Skocz do zawartości
Fristajlo

Upgrade wiekowego grata - co trzeba / co można wymienić?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mój poczciwy, stary już komputer zaczyna coraz częściej zamulać i zwyczajnie migać się od obowiązków jakie mu narzucam. Ze złamanym sercem i studenckim portfelem zmuszony jestem wpakować w jakiś upgrade. Niestety, dawno już przestałem śledzić nowinki technologiczne, nie wiem co z czym , gdzie i jak. Wiem natomiast, że jestem pod krechą, ale ulepszenia są już konieczne - nie tylko ze względu na umiłowanie do gier wideo, ale przez charakter mojej pracy. Pracuję dużo w Premiere Pro, After Effects i w Photoshopie, a projekty robią się coraz bardziej skomplikowane, a materiały z kamer coraz cięższe. 

Pytanie do Was forumowicze, internauci, hobbyści i specjaliści: które podzespoły wymagają wymiany, a które poradzą sobie jeszcze z nowymi, wymienionymi częściami.

Produkt płyty głównej: MSI Z77A-G45 (MS-7752)

Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-3570K CPU @ 3.40GHz, 3401 MHz, Rdzenie: 4

RAM: 16 GB (na raczej starych kościach)

GPU: GTX 1050 Ti (jedyna inwestycja na przestrzeni lat)

Zasilanie: jakiś staruch, ale z te 6 lat temu był całkiem całkiem

Plus nie mam żadnej karty dźwiękowej ani sieciowej, a chyba warto mieć!

Tak jak wspomniałem - nie stać mnie na kompleksową wymianę, dlatego żadne poradniki nie są w stanie mi pomóc - potrzebuje opinii uczciwego zajawkowicza, który wie co z czym można zdrowo połączyć.

Z góry dziękuje za pomoc!
M
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obrębie platformy to nie wiele da się zrobić , zmiana procka na I7 trochę pomoże w sofcie który używasz , w grach też trochę pomoże .

Jak chcesz mieć coś mocniejszego to tylko zmiana platformy na jakieś 6/6 albo 6/12 .

Poza tym dołożenie SSD jak nie masz jeszcze .

PS. Na płycie jest zintegrowana zarówno karta sieciowa jak i karta muzyczna , choć cudów nie oczekuj - szczególnie po tej drugiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie obrabiasz sporo większych plików to jedynie warto zweryfikować jaki SSD posiadasz i/lub dołożyć do niego NVMe na przelotce PCIe. Nawet jeśli zmienisz platformę, to dysk sobie przełożysz w M2 więc go nie tracisz.

CPU wg. mnie nie ma sensu bo i7 3770K to wydatek ponad 500zł obecnie u chińczyka, czyli więcej niż nowe i3 10100 4/8. Tu już raczej trzeba myśleć o sprzedaży kompa zapewne na części i nowej platformie 6/6, 6/12. Pytanie o jakim budżecie mówimy.

GPU to obecnie zupełnie nie ma co dotykać, bo ceny poszybowały do absurdalnych poziomów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej oplacane procesory na ta chwile  zastosowan o ktorych wspominasz to 6 rdzeniowe 12 watkowe  intel i5-10400f + plyta b460  za okolo 1000-1100zl lub  AMD ryzen 3600 i plyta b550 razem wyjdzie okolo 1400zl. Platforma na AMD ma lepsze perspektywy rozbudowy w przyszlosci, plyta bez problemu obsluzy nawet 16 rdzeniowe procesory jak z czasem bedziesz chcial rozbudowac plus jest obsluga najszybszego pci-express 4.0 dla grafik i dyskow.

Ram do AMD bierzesz 2x8 GB  3600 cl 17  w cenie okolo 330zl, do intela mozesz wziac troche tanszy ram, bo plytsa i tak max 2666mhz obsluzy.

 

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jak już wspomniałeś jesteś mocno ograniczony budżetowo, ceny są obecnie jakieś z kosmosu zwłaszcza używane,  oczywiście ze inwestując w nowa platformę czyli nowy cpu płyta główna i pamięć ram sporo zyskuje się na wydajności, komforcie pracy itp ale trzeba trochę pln na taki cpu 6/12 wydać  , podstawowa kwestia to jaki jest zasilacz producent model , gdybyś zdecydował się na zakup do posiadanej płyty głównej np i7 3770K to polecam od razu wykonać skalpa plus zestaw chłodzący fortis 3, oczywiście można zakupić Xeona ale nie wiem czy te procesory można skalpować. 

do pracy,  nie jako botowalny pod system,  ale do pracy na programach czy pod gry sam korzystam z 

https://allegro.pl/oferta/adapter-pcie-x16-m-2-m-key-ssd-nvme-radiator-jeyi-7916106113

plus  XPG GAMMIX S11 Pro  (PCI-E 3.0 x4) ja mam taki ale można kupić inny dysk.  

jak już wspomniał inny użytkownik płyta posiada kartę sieciowa oraz muzyczna no chyba ze oby dwa zdechły ?  czy sterowniki nie zainstalowane ? 

pod system może  być np. crucial mx500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...