Skocz do zawartości
noname07

Legion Y540-17IRH - jak zmniejszyć temperaturę GPU w stanie spoczynku, prostych zadań?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Kupiłem niedawno Legion Y540-17IRH. Mam model tylko z dedykowana kartą graficzną Geforce rtx2060, bez zintegrowanej.

Zauważyłem ze przy prostych czynnościach jak przeglądnie Internetu, Word itp., wentylator włącza się na chwile po czym wyłącza i po jakimś czasie znowu to samo.

Nie włącza się na maks obrotów, jednak szum jest dość odczuwalny.

Zauważałem, że ma to związek z temperaturą GPU, gdy przekracza 50 stopni to wiatrak się uruchamia, gdy temperatura GPU zejdzie do 42 stopni, jest cisza. Po czym znowu temperatura wzrasta powoli do 50 stopni i cykl się powtarza.

Dodaj, ze w takich aplikacjach jak Lenovo Vantage, czy MSI afterburner nie ma możliwości ręcznego ustawienia prędkości wentylatorów.

 

Czy da się jakoś zmniejszyć w danym modelu temperaturę GPU, tak aby nie osiągała 50 stopni przy prostych zadaniach, stanie spoczynku? 

Czy jest możliwość zmiany gdzieś jakiegoś parametru, aby wiatraki uruchamiały się na przykład dopiero po przekroczeniu 60 stopni? W Lenovo Vantage nie ma takich opcji, w biosie też.

Edytowane przez noname07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz RTXa, więc nic dziwnego, ze masz takie temperatury. Ta karta w lapkach zawsze była gorąca.

Tylko Bóg wie, kiedy ta pasta na GPU została nałożona. Wiem, że Lenovo pozwala swoim Klientom na zmianę pasty, bez utraty gwarancji, więc spróbowałbym na początku zmienić. Polecam Silvera od Arctisa albo MX4 - zamawiaj i działaj. Daj znać czy coś to zmieniło. Nic innego mi nie przychodzi do głowy co możesz zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Dobry pomysł. Zmiana pasty na pewno nie zaszkodzi.

Można jeszcze pójść w  undervolting GPU. Myślicie, ze warto, żeby nie osiągnąć tych 50 stopni w IDLE? Wiem, że przeważnie undervolting stosuje się do zmniejszenia temperatur w stresie, a tutaj akurat chodzi mi o prace w jako takim spoczynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

bardzo dobry pomysł, warto, na pewno nie zaszkodzi , może pomóc. Pozdrawiam ?

nie chciał bym komuś wchodzić w kompetencje i wywoływać nie potrzebnych negatywnych emocji bo nie taki jest mój zamiar ale naprawiacz kart graficznych "Forest" z YT odradza stosowanie undervolting dla GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. 

A czy jest sposób na manualne sterowanie wiatrakami w podanym Lenovo? Jakiś mniej oficjalny, niekoniecznie bezpieczny sposób. Tak jak już wspomniałem, wiatraki się uruchamiają przy temperaturze GPU wyższej niż 50 stopni. Może da się gdzieś zmienić tą wartość na wyższą? Tak, żeby do tych 60 stopni był spokój.

W Biosie, lenovo vantage nie widzę takich opcji.

 

Edytowane przez noname07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 21:46, Mr.T... napisał:

nie chciał bym komuś wchodzić w kompetencje i wywoływać nie potrzebnych negatywnych emocji bo nie taki jest mój zamiar ale naprawiacz kart graficznych "Forest" z YT odradza stosowanie undervolting dla GPU.

 

W dniu 4.01.2021 o 22:18, Breaky83 napisał:

Mr.T... wszystko zależy od tego czy ktoś się na tym zna czy nie. Jeśli nie, lepiej nie robić, jeśli się znamy warto, można obniżyć temperatury podzespołów (np GPU), nieraz nawet wyeleminować piszczenie cewek (choć nie zawsze i tu lepiej sprawdza się vsync i inne rzeczy), czy też poprawić cisze w komputerze stacjonarnym , czy laptopie, a także zmiejszyć pobór mocy podzespołu komputerowego. To trochę jak z podkręcaniem procesora można zyskać, ale możemy też procesorowi zaszkodzić. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba z tego umieć skorzystać, wielu użytkownikom undervolting pomógł , choć z pewnością są i tacy co im zaszkodził. Pozdrawiam ?

Forest że zajmuje się naprawą kart to na temat UV pieprzy głupoty.Od kiedy UV jest szkodliwe dla gpu? jeżeli czemuś obniżasz napięcie na wejściu to jakim cudem wybrane elementy na karcie pobierają więcej prądu z czego? bo tak pipcy ten gość.Szacunek za to co robi ale on też czasem wystrzeli a nie nabije.

UV jest jak najbardziej bezpieczne i można sporo ugrać nie tylko na temperaturze,głośności czy poborze mocy ale i samym taktowaniu rdzenia w trybie boost.Zasada jest prosta,nie schodzisz z napięciem do minimum i zostawiasz pewną rezerwę czyli (jedno,dwa oczka) napięcia wyżej.Moja karta jest po UV i OC  pamięci na +1200MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, we wszystkich najbardziej popularnych programach do sterowania wiatrakami opcja ta jest zablokowana. Lenovo widocznie dobrze to zablokowało. Nie wiem czego by tu jeszcze użyć, żeby wykryło te wiatraki.

Undervoltingu sie trochę boję, bo mam małe doświadczenie. W moim przypadku jest istotne obniżenie napięcia gdy GPU ma 300 na rdzeniu i 405 na pamięciach, bo na takich zegarach pracuje w stanie spoczynku. Dziwne, że takie małe wartości z niczego powodują wzrost temperatury ponad 50 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...