Skocz do zawartości
kapciu75

Ponowne uruchomienie PC po zamknięciu systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

Moja konfiguracja to:

Procesor: Intel® Core™ i3-4330 Processor (3.50GHz)

Płyta główna: Gigabyte GA-H87-HD3 (Bios: F10)

SSD: Plextor PX-128M6S

HDD: Seagate 1TB ST1000DM003-1CH162

CD-ROM: Pioneer DVR-221

RAM: 2*4GB HyperX Savage, DDR3, 1600MHz, CL9 (HX316C9SR)

Obudowa: Cooler Master N300

PSU: Chieftec CTG-550-80P ( 550W)

Problem jaki mam polega na tym, że komputer po wydaniu polecenia zamknięcia systemu z menu Windows 10 ponownie stratuje.

Problem występuje losowo. Nie zawsze.

Wszelkie opcje, które mogłyby powodować taki objaw zostały wyłączone w BIOS. Mam na myśli fast boot i tym podobne.

Komputer nie posiada karty graficznej. Korzystam z tej zintegrowanej z procesorem. Myślę, że to nie kwestia zbyt dużego poboru mocy.

Poniżej zrzuty ekranu z BIOS.

Czy ktoś z Was miał podobny objaw?

Pomocy. Wariuję.

Nie bardzo mam pomysł jak zdiagnozować problem.

Doczytałem się w internetach, że to może być zasilacz...ale nie mam niestety żadnego na podmianę.

 

 

201210145341.jpg

201210145337.jpg

201210145332.jpg

Edytowane przez kapciu75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić dla testu tak. Wejdź w zaawansowane opcje zasilania i zmień zachowanie przycisku zasilania na zamknij system. Spróbuj nacisnąć i przytrzymać sekundę przycisk włączenia w obudowie i sprawdź zachowanie kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo jednak potrafię wyłapać co powoduje taki stan rzeczy. Przeglądałem dziennik zdarzeń. Nie znalazłem tam niczego wyjątkowego. Niczego co by mogło wzbudzać jakieś podejrzenia. Przywróciłem BIOS do ustawień fabrycznych wyciągając baterię  na 10 minut i wymieniając na nową.

W opcjach zasilania Windows 10 kiedyś była opcja szybkiego rozruchu, więc można było ją wyłączyć. Obecnie jej nie ma, po kolejnej aktualizacji W10 zniknęła.

Wszelkie opcje, które mogłyby powodować taki objaw zostały wyłączone w BIOS.

W Power Managment mam takie ustawienia:

 

Power Loading - Auto

Resume by Alarm - Disabled

ErP - Disabled

Soft-Off by PWR-BTTN - Instant off

RC6 (Render Standby) - Disabled

AC BACK - Always Off

Power On By Keyboard - Disabled

Power On By Mouse - Disabled

 

W BIOS Features:

 

Fast Boot - Disabled

 

Nie mam pomysłu.

Nie bardzo mam jakiekolwiek części do przeszczepu, aby wykluczać metodą prób i błędów.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie grzeb w biosie, bo to nie jego wina. Problem tworzy jakiś błąd w systemie, który powoduje nieprawidłowe działanie przycisku "zamknij system". Doszliśmy już przecież do tego, kiedy się okazało, że możesz uruchomić zamykanie systemu z guzika Power.
Poszukam później jeszcze czegoś na ten temat. Może znajdę, to dam Ci znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w dzienniku systemu Windows, w zakładce System, po przefiltrowaniu zdarzeń do tych krytycznych znalazłem:

 

Krytyczne          22.01.2021 15:06:39        Microsoft-Windows-Kernel-Power        41           (63)        System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

Krytyczne           03.01.2021 09:58:36        Microsoft-Windows-Kernel-Power        41           (63)        System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.

 

Pytanie czy ma to jakiekolwiek znaczenie i czy oznacza problem z zasilaczem?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Aplikacja Intel Managment Engine nie jest zainstalowana (bynajmniej przeze mnie). Nie mniej jednak, W10 chyba ma swoje sterowniki dla Intel Managment Engine. Jest on widoczny w menadżerze urzadzeń W10. System instaluje wersję 11.07.0.1940 18/07/2017 sam z siebie. Czytalem, że ta wersja powoduje problemy i ludzie próbują instalować wersję 9.5.xxx. Próbowałem kiedyś instalować najniższą dostępną wersję właśnie rzędu 9.5.xxx ale W10 nie dopuszcza do instalacji starszej wersji nadpisując ją swoją wersją instalowaną w trakcie instalacji W10, która jest według systemu jedyną, która pasuje.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a od kiedy masz ten problem? Robiłeś jakieś aktualizacje? Coś instalowałeś? Zmieniałeś bios?

Nie wiem, czy ta płyta na to pozwala, ale spróbuj wgrać bios raz jeszcze, bo zdaje się że masz ostatni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F10 to ostatni BIOS (20/08/2015) do tej płyty głównej i właśnie ten mam. Nie zmieniałem żadnej części komputerowej. Aktualizacje są pobierane na bieżąco przez system. Obecnie jest W10 20H2. Z problemem walczę gdzieś od roku. Mam wrażenie, że kiedyś tego problemu nie miałem. W trakcie którejś aktualizacji zniknęła opcja w Ustawieniach zasilania: Włącz/Wyłącz szybkie uruchamianie. Po ponownym postawieniu systemu zawsze sprawdzałem co jest ustawienie wspomniane powyżej. Wyłączałem i było po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przychodzi mi nic do głowy prócz dwóch możliwości. Pierwsza to błąd biosu. Już się z czymś takim spotkałem, że komputer zaczął "wariować" i ponowne wgranie biosu pomogło. Sprawdź, czy masz możliwość wgrania biosu raz jeszcze, tzn nadpisanie. Druga możliwość, a raczej test, to pobranie jakiegoś linuksa, który umożliwia załadowanie go bezpośrednio z pendrive bez konieczności instalacji na dysku i tam sprawdzenie, czy opcja zamknięcia systemu działa prawidłowo. Jeśli tak, oznaczało by to błąd w systemie Windows. Może to też być wina zasilacza, ale musiałbyś wykombinować drugi do podłączenia na test. Ogólnie nie ma tragedii, skoro system wyłącza komputer zamykając system przez przycisk Power.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragedii nie ma. Zdarza się to losowo raz na jakiś czas. Jak trafię jakiś zasilacz na podmianę dam znać czy to cokolwiek zmieniło. Gdyby się to zdarzyło kolejny raz, postaram się wrócić z logami z W10 (narzędzia administracyjne). Dziękuję za pomysły i chęć rozwiązania problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradźcie jakiś sensowny stabilny zasilacz to tego kompa. Nie wiem czy mam kupić coś budżetowego czy na zaś - Seasonic FOCUS GX-650. Po śmierci kompa mógłbym go przeszczepić do nowego zestawu komputerowego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... a z tą dystrybucją linuksa na pendrive próbowałeś? Mi to wygląda albo na jakiś problem softowy albo jakbyś miał gdzieś przebicie między kablami resetu i powera (co jest bardzo mało prawdopodobne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...