Jump to content
Sign in to follow this  
Sorn

Monitor // UWQHD // 34 cale // 2000zł

Wybór Monitora  

4 members have voted

1. 1. Który Monitor wybrać?

• iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1
    • Philips E-line 345E2AE/00
    • LG 34WN700-B
    • Acer CB342CKsmiiphzx
      0
    • Samsung S34J550
      0
    • Inny (podaj jaki)
      0

Recommended Posts

Cześć,

Chciałbym was prosić o pomoc w wyborze monitora, który służyć mi będzie do pracy.

Głównie obsługuje Excela i MS Projekt. Czasami gram w starsze gry, ale raczej nie ma co się spinać. Filmów nie oglądam na monitorze.

Czasami jednak podpinam MacBooka Air 2019r.

Trochę poczytałem i chyba najlepszy:

- iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 

Oprócz tego monitora znałem jeszcze:

- Philips E-line 345E2AE/00 

- LG 34WN700-B 

-Acer CB342CKsmiiphzx  

- Samsung S34J550 

Proszę o pomoc w wyborze bo mam dość duży problem 🙂

Z góry dzięki.

Edited by Sorn

Sorn

nie oglądsz filmów wiec odpuść sobie moim zdaniem monitory na VA i skup się na IPS. Grasz okazyjnie i w starsze gry więc 100HZ,120HZ,144HZ czy też 165HZ jest CI zbyteczne. Powiem tak ja bym wybrał:

https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-philips-345e2ae?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=345270&utm_campaign=2021-01&utm_term=MONITORY&ceneo_spo=true

Dlaczego? Bo ma ładny ostry obraz, ładne odwzorowanie kolorów i naprawdę dobry stosunek ceny do jakości ten monitor możesz już mieć jak powyżej za ok 1500 zł i na electro.pl darmowa dostawa, do tego regulacja wysokości i dość ładny wygląd zewnętrzny moim zdaniem. Pamiętaj monitorek ten ma troszkę wyższa rozdzielczość 3440x1440 w proporcji 21:9, ale myślę, że pisząc posta zdawałeś sobie z tego sprawę. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83
  • Downvote 2

Dzięki za info 🙂

Ten Philips oczywiście jest brany pod uwagę. Iiyama jest chyba naczęściej polecana w tym budżecie. Z drugiej strony Acer jest podobny, a o nim żadnej informacji nie ma 😞

W dniu 18.01.2021 o 17:08, Breaky83 napisał:

Sorn

nie oglądsz filmów wiec odpuść sobie moim zdaniem monitory na VA i skup się na IPS. Grasz okazyjnie i w starsze gry więc 100HZ,120HZ,144HZ czy też 165HZ jest CI zbyteczne. Powiem tak ja bym wybrał:

https://www.electro.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-philips-345e2ae?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=345270&utm_campaign=2021-01&utm_term=MONITORY&ceneo_spo=true

Dlaczego? Bo ma ładny ostry obraz, ładne odwzorowanie kolorów i naprawdę dobry stosunek ceny do jakości ten monitor możesz już mieć jak powyżej za ok 1500 zł i na electro.pl darmowa dostawa, do tego regulacja wysokości i dość ładny wygląd zewnętrzny moim zdaniem. Pamiętaj monitorek ten ma troszkę wyższa rozdzielczość 3440x1440 w proporcji 21:9, ale myślę, że pisząc posta zdawałeś sobie z tego sprawę. Pozdrawiam 🙂

A czemu VA ma odpuścić przy takim zastosowaniu. Pytam bo właśnie mam na oku tę używaną iiyamę w dobrej cenie. Zastosowanie podobne. VA w takim przypadku to minus czy właśnie chodzi o to, że to overkill do zastosowań? 

peter.a bo monitory VA to najlepsza opcja dla osób które oglądają przede wszystkim filmy, wszystko dzięki doskonałemu odzworowaniu czerni, a autor wspominał :

W dniu 18.01.2021 o 16:14, Sorn napisał:

Filmów nie oglądam na monitorze.

Pozdrawiam 🙂

• Downvote 1

Tutaj recenzja tego philipsa. Są napisy po ang. Wygląda spoko. Zastanawiam się jak z odzwzorowaniem kolorów na jakieś stronce znalazłem, że srgb to 123%, możliwe że jest aż tak dobrze? Ta iiyama prolite polecana tutaj niby ma 100%, ale realnie jest 90. Boje się, że tu będzie podobnie. Co to znaczy jak przy srgb jest dopisane "typowa". Tj. powinno tyle być a nie wiadomo czy będzie? 

2 godziny temu, peter.a napisał:

123%, możliwe że jest aż tak dobrze?

tak jest aż tak dobrze i do tego ta cena... dlatego osobiście jego Ci poleciłem, tu masz jeszcze w skrócie jego opinie zalety wady:

https://www.testberichte.de/p/philips-tests/e-line-345e2ae-testbericht.html

co prawda po niemiecku ale możesz sobie skorzystać z translatora gdybyś miał problem, tu jest 120 RGB zatem 123% RGB to zbliżone dane. Pozdrawiam 🙂

To na prawdę nieźle, może w takim razie się na niego skuszę bo cena jest na prawdę atrakcyjna. 🙂 Dzięki za link sprawdzę. 

edit:
Hmmm.. tylko z tego co widzę w komentach to strasznie dużo ludzi narzeka na backlight bleeding. Wrzucają niektórzy zdjęcia to niestety nie wygląda to zbyt dobrze. Zastanawiam się tylko czy to poszczególne sztuki są uszkodzone czy wszystkie egzemplarze mają ten sam problem. 

Edited by peter.a

peter.a

Backlight Bleeding to bardzo szeroki temat. Kiedyś monitory były na podświetlaniu CCFL, czyli za matrycą ma umieszczone świetlówki, które to są osadzone w specjalnej ramce w pewnej stałej odległości od matrycy. Aktualne konsumenckie monitory w 99% mają podświetlenie LED krawędziowe i używają tzw. dyfuzora do rozproszenia światła po całej matrycy. Takie podświetlenie jest umieszczone znacznie bliżej matrycy, nie odsuwa się też od niej w żaden sposób. To obniża koszty produkcji, ale skutkuje znacznie większym BLB niż kiedyś. Wszystko po to żeby monitory były smukłe i bardziej energooszczędne.

Najprawdopodobniej monitory z pełnym HDR 10 czyli te co osiągają 1000 nitów jasności maja pełne podświetlenie na całym panelu a co za tym idzie nie powinny mieć BLB, ale są drogie.

Generalnie każdy IPS na to cierpi, niektóre mniej, inne bardziej. Nawet profesjonalne monitory mają z tym problem. Oczywiście dużo zależy od jakości wykonania danego monitora.

IPS są popularne ze względu na kolory i sprawdzają się do zastosowania dziennego w pomieszczeniach dobrze oświetlonych wtedy wady, które wymieniłeś są niewidoczne. Jeśli korzystasz wieczorami/nocą i lubisz na monitorze obejrzeć film, pograć w gry z ciemnymi scenami odpuść sobie IPS, wtedy pomyśl bardziej monitorze na VA.

Często np. ludzie kupują monitor w sklepie są zadowoleni z matrycy przychodzi noc pogasił światła i nagle widzi ten efekt BLB i przychodzi z pretensjami do sprzedawcy , że nagle ekran mu się pogorszył na czarnym ekranie widzi jakieś na nim plamy światła, a to nic się nie pogorszyło to po prostu natura techniki nowoczesnej czyli dbanie o smukłość energooszczędność kosztem podświetlania równomiernego całej matrycy.

Także autorze nie zdziw się jeśli inne monitory będą cierpieć też na przypadłość BLB.  Teraz tylko pomyśl czy jesteś nocnym Markiem i będziesz pracować na tym monitorze w nocy beż oświetlenia wtedy odpuść sobie raczej wszystkie nowe IPS, a jeśli nie wszystkie to zdecydowana większość powiedziałbym , że może jakieś 99% choć mówię w niektórych to zjawisko jest silniejsze w innych mniej.

Z kolei VA smużą przy ciemnych kolorach, kąty widzenia i stabilność obrazu mogłyby być lepsze, a zakrzywione mają rozmazane czcionki.

Znajdziesz takich co powiedzą, nie zamienił bym IPS na nic innego, bo przecież monitor nie służy do siedzenia przed nim w ciemnym pomieszczeniu i gapienia się w czarny ekran i też trzeba się z takimi ludźmi zgodzić.

Są jeszcze Filtry OCF eliminuje srebrzenie i podbija kontrast.

VA też nie jest idealny ma smużenie oraz gamma shift ale przemawia za nim czerń, zatem w nocy bardziej VA.

Monitory z dobrym podświetleniem, graficzne, są grube i ciężkie, ale to raczej nie Twój ani pułap cenowy ani wielkość , bo to już profesjonalne monitory np.  eizo prominence ColorEdge CG3145/6.

Także decyzja nie łatwa ogólnie. Najlepiej jak byś się przeszedł gdzieś i zobaczył te monitory. Dwa mówię BLB to musiałbyś to widzieć w nocy, najlepiej na czarnym tle, przy zgaszonym świetle w tzw ,,ciemni". Także pozostaje Ci coś po prostu zamówić i przekonać się na własnej skórze jak to wygląda, czy Ci to będzie przeszkadzać, czy jednak nie i zaakceptujesz pewne wady danego monitora, czy też nie. Jak zamówisz przez Internet zawsze masz 14 dni na zwrot towaru. Pozdrawiam

Edited by Breaky83

Ten philips byłby idealny, gdyby miał USB-C.

Ja wiem, że o tym nie wspomniałem, ale mój laptop służbowy i prywatny mają USB-C więc czemu nie skorzystać? 

@Breaky83 powiedz proszę, co byś polecił jakbyśmy zwiększyli budżet o 200-250zł.

Edited by Sorn

Sorn gdybyś był graczem to bym Ci polecił:

https://www.morele.net/monitor-aoc-cu34g2x-5940992/

Monitor 144HZ z dość niskim czasem reakcji. ale... ale właśnie nim nie jesteś , co prawda jest na matrycy VA i tutaj czerń jest ładniejsza zdecydowanie, ale jest z kolei zakrzywiony, a jak pracujesz dużo w exelu, czy nawet MS Projekt, to ludzie często narzekają na czcionki w zakrzywionych monitorach, dlatego moim zdaniem dla Ciebie będzie lepszy monitor płaski. Zatem moim zdaniem te 200-250 zł niewiele wniesie. Bardziej mówię większość monitorów sam wymieniłeś , można jeszcze tam kilka dodać , ale nie powiedziałbym, że jakiś bardzo przewyższa drugi. Każdy ma wady i zalety teraz musisz tylko zdecydować jakie wady mniej Ci mogą przeszkadzać, a jakie bardziej i jakie zalety są dla Ciebie najistotniejsze, a jakie mniej. Tu już naprawdę jest kwestia gustu, indywidualnych preferencji, a nie , że ten monitor, czy tamten, będzie najlepszy dla każdego . Co do USB-C to nie problem są przejściówki, adaptery, choć oczywiście możesz poszukać monitora który USB-C będzie miał w standardzie. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83
  • Downvote 1

@Breaky83, wiem że są przejściówki.

Akurat mój laptop służbowy obsługuje USB-C i chciałbym aby ładował się, jeżeli połączę go z monitorem.

Według mojej wiedzy (mogę się mylić), jeżeli skorzystam z przewodu USB-C - DP lub USBB-HDMI to nie będzie się ładować.

Ja jeszcze podrzucę coś takiego, znalazłem bo szukam jeszcze opcji dla siebie: 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-benq-ex3501r?gclid=CjwKCAiAr6-ABhAfEiwADO4sfRRLNxdAu7vHJjQAxPW_mtIU6ui54JsxcXiaHWW-Twwp-cUL7vCEMBoCkNgQAvD_BwE

Co prawda cena przekracza budżet, ale monitor jest przeceniony z 3k i ma na prawdę niezłe parametry. Prawdę powiedziawszy zastanawiam się sam czy go nie kupić. Trochę boję się zakrzywionej matrycy ze względu na część zastosowań tj. programowanie, design, grafika, zdjęcia, ale np. odwzorowanie kolorów wydaje się w nim bardzoo w porządku. Ma też parę fajnych funkcji np. automatyczne dostosowanie jasności itp. Oceny ma też mega dobre. 

@Breaky dzięki za obszerne wyjaśnienie, sorry że odpisuje dopiero teraz. ;) 

• Downvote 1

peter.a no nie wiem właśnie czy dla Ciebie i do Twoich zastosowań to będzie optymalne rozwiązanie, bardziej polecałbym go graczom,  którzy grają w gry ,,mroczne" oglądają filmy,  szukają monitorka 35 calowego, natomiast cena jest atrakcyjna, a monitorek jest troszkę większy bo to już 35 cali. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83

No tak, tylko, że z drugiej strony planuje dużo korzystać z VS Code, a ten ma czarny theme więc pytanie czy paradoksalnie VA nie będzie lepsze. Dochodzę do wniosku, że chyba trzeba przetestować i samemu podjąć decyzję bo można czytać w nieskończoność, a jak się nie sprawdzi na własnej skórze to nie będzie pewności. 🙂 Jeszcze ten mi wpadł w oko:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-34-cale-gb3461wqsu-b1-ips-uwqhd-144hz-1ms-usb3-0-2xhdmi-2xdp?gclid=CjwKCAiAr6-ABhAfEiwADO4sfUgBuxCsOAC3-MUBmsQ-VMJGXQXC2H-hKwlhInksT7kx0SkOEeArVhoCDgAQAvD_BwE

To jest ta iiyama płaska tylko troszkę droższa, pewnie głównie ze względu na 144hz, ale jak czytam recenzje to odwzorowanie kolorów ma też dużo lepsze niż ta podstawowa za 1800zł. 

• Downvote 1

18 godzin temu, Breaky83 napisał:

Sorn w takim razie przychodzi mi na myśl:

https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/acer-monitor-acer-34-um-cb2ee-c01.bhtml

ale też to nie jest monitor idealny sRGB ok 88 %, za to w standardzie ma USB-C, fajna jest też funkcja w nim wzmacniania czerni. Pozdrawiam 🙂

Czy jesteś pewny tego 88%? Ja w sieci wyczytałem, że ma 99%.

12 godzin temu, peter.a napisał:

No tak, tylko, że z drugiej strony planuje dużo korzystać z VS Code, a ten ma czarny theme więc pytanie czy paradoksalnie VA nie będzie lepsze. Dochodzę do wniosku, że chyba trzeba przetestować i samemu podjąć decyzję bo można czytać w nieskończoność, a jak się nie sprawdzi na własnej skórze to nie będzie pewności. 🙂 Jeszcze ten mi wpadł w oko:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-34-cale-gb3461wqsu-b1-ips-uwqhd-144hz-1ms-usb3-0-2xhdmi-2xdp?gclid=CjwKCAiAr6-ABhAfEiwADO4sfUgBuxCsOAC3-MUBmsQ-VMJGXQXC2H-hKwlhInksT7kx0SkOEeArVhoCDgAQAvD_BwE

To jest ta iiyama płaska tylko troszkę droższa, pewnie głównie ze względu na 144hz, ale jak czytam recenzje to odwzorowanie kolorów ma też dużo lepsze niż ta podstawowa za 1800zł. 

Jeszcze w grę wchodzi Philips B-line 345B1C/00, który jest w niezłej cenie w RTV EURO AGD.

34 minuty temu, Sorn napisał:

Czy jesteś pewny tego 88%? Ja w sieci wyczytałem, że ma 99%.

hehe ale gdzie czytałeś na stronie producenta czy w oficjalnych danych czy na teście? Pamiętaj to co piszą producenci to nieraz jedno, a to co wychodzi w testach to drugie. Też mogę Ci dać opis który mówi o 99%:

https://www.techpowerup.com/272228/acer-releases-the-cb342ckc-omegaline-monitor-34-ips-uwqhd-21-9-1-ms-amd-freesync

natomiast jak chcesz czegoś się dowiedzieć to poczytaj test profesjonalistów:

https://www.prad.de/testberichte/test-acer-cb342ckc-allround-monitor-mit-usb-c/

34 minuty temu, Sorn napisał:

Philips B-line 345B1C/00

to następny monitor VA, ale... ale jest właśnie zakrzywiony i nie wiem czy to był optymalny wybór dla Ciebie do pracy jaką wykonujesz. Gdyby nie zakrzywienie mógłbym Ci go nawet polecić. Co do ceny widziałem go już w lepszych cenach np:

https://www.x-kom.pl/p/546247-monitor-led-32-i-wiekszy-philips-345b1c-00-curved.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

Niestety już niedostępny musiał byś spytać o dostępność. Pozdrawiam 🙂

Edited by Breaky83

Na razie to najbardziej spoko wydają mi się te 2 płaskie iiyamy ta za 1800 i ta za 2000zł, ale chyba najbardziej nastawiam się na dołożenie do tego benq bo z tego co widzę to jednak jest to już trochę wyższa półka. Przynajmniej pod kątem wykonania i desingu, a cena aktualnie na niego też niezła. Może jednak zaryzykuje zakup monitora z krzywizną. Czytałem, że po kilkutygodniowej "adaptacji" organizm się dostosowuje i już nie ma wrażenia, że prosta linia jest krzywa. Tylko zastanawiam się czy np. nie będzie to męczące, że w pracy będę miał monitor płaski 27 cali, a w domu curved i czy mózg z czasem nie będzie wariował od tego. 😉 No nic trzeba to przemyśleć i coś kupić. 

Edited by peter.a

Panowie, a takie zagwozdkę mam. Znalazłem fajny monitor w mediamarkcie, ale powystawowy ostatnia sztuka w fajnej cenie. Tak z doświadczenia jak myślicie, warto go brać czy odpuścić powystawowe/outlet? 

Edit: 
A dobra nie ma tematu, w Gdańsku do odebrania... 

Edited by peter.a

Ja finalnie zdecydowałem się na LG 34WN700-B. Zastanawiałem się jeszcze nad iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 i GB3461WQSU. Na papierze iiyama lepsza, ale ten ProLite ma słabe odwzorowanie kolorów. Dodatkowo jest ono bardzo nierównomierne na powierzchni matrycy, tak samo jak podświetlenie. W gamingowym już lepiej, ale na teście benchmarku strasznie go zjechali za nierównomierne podświetlenie. Dodatkowo sam design nie do końca mnie przekonuje, trochę odrzuca jakość wykonania przycisków. Nie zmienia to faktu, że dla graczy za tą cenę jest to mega monitor i do takich zastosowań mogę go śmiało polecić. 

Odnośnie LG to jego główną wadą według mnie jest brak regulacji wysokości. Dodatkowo monitor ma bardzo mała ilość portów i brak USB. W zasadzie gdyby nie ta badziewna podstawka bez regulacji to brałbym go od razu i nie robił żadnego badania rynku bo bardzo mi się spodobał na samym starcie. Mimo wszystko w przedziale 1500-2000zł nie znalazłem lepszej alternatywy do moich zastosowań. Na plus dla mnie: płaska matryca (subiektywne), srgb na poziomie 99% z fabryczną kalibracją, design, lepsze sterowanie z joysticka, no i ogólnie jakoś brand mnie bardziej przekonuje. Brak portów dla mnie do przeżycia, wysokość być może będzie ok, jak nie to dokupię uchwyt na VESA. Co mnie przekonało to brak negatywnych opinii w internecie. Znalazłem jedną recenzję innego ultrawide LG i równomierność oświetlenia i kolorów na całym panelu była dużo lepsza niż w iiyamie. W każdym razie dużo jest pozytywnych opinii na temat monitorów ultrawide od LG. 🙂 

Dodatkowo zrobiłem też porównanie z innymi modelami LG z płaską matrycą, które są za 2700zł i wszystkie parametry, design, rozmiary, waga są dokładnie takie same jak w LG34WN700-B. Różnica jest tylko w podstawie, którą można sobie wymienić na uchwyt VESA. Przynajmniej to są informacje, które udało mi się uzyskać w necie. Niestety recenzji i bezpośrednich porównań nie znalazłem, ale wnioskuje, że LGWN700-B to to samo co wyższe modele tylko różni się ilością portów, bajerów i podstawką, a ekran jest ten sam. 

Mam nadzieje, że komuś się to przyda w przyszłości. Dam znać jak go odbiorę i napiszę jakie są wrażenia. 🙂 

Pierwsze wrażenia - rewelacja, kolory mega żywe, obraz żyleta, rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca i super jest to sterowanie z joysticka. Na prawdę intuicyjnie to działa, duuużo bardziej wygodne niż klasyczne przyciski. 🙂 

Dam jeszcze znać po czasie jak się sprawuje monitor, ale na razie jest mega. 😉