Skocz do zawartości
peseq

Komputer około 6tys zl - bez karty graficznej. Prośba o poradę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Złożyłem sobie póki co wirtualnie maszynę, która będzie miała sprawdzać się w grach. Nie gram online, a jedynie single player. Komputer będzie podłączony do TV 4K z HDR poprzez HDMI 2.0b, bo jeszcze monitora nie nabyłem. Ogólnie nawet jak gra nie pójdzie w 4k zadowalająco to TV ma dobry natywny skaler rozdzielczości i nie ma tragedii, jeśli nie wyświetla natywnej rozdzielczości. Sprawdzane na lapku, który maksymalnie 1080p dawał.

 

Czytałem polecane zestawy, poczytałem różne fora (zagraniczne i polskie). Chcialbym Was profesjonalistów dopytać, czy dany sprzęt nie będzie się gryzł z niczym i czy nie będzie efektu jakiegoś wąskiego gardła.

Również będzie służył do internetu i różnych VODow. Czasem coś w nim popracuje, ale nie jakieś skomplikowane rzeczy. Głównie rozrywka.

 

-i7 10700K 3.8Ghz

Lub

-i9-10850K, 3.6GHz

(Wiem, że i9 lepszy, ale czy warto?)

 

-MSI MAG Z490 TOMAHAWK

 

-Ballistix 32GB Kit DDR4 2x16GB 3600 CL16 DIMM

Lub

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16

(Czy warto dopłacać do Ripjaws?)

 

-SeaSonic Focus GX-850W (FOCUS-GX-850)

(Na zasilaczu raczej nie chce oszczędzać, ale oczywiście bez przesady)

 

-ADATA XPG SX8200 PRO  1TB

Dysk 1TB w zupełności mi wystarczy, aktualnie w laptopie mam 512 i wolnego połowę. No i nie gram w 10 gier na raz. Maksymalnie 2. Więc 1 TB w zupełności wystarczy.

 

-Arctic Liquid Freezer II 360

Czy może wziąć model niższy i też da radę?

 

-Corsair Obsidian 500D

A tu obudowa.

 

Zauważyliście, że procesor jest ze zintegrowaną grafika, dlatego, że kartę graficzną planuje kupić za jakieś 2 miesiące, a chciałbym już móc zacząć używać sprzętu, bo laptop niestety już wyzionął ducha. Grałem za pomocą gfnow na nim, ale niestety pomimo internetu 600Mbps światłowód, ten występujący stuttering mnie dobijał. I na gfnow to nie to, co natywnie. Komputer raczej będzie chodził na nominalnych ustawieniach, chociaż na 100% bym jeszcze nie stawiał tezy ;)

Ogólnie ma być stabilnie, solidnie i nie za głośno..

Grafika w przyszłości (2 -3 miesiace) będzie RTX3080.

 

Oczywiście koszt jest - delikatnie mówiąc - z delikatnej gumy. I kilka stówek w jedną a nawet w drugą stronę nie będzie specjalnie przeszkadzało.

Czy po prostu olać to i wziąć zestaw z "polecanych za 10k" i go kupić bez grafiki.?

Sam nie wiem.

 

Wybrałem Intela, bo ogólnie czytałem testy i tak jakoś nie przepadam za AMD. No chyba... Że naprawdę warto. Ale różnica 5 klatek w jednej grze na korzyść AMD i różnica 5 klatek w innej grze na korzyść Intela, raczej ... Nie wiem czy aż tak bym się upierał, żeby wskoczyć na AMD.

 

Jeśli, ktoś ma jakieś zastrzeżenia albo cokolwiek - wysłucham chętnie - może czegoś się poduczę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne ceny AMD to porażka, więc też bym proponował zostać przy intelu. i7 vs i9 - na to musisz sobie sam odpowiedzieć czy wykorzystasz moc i9. Z490 Tomahawk ok, planujesz jakieś większe oc? Freezer 360 również ok. Nie wiem jak Ripjaws, ale ballistix są na micronach, więc tu masz możliwość OC. Zasilacz ok, buda kwestia gustu. Na pewno bym nie brał adaty tylko samsunga. Temat kontrolerów i kości, które zmieniła adata i wiele innych producentów, był dość mocno poruszany. https://www.x-kom.pl/p/431147-dysk-ssd-samsung-1tb-m2-pcie-nvme-970-evo.html

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że CS3030 ( oraz parę innych dysków na tym samym kontrolerze / pamięciach ) to teraz mina - podmieniony kontroler ( choć tutaj nie jest tak źle jeszcze ) oraz pamięci .

Zrobione to cichcem , pamięci są różne - często trafiają się padaczne QLC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Przeprogramowalem delikatnie konfig.

Ale tylko ze względu na to, że nie było płyty głównej tomahawk. Dałem mniej RAMu, bo faktycznie 32 to lekka przesada no i seasonic 750 również wystarczy - nie potrzeba raczej 850 (no i ten 750 jest Platinum a 850 gold). No chyba, że jednak wrócić do 850.?

 

Czy taki zestaw po delikatnej zmianie będzie ok?. Co najważniejsze, czy w tej obudowie zmieści się wszystko? Niby z tego co czytałem tak, ale wolę mieć jakieś potwierdzenie.

 

Obudowa-

-be quiet! Silent Base 801 (BGW29)

 

Zasilacz-

-SeaSonic FOCUS pX-750 (FOCUS-pX-750)

 

Płyta główna -

- MSI MPG Z490 GAMING PLUS

 

Procesor -

-Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16 MB, BOX

 

Chłodzenie -

-Arctic Liquid Freezer II 360

 

Pamięć RAM -

-G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 4000MHz, CL16 (F4-4000C16D-16GVK)

 

Dysk -

-Samsung 970 Evo 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7E1T0BW)

 

GPU - rtx 3080 (later)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2021 o 18:01, mataman napisał:

Takiej wyjdzie ten dysk https://www.x-kom.pl/p/490092-dysk-ssd-pny-1tb-m-2-pcie-nvme-xlr8-cs3030.html

Ma lepsze parametry niż przereklamowany samsung.

Pony duma ludzi na kasę zmieniając flaki w tym dysku. Już taki dobry nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Porobiłem kilka zmian ostatecznie. Sprzęt praktycznie cały zamówiony.
Jednak 32GB ram wziąłem 3600Mhz i ogólnie brakuje jedynie mi chłodzenia, bo jednak mam na oku inne, ale sam nie wiem jakie wziąć na 100%.
Dam znać jak już skompletuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat bo mam pytanie.

 

To?

Corsair mp510?

https://www.morele.net/dysk-ssd-corsair-mp510-960-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-cssd-f960gbmp510b-5941931/

Czy ten:

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-irdm-m-2-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-ir-ssdpr-p34b-01t-80-7422127/

Goodram irdm

W wersji 1TB 544zl.

 

 

Jest różnica w parametrach a delikatnie zgłupiałem

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.
Tak jak napisałem, że się odezwę jak złożę..
Kilka zmian było, no i udało mi się kupić rtxa z Azerty.nl ale to również kombinowałem.
Tak więc się przedstawia.
Wszystko chodzi ładnie i cieszy ryjek.

i9 10850K
AiO Corsair iCUE H150i RGB Pro XT
MSI Z490 Gaming Edge WiFi
Gigabyte RTX 3080  Gaming OC
HyperX Predator 2x16 GB RAM 3600MHz
SSD Corsair MP510 960 GB
Seasonic GX 850W
be quiet! Silent Base 801 (BGW29)

Zadowolony jestem i gram:)
Narazie nic nie kręciłem, bo nie potrzebuję itp, jedynie pytanie czy wynik w timespy jest ok?
17tys.
Czasem waha się w okolicach 16800 - 17100.
Aha. No i taktowanie pamięci mnie interesuje. Dziwnie czasem programy pokazują. dab489768db19e943599af7a4448220c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, peseq napisał:

Ok.
Tak jak napisałem, że się odezwę jak złożę..
Kilka zmian było, no i udało mi się kupić rtxa z Azerty.nl ale to również kombinowałem.
Tak więc się przedstawia.
Wszystko chodzi ładnie i cieszy ryjek.

i9 10850K
AiO Corsair iCUE H150i RGB Pro XT
MSI Z490 Gaming Edge WiFi
Gigabyte RTX 3080  Gaming OC
HyperX Predator 2x16 GB RAM 3600MHz
SSD Corsair MP510 960 GB
Seasonic GX 850W
be quiet! Silent Base 801 (BGW29)

Zadowolony jestem i gram:)
Narazie nic nie kręciłem, bo nie potrzebuję itp, jedynie pytanie czy wynik w timespy jest ok?
17tys.
Czasem waha się w okolicach 16800 - 17100.
Aha. No i taktowanie pamięci mnie interesuje. Dziwnie czasem programy pokazują. dab489768db19e943599af7a4448220c.jpg
 

Ja mam pytanie - gdzie i za ile dostałeś RTX 3080? 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z azerty.nl kupił mi go znajomy mieszkający w Holandii. Za 1200euro. Wiem. Przepłaciłem, ale to akurat jest mało ważne, bo od dawna chciałem gamingowego sprzeta. Od gf6800GT nic mocnego nie miałem. Zawsze konsole. Także..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, peseq napisał:

Z azerty.nl kupił mi go znajomy mieszkający w Holandii. Za 1200euro. Wiem. Przepłaciłem, ale to akurat jest mało ważne, bo od dawna chciałem gamingowego sprzeta. Od gf6800GT nic mocnego nie miałem. Zawsze konsole. Także..

Patrząc na obecne ceny to w sumie dużo nie zapłaciłeś 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...