Skocz do zawartości
vegeciak

Komputer (sama skrzynia) głównie do gier w cenie 12-13 tysięcy zł

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michał22

@vegeciak Odnosze wrazenie, ze cala ta historia z twoim komputerem ma nauczyc Cie, ze nalezy ogarniac temat, zanim zacznie sie podejmowac decyzje ?

Co do zasilacza, zobacz jak rozwinie sie jego watek. Jesli odzyskasz kase, warto postawic na takiego Iona czy RMxa. Jesli jednak Ci go wymienia czy naprawia, odpuscilbym temat. Straight Powery to ogolem na tyle dobre zasilacze, ze na pewno nie widze sensu wydawac kolejnej kasy na cos jeszcze lepszego. Ich problem, jak wiekszosci produktow bq!, polega na nieciekawej cenie, ktora stawia je przeciwko opcjom po prostu lepszym.

Co do zapasu, wedle uznania. Kalkulowanie zapasu przy zasilaczu ,,na lata" to po prostu wrozenie z fusow, bo nie wiesz, ile ciagnac beda czesci, ktore do tego bedziesz chcial kupic za pare lat. Tragedii chyba nie bedzie, jesli za te pare lat przyda sie jednak wyskoczyc z kasy na mocniejsza zasilke. Po prostu uwazam tej klasy zasilacze za nieoplacalne przy nieduzej doplacie doplacie do 850 czy 1000W (normalna cena RMxa 1000W to 820 PLN) i za fatalny interes kupowanie teraz 750W, by za jakis czas przesiadac sie na 850 czy 1000.

 

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem ciezko zdiagnozowac problem, jesli czlowiek sklada pierwszy komputer i nie ma doswiadczenia ani zadnych czesci zamiennych. Przypomne, ze na samym poczatku komputer w ogole nie wstawal, co chwile sie resetowal, monitor wyswietlal czarny ekran, a plyta glowna naprzemiennie sypala bledami CPU, RAM i GPU. Do teraz nie wiem jak wpadlem na pomysl, zeby sprobowac zaktualizowac BIOS.

Co do problemu z cewkami.. Niemal wszedzie w internecie pisza, ze na piszczace cewki nie ma skutecznego lekarstwa, mozna co najwyzej go przykryc limitujac FPSy (co w moim przypadku nic nie dalo), natomiast wymiana zasilacza moze, ale nie musi pomoc (spotkalem sie z wpisami, gdzie ludzie testowali dana karte z np. dwoma roznymi zasilaczami i na obu efekt byl ten sam). Ja mimo wszystko jestem dobrej mysli, bo u mnie poza karta piszczy przede wszystkim zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@vegeciak Ogolem na zapas sie nie martw, bo to glupie jest ?

Na cewki nie ma mocnych poza ograniczeniem fpsow, cos tam robi wyciszana obudowa. Jednak skala opisywanego przez Ciebie zjawiska wydaje sie na tyle duza, ze ewidentnie jest tu cos nie tak i raczej nie z kolejna karta. Jestem niemal pewny, ze po ogarnieciu zasilki wszystko bedzie spoko i chyba w koncu bedziesz mogl cieszyc sie wypasionym komputerem :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Chyba się zastrzelę.

X-Kom odpisał, że oferują jedynie skorzystanie z gwarancji, czego się spodziewałem i o co nie mam pretensji. Może gdybym miał u nich dłuższą historię zakupową, to ich podejście do klienta byłoby inne. Trudno. Kupiłem więc nowy zasilacz (padło na Corsaira RM 750x bo był dostępny od ręki), złożyłem wszystko do kupy, odpaliłem kilka gier i...

...praktycznie zero poprawy. Tzn. zasilacz okazał się cichuteńki, natomiast grafika jak piszczała, tak piszczy nadal.

Tak to wygląda w grze Red Dead Redeption 2 na wymaksowanych ustawieniach (wszystko Ultra) przy ok. 60 klatkach:

https://streamable.com/0odqil

A tak po wejściu np. do menu głównego:

https://streamable.com/yktcwm

Ja pier*. Grafika za 7 tysięcy... Buda za prawie 13... Ja rozumiem piszczenie przy 200 FPSach i więcej, ale nie 50-70. Przecież nie kupiłem takiego sprzętu, żeby grać w starocie albo blokować klatki na poziomie 30. Nie wiem jak nagrały się te dźwięki, ale na żywo słychać je z kilku metrów od zamkniętej obudowy.

Czasami mam ochotę wyrzucić ten syf przez okno. Po raz pierwszy złożyłem go chyba 3-4 tygodnie temu, a do dzisiaj zamiast cieszyć się grami, wciąż go skręcam/rozkręcam i ciągle męczę się z tymi samymi problemami. Druga karta na 99% również pójdzie do zwrotu, a ja, widząc aktualną dostępność innych modeli, na długie tygodnie zostanę bez sprzętu. Masakra... Żebym umiał/lubił grać na padzie to kupiłbym Xboxa i miał wszystko w d*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Nie wiem kto Cię downvotuje, systematycznie będę dawał plusiki celem wyrównania.

W kwestii aktualizacji (jeśli jeszcze Ciebie interesuje mój "przypadek") - zainstalowałem MSI Afterburnera i odkryłem, że piszczenie cewek nie zależy od ilości wyświetlanych FPSów, ale od obciążenia grafiki i jej poboru prądu. Przykład:

Far Cry 3, limit FPSów 140, liczba wyświetlanych FPSów 140, obciążenie karty 60-70%, pobór prądu (samej karty) 100W, w zasadzie zero ćwierkania/piszczenia.

Red Dead Redemption 2, limit FPSów 60, liczba wyświetlanych FPSów 60, obciążenie karty 70-80%, pobór prądu (samej karty) 150W, cichutkie ćwierkanie/piszczenie (zupełnie nieprzeszkadzające, muszę przyłożyć głowę do obudowy żeby coś usłyszeć).

Ponownie Red Dead Redemtpion 2, limit FPSów 100, liczba wyświetlanych FPSów 90-100, obciążenie karty 99%, pobór prądu (samej karty) 230W, ćwierkanie/piszczenie wyraźnie słyszane zza zamkniętej obudowy.

Wszystkie testy przeprowadzone na nowym zasilaczu Corsaira i po amatorskim undervoltingu karty (w AMD Software zmniejszyłem po prostu napięcie z domyślnych 1175 na 1075).

Teoretycznie mógłbym obecnie w każdej grze tak ustawiać limity, żeby nie przekraczać 80% obciążenia karty i jednocześnie zachować przyzwoitą ilość klatek, natomiast to tylko kamuflowanie problemu a nie jego rozwiązanie. Z czasem pojawią się przecież gry, w których dla utrzymania zadowalających FPSów trzeba będzie znieść limit, obciążyć kartę na 100%, a wtedy ćwierkanie powróci.

Karta idzie niestety do zwrotu, a ja zaczynam polować na kolejny egzemplarz w nadziei, że ten będzie się cichy. Nowy zasilacz raczej sobie zostawię (mam jeszcze tydzień na ewentualny zwrot), bo okazał się cichszy od Be Quieta (Be Quiet ćwierkał razem z grafiką, poza tym Corsair po undervoltingu grafiki stał się praktycznie pasywny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...