Skocz do zawartości
KeyserS

Ocena zestawu do 5k bez grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do złożenia komputera do gier i od paru tygodni intensywnie śledzę ten portal i forum.
Budżet koło 5k bez grafiki, w miarę elastyczny. Przekrój gier szeroki: od FPS, przez wiedzminy, assassiny, rzeczy typu Tekken do Civ6.
Doszedłem do wniosku, że nie będę czekał na nową generację płyt i procesorów, która i tak zaraz się zmieni, tylko teraz złożę coś solidnego co wystarczy na parę lat.
To co dla mnie konieczne to możliwość zainstalowania napędu optycznego a co bym chciał to fajne, czyli nie festyniarskie podświetlenie wnętrza.

To co już mam to płyta MSI MPG Z490 Gaming Plus.

Do tego planuję zakupić:
1. Procesor Intel Core i5-10600K - z integrą żebym spokojnie zaczekał aż ceny/dostępność GPU trochę znormalnieje (celuję w RTX 3060 TI, np. Aorus)
2. RAM - celowałem w Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17 ale na stronie MSI nie widnieją jako kompatybilne (wiem, że nie wszystkie testują) i trochę podrożały. Myślałem też o HyperX Fury RGB, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17.
Co byście wybrali do tej płyty i procka? a może bez znaczenia? Nie wiem czy RGB w kostkach RAM ma sens przy podświetleniu płyty, grafiki i ewentualnie chłodzenia. Nie znam się na tym (jeszcze) ale na pewno spróbuję z czasem podkręcić te kostki, choćby dla satysfakcji własnej.
3. Obudowa- be quiet! Pure Base 600 - nic innego w miarę ładnego, polecanego i w przyzwoitej cenie z kieszenią 5.25 nie znalazłem.
4. Zasilacz - myślałem o Seasonic Focus albo Corsair RMx- 650 albo przy promocji 750W
5. Dysk - Kingston A2000 1TB + Crucial MX500 1TB
6. Chłodzenie - tu nie mam pojęcia, polecany jest be quiet! Dark Rock 4 Pro ale bardziej mi się podoba estetyka chłodzeń wodnych np. be quiet! Pure Loop 240 albo 280mm.

Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Poczytałem o tych viperach, na początek to na pewno overkill ale będę obserwował, na razie trochę drogo wychodzą.

Mam pytanie odnośnie be quiet! Pure Loop 240 i be quiet! Pure Base 600. Z tego co wyczytałem na proline.pl to 240 to max co mi wejdzie na górę lub przód przy zachowaniu zatoki 5.25, której potrzebuję. Jest tam tez taki zapis:
Regulowany, górny otwór wentylacyjny może zostać zamknięty dla absolutnej ciszy, częściowo otwarty dla lepszego przepływu powietrza lub całkowicie otwarty celem zamontowania radiatora chłodzenia wodnego

Czy ten zapis oznacza że montując chłodzenie wodne na górze obudowy, będę musiał na stałe zdemontować pokrywę górną?
Sorry jeśli to głupie pytanie, ale jakoś tego nie widzę (kurz i hałas).

Edytowane przez KeyserS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że tak.

Zobacz, jakbyś miał ten górny dekiel, to byś miał dwa mikro paski. Więc byś miał mały piekarnik w kompie.. https://www.x-kom.pl/p/343850-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-600-czarna.html?gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_z0z_JGBc9ofrKSm61H2-siBnqaUInLKLUCOPlkxPoPbHPmoScMXtRoC4ukQAvD_BwE#modal:galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pure base 600 i to wyglada tak, ze tak ze te górna klapke mozesz całkowicie zdemontowac, całkowicie zamknąc, albo zostawić taka uchylona na okolo 1-2cm - wtedy to wyglada troche jak taki daszek.

Aha te 2 mikro paski o ktorych pisal roar.RAR nie zapewniają praktycznie żadnego przepływu powietrza.

Jesli bedziesz chciał dac chłodnice na górę to bedziesz musiał raczej całkowiecie zdemontować pokrywe, niestety nie wygląda to wtedy zbyt elegancko. Przy i5-10600k raczej bym odpuscił wodne na rzecz dobrego chłodzenia powietrznego. Topowe konstrukcje przebijają tanie zestawy AIO i działają bezobsługowo przez lata.

Edytowane przez cochin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za potwierdzenie tego co podejrzewałem. Wiem, że chłodzenie powietrzne wystarczy, nawet myślałem o Dark rock pro tak jak pisałem wyżej. Do wodnego ciągną mnie głównie względy estetyczne - gigantyczny jest ten dark rock pro. @cochin widzę ze masz dark rock 4 - jest sens dorzucać do wersji pro?

W międzyczasie zakupiłem Seasonica Focus GX 650 i Cruciala MX500. Polecany wyżej RAM obserwuje i czekam na lepszą cenę, procesor też, przydałaby się jakaś promocja bo patrząc na ceny grafiki to muszę kupić wersję procesora K na razie i czekać na lepsze czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dorzucił do wersji pro, wydając prawie 300zł na chłodzenie to chcesz już mieć takie z najwyższej półki. Patrząc że teraz dark rock 4 kosztuje 285zl, a wersja pro 355zl, to ja bym dorzucił te 70zł.

Ja po zakupie trochę żałowałem że nie wziąłem pro, jak zobaczyłem temperatury procesora po mocnym podkręceniu ? W sumie nie wiem czy pro by mi coś pomogło, ale na pewno by nie zaszkodziło ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KeyserS Dark Rocki to dobre chlodzenia, ale jest z nimi jeden problem - rozczarowujaca wydajnosc ponizej 800 rpm. A to jest wlasnie taka predkosc, powyzej ktorej nikt nastawiony na cichy cooler (czyli wiekszosc klientow bq!) nie chcialby wychodzic. Z drugiej strony te wentylatory sa ciche, ale nie wiem, czy koniec koncow efekt Cie zadowoli. Osobiscie na zadnego Dark Rocka bym nie postawil. Jak chcesz procka krecic i chcesz cichutko - za ta sama kase masz Scythe Fuma 2. Fajna alternatywa jest kolejny Scythe - Ninja 5 - i jest to najcichszy cooler na rynku, ale trudno powiedziec, czy da rade z OC.

Pure Base 600 jest cicha, ale bardzo slabo wentylowana, wiec mozesz skonczyc z komputerem goracym i glosnym (nie wiem jaka karta tam bedzie siedziec). Jednak obudow z miejscem na naped i to jeszcze takich dobrych jest jak na lekarstwo. Fajna opcja jest Armis AR7, ale nie jest to obudowa wyciszana. Jesli dobrze pamietam, Cooler Master ma cos z miejscem na naped w podobnej cenie: NR-cos tam. Jednak jest to obudowa typu meshowego, dziadowskiej jakosci i niewyciszana, wiec jak dla mnie trzy razy NIE. Jesli ma dla Ciebie znaczenie cicha praca komputera, warto odpuscic okna oraz swiatelka i dorzucic do Define R5 lub Antec P101 Silent - maja miejsca na naped i sa na tyle swietne, bys raczej nie mial powodu zmieniac ich przez dlugie lata.

Co do GX-RMx, to bardzo porownywalne zasilacze, ale - jesli mnie pamiec nie myli - GXy robia sie dosc glosne powyzej 60% obciazenia, wiec takie sobie z nich ,,zasilacze na lata". Poszperaj sobie po recenzjach, bo te zasilacze sa czesto ze soba porownywane.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cochin Dzieki, faktycznie różnica nie jest duża. Aczkolwiek zainteresowała mnie ta Fuma 2.

@Michał22 dzięki za wypowiedź - GXa juz kupiłem więc po sprawie. Pure Base 600 też - dziś rano wjechała w Vobisie 50 PLN taniej niż w najtańszym do tej pory Proline i się skusiłem. Poczytałem o pozostałych obudowach, które zaproponowałeś - tak jak mówisz, ciężko o dobrą obudowę z napędem a u mnie konieczny jest jeszcze kompromis w postaci szyby więc Fractal czy Antec odpadają. Nie wiem czemu wcześniej tego Armisa nie rozważałem bo wygląda ok. Co do chłodzenia to muszę poczytać jeszcze o tej Fumie, ma dużo mniej użytkowników niż Dark Rocki ale opinie dobre i wydaje się bardziej kompaktowa.

@roar.RAR i do innych: różnica w cenie między tymi Viperami, które poleciłeś (4133) a 4400 jest właściwie żadna. Czy te drugie nie będą w związku z tym lepszą opcją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KeyserS GX to swietny zasilacz, ale w moim mniemaniu zasilacz tej klasy kupuje sie z mysla o korzystaniu z niego przez te dlugie lata byc moze nawet dochodzace do dziesieciu lat gwarancji producenta. Kijowo by bylo jakby za niedlugo zasilal jakas pradozerna konfiguracje, ktora sprawi, ze bedzie glosny. I to wlasnie nadrabia RMx. Co do PB600, zobaczysz sobie, jak to bedzie.

W temacie obudow osobiscie nad wyglad preferuje wartosci uzytkowe jak potencjal wentylacyjny, wyciszenie czy filtracja. Wyglad przestanie cieszyc pewnie po miesiacu, a owe wartosci beda cieszyc przez caly czas uzytkowania obudowy. W obudowie nawet nie mam okna, bo wyciszana obudowa bez okna jest cichsza. Z PB600 w razie problemow z temperaturami i halasem przerzuc frontowy wentylator na druga strone mocowania (by byl troszke wycofany, a nie rownolegle do wlotow, bo to zwykle minus do osiagow) i/lub dorzuc na front jednego BL047, ktorego bedziesz mogl podpiac pod kontroler. Tak z ciekawosci wlasnie spojrzalem na ceny Anteka i R5 i kosmicznie odlecialy, wiec nie sa to na ten moment szczegolnie atrakycjne produkty (posrane czasy na zakup kompa Ci sie trafily). Zaproponowalem R5 zamiast R6 czy 7, bo to w zasadzie ta sama obudowa, a zwykla kosztowac 450-500 PLN. Anteka nigdy nie widzialem drozszego niz 510-520 PLN i byla to cena na granicy adekwatnosci. 

Coolery bq! maja niezle osiagi, swietna jakosc, dobry wyglad, cisze w nazwie, jakis taki ,,prestizowy feel" i glownie dlatego sa modne. Scythe to troche zapominana marka, ktora w temacie coolerow jest od bq! po prostu lepsza. Jest tez tansza, ale bez kompromisow, bo jakosc oferuje najwyzsza - to poziom Noctua czy wlasnie bq!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...