Skocz do zawartości
Sztygar93

Potrzebne zamienniki - zasilacz + chłodzenie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój komputer służący mi do użytku domowego (czyli do wszystkiego po trochu w zasadzie) powoli dobija już szóstego roku użytkowania. Nie jestem na bieżąco z nowinkami technologicznymi, wtedy przy składaniu doradzał mi kumpel i znacznie ograniczał mnie budżet... no ale zarówno wtedy jak i teraz sprzęt mi na moje potrzeby wystarczał i wystarcza. Sęk w tym, że pomimo regularnego czyszczenia i konserwacji zaczyna mnie drażnić to jak głośno pracuje. Nigdy do ultra cichych nie należał no ale... Już po chwili od włączenia, nawet jak nic nie robię zaczyna się lekki (chyba?) szum. Jak komputer dłużej pochodzi, a jeszcze go dobije, jakoś obciąże, czy to gierką czy wieloma kartami w żarłacznym chromie to jest jeszcze głośniej. Oglądając coś leżąc w łóżku - drażni.  Pewnie nie można tego jeszcze nazwać hałasem, ale jak potarfię słyszeć że komputer jest włączony i pracuje będąc (wieczorem/w nocy) na drugim końcu 50-kilku metrowego mieszkania to chyba coś jest już wyraźnie nie tak :P .Koniec końców doszedłem do wniosku że ok - chłodzenie procesora jest liche, mogłoby być cichsze, ale jak je wyłączyłem i się skupiłem to okazało się że chyba więcej hałasu jednak robi wentylator od zasilacza. Tu zwracam się do Szanownego Państwa z prośbą o doradzenie jakichś zamienników dla tych dwóch komponentów, tak żeby wszystko "grało" jak należy z resztą komponentów z zestawu. Mile widziany środkowy przedział cenowy, nie najtańsze, ale też nie kosztowne produkty z górnej półki, no i żeby było CICHO bo chyba z wiekiem robię się bardziej drażliwy. Mój zestaw:

 

Procesor: AMD X6 FX-6300 s.AM3+ BOX

Płyta główna: Gigabyte GA-990XA-UD3 s.AM3+

Karta graficzna: Gigabyte GF GTX750Ti 2048MB 128bit PCI-E OC

RAM: GEIL DDR3 8GB 1600MHZ DRAGON RAM C11

Dysk: Seagate ST1000DM003 1TB sATA III 64MB

Chłodzenie procesora: Arctic Alpine 64 GT Rev 2 (Po latach stwierdzam że chyba kosztem reszty komponentów musiałem wziąć najtańsze jakie było bo to aż w oczy razi)

Zasilacz: NeoTEC Magnux GX-500W Bulk, ATX12V 2.0, zasilacz 500W

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę nie w temacie.

W opisie widzę, że, masz 8 GB RAM a na zdjęciu jedna kość.

Choć sprzęt już swoje lata ma, demonem prędkości nie jest, choć Tobie wystarcza jego wydajność to pomyślałbym nad dołożeniem drugiej kości RAM, żeby działało w dual-chanel - powinno to dać minimalne przyspieszenie.

No chyba, że do zdjęcia wyjąłeś pamięci ale widać, że na zdjęciu komputer jest włączony.

Edytowane przez pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pietach napisał:

Tak trochę nie w temacie.

W opisie widzę, że, masz 8 GB RAM a na zdjęciu jedna kość.

Choć sprzęt już swoje lata ma, demonem prędkości nie jest, choć Tobie wystarcza jego wydajność to pomyślałbym nad dołożeniem drugiej kości RAM, żeby działało w dual-chanel - powinno to dać minimalne przyspieszenie.

No chyba, że do zdjęcia wyjąłeś pamięci ale widać, że na zdjęciu komputer jest włączony.

Bardzo trafna uwaga, dual channel daje kilkadziesiat % wydajnosci w miejscach procesorowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno rozebrałem komputer rodziców, który kiedyś dostali ode mnie w spadku:

Intel Dual Core 2160@3Ghz

Noctua NH-U12

MSI P35 Neo2

Zasilacz Corsair HX520

Obudowa Lian li PC6 z 3x 120mm wentylator

 

Może inni użytkownicy potwierdzą, że Noctua ze swoim wentylatorem jest bardzo cicha, podobnie jak Corsair HX520. Modele akurat są nie do zarżnięcia i będą pewnie jeszcze długo słuzyć jezli dopuszczasz opcję zakupu używek.

Jeżeli byłbyś zainteresowany czymkolwiek to chętnie się tego pozbędę bo stoi już 2 rok w szafie odkąd dostali w spadku notebooka.

 

Edytowane przez CLAU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Breaky83 napisał:

Sztygar93

nie chodzi o szerokość, a wysokość , zmierz ile miejsca jest od procesora do boku obudowy. Twój obecny wentylator jest poziomy ten nowy jest pionowy, chodzi o to czy wejdzie, czy bok obudowy się zamknie. Pozdrawiam :)

Taki właśnie jestem roztrzepany, ale jak widać wy zawsze czuwacie i poprawicie heh. No to w takim razie powinno dać radę, od płyty głównej do ściany obudowy mam 17cm, nawet 16,5 zawężając dla pewności w ramach granicy błędu. Na styk ale powinno wejść. Ściana z obudowy ma tubkę która odprowadzała powietrze z chłodzenia procesora ale to akurat jest kwestia odkręcenia paru śrubek.

2 godziny temu, Breaky83 napisał:

pietach & tyr83 przypominam , że autor nie narzeka na wydajność swojego komputera a na jego ,,głośność" . Dwa przypominam czytać posta całego od A do Z. Autor ma fx 6300 i GTX 750ti 2GB i nagle tu mu aż tak pomoże dołożenie drugiej pamięci i dual channel? W czym i ile procent ? Po trzecie jaki ma związek pamięć ram z ,,głośnością" komputera? Po 4-te serio próbujecie autora jeszcze wdawać w kolejne wydatki przy tym konfigu nie ma lepszych rozwiązań niż inwestowanie w ddr3 i starą platformę? Pozdrawiam ?

Panie, spokojnie, podzielili się swoją opinią i luz. Nad wrzuceniem dodatkowej kości myślałem już dawno ale jakoś pomysł umarł tak szybko jak się narodził. Teraz mam trochę odłożonej gotówki więc może warto się zastanowić nad tym znowu, ale to już inna bajka jak zauważył cytowany użytkownik.

 

 

Ogólnie jak mówiłem nie jestem w sprzęcie na biężaco, a w ostatnich dniach od przeglądania różnych produktów zanim napisałem tutaj na forum temat to aż rozbolała mnie głowa. Więc w tym całym mętliku - no i w sumie jedynej konkretnej propozycji od Breaky83 - to jestem w stanie przystać na te propozcje jeśli jest zielone światło pod kątem mojej ciasnej ale teoretycznie wystarczajacej obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Breaky83 idąc tym tokiem to już prawie jak całkowita wymiana komputera, a nie o to chodziło. Faktycznie powoli zaczynamy odbiegać od tematu. Miało być ciszej i lepiej schłodzone - podałeś propozycje, mówisz ze będzie śmigało - w sumie cel osiągnięty. W zależności od sklepu pewnie wielkiej różnicy cenowej nie będzie. Z Twoich linków wychodzi niecałe 300zł. Myślę, że ogólnie mógłbym dobić jeszcze do tych 350 jeśli jest coś lepszego po dołożeniu tych kilkudziesięciu złotych i jeśli faktycznie różnica byłaby jakoś odczuwalna. Jeśli nie to chyba można zostać przy obecnych propozycjach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. SSd dobry pomysł(drugie życie kompa), + zasilacz(oki) +fera?(ale tu trza myśleć o paście pod procka)

Ja na swoim core 2 quad jak robiłem rewitalizacje cpu, to miałem na procku przebarwienia od temperatury.

(procek biega na dal).

Tak żę na pastę trza uważać z co 1-2 lata od nowa nakładać niestety.(moim skromnym zdaniem).

Edytowane przez kazitut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...