Skocz do zawartości
Montajn_Eryk

Zepsułem bios?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam komputer:
Płytę główną: MSI z370 sli plus
Zasilacz: Cooler master silent pro 700w
Procesor: Intel i5 9400f

Od kilku tygodni miałem problem z pamięciami ram G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis, sprawdziłem je memtestem64 i pokazywały błędy, więc oddałem je na gwarancję do morele. Gdyż zostałem bez komputera, który był mi obecnie potrzebny, pożyczyłem pamięć ram hyperx od kolegi. Po zamontowaniu komputer nie chciał się włączyć i na ez led debug zaczęły mrugać na przemian cpu i dram. Zresetowałem cmos zworką i komputer zaczął działać. Odłączyłem go, by położyć na biurko i ponownie na ez debug zaczęły na przemian mrugać. Ponownie zwarłem zworkę, ale nic to nie dało, spróbowałem wyjąć baterię biosu i zewrzeć te dwa piny gdzie znajdowała się bateria (oczywiście z wyłączonym zasilaniem komputera). Poszedłem robić coś innego i jak wróciłem, przez przypadek włączyłem komputer bez baterii, ale po chwili się zorientowałem i wyłączyłem go, by włożyć baterię. Po włożeniu, zamontowaniu karty graficznej i włączeniu pc zaczęła stale świecić lampka na ez debug CPU. Czy możliwe, że przez zawrzenie tych 2 pinów gdzie była bateria zepsułem biosa? A jeżeli tak czy morele przyjmie mi na gwarancję i naprawią płytę, jeżeli nie napiszę, że zwarłem te 2 piny od baterii? Dodam jeszcze, że ledy na karcie graficznej się nie świecą a wentylatory działają.

Edytowane przez Montajn_Eryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hakomo2020 napisał:

na monitorze nic się nie wyświetla?

Nic czarny ekran

 

Godzinę temu, 8gwiazdek napisał:

czas zajrzeć do instrukcji obsługi od płyty i spojrzeć na schemat podłączenia pamięci RAM

Podłączyłem do gniazda które było na instrukcji i nic to nie dało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Montajn_Eryk napisał:

Witam mam komputer:
Płytę główną: MSI z370 sli plus
Zasilacz: Cooler master silent pro 700w
Procesor: Intel i5 9400f

Od kilku tygodni miałem problem z pamięciami ram G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis, sprawdziłem je memtestem64 i pokazywały błędy, więc oddałem je na gwarancję do morele. Gdyż zostałem bez komputera, który był mi obecnie potrzebny, pożyczyłem pamięć ram hyperx od kolegi. Po zamontowaniu komputer nie chciał się włączyć i na ez led debug zaczęły mrugać na przemian cpu i dram. Zresetowałem cmos zworką i komputer zaczął działać. Odłączyłem go, by położyć na biurko i ponownie na ez debug zaczęły na przemian mrugać. Ponownie zwarłem zworkę, ale nic to nie dało, spróbowałem wyjąć baterię biosu i zewrzeć te dwa piny gdzie znajdowała się bateria (oczywiście z wyłączonym zasilaniem komputera). Poszedłem robić coś innego i jak wróciłem, przez przypadek włączyłem komputer bez baterii, ale po chwili się zorientowałem i wyłączyłem go, by włożyć baterię. Po włożeniu, zamontowaniu karty graficznej i włączeniu pc zaczęła stale świecić lampka na ez debug CPU. Czy możliwe, że przez zawrzenie tych 2 pinów gdzie była bateria zepsułem biosa? A jeżeli tak czy morele przyjmie mi na gwarancję i naprawią płytę, jeżeli nie napiszę, że zwarłem te 2 piny od baterii? Dodam jeszcze, że ledy na karcie graficznej się nie świecą a wentylatory działają.

Witam, tak trochę  trudno cos zrozumieć z twojej wypowiedzi, tylko bez nie potrzebnych emocji, spróbujmy cos ustalić.

procesor i5 9400f ma natywne wsparcie po przez kontroler dla obsługi pamięci ram DDR4-2666, pomięci w biosie te które oddałeś na  gwarancje były ustawione na jaka szybkość ?

po zmianie pamięci od kolegi za pewne włożyłeś od razy obydwie kości , w gniazda 2 i 4 ? a czy ta pamięci od kolegi to jaka maja szybkość ?

a zakładam ze jak komputer działał to wgrałeś najnowszy dostępny bios 7B46vAA ? 

do włożenia baterii nie potrzeba wyłączać zasilania można przy włączonym biosie czy systemie, dalej  po przez zwieranie pionów od funkcji reset CMOS  nie psuje się biosu czy płyty głównej.

zasadniczo jak płyta nie nagrzewa procesora to nie jest za dobrze, ale aby samemu sprawdzić czy problem dotyczy płyty czy CPU trzeba by posiadać druga płytę i drugi procesor czyli oddając sprzęt na gwarancje oddał bym w komplecie ale najpierw popatrzył bym czy w okolicy nie ma sklepu komputerowego posiadającego od razu serwis przy sklepie, koszt sprawdzenia to może być około 30-50 pln ale dostaniesz informacje co trzeba oddać na gwarancje a co jest sprawne . 

możesz tez zapoznać się z moim wpisem i przeprowadzić procedurę ale jak już sam napisałeś cpu się nie nagrzewa to słabo to wygląda.

https://forum.purepc.pl/topic/386736-pomocy-nowo-złożony-komputer-się-nie-uruchamia/?tab=comments#comment-4118282

 reklamując sprzęt nie pisze się co się robiło, tylko ze przestał działać .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...