Skocz do zawartości
vegeciak

Komputer (sama skrzynia) głównie do gier w cenie 12-13 tysięcy zł

Rekomendowane odpowiedzi

@Michał22 Te terkotanie to było/jest bardziej takie rytmiczne "cykanie", będę to monitorował.

Odpaliłem kilka pierwszych benchmarków. Wyniki osiągnąłem porównywalne z tymi w recenzjach (nie udało mi się uruchomić Blendera - nie wiem jak), temperatury w zależności od benchmarku 60-80 stopni. Obroty wysokie, bo na CPU dobijały do 1400 RPM i komputer był wyraźnie słyszalny. Obroty wentylatorów w obudowie wciąż 600.

Jutro będę się bawił dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Istotna wada wszystkich Dark Rockow jest zaskakujaco slaba wydajnosc ponizej 800 rpm (dopiero powyzej zaczynaja chlodzic jak podobnie wydajna konkurencja), ale z drugiej strony maja tez bardzo ciche wentylatory, wiec moze na minus nie wychodza muszac szybciej zasuwac. Nie wiem jak z ich kultura pracy na radiatorze, bo akurat mam trzy Silent Wingsy 3 140 mm, ale jako wentylatory skrzynki i to fajnie pracujace, porzadnej jakosci smigla.

Testuj i raportuj :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 08:15, Michał22 napisał:

Testuj i raportuj :]

Wczoraj nie miałem zbyt wiele czasu na testy. Zdążyłem co najwyżej pobawić się kilkanaście minut w manualne ustawienie prędkości wentylatorów i odpalić jedną grę.

Mam również złą wiadomość. Wspomniane cykanie/terkotanie to odgłos pracy jednego (a może kilku) wentylatorów od grafiki. Gdy wentylatory się zatrzymują (odczytuję z HWInfo), terkotanie ucicha. Ale to jeszcze nie jest najgorsze, bo słychać je jedynie, jak przyłoży się ucho do obudowy.

Zdecydowanie gorsze są piszczące cewki (tak mi się wydaje), które słychać nawet z kilku metrów od zamkniętej obudowy. Odpaliłem wczoraj Deus Ex: Human Revolution, wymaksowałem wszystkie ustawienia i przez całą rozgrywkę i coś w środku obudowy (jak się domyślam karta graficzna) bez przerwy, nieregularnie "jęczała". Spróbuję to nagrać, bo karta na 99% idzie do zwrotu, a ja mam problem "co dalej".

23 godziny temu, Dart9 napisał:

Jak spisuje się Dell S2721dgfa? Z fajną matrycą się trafił?

Ciężko powiedzieć, bo "spędziłem z nim" tylko jeden wieczór. Na pewno mam minimalny, zupełnie nieprzeszkadzający, kilkucentymetrowy prześwit w górnej lewej części obudowy, natomiast na dole tradycyjny IPS Glow, który jednak na ten moment zupełnie nie przeszkadza.

Nie bawiłem się jeszcze z ustawieniami monitora, podświetlenie mam na 75% (a więc dość wysokie), zgasiłem oświetlenie w pokoju i nawet wtedy to nie przeszkadzało (a nigdy w takich warunkach nie korzystam z komputera). Później postaram się zrobić zdjęcia, ale to na pewno nie dzisiaj. Zresztą ja jeszcze z żadnymi ustawieniami się nie bawiłem, więc te wspomniane ciemności też nie były idealne, bo świeciła się klawiatura, myszka i podświetlenie z tyłu Della, a wtedy IPS Glowa w zasadzie nie widać, a jeśli już to na pewno nie tak jak na zdjęciach które widziałem w internecie.

Na ten moment z monitora jestem zadowolony. Kilka dni temu zrobiłem sobie objazd po sklepach i monitory nawet delikatnie zakrzywione zdecydowanie nie są dla mnie. Tutaj ta idealna, płaska tafla robi wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak No to niefajnie z ta grafa, bo z predka wymiana bedzie nieciekawie (mam nadzieje, ze kupiles ja pod jakims porzadnym adresem). Pobaw sie jeszcze jeszcze jej krzywa, bo - jak pisalem - terkotanie moze wystepowac przy konkretnych predkosciach wentylatorow. Watpliwe, ze przy domyslnej krzywej grafiki, ale moze. Pozostaje tez kwestia tego co rozumiemy przez ,,terkotanie", wiec faktycznie wrzuc jakies audio/filmik.

Piszczace cewki to standard przy wysokiej ilosci fpsow, ale osobnymi kwestiami jest tego glosnosc czy czestotliwosc wystepowania. Generalnie wyciszane obudowy (w opcji bez okna) specjalizuja sie w po prostu pochlanianiu tego typu dzwiekow, ale Bog wie jakiego wyciszenia po PB500 nie nalezy sie spodziewac. Najskuteczniejszymi gwarantami ciszy sa grubosc blach i brak zbednych dziur, a 500ka ma blachy po prostu cienkie, ma tez niepotrzebne dziurki nawet na ,,cichym" panelu gornym. Maty bitumiczne swoje robia, ale sa tym mniej istotnym dodatkiem. Zobacz sobie konstrukcje obudow marek, ktore zjadly zeby na cichaczach jak Antec, Nanoxia czy wlasnie Fractal - wszyscy z jakiegos powodu klepia od lat to samo. bq! jest w temacie mniej doswiadczone i probuje isc swoja, imo mocna po prostu marketingowo droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Terkotanie nie jest problemem. Przy zamkniętej obudowie nie jest słyszalne już z odległości kilkunastu centymetrów.

Problemem są piszczące cewki, wyraźnie słyszane nawet z drugiego końca pokoju. W tym przypadku żadne wyciszenie obudowy nie pomoże.

Gdyby chodziło tylko o terkotanie to spokojnie zostawiłbym grafikę u siebie, a np. za rok/dwa zgłosił ją na gwarancję gdyby któryś z wentylatorów wysiadł (a owo terkotanie było po prostu wczesnym sygnałem, że jest z nim coś nie tak). Niestety, ale z takim piskiem nie da się normalnie grać, chyba że korzysta się ze słuchawek.

Wspomniane Deus Ex nie jest może jakąś nowością, ale wątpię żeby przy wymaksowanych ustawieniach w rozdzielczości 1440p komputer osiągnął więcej niż 200 klatek. Bez przesady, nie po to kupuję kompa za kilkanaście tysięcy, żeby grać z blokadą na 60 fps.

Kartę niestety odsyłam i zaczynam polowanie za czymś innym.

W międzyczasie postaram się wrzucić obiecane filmy i zdjęcia. Teraz mam niestety kilka innych spraw na głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Co do piszczenia cewek, wlasnie 200 klatek to dosc duzo. Sprawdzilbym jej zachowanie przy ilosci typu 120. W starych gierkach wyciagniesz 200, ale odpal wymaxowanego Cyberka, Control czy Exodus. No i w sumie powinienes miec zablokowany fps do maksymalnego odswiezania swojego monitora (165 Hz), bo screen tearingu nie chcesz. FreeSync tez ograniczy Ci czestoliwosc odswiezania do ilosci klatek mieszczacej sie w odswiezaniu monitora, a z FS korzystac chcesz. Ja wrecz nie jestem fanem tak wysokiego klatkazu i odswiezania, bo zwyczajnie jest to dla mnie jakos niekomfortowe. Czyli mimo posiadania monitora 120Hz generujace zbyt wiele klatek gry blokuje na 90 fps, szybsze strzelanki typu Doom na 80.

Generalnie nie czulbym sie dobrze z terkoczaca i piszczaca karta, ale dalej nie wiem, co przez to terkotanie masz na mysli (fan rattling? fan revving? wpisz sobie na yt) oraz czy cewki szaleja takze przy ,,zyciowych" ilosciach fps, ktore bedziesz uzyskiwal w nowych i nadchodzacych wymagajacych grach. Uznalbym sprawe za akceptowalna, jesli nie dawalaby sie we znaki w obrebie odswiezania monitora, a faktycznie z tak wysokiego odswiezania w przeciwienstwie do mnie chcialbys korzystac.

Jesli jest czas, przed zwrotem karty napisalbym do MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Dzisiaj dotarł do mnie Radeon 6900 XT. Zaraz po złożeniu komputera odpaliłem Deus Exa (tylko jego miałem zainstalowanego) i ponownie usłyszałem piszczące cewki.

Ogarnąłem więc MSI Afterburnera, uruchomiłem jeszcze raz grę i zobaczyłem prawie 500 klatek. To chyba tłumaczy problem z cewkami. Po ograniczeniu FPSów do 150 karta jest praktycznie niesłyszalna. Co ciekawe przez kilkanaście minut rozgrywki jej temperatura nie przekroczyła ~55 stopni i non stop działała w trybie pasywnym.

Wiem, że Deus Ex ma już swoje lata, ale nie sądziłem że na całkowicie wymaksowanych ustawieniach osiągnę aż tyle klatek.

Reszta podzespołów też jest cicha. Żadnego terkotania również nie ma (ale to już wcześniej zdiagnozowałem - winny był któryś z wentylatorów w starej grafice).

Komputer składałem ponownie, bo miałem wątpliwości co do poprawności wcześniejszego nałożenia pasty na procesor. Teraz zasugerowałem się filmem debauera na YT.

Na dzisiaj kończę z testami, a jutro stawiam system na nowo i cieszę się nowym potworem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Ciesze sie, ze tak szybko sprawe ogarnales i wydajesz sie byc zadowolony :]

Do temperaturowych testow growych proponuje jednak cos, co docisnie karte do 100% GPU Usage, bo ograniczona w Deus Exie latala na pol gwizdka. Nieglupie jest tez pol godzinki stress testu Furmarka (domyslny Burn In Test), bo generuje podobne temperatury do cisnacych grafike gier.

Pasty to ma po prostu nie byc za malo. Jak za duzo, nie szkodzi - byle w miare rowno i na calym procku. No i jak juz cooler posadzisz, to go nie podnos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Póki co jestem mega zadowolony ? Oby po testach radość mnie nie opuściła ? 

A żeby nie było tak kolorowo - jeden z wentylatorów dołączonych do obudowy chyba też jest uszkodzony, bo również go słychać.

Zrobiłem taki test, że w BIOSie wyłączyłem wszystkie wentylatory w obudowie. Sam Dark Rock Pro 4 jest niesłyszalny, kompletnie nie słychać że komputer jest włączony.

Następnie po kolei włączałem każdy z wentylatorów w obudowie - w przypadku dwóch, przy obrotach do 700-800 są one również niesłyszalne i komputera nie słychać, natomiast po włączeniu trzeciego zaczyna się takie dziwne buczenie.

 Póki co wyłączyłem go na stałe, natomiast myślę czy by nie wymienić go na nowy - 50 zł to nie majątek ? 

Dzisiaj odpoczynek, a jutro/pojutrze czas na dłuższe testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sam, jak oryginalne - Pure Wings 2, 140cm, tylko PWM bo był kilka złotych droższy.

Dwóch wentylatorów (nowego i jednego oryginalnego) nie słyszę, tylko jeden wydaje z siebie takie dziwne, ciche dzwonienie/buczenie.

W tej chwili go wyłączyłem, najwyżej za jakiś czas wymienię go na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Kwalifikuje sie to na reklamacje obudowy, a domyslasz sie, ze to cholernie niewygodna sprawa. Pisalem Ci, ze przed zlozeniem komputera w nowej obudowie probujemy wykrecic wszystkie srubki, ktorych wykrecenie moglby byc kiedykolwiek potrzebne i wlasnie sprawdzamy wentylatory na obecnym komputerze ? Napisz z tym do polskiego oddzialu bq!, najlepiej zalacz filmik i dowod zakupu, zeby nikomu nie przeszlo przez mysl, ze probujesz wysepic wentylator ? Przypuszczam, ze sa na tyle elegancka marka, by wyslali Ci nowy. Oni wiedza, ze to plaga Pure Wingsow, wiec raczej zdziwienia nie wzbudzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Swojego starego kompa oddałem kilka miesięcy temu, od tego czasu siedziałem na wysłużonym laptopie.

Dzięki za sugestię, być może spróbuję uderzyć do bq!

Najpierw jednak dłużej potestuję obecne wentylatory. Silent Wingsy z Dark Rocka są całkowicie niesłyszalne nawet przy obrotach na poziome 900 (może i więcej, póki co tyle ustawiłem w BIOSie). Pure Wingsy (te sprawne) zaczynam delikatnie słyszeć od 650-700 (ten wadliwy słyszę niezależnie od obrotów).

Może zamiast wymieniać Pure Wingsy, zainwestuję np. w 2 Silent Wingsy, a stare wentylatory spróbuję jakoś wykorzystać do schłodzenia wnętrza szafy rackowej. Zobaczę jeszcze :)

W każdym razie sprzęt działa, na dniach zaczynam testowanie. Póki co przeraża mnie lekko ilość tych wszystkich sterowników, ustawień, itp. itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22
8 godzin temu, vegeciak napisał:

@Michał22

Może zamiast wymieniać Pure Wingsy, zainwestuję np. w 2 Silent Wingsy, a stare wentylatory spróbuję jakoś wykorzystać do schłodzenia wnętrza szafy rackowej. Zobaczę jeszcze ?

Opisalem Ci juz tragiczna historie czlowieka, ktory kupil wlasnie Pure Base 500 za trzy stowy, a pozniej oblozyl ja Silent Wingsami za lacznie piecset. Za te pieniadze mialby najlepsze obudowy na rynku z brakiem potrzeby ulepszania ich mozliwosci wentylacyjnych i kultury pracy. Twoja historia z ta sama obudowa z pewnie trzema wentylatorami za lacznie trzy stowy bedzie rownie zla. Nie odpowiada Ci kultura pracy - wypieprz ta papierowa entry-level wyciszana skrzynke i kup porzadna. Laczenie papierowej skrzynki z wieksza iloscia i moze jeszcze szybszych wentylatorow poskutkuje mega irytujacym, nieregularnym dudnieniem powietrza bujajacego sie po obudowie. Tak generalnie dziala laczenie mocnych wentylatorow z lekkimi obudowami z cienkiej blachy, a kwestia tego, w jakim stopniu objawi sie to w 500. Inna sprawa, ze pisalem Ci juz, ze byc moze masz zbyt wysokie wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Odświeżę temat...

Zaryzykowałem, wymieniłem wentylatory na Silent Wingsy i pod względem kultury pracy (z małym wyjątkiem o czym za chwilę) komputer wreszcie wypada rewelacyjnie. Niespecjalnie bawiłem się jeszcze z prędkościami wentylatorów, ustawiłem je wstępnie na jakieś 40% do temperatury 60 stopni, 60% do 80 i  80% powyżej. Efekt? W spoczynku nawet w środku nocy komputer jest kompletnie niesłyszalny. Muszę przyłożyć ucho do samych otworów wentylacyjnych, żeby stwierdzić że w środku coś cichutko pracuje (ale i wtedy hałas jest ledwie wyczuwalny).

Pod obciążeniem jest natomiast tylko niewiele głośniej, w dalszym ciągu rewelacyjnie.

Odpalając stress test GPU w Furmarku temperatura karty graficznej dobija do niecałych 80 stopni, a wentylatory od GPU kręcą się w okolicach 1100 obrotów. Z odległości ok. pół metra (PC stoi pod "otwartym" biurkiem) przy mocnym obciążeniu słyszę jedynie delikatny szum, porównywalny do pracy dotychczasowego laptopa bez obciążenia. Wentylatory od obudowy nigdy nie wchodzą na 3 bieg, kręcą się w okolicach 600 obrotów, natomiast wentylatory od CPU w okolicach 900 (ustawiłem jeszcze trzeci próg powyżej 80 albo 85 stopni). Wydaje mi się, że pod obciążeniem słychać głównie wentylatory od karty graficznej, a prędkości wentylatorów od CPU i obudowy mógłbym jeszcze spokojnie zwiększyć.

Odpalając CPU Burnera w Furmarku temperatura CPU to 80 stopni, a prędkości wentylatorów to odpowiednio 900 i 600 obrotów (czyli znów nie wchodzą na najwyższy bieg). Procesor osiąga stabilne 4-74,8 GHz na wszystkich rdzeniach. Komputer jest wówczas niewiele głośniejszy niż w spoczynku i niewiele cichszy niż przy katowaniu karty graficznej.

Różnica w kulturze pracy między Pure Wingsami a Silent Wingsami jest więc OGROMNA. Tych pierwszych nie dało się ustawić tak, by były całkowicie niesłyszalne, a już od prędkości 500-600 dało się je spokojnie wyłapać z odległości pół metra. Tych drugich nie słychać w zasadzie wcale, niezależnie od ustawionej prędkości.

To, z czym nie udało mi się w dalszym ciągu wygrać, to piszczenie cewek. Sprawa wygląda następująco:

1. Deus Ex: Human Revolution

Brak blokad, FPS powyżej 400, cewki są potwornie głośne.

Blokada FPS na poziomie 120, cewki podczas rozgrywki są ledwie słyszalne, słychać je natomiast wyraźnie np. w głównym menu gry (najwyraźniej blokada FPSów wtedy nie działa).

2. Far Cry 3 (wiem, staroć, ale przed nowszymi częściami chciałem zacząć od trójki)

Sytuacja podobna jak w Deus Exie: bez blokady cewki są bardzo głośne, z blokadą na 120 FPS cewki słyszę jedynie w menu gry.

3. Red Dead Redemption 2 (tu jest niestety najgorzej)

Brak blokad, FPS w okolicach 100-110, cewki są głośne (tak jak w Deus Ex i Far Cry bez blokad - słychać je z kilku metrów, jedyna opcja to gra na słuchawkach).

Blokada na 60 FPS (=włączenie synchronizacji pionowej), cewki są ledwie słyszalne (trzeba przyłożyć ucho do otworów obudowy żeby je usłyszeć).

Nie mam pojęcia, co z tym dalej robić. Nie po to kupiłem wypasionego kompa i monitor z wysokim odświeżaniem, by blokować klatki na 60. Zacząłem się nawet zastanawiać, czy winowajcą nie jest przypadkiem zasilacz (to już druga karta graficzna, w której trafiłem na głośne cewki). Przykładając ucho z tyłu obudowy mam wrażenie, że również z okolic zasilacza słyszę lekkie popiskiwanie. Dźwięk jest identyczny jak z GPU, jedynie cichszy (aczkolwiek nie mam pewności czy przez otwory w śledziu nie słyszę wtedy po prostu cewek od karty graficznej).

Katując kartę graficzną w Furmarku cewki są praktycznie niesłyszalne.

Postanowiłem więc sprawdzić, jak wygląda pobór mocy pod obciążeniem. Pomyślałem, że skoro w Furmarku który obciąża jedynie GPU wszystko jest OK, a w grach przy maksymalnym obciążeniu (=brak limitów FPS), gdy dochodzi obciążenie procesora, cewki są bardzo głośne to może zasilacz ledwie wyrabia i pod obciążeniem generuje hałas który przenosi się na kartę graficzną. Niestety nic z tego...

W Red Dead Redemption 2 przy braku limitów FPS pobór mocy to niecałe 400W (waha się między 370 a 400) i wówczas cewki są bardzo głośne, natomiast w Furmarku po włączeniu jednoczesnego testu CPU i GPU całkowity pobór to ok. 500W i wtedy cewek praktycznie nie słychać.

Nie wiem co dalej... Moja poprzednia karta graficzna ze starego kompa nie miała tego problemu. Nie mam porównania do nowszych konstrukcji, natomiast nie chcę mi się wierzyć, by u wszystkich innych użytkowników komputerów cewki były aż tak głośne i bez przerwy pobrzękiwały/popiskiwały. U mnie przy takim upierdliwym hałasie gra bez słuchawek jest praktycznie niemożliwa.

Z braku dalszych pomysłów zastanawiam się więc, czy nie kupić nowego zasilacza, może innej marki ewentualnie nieco mocniejszego (lepsze to niż zwrot kolejnej karty graficznej - wtedy MSI teraz Power Colora). Jeśli okazałoby się, że na nowym cewki również hałasują, to po prostu bym go zwrócił. Co byś polecił? Raczej nie chcę Seasonica, gdyż podobno są one głośne pod obciążeniem. W oznaczeniach Corsaira kompletnie się nie orientuję. Z góry dzięki (i za pomoc i za przebrnięcie przez tego długiego posta).

 

Edytowane przez vegeciak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak

Piszczenie cewek zalezne jest od: ilosci wyswietlanych fpsow; zwyczajnie sztuki karty, ktora Ci sie trafila; czestem takze winowajca jest zasilacz. Uwazam, ze proba podmianki owego to nieglupi pomysl. Zamow sobie taki, podlacz, zobacz. Nie wciskaj go do obudowy, zebys nie porysowal i mogl w razie czego bez problemu odeslac. Przynajmniej jedno z podejrzen nam odpadnie. W Furmarku pewnie wiele fpsow nie miales, to i problemu nie bylo.

Dobrze, ze chociaz postawiles na wyciszana obudowe, bo maty bitumiczne wlasnie bardziej niz w samym wyciszaniu ogolu halasu specjalizuja sie w pochlananiu tego typu dzwiekow. Trudno mi powiedziec, jak skuteczne sa maty z PB500 i czy roznia sie od takich w obudowach innych marek, bo sprawa rozbija sie o ich gestosc, ktorej chyba zaden producent nie podaje. Generalnie nie pochwalalam twojej operacji z wentylatorami, ale to wzgledne i jesli jestes koniec koncow zadowolony - jest spoko, bo o to przeciez chodzi. W razie czego, jak fajnie ustawic smigielka czegokolwiek opisalem obok w temacie ,,Konfiguracji na bazie 3080 do 1440p".

Masz obecnie Straight Powera? Z tej samej polki polecilbym Corsaira RMxa i IONa Fractala. RMx jest zasilaczem elektrycznie lepszym (to jednak jak swietny vs bardzo dobry), ale na korzysc Fractala przemawiaja np. wentylator z cichszym i raczej bardziej zywotnym lozyskiem FDB, miekkie, duzo latwiejsze w ukladaniu kable, opcja przelaczenia trybu pol-pasywnego w aktywny i platynowy certyfikat ( imo placebo w przypadku komputera do gier). RMx jest jednak na rynku dosc dlugi czas, byl juz raz zrewidowany w 2018r., a ION to model z ubieglego roku, wiec nie jest ,,sprawdzony". Osobiscie postawilbym na IONa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Pomysł z wymianą zasilacza pojawił się z prostego powodu - miałem kartę od MSI i piszczała. Teraz mam kartę od Power Colora, która piszczy w zasadzie identycznie. Nie jest ani lepiej, ani gorzej. Nie chcę pozbywać się kolejnej karty, jeśli miałoby się później okazać że trzecia będzie piszczała tak samo, a winny od samego początku był zupełnie inny podzespół. Nie chcę mi się wierzyć, by te piski były czymś normalnym - u mnie nawet przy ograniczonych FPSach pojawiają się one np. w menu, czasem w cutscenkach, przy włączeniu mapy, ekwipunku, itp. Przy zamkniętej obudowie słychać je z kilku metrów, a tymczasem niektórzy stawiają obudowy na biurkach.

Może wynika to z faktu, że Straight Power 11 nie ma, o czym dowiedziałem się po zakupie, jednej mocnej linii 12V tylko 4 słabsze (oznaczone 12V1, 12V2, 12V3, 12V4)? Nie wiem... A może faktycznie mam pecha do GPU i trafiły mi się pod rząd dwa egzemplarze z głośnymi cewkami...

Co do samego zasilacza... W tej chwili nie patrzę już na segment. Ma być jak najlepszy do ok. tysiąca złotych.

Na pewno nie chcę be quieta (nie dlatego, że zraziłem się do marki bo każdemu może trafić się wadliwa sztuka, po prostu szukając źródła problemu wolę poeksperymentować z innym producentem).

Raczej nie chcę Seasonica (może niesłusznie, w takim razie proszę o wyprowadzenie mnie z błędu). Po prostu przeczytałem, że pod obciążeniem są one głośne.

Nie wiem, czy chciałbym Corsaira. Wszedłem przed chwilą na sklep X-Komu i w aż dwóch komentarzach pod modelem RMx (w wariancie chyba 850W) przeczytałem, że ma piszczące cewki.

Może faktycznie spróbować Fractala? A może wziąć Seasonica (podobno najlepszy producent zasilaczy), tylko z zapasem mocy żeby wentylator nie wkręcał się na obroty i zasilacz pozostawał cichy?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Ja tez podejrzewam zasilacz, bo problem z twojego opisu jest bardzo dotkliwy, dotyczy czasem nie jakiejs ekstremalnej ilosci fpsow i to juz druga karta z rzedu. To ze w menu gier cewki piszcza jest normalne, jesli nie masz ogranicznika fpsow do np. maksymalnego odwiezania monitora - w niektorych grach menusy generuja liczone w setkach ilosci klatek. Osobiscie problemu z cewkami nie mam, bo zwyczajnie niekomfortowo mi sie gra przy odswiezaniu/fpsach wyzszych niz 80-90 zaleznie od gry. Sprawdzilbym to sobie na twoim miejscu, bo wysokie herce i klatki brzmia fajnie, a dla mnie wcale fajne sie nie okazaly. Np. Riva Tuner od Afterburnera ma taki ogranicznik.

Odnosze wrazenie, ze przez byc moze problematyczna sztuke jednak dobrego zasilacza zaczynasz przeginac w kompletnie nieuzasadniona strone - zabulenia za w twoim przypadku nieodczuwalnie i nieistotnie lepszy zasilacz. To bedzie strata pieniedzy. Corsair RMx i ION to wg mnie absolutny szczyt wydatku na zasilacz do kompa do gier i najlepsze opcje w kategorii swietnych cichaczy. SeaSoniki skresla dla mnie isotnie slabsza kultura pracy przy wyzszym obciazeniu, wiec z miejsca odpadaja jako ciche zasilacze ,,na lata", ktorym co jakis czas byc moze bedzie dokladane coraz wieksze obciazenie.

W zasadzie w komentarzach pod kazdym zasilaczem czy karta graficzna ktos tam skarzy sie na piszczace cewki. Wkalkuluj do tego to, ze w przypadku produktow tak popularnych jak RMx czy Straight Power natkniesz sie na o wiele wiecej negatywnych opinii niz w przypadku zasilacza stosunkowo swiezego i niszowego jak ION.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Zrobiłem kolejny eksperyment.

Uruchomiłem Red Dead Redemption 2, wymaksowałem ustawienia (włączyłem dosłownie wszystko na Ultra, wygładzanie gdzie się dało na x4,, itp. itd.) i włączyłem test grafiki, ale przy jednoczesnym pozostawieniu włączonej synchronizacji pionowej.

Momentalnie odezwały się cewki. Zdjąłem boczny panel i zacząłem nasłuchiwać. Wydaje mi się, że w zasadzie identyczne piszczenie/buczenie/terkotanie dochodzi z grafiki i piwnicy. Nawet jak nasłuchiwałem od tyłu obudowy, to wydaje mi się że najgłośniej dochodzi ono z kratki od zasilacza (zresztą jak nasłuchiwałem z boku, to też miałem wrażenie że głośniej ćwierka od kratek od piwnicy niż od samej grafiki która jest bliżej). Po przerwaniu testu pokazało mi maksymalne i średnie FPSy na poziomie 59.

Miernik w gniazdku pokazywał całkowite zużycie na poziomie 400W (zasilacz 750W Platinum). Najwyraźniej przy mocnym obciążeniu linii 12V w zasilaczu zaczynają piszczeć cewki i hałas przenosi się na grafikę (oby!).

W starych grach (Deus Ex i Far Cry 3) problemu nie było, bo przy zblokowanych FPSach karta nie potrzebowała aż takiej mocy.

To, co nie daje mi spokoju to fakt, że w Furmarku przy niemal identycznym obciążeniu cewki są wyraźnie cichsze.

W tej chwili nie chce mi się demontować zasilacza (wszystkie kable mam dość sztywno spięte trytytkami i ich porozcinanie to udręka - robiłem to już chyba trzykrotnie), żeby odsunąć go od obudowy i mieć pewność skąd dokładnie dochodzi hałas. Na ten moment mogę stwierdzić, że raczej z obu podzespołów, ale głośniej od zasilacza.

Co do RMxa, na morele.net również jest sporo komentarzy dotyczących piszczących cewek. Chyba jednak skłaniam się ku Fractalowi, ewentualnie zaryzykuję i wezmę mocniejszego Seasonica. One naprawdę są aż tak głośne?

I kolejna sprawa - moc. Przy maksymalnym obciążeniu w Furmarku (CPU i GPU test) watomierz pokazał 500W. W grze zużycie to 400W. Warto iść w 850W czy zostać przy 750W? A może wziąć coś jeszcze mocniejszego (o ile będzie dostępne) i mieć zasilacz na lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Podlacz sobie jeszcze karte innymi kablami. Raczej nic to nie da, ale nic nie kosztuje i fatygi z tym najmniej.

Nie upieraj sie tak na tego SeaSonika, bo uchodza za ,,Mercedesy wsrod zasilaczy". To swietne zasilacze, ale jakiegos statusu boskosci bym im nie dawal, bo kuleje bardzo istotna kultura pracy. Zasilacz ma byc dobry i mozliwie najcichszy przy kazdym obciazeniu. Zwlaszcza ze nie mowimy tu o tanioszce. Bardzo dobrych zasilaczy jest troszke, ale znajdz porownywalnej klasy elektrycznej do dyskutowanych cichacza - chetnie poznam, bo bede mial co polecac ?Zobacz sobie testy kultury pracy SS GXa i PXa jako podobnie wycenionej konkurencji do poleconej przeze mnie dwojki - czesto uwzgledniany jest w nich RMx, a w kategorii ciszy to to samo co ION. Dojechanego IONa podejrzewalbym wrecz o troszke lepsza kulture pracy w zwiazku z roznica lozysk wentylatorow, wiec samym ich brzmieniem. RMx ma lozysko typu riffle, ION ma FDB. Teraz uogolniam, bo lozysko lozysku nierowne, ale generalnie riffle ma charakterystyczne brzmienie, ktorego pozbawione jest istotnie ciszej pracujace FDB. FDB z reguly jest tez bardziej zywotne. Tymi lozyskami roznia sie wlasnie Pure Wingsy 2 i Silent Wingsy 3, ale - jak pisalem - to dalej uogolnianie, a owe wentylatory roznia sie jeszcze innymi komponentami jak np. cichszy 6-polowy silniczek SW3 czy antywibracyjne mocowania.

Imo te zasilacze w opcji 750W sie cenowo nie opylaja i moga okazac sie slaba opcja ,,na lata". W przypadku rozwazanych przez nas, rozpatrywalbym jedynie opcje 850W, RMxa masz nawet tysiaka. Jednak obecnie ceny zasilaczy sa niezle popieprzone, wiec mozemy to porozkminiac, jak juz sie wybor wyklaruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Dzięki.

Nie mam innych kabli. Do zasilacza dołączone były dwa przewody, które od strony zasilacza miały pojedyncze zakończenia, a on strony grafiki rozchodziły się na dwa przewody z 8-pinowymi końcówkami (cały przewód w zasadzie już na samym początku rozdzielał się na dwa). Widać to na tym filmie:

https://youtu.be/BMVMCHch7TQ?t=135

Nowa grafika (Power Color 6900XT Red Devil) ma 3 gniazda 8-pinowe. Wpiąłem więc dwa przewody do zasilacza, trzy rozdzielone przewodu do GPU, a jeden skręciłem, spiąłem i położyłem w piwnicy. Z samymi końcówkami już eksperymentowałem, bo najpierw wpiąłem do GPU trzy inne końcówki, a później nie podobało mi się że jedna ma biały nadruk przy samym złączu więc podmieniłem ją z tą, którą wcześniej "zostawiłem" w piwnicy.

Na ten moment skłaniam się ku 860-watowemu Fractalowi. Dzisiaj niedziela, więc wystarczy zamówić jutro do 15 żeby dostarczono mi go na wtorek. W międzyczasie zapytałem X-Kom, czy jest szansa na zwrot mimo przekroczenia 15-dniowego terminu. Jeśli się nie uda, to najwyżej pobawię się z gwarancją/rękojmią, a następnie w zależności od rozstrzygnięcia sprzedam Straight Powera za 300-500 zł (piszczący trzeba będzie sprzedać taniej - może znajdzie się chętny).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak OK, nie sprawdzalem kabli twojego zasilacza.

Osobiscie sam stojac dzisiaj przed wyborem zasilki, wybieralbym pomiedzy IONem, a RMxem i jest to wybor dosc ciezki. Poczytaj sobie recki, opinie. Za RMxem przemawiaja kwestie istotniejsze jak wieloletnia obecnosc na rynku czy lepsze wyniki, ale mimo tego postawilbym na IONa, ktory jest zasilaczem bardzo dobrym i przekonuje mnie swoimi przewagami.

Napisz, czy zwrot uznali, bo jestem ciekaw. Od biedy bedziesz bujal sie z reklamacja albo sprzedasz go w kategorii ,,w dobrej cenie, dla gluchoniemych" ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22

Do Corsaira zniechęcają mnie powtarzające się, negatywne komentarze o głośnych cewkach. Ja wiem, że są to popularne modele więc i wpisów będzie więcej, ale mimo wszystko mam jakieś obawy, że dostanę egzemplarz z piszącymi cewkami i znów będę w punkcie wyjścia.

Z popularnych marek po wcześniejszym odrzuceniu be quieta zostaje więc tylko Seasonic i Fractal (nie chcę tych wszystkich Thermaltejków i innych). W przypadku Seasonica musiałbym wybrać bardzo mocny wariant, żeby nie był obciążony i wentylatory pozostawały ciche. Raczej postawię na Fractala. Poza tym zachęcił mnie opis zastosowanych w nim łożysk. Wydaje mi się, że to właśnie głównie one "zrobiły robotę" w przypadku Silent Wingsów (nie skorzystałem z antywibracyjnych podkładek a i tak są u mnie mega ciche). Problemem pozostaje jedynie dostępność - wariant 860W dostępny jest tylko w jednym sklepie (w morelach trzeba czekać ponad tydzień).

Na jakiś pozytywny odzew ze strony X-Komu nie liczę, ale zapytać nie zaszkodziło. Najwyżej spróbuję później naprawy/wymiany w ramach gwarancji/rękojmi, a później go sprzedam. Nawet jeśli zostanę z tym piszczącym, bo be quiet mi go nie naprawi/wymieni, to myślę, że za 3 stówy znajdę na niego chętnego. Stratę pozostałych trzech jakoś przeżyję.

Oby tylko po wymianie zasilacza problem cewek faktycznie ustąpił.

Optymizmem napawa mnie ostatni test z RDR 2, w którym wymaksowałem wszystkie ustawienia, zablokowałem FPS na 60, a cewki mimo to wyraźnie się odzywały. Cicho w RDR 2 jest tylko po zablokowaniu FPSów na 60 i pozostawieniu domyślnych ustawień graficznych (gdzie nie wszystko jest na Ultra, więc obciążenie grafiki i linii 12V jest mniejsze).

Kolejne raporty zdam w przyszłym tygodniu. Teraz zabieram się za rozcinanie trytytek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Generalnie najwiecej sensu mialaby po prostu reklamacja tego zasilacza, a nie kupowanie kolejnego (bo z powodzeniem zwrotu po terminie ciezko powiedziec). Jesli problem lezy w zasilaczu, jest to problem tej konkretnej sztuki, a nie modelu Straight Power ogolem. Po prostu porozkminialismy sobie ewentualne alternatywy. Trudno powiedziec, jak dlugo zajmie procedura reklamacyjna, ale moze zajac zaskakujaco krotko. W temacie x-komu i bq! zwracalem jednego bzyczacego Silent Wingsa 3 i decyzja byla dzien po dotarciu paczki do sklepu. A byl na pewno ogladany, bo troszke uszkodzilem gumke od kabla, gdy omsknela mi sie dlon przy odpinaniu smigla od huba. Bylo to opisane w ich formularzu, wiec podejrzewam, ze przeszedl przez ta sama procedure co reklamacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Nie mam innego zasilacza, więc procedura reklamacyjna pozbawiłaby mnie komputera w najlepszym przypadku na kolejny tydzień (kurier w dwie strony + diagnoza problemu + weekend). W najgorszym natomiast, po dwóch tygodniach odesłaliby mi z powrotem mój nienaprawiony egzemplarz bo:

a) piszczenie cewek to nie wada tylko cecha produktu

b) nie stwierdziliby u siebie żadnego piszczenia (u mnie w Furmarku problem praktycznie nie występuje)

Dla kilku stów nie chce mi się w to bawić. Kupię nowy zasilacz, tego w naprawionej lub nienaprawionej formie sprzedam z mniejsza lub większą stratą, a o wywalonych w błoto kilku stówach po paru tygodniach zapomnę. Oby tylko tak to się skończyło i na nowym zasilaczu żadnego ćwierkania nie było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Rob jak uwazasz. Nie zakladaj jakichs negatywnych scenariuszy - poza wszystkim wokol Ampere x-kom to przyzwoity sklep. Mi tez mogli powiedziec, ze po kabelku widac slady uzycia, wiec zwrotu nie bezdzie, a bzyczenie to charakterystyka wentylatora. Inna sprawa, ze opisalem w zwrocie, ze zamowilem trzy, wszystkie porownawczo sprawdzilem poza obudowa, jeden bzyczal, wiec chcialbym po prostu wymiany na nowy, a nie zwrotu pieniedzy. Moze to zrobilo swoje. Btw koniec koncow zwrocili kase (i to szybciutko), bo na stanie nie mieli, a nie chcialo mi sie czekac. 

Zawsze mozna zrobic nieelegancki ruch w postaci kupna ,,zamiennika" na czas procedury reklamacynej, ktora byc moze ogarna w czasie dajacym mozliwosc zwrotu zastepcy. Bo nie wiem, jak tam bedzie w przypadku uznania reklamacji - wybor zwrotu kasy czy naprawa/nowy. Nie pochwalam, ale opcja jest i tak imo powinna wygladac reklamacja zasilacza ? W zasadzie to wszystkiego ?

Daj znac, co tam w koncu z tego zamieszania sie urodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Poki co zadalem im pytanie o mozliwosc zwrotu i czekam na odpowiedz. Mam nadzieje, ze w poniedzialek mi odpisza i wtedy podejme decyzje "co dalej".

W miedzyczasie porozcinalem trytytki i porozdzielalem wszystkie kable (w PB500 w polaczeniu z DR4 Pro jest tak ciasno, ze chcac wypiac/wpiac zasilenie CPU musze wyjac plyte glowna, wiec rozbebeszenie wszystkiego i tak by mnie nie ominelo), nastepnie wyjalem zasilacz, polozylem kilkanascie cm dalej i moge napisac jedno - w trakcie gry glosno cwierka zasilacz, grafika nieco ciszej ale w dokladnie taki sam sposob (ta sama czestotliwosc). Raczej watpie, by to GPU wplywalo na prace zasilacza. Predzej jakies przebicia zasilacza przenosza sie na grafike (wczesniej od MSI, teraz od Power Colora). Odpalilem rowniez Furmarka i tu tez wystepuje cwierkanie zasilacza i grafiki, natomiast jest duzo cichsze wiec spoza zamknietej obudowy go nie slyszalem. Dziwi mnie az taka roznica w halasie, bo roznica w obciazeniu/poborze pradu to tylko 30-50 W.

Nieeleganckiej metody nie planuje. W X-Komie maja slaba dostepnosc zasilaczy, a nie chcialbym odpowiedzialnosci za ewentualna negatywna odpowiedz X-Komu przenosic na jakis inny sklep.

No nic, pozostaje czekac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Czyli raczej cos nie gra z twoja zasilka. Mozesz jeszcze sprobowac przeleciec go odkurzaczem (bez otwierania oczywiscie i nie jakos mocno). Zasilacze czasem wydaja rozne odglosy, gdy do srodka dostalo sie troche syfu. Twoj jest dosc nowy i watpie, zeby to cos dalo, ale zawsze warto sprawdzic wszystkie opcje. Nie wiem, co oznacza twoje ,,cwierkanie".

Ogolem masz cholernego pecha do sprzetu: karta z uszkodzonym wentylatorem, wadliwy Pure Wings w obudowie, teraz ten zasilacz - zwlaszcza, ze to wszystko ogolem dobre rzeczy sa.

Patrze na ceny Iona 860W i RMxa 850W - tragedia z dostepnoscia, tragedia z cenami. To sa zasilacze za 700 PLN, Ion nawet zdarzal sie pare dyszek taniej. Na twoim miejscu ogarnalbym temat reklamacji Straight Powera z wymiana na nowy i dal sobie spokoj, bo juz mnie boli, gdy widze, jak wydajesz nie moja kase ? Jak juz musisz miec cos na przeczekanie i z x-komu, wez sobie Bitfenixa Formula Gold 750W, bo widze, ze jest dostepny. Bitfenixy Formula i Whisper to takie wlasnie dobre, cichutkie zasilacze, ktore polecam, jak ktos nie chce wydac tyle co na RMxa czy IONa.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Z perspektywy czasu i wraz ze zdobytym doswiadczeniem zaczynam sie zastanawiac, czy grafika MSI faktycznie byla wadliwa i nalezalo ja zwracac. Byc moze za cwierkanie/piszcznie od poczatku odpowiedzialny byl zasilacz, natomiast terkotanie pochodzilo od jednego z wentylatorow obudowy, a ja blednie przypisalem ja karcie graficznej. Nie pamietam, czy ja te wentylatory od obudowy faktycznie calkowicie zatrzymalem, czy skrecilem do minimalnych obrotow liczac, ze wtedy beda nieslyszalne (a ten jeden mimo wszystko nadal terkotal). Teraz juz sie tego niestety nie dowiem. W takiej sytuacji wychodziloby, ze trafilem tylko na piszczacy zasilacz i terkoczacy wentylator obudowy (pozostale wymienilem bo nie odpowiadala mi ich praca, szukalem po prostu czegos cichszego). Przy ilosci podzespolow jakie kupilem i tak zle nie trafilem. Monitor mam z minimalnym ips glow i praktycznie zerowym backlight bleedingiem, plyta glowna ok (przyjechala tylko ze starym biosem), kosci nie mialy problemow z ustawieniem profilu xmp, dysk adaty mam ze starym kontrolerem, pozostale peryferia tez ok. Cwierkanie/piszczenie mam identyczne, jak w filmie Linusa po wpisaniu coil whine na YT i dochodzi z grafiki i zasilacza.

Z dosteptnoscia zasilaczy,zwlaszcza tych mocniejszych, faktycznie jest lipa. X-Kom ma sporo Corsairow RMx 750w Gold, natomiast zastanawiam sie czy nie powinienem celowac jednak w 850w (400w w grach i 500w przy maksymalnym obciazeniu cpu i gpu, 850watowy zasilacz bylby wyraznie mniej obciazony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...