Skocz do zawartości
Gwynbleidd66

Przegrzewanie się nowego PC oraz problem z systemem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jakiś czas temu zamówiłem części na nowego PC, dzisiaj wszystko przyszło i złożyłem do kupy, jedyne rzeczy, jakie przełożyłem ze starego komputera to dwa dyski. Po włączeniu wentylatory chłodzenia uruchamiają się na maksymalne obroty (te z obudowy pracują normlanie), a komputer przechodzi do BIOSu. Tu widać kolejne problemy, po pierwsze procesor zaczyna bardzo szybko się nagrzewać i osiąga temperaturę 100 stopni (wystarczy przyłożyć rękę do backplateu albo przy pompie i czuć, że jest gorąco). Próbowałem zmniejszać napięcie na procesorze, mnożniki itd., ale to nic nie dawało, czasem odpala się na taktowaniu bazowym, czasem na booście, ale efekt jest taki sam. Kolejny problem jest z dyskami, oba są widoczne w ustawieniach biosu, ale nie mogę uruchomić systemu z dysku SSD, niezależnie jaką kolejność bootowania ustawię, gdzie chwilę wcześniej, na starym komputerze, działało normalnie. Podłączałem oba dyski pod różne złącza SATA, próbowałem tylko z dyskiem systemowym i bez żadnej różnicy. Jeśli chodzi o specyfikację:

Procesor: Intel Core i7-10700K
Karta: ASUS GeForce RTX 3070 TUF 8GB OC
Płyta główna: MSI MPG Z490 GAMING PLUS
Chłodzenie: wodne SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 
Pamięć: Corsair Vengeance RGB PRO, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
Obudowa: Armis AR6X EVO TG ARGB
SSD: Transcend 370S 128 GB 2.5" SATA III
HDD: Seagate Desktop HDD 1TB 

EDIT: do procka mam wpiętą tylko wtyczkę 8 pin, bo na płycie znajduje się jeszcze 4 pin, ale jeśli się nie mylę, to nie jest potrzebna do zwykłego działania. Nawet nie było do niej kabla w zestawie z zasilaczem.

Edytowane przez Gwynbleidd66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompkę na procesorze podłączyłeś do płyty głównej ?

Wydaje się, że pompka nie działa dla tego masz takie wysokie temp. procesora.

Dysk z systemem podłącz jako jedyny, drugi odłącz.

System ze starej płyty głównej jest obecnie ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym gąszczu kabli miałem niedokładnie podpięte zasilanie pompki, kompletnie to przeoczyłem... Też już ogarnąłem kwestię wentylatorów, był podłączone do złącza CPU_FAN, ale ustawione było PWM zamiast DC. Temperatury w normie i pracuje już cicho, jedna rzecz z głowy ?. Co do systemu, to tak, po prostu przepiąłem dyski ze starego do nowego i nic nie zmieniałem, miałem podłączonego tylko SSDka, ale nie mogłem go wybrać jako głównego dysku. Szukałem opcji porkoju Drive BBS Priorities, ale nie mogę znaleźć.

EDIT: zmieniałem też w ustawieniach tryb z UEFI na CSM, w przypadku UEFI nie rozróżnia dysku żadnego w kolejności bootowania, mimo że w zakładce storage oba są widoczne, natomiast w przypadku CSM na start z płyty głównej dobiegają 3 szybkie piknięcia jedno za drugim i pojawia się komunikat: Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key

Edytowane przez Gwynbleidd66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie jest widoczny sektor rozruchowy systemu na dysku z obecnym systemem.

Prawdopodobnie czeka Ciebie instalacja systemu i nawet dobrze, bo nowa płyta wymaga swoich sterowników.

A jak masz na tym obecnym dysku jakieś ważne pliki, to go podepnij pod inny komputer i przegraj na inny dysk.

Po zmianie płyty głównej i tak musisz aktywować system na nowo, bo klucz jest przypisany do biosu płyty.

Tutaj nieco więcej: https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/ponowne-aktywowanie-systemu-windows-10-po-zmianie-sprz%C4%99towej-2c0e962a-f04c-145b-6ead-fb3fc72b6665

Edytowane przez leven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do systemu i ze nie chce się włączyć to pytanie czy bios widzi dysk normalnie czyli nazwa + pojemność, kwestia ustawień biosu

czyli tryb pracy kontrolera,  czy jest ustawiony na AHCI , sprawdź czy nie masz włączone wsparcie dla "intel optane" jeśli tak to wyłącz czyli disabled

jak odnajdziesz opcje w biosie security boot tez ja wyłącz. 

nowe płyty główne wspierają często botoowanie tylko dla trybu UEFI a to wiąże się z tym ze podczas procesu instalacji systemu tworzona jest dodatkowa partycja, a jak np. obecny system jej nie posiada nu to na nowej platformie raczej się nie włączy.

nowy sprzęt= nowy system, na takim sprzęcie to ile to będzie 10 minut ?  wiadomo sterowniki programy itp trochę czasu zejdzie  ale systemu nie instaluje się bez potrzeby raz w tygodniu XD

powinno to wyglądać tak ze np dysk SSD jest podłączony do SATA 1, wkładasz pendrajwa z nowym systemem ( w ułomnych laptopach np. nowych... tworząc instalke trzeba pena sformatować na FAT32 ... )  po instalacji systemu jak wejdziesz do biosu o ile będzie trzeba instalować w trybie pracy UEFI to płyta główna czyli bios sama ustawi sobie  bootowanie z  "windows boot manager " gdy system będzie już zainstalowany, a nie jak to miało miejsce na starszych płytach głównych gdzie wskazywało się z którego dysku bios miał uruchomić system, albo właściwszym określeniem, przeszukać wskazany nośnik na obecność systemu i możliwości jego uruchomienia.          

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem robić formata, ponieważ miałem problemy ze starym kompem po ponownym podpięciu dysków, od tej pory wszystkie wentylatory się kręciły, jednak nie było żadnego sygnału na wyjściu lub też uruchamiał się na sekundę, resetował i tak w kółko, także nie miałem jak zgrać danych. Niemniej ostatecznie udało się zgrać najważniejsze dane za pomocą konsoli w opcjach odzyskiwania (jak i notatnika XD) i wleciał format. Natomiast co do opisywanych rzeczy, to tak, oba dyski były widoczne, pojemność się zgadzała, AHCI też było włączone, secure boot był wyłączony, tak samo Intel optane, ale niestety nic nie pomogło. Teraz wszystko już działa prawidłowo i póki co nie wyszły już żadne problemy ? Także dziękuję za pomoc i informacje, temat można zamknąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...