Skocz do zawartości
Grzegorz1993

Wymiana podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry. Planuję kupić nowe podzespoły do komputera. Zastanawiam się jednak co kupić.

W tym momencie posiadam;

Obudowa be quiet! Pure Base 500 Window (BGW35)

Pamięć G.Skill RipjawsX, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL8 (F312800CL8D8GBXM)

Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)

Płyta główna ASRock Fatal1ty B85 Killer, B85, DualDDR3-1600, SATA3, ATX (B85 Killer)

Procesor Intel 3.3GHz, 6 MB, BOX (BX80646I54590)

Karta graficzna Palit GeForce GTX 970 JetStream, 4GB, GDDR5 (256 Bit) DVI, HDMI, 3x miniDP, BOX (NE5X970H14G2J)

Dysk SSD Transcend 370S 128 GB 2.5" SATA III (TS128GSSD370S)

 

Proszę o pomoc co wymienić i na co w rozsądnej cenie. Planowałem wydać do 2tyś i myślałem o procesorze, ramie, płyta główna oraz dokupić chłodzenie na procesor.

Dziękuje za pozytywny odzew i pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mógł byś troszeczkę sprecyzować, sprzęt ma być nowy czy używany, platforma dalej pod CPU Intel czy AMD

  zakładam ze ogólne wykorzystanie PC w domu to,  gry/Internet/film/muzyka ? 

wybór sprzętu jest spory zwłaszcza płyty główne pod intela do podstawki LGA 1200  gdzie można kupić np B460 z trochę lepszym wyposażeniem albo Z490 ze skromniejszym ale pozwalając wykorzystać szybsza pamięć, do tego pozostaje kwestia np nowego dysku  pod system pod M.2  

dlaczego nie AMD ? obecnie są wysoko wycenione    

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello, komponenty mają być nowe. Używanie generalnie do gier/internetu/ ( bardzo dużo seriali/filmów + muzyka )

Nie wiem co lepsze czy intel czy AMD. Osobiście jest mi to obojętne ważne aby było dobre. Wcześniej mówili ze intel lepszy ale sam widzę, że amd wyszedł na prowadzenie. SSD pod system jaki posiadam jest nie wystarczający ?

Bardzo proszę o polecenie wyposażenie, który zastąpi stary.

Dziękuję

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest trochę inaczej,  platforma pod Intela jest mniej konfliktowa jeśli chodzi o dobór płyta+ ram , naganiacze sprzedaży z YT, zachwalają ze nowe CPU AMD są takie i takie ale jakoś o problemach wynikających z dobrego lub właściwego doboru pamięci do danej płyty to już jest ten temat pomijany ... a potem radź sobie sam i szukaj podobnych problemów na forach... a potem jest tak ze trzeba poszukać kalkulatora do procesorów Ryzen i się trochę pobawić w biosie a ile czasu to Tobie zajmie to już najstarsi górale nie wiedza, jeśli chodzi o wymianę dysku to każdy ma własne zdanie do niczego nie namawiam, ale kupując nowsza platformę w większości  przypadków jesteśmy skazani w win10, to jeśli miał by być tylko pod system to wystarczy, ale wiem jak działa system pod SATA a jak pod M.2 zwłaszcza na nowym sprzęcie widać różnice.

to jest tylko propozycja ze można na tym za bazować z sklepu morele,  samemu można poszukać czy w innych sklepach można kupić taniej.   

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/ 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-z490-gaming-plus-6739067/

https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-steel-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-pvs416g360c7k-6221135/

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-3-he1425-v2-spc130-707501/

od siebie dodam ze są sprzedawane dwie wersje procesorów seria G1 z pasta pod IHS i Q0 z tzw. lutowanym IHS, osobiście wole serie G1 i po sprawdzeniu czy CPU działa zrobić skalpa,  odnośnie pamięci to wybierając profil XMP najlepiej samemu w biosie ustawić napięcie tak jak jest napisane przez producenta dla tych pamięci jest 1.35V     

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Może warto kupić lepszy procesor ? Czy to zupełnie wystarcza ? Nie chce też co rok wymieniać komponentów. Może kosztem płyty głównej lepiej zakupić procesor ? Bardzo podoba mi się podświetlenie w płycie głównej, jestem mega fanem takich rzeczy. Dlatego myślałem o podświetlanym chłodzenia albo w ramie. Najlepiej to i to. Nie znam się na zabawie w biosie, dlatego chciałbym komponenty, które założę i tyle.

 

oczywiście minimum 4 złącza USB

Edytowane przez Grzegorz1993
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może zacznę od płyty głównej , każdy ma własne zdanie ale dla mnie to płyta główna i zasilacz to dwa podstawowe podzespoły zestawu, ta tutaj to tylko średnio niska połka, bo tak obecnie kształtują się cenny, kupując płytę o skromniejszym wyposażeniu zawsze trzeba iść na jakieś kompromisy, czy opłaca się zakup procesora o wyższym numerku ?, zasadniczo tak ale np i5 10600 kosztuje 300-400 pln więcej a dostajemy tyle samo rdzeni/watko czyli 6/12 w w grach wydajność będzie o 5-7 FPS wincyj to nie wiem czy warto dopłacać , natomiast i7 10700 czyli 8/16 to ma taka cenę ze dokładając tylko zestaw chłodzący i mamy już 2 tys ? , co do RGB to jak by wszystko było w jednym kolorze to fajna sprawa ale po dwóch tygodniach większość osób już nie zawraca na to uwagi,  obecny sprzęt nowy nie jest typu "plug and play" czyli ze składamy klocki lego i już działa, tylko trzeba zajrzeć do biosu aby np. system zainstalować  , często wystarczy odszukać "tylko" ustawienie trybu pracy kontrolera obsługi dysków i zmienić ustawienie z RAID na AHCI , wyłączyć wsparcie dla "intel optane", wyłączyć "security boot", sprawdzić czy bios wykrywa nazwę dysku i jego pojemność i już prawie możemy instalować Windowsa ?, pozostaje tak jak już pisałem włączyć tryb pracy dla pamięci XMP i ustawić zasilanie dla pamięci zgodnie z tym co jest napisane na opakowaniu, np. w większości przypadków dla pamięci o szybkości 3600MHz jest to 1.35V , bo standardowo płyta po włączeniu ustawi je na szybkość 2133MHz  a to już jakaś różnica w grach będzie, natomiast decydując się na zakup AMD i CPU  Ryzen, to jest dopiero wyzwanie aby samodzielnie ustawiać timingi aby Ram pracował stabilnie z domyślna szybkością np 3600MHz , wtedy trzeba na Internetach poszukać kalkulator dal Ryzena i do ataku, a ile to zajmie czasu to najstarsi górale nie wiedza ?                  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko boska, że tak powiem. Po tym co piszesz to ja jestem przerażony tym wszystkim. Spodziewałem się właśnie podłączenia i działania hehe. Przekonałeś mnie do tego wszystkie za co bardzo Ci dziękuje, ponieważ oczekiwałem tego wszystkiego. Co do zmiany opcji to może wygląda to przerażająco a może właśnie takie jest. Zakupimy to zobaczymy. Wydaje mi się, że 2 tyś na takie rzeczy to dość dużo. Tym bardziej, że brakuje obudowy zasilacza i karty graficznej. Dodając te rzeczy to 4,5 tyś spokojnie. jednak wole zamknąć się w 2 tyś na modernizacje. Dziękuje jeszcze raz za pomoc. Jakbyś mógł coś jeszcze doradzić albo masz jakieś pomysły albo porady to dawaj śmiało ;).

 

Może jakieś filmiki albo coś z tym związanego

Edytowane przez Grzegorz1993
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią  "strach ma wielkie oczy", bios nie jest zbyt skomplikowany, zasadniczo nie ma filmików które dokładnie wy sprecyzowały  jak i co poustawiać od a do z,  a szkoda bo np. dwa eony temu wczasach pism komputerowych rzadko ale zdarzały się opisy biosów co  robi dana funkcja tylko, kiedyś biosy tez tych funkcji miały mniej,  ja napisałem co dokładnie trzeba odszukać sprawdzić i ewentualnie przestawić aby zainstalować system , zasadniczo to jak ktoś nie robi OC z podnoszeniem napięć to raczej  poruszając się po biosie zepsuć się nie da(owszem przy montażu da się ,bo każdy ma inne manualne predyspozycje oraz skupiona uwagę na tym co robi) , nie wiem gdzie będziesz kupował, ale może warto było by poszukać popytać czy ktoś z twoich znajomych nie ma kokos kto tym tematem zajmuje się na co dzień , lub czy w okolicy jest sklep komputerowy i podejść się zapytać czy mogli by zrobić tobie przekładkę z starych części na nowe oraz co ma zostać plus uruchomienie platformy(można tez im wskazać co byś chciał aby było jak ustawione  albo wyłączone wedle mojego opisu ipt), tak wiem trzeba komuś zapłacić ale lepiej jest za taka usługę zapłacić, nie wiem ile biorą sklepy myślę ze nie więcej jak 100PLN, niż nowy sprzęt uszkodzić przy montażu albo się wykurzać ze nie chce się włączyć albo ze instalator nie chce ruszyć, ja mogę ewentualnie za pomocą wujka google pomoc poszukać czy w twojej okolicy są jakieś sklepy/serwisy komputerowe ale takie co można jakaś opinie w necie na ich temat znaleźć , jak to nie jest tajemnica napisz w jakim mieście mieszkasz, ja mieszkam w grodzie Kopernika ?        

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AZCOM KOMPUTERY Al. J. Piłsudskiego 36/603, 41-303 Dąbrowa Górnicza

wedle wujka google ale to jest tylko na podstawie informacji z Internetu a jaka tam jest obsługa no to już trzeba sprawdzić empirycznie.

jeśli jesteś osoba nie posiadająca jeszcze dowodu osobistego, to na taka rozmowę w takim punkcie, warto zabrać osobę dorosła ,taka osoba może nie posiadać żadnej wiedzy komputerowej ale dla osoby po drugiej stronie biurka jest to informacja ze nie ma do czynienia  tylko z nastolatkiem ale z osoba mająca poważne zamiary co do wydania piniedzy. Opcji jest kilka wszystko zależy od dogadanej ceny, np sam kupujesz sprzęt i dostarczasz do punktu a to co zostanie wystawiasz na np. olx i płacisz za usługę modernizacji, sprzęt kupujesz w tym samym sklepie i w cenie tzw. marzy sklepu jest już wliczona modernizacja, to co zostanie sam wystawiasz na olx, lub sprzęt  zostawiasz w ramach rozliczenia, także to jak się dogadasz już w danym punkcie zależy tylko od ciebie i na jakie warunki finansowe mógł byś się zgodzić a na jakie nie, na taka rozmowę tez trzeba się tez przygotować, np nie dać się ponieść emocja i to po mimo otrzymania nie atrakcyjnej oferty finansowej za stare części, tylko na spokojnie sobie policzyć jaka opcja będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna a to kasa to nie wszystko, dobrze wykonana usługa potem nie odbija się czkawka ze np po tygodniu kompiuter wraca na serwis ?

czyli zakres prac do wykonania 

1: demontaż starej platformy

2: montaż nowej plus uruchomienie  , jeśli pamięci będą np. takie jak podałem linka to włączenie trybu XMP oraz ręcznie ustawienie napięcia, zgodnie z opisem producenta 1.35V    

2a: ustawienie opcji w biosie "zmienić ustawienie z RAID na AHCI" , wyłączyć wsparcie dla "intel optane",wyłączyć "security boot"

2b: ja dla siebie oskalpował bym nowy CPU bo mam maszynkę  ? ,  nie pod i dla OC ale dla niższych temperatur ale w takim punkcie  mogą krócic nosem ze gwarancja i takie tam, a czy w serwisie Intela ktoś zagląda pod IHS ?   

3  ponieważ zakup nowej karty graficznej obecnie jest wysoce nie opłacalny , to w ramach modernizacji wymienił bym w tym GTX 970  cały komplet thermopadow oraz pastę na rdzeniu GPU.

4 ponieważ zasilacz ma już kilka lat to nie wystarczy go tylko przedmuchać ale po przedmuchaniu należało by go dokładnie obejrzeć jak wygalają kondensatory jak wygląda płytka drukowana od spodu , osobiście to za pomocą alkoholu izopropylowego w szpreju po przedmuchaniu sprawdził bym czy z pod elementów nie wypłynie reszta kurzu.

5 to czy w ramach modernizacji zainstalują Tobie Windowsa plus sterowniki to już kwestia indywidualnego dogadania się.

6 kwestia najważniejsza przy odbiorze poproś o podłączenie zasilania i jakiegoś monitora i niech pokażą ze towar odbierasz sprawny i działający a nie na gębę.

ps. wychodzę z założenia ze wiedza należy się dzielić , jak już będzie po modernizacji to daj znać np do tego wątku zamieść zdjęcie,

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2021 o 18:22, Mr.T... napisał:

pozostaje tak jak już pisałem włączyć tryb pracy dla pamięci XMP i ustawić zasilanie dla pamięci zgodnie z tym co jest napisane na opakowaniu, np. w większości przypadków dla pamięci o szybkości 3600MHz jest to 1.35V , bo standardowo płyta po włączeniu ustawi je na szybkość 2133MHz  a to już jakaś różnica w grach będzie,

Warto dodać, że XMP to jest OC (cytat ze strony Intel : "umożliwienie działania technologii Intel® XMP, co jest rodzajem podkręcania pamięci"). źródło: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/gaming/extreme-memory-profile-xmp.html

Napięcie 1,35V również nie jest standardowym napięciem dla pamięci w standardzie DDR4  (standardowe napięcie dla DDR4 to 1,2V).

Natomiast jeśli kolega kupi i5 10400F, to dobre pamięci, z poprawnymi profilami SPD Jedec ustawią się na 2666 Mhz przy 1,2V (to jest standardowe taktowanie i napięcie RAM dla i5 10400f). Niestety teraz na rynku jest masa pamięci typowo pod OC i wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że niektóre mają fatalne profile "nonOC" które po ustawieniu "by SPD" zwalniają do tragicznych 2133 MHz przy wspomnianym i5 10400, zamiast ustawić się na 2666Mhz.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...