Skocz do zawartości
el caco

Jakie graty do 5600x?

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem nowy rok zacząć od wymiany pcta. Ryśka 5600x zamówiłem w Proshopie (1400pln), może w styczniu dojdzie. Teraz zastanawiam się nad resztą. Podkręcanie zakończy się na włączeniu PBO. Komp do wszystkiego głownie blender później gry (Quake, Dark Souls, Sekiro, Elden Ring).

1. MOBO: MSI 550a-pro czy Gigabyte B550 Aourus Elite? A może coś innego w podobnej cenie?

2. RAM: Potrzebuje 32Gb tylko jaki? 3200MHz?

- Patriot 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Viper 4 - https://www.x-kom.pl/p/482926-pamiec-ram-ddr4-patriot-32gb-2x16gb-3200mhz-cl16-viper-4.html

3. GPU: Narazie zostaje Rx480

4. PSU: Chciałbym żeby było cicho więc 650w powinna chodzić pasywnie.

- Corsair RMx 650W 80 Plus Gold

5. CHŁODZENIE:

- Scythe Ninja 5 - https://www.x-kom.pl/p/600311-chlodzenie-procesora-scythe-ninja-5-2x120mm.html

6. BUDA: Wolałbym coś bez okna ale ten pociąg chyba już odjechał. Nie chcę wydawać więcej niż 300pln.

- Phanteks Eclipse P400A

- SilentiumPC Regnum RG6V TG - https://www.x-kom.pl/p/541990-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg6v-tg-pure-black.html

 

Największą zagwozdkę mam z RAMem i chłodzeniem. Przy 32Gb coś szybszego wychodzi już pare stów więcej. Ninja zaś ogranicza wymiary radiatora.

Doradźcie proszę co wybrać. Zmieści się to wszystko do budy?

Edytowane przez el caco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, el caco napisał:

Postanowiłem nowy rok zacząć od wymiany pcta. Ryśka 5600x zamówiłem w Proshopie (1400pln), może w styczniu dojdzie.

6 rdzeni  - nie za mało do blendera? w dodatku cena z doopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 100zl taniej mogles miec 8 rdzeniowego i7-10700f, ktory bylby szybszy w blenderze.

2. Do ryzena ram bierze sie co najmniej 3600 zeby dziala w trybie synchronicznym z infinitry fabric.

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zastanowiłbym się nad Intelem, tym bardziej jest dostępny.

Moja propozycja https://www.x-kom.pl/lista/f7lvmuypj

  • SilentiumPC Fera 3 120mm
  • SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold
  • Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe A2000
  • GOODRAM 32GB (2x16GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black
  • ASRock Z490 Phantom Gaming 4/ac
  • Intel Core i7-10700F
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Stever napisał:
  • SilentiumPC Fera 3 120mm

już tak nie skneruj i dołóż choć do fotisa

 i blender ma w głębokim poważaniu szybkość ramu więc nawet coś co ma 3000MHz wystarczy [gry to co innego]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Tylko, że nie wszystko w blenderze jest wielowątkowe, a renderowanie w cycles mogę zostawić na noc. W przyszłości i tak zakupie RTX i nie będe renderował na CPU bo to jest przepaść.

W blenderze spędzam dużo czasu ale to wciąż tylko hobby także nie mam jakichś terminów. Chodzi mi o to żeby się komfortowo modelowało/rzeźbiło. Bo to najbardziej irytuje. A czy później będzie renderować godzine czy dwie to już pal licho.

 

Do tych płyt na B550 mogę w razie czego wrzucić najmocniejszego ryzena a VRM nawet się nie spoci.

Chłodzenie chcę cichutkie dlatego wstępnie napisałem Ninja 5. Te SilentiumPC chyba będą głośne?

PSU od SilentiumPC widzę sporo tańszy tylko jak z głośnością?

 

Aha, dysków mam już pod dostatkiem także nie potrzebuje nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, el caco said:

Hmm. Tylko, że nie wszystko w blenderze jest wielowątkowe, a renderowanie w cycles mogę zostawić na noc. W przyszłości i tak zakupie RTX i nie będe renderował na CPU bo to jest przepaść.

W blenderze spędzam dużo czasu ale to wciąż tylko hobby także nie mam jakichś terminów. Chodzi mi o to żeby się komfortowo modelowało/rzeźbiło. Bo to najbardziej irytuje. A czy później będzie renderować godzine czy dwie to już pal licho.

 

Do tych płyt na B550 mogę w razie czego wrzucić najmocniejszego ryzena a VRM nawet się nie spoci.

Chłodzenie chcę cichutkie dlatego wstępnie napisałem Ninja 5. Te SilentiumPC chyba będą głośne?

PSU od SilentiumPC widzę sporo tańszy tylko jak z głośnością?

 

Aha, dysków mam już pod dostatkiem także nie potrzebuje nowego.

6 jajek 12 wątków spokojnie Ci wystarczy , długo robiłem na 8700K-4.8GHz nie było większego problemu , z grafiką racja dołożysz jakiegoś nowego RTX i będzie OK , teraz się możesz posiłkować prockiem przy małym tile size 16x16 / 32x32 a do reszty będzie ok.

Jak ceny nowych RTX 30xx nabiorą normalnej wartości to w miarę budżetu bierz nawet 3060Ti  w OptiX i CUDA zabija 2080Ti

Edytowane przez masin
edit
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak sobie to właśnie umyśliłem.

Tylko teraz ten RAM i chłodzenie. Te GOODRAMy  IRDM PRO o których pisał Stever się nadadzą do 5600x? Mają niskie radiatory więc powinny się zmieścić z Ninja5. 

No chyba, że coś innego niż ten Scythe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, el caco napisał:

No tak sobie to właśnie umyśliłem.

Tylko teraz ten RAM i chłodzenie. Te GOODRAMy  IRDM PRO o których pisał Stever się nadadzą do 5600x? Mają niskie radiatory więc powinny się zmieścić z Ninja5. 

No chyba, że coś innego niż ten Scythe.

Może zamiast tego chłodzenia Scythe proponował bym Ci chłodzenie Thermalright Macho Rev. C. Co do RAM, tak jak masz w zestawach polecanych od Sebastiana Patriot Viper Steel  3733 MHz. I koledzy powyżej mają rację. Nie warto oszczędzać na budzie ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem MSI B550a-pro i zasilacz XPG Core Reactor 750W. Zasilacz jest 100pln tańszy od tego RMxa 650, a mocniejszy. Z takim zapasem mocy nie powinno być problemu z hałasem. Płyte kupiłem bo się boję że za chwile znowu zdrożeje. Aourus Elite już po 750pln, lol.

Obudowa pewnie będzie ten Silentium bo widzę, że P400a podrożał. Chłodzenie jeszcze nie wybrałem ale będzie któreś z tych:

Ninja 5, Macho Rev C, Fuma 2, Mugen 5

Dzięki za propozycje.

 

Z ramem to myśle nad "Crucial 32GB (2x16GB) 3000MHz CL15 Ballistix". Wprawdzie tylko 3000MHz ale to zdaje się micron e-die i powinno się podkręcić. Są o 200pln tańsze od "G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Ripjaws V". Tylko nie wiem czy ryzykować. Ma ktoś takie w wersji 32Gb? (BL2K16G30C15U4B). Vipery w wersji 32Gb albo niedostępne albo drogie.

 

Aktualizacja:

Pc już poskładany. Ninja 5 mieści się bez problemu w Regnum RG6V TG. Ram to Crucial 3000Mhz podkręcony na 3600Mhz CL16.

Edytowane przez el caco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...