platformie CWT (tej co rmx/rmi) podobno super jakościowo wg. recenzji

od bliźniaczego rm850x tańszy 100zł

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rude_wredne napisał:

Rozumiem, ale z punktu widzenia stabilności i szybkości tych dysków i systemu/programów które będą na różnych dyskach/partycjach (w wypadku jednego dysku) nie wpływa to lepiej, jeżeli się je rozdzieli?

Podział na partycje dysku SSD tego nie da. Chcesz mieć bezpieczeństwo danych, to rób kopie bezpieczeństwa na innym nośniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, rude_wredne napisał:

nie są dostępne w sklepie "lokalnym", w którym składam.

co to za sklep bo może ma inne ciekawe zamienniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rude_wredne napisał:

Rozumiem, ale z punktu widzenia stabilności i szybkości tych dysków i systemu/programów które będą na różnych dyskach/partycjach (w wypadku jednego dysku) nie wpływa to lepiej, jeżeli się je rozdzieli? 

 

Nie bedzie zadnej roznicy, od lat u mnie jeden dysk = jedna partycja i nigdy nie mialem z tym problemow zadnych.

 

Godzinę temu, Novice napisał:

 

co do 10700K to się zgodzę w 100%.ja osobiście natomiast wolałbym 10/20 4.5G od 8/16 5G.masz jednak rację że między 10700K a 10900F nie będzie w grach wielkiej różnicy.

 

Praktycznie nie ma zastosowan domowych gdzie 10 rdzeni @ 4.5GHz bezdie lepsze od 8 @ 5 GHz, napewno w grach wolniej taktowane 10 rdzeni bedzie gorsze, tak samo wiekszosc aplikacji, malo zadac da sie idealnie zrownoleglic poza renderami. Ewentualnie jak ktos chce streamowac uzywajac kompresji na CPU chociaz do tego raczej sie uzywa osobnych kart, zreszta rowniez wbudowany enkoder nvidii w GPU radzi sobie z tym swietnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można też za 1300zł wyrwać 10700F z 4.6G all core turbo

najbardziej opłacalny w tym momencie do gier cpu bez dwóch zdań

 

do tego zestaw wiplerów 4133 c18 za 470zł i jakaś przyzwoita płyta typu z490 a-pro (625pln) i za cenę samego 5800x mamy całą platformę

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc. Jeżeli chodzi o procek, to wybiorę, jak już wcześniej napisałem, 10700K. Ram wezmę Corsair dominator Platinum 2x8 3200mhz cl16 lub te same pamięci, tylko że 4x8. Wiem, że są "szybsze" pamięci od tych, ale w testach te Corsairy zawsze mieszczą się w top5, a w ogóle w grach różnica to jakieś maksymalnie 5 fps. Swoją drogą jest nieźle na*ebane w pamięciach.. cl i MHz są mylne, jest tego po prostu za dużo i większość to jakiś szajs.. Zasilacz prawdopodobnie będzie be quiet dark power pro 750w, chyba że w sklepie zalecą 850w. Na moje pytania odnośnie dysków w sumie nikt konkretnie mi nie odpowiedział czy warto, czy nie, więc podpytam się w sklepie u ekspertów czy warto dać jeden 250gb tylko na system, a drugi dysk 1tb na resztę. Zdaję sobię sprawę, że 1tb to "mało", ale powtórzę, że radziłem sobię z 512 SSD na którym był i system i wszystkie inne aplikacje/gry/filmy. Za oszczędzony hajs za procka AMD i ewentualnego ramu, spróbuję dorwać 3080, chociaż wątpię, żeby się udało. Jeżeli się nie uda, to dołożę na "lepszą" płytę główną. 

Jeszcze raz dzięki za polecenie procków Intela. Muszę przyznać, że dałem się ponieść tej fali ubóstwiania AMD, a tak zaoszczędziłem pół tysiąca+. 5800x rzeczywiście może i jest lepszy w jakimś profesjonalnym zastosowaniu bądź ma wincyj cyferek w benchmarkach, ale dla zwykłego użytkowania są to pieniądze wyrzucone w błoto. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...