Skocz do zawartości
ZielonyTBG

Restart komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam problem z moim kompem, mianowicie do niedawna miałem jeszcze Athlona II 620 X4, 8gb ram i płytę Gigabyte. Zasilał to chieftec 600W 14CS plus dyski i grafa RX 470.

Poprzedni komp śmigał jak na swoje lata nawet nie źle i nie było z nim żadnych problemów. Ostatnio wymieniłem procesor z chłodzeniem, ram i mob.Wszystko zapakowałem w nową bude ale niestety podczas grania w Fallouta zaczynają dość mocno przyspieszać wentylatory i po chwili nagle robi się czarny ekran i system ładuje się od nowa.

Dodam że na starym procku grafa nie ciągneła na 100% ale teraz z nowym prockiem to grafa ma maksymalne obciążenie podczas gry.

Włączyłem podgląd temperatury w Afterburner i podczas grania GPU miało w okolicach 53 stopni, a w idle koło 40. Rozebrałem chłodzenie na karcie, wszystko wyczyściłem i wymieniłem starą spieczoną paste na  nowa. Teraz w idle jest 28 stopni a podczas grania 48/52. Niestety ale komp znowu po chwili szumu się wyłączył.

Dzisiaj odpaliłem OCCT i wziąłem obciążenie CPU oraz GPU. Temperatury doszły do 73 na CPU i 63 na GPU ale komp się nie zrestartował. Na wykresie linie 12V, 5V i 3.3V stały idealnie. Dodam że zasilacz ma już ponad 10 lat.

Powiedźcie mi co może powodować restarty kompa, bez BSOD-u czy zawieszki, po prostu nagle jest trach i tyle, jak bym wyłączył bezpiecznik.

Co mogę sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury sa bardzo niskie wiec nie w nich problem. Stawiales czysty system po wymianie plyty i procesora? Zaktualizuj sterowniki i bios plyty glownej, sprobuj na 1 kosci pamieci lub zamien jej miejsca, sprawdz na innym zasilaczu czy problem wystepuje.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobne, że jednak zasilacz. Po tylu latach i markowy zasilacz może zacząć na którejś linii nie trzymać napięcia - spotkałem się z podobną sytuacją. No ale wcześniej sprawdzić należy wszystkie rzeczy od strony softwarowej, jak napisał kolega wyżej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 00:45, tyr83 napisał:

Temperatury sa bardzo niskie wiec nie w nich problem. Stawiales czysty system po wymianie plyty i procesora? Zaktualizuj sterowniki i bios plyty glownej, sprobuj na 1 kosci pamieci lub zamien jej miejsca, sprawdz na innym zasilaczu czy problem wystepuje.

Witam. Dzięki za odezwę.
System postawiłem całkowicie od nowa, a ze sterownkami jest średnio, bo pod Win 8.1 który mam, jest z nimi problem.
Oczywiście wyskakuje mi okienko że mój procesor jest przeznaczony do nowszej wersji systemu.
Bios jeszcze sprawdzę jaki obecnie siedzi.

Edytowane przez ZielonyTBG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ZielonyTBG napisał:

Witam. Dzięki za odezwę ?
System postawiłem całkowicie od nowa, a ze sterownkami jest średnio, bo pod Win 8.1 który mam, jest z nimi problem.
Oczywiście wyskakuje mi okienko że mój procesor jest przeznaczony do nowszej wersji systemu.
Bios jeszcze sprawdzę jaki obecnie siedzi.

Mozliwe, ze win 8 jest problemem. 

Tutaj pobierzesz narzedzie do tworzenia instalacyjnego pendrive z windows 10, cala operacja z instalacja zajmie max 30 minut.

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co? Przecież wystarczy zainstalować oficjalny program Microsoftu, który zaktualizuje sam system do dziesiątki. Robiłem tak niedawno koledze, który miał Win 7. Bał się jak ognia dziesiątki, a teraz jest zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć lubię analizować nie typowe problemy,

to tak jak posiadasz oryginał win 8 pro to do aktywacji np wersji win 10 home klucz będzie pasował i możesz zaktywować produkt.

mnie ciekawi czy instalowałeś ręcznie kartę muzyczna za pomocą sterowników do win 7 ? czy system sam cos sobie zaktualizował ?

a Pamięć Ram to z jaka szybkością działa ? próbowałeś zacząć testy np. w czasie grania od najniżej dostępnej szybkości ustawionej w biosie ?

zasilacz jak ma 10 lat to hmmm,  wiesz to ze sprawdziłeś zapewne miernikiem cyfrowym czy napięcie jest 3.3V, 5V, 12V, itd. to jest taki  problem ze to jest tylko czy zasilacz podaje takie napięcie a nie ze w czasie pracy czy obciążenia dobrze je stabilizuje, bo miernik cyfrowy odcina górne i dolne piki, do sprawdzenia zasilacza impulsowego jakim jest zasilacz komputerowy potrzebny jest oscyloskop plus osoba potrafiąca go obsługiwać XD

a problem jest ze nie znalazłem firmy/serwisu który by sprawdzał i testował zasilacze komputerowe pod względem sprawności, działania zabezpieczeń itp. itd. ... dla mnie tez jest to interesujące bo obecnie można kupić zasilacz z gwarancja na 10-12 lat a jak chciał bym go sprawdzić po 5-7-10 latach pracy czy nadal zapewnia zabezpieczenie dla podzespołów albo inaczej czy nie stwarza zagrożenia dla podzespołów bo np. obecne karty graficzne z serii  RTX sa bardzo wrażliwe jeśli chodzi o zasilanie to ni ma gdzie tego sprawdzić ...  

chyba ze ktoś wie to bardzo bym prosił o wskazanie takiej firmy.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Czyli na kluczu z 8 pójdzie 10?

Kartę dźwiękową instalowałem ręcznie, mam osobną, na złączu PCI-E.
Co do pamięci to na razie nic nie ruszałem i działa wszystko tak jak ustawił sobie to sam bios. Załączam screena z OCCT.

Co do zasilacza i pomiarów to robiłem je multimetrem Sanwa PC5000s. Zdaje sobie sprawę że zasilacz ?może już nie trzymać parametrów i najpewniej pójdzie do wymiany. Czy możesz polecić jakiś w miarę dobry zasilacz? W przyszłości będę zmieniał grafikę, ale nie na te po 3 tysie.

 

 

Pamięć.jpg

Edytowane przez ZielonyTBG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałbym o aktualizacji systemu do 10-tki, jeśli wymagałoby to zakupu klucza, czy piracenia. Aktualizacja jest całkowicie darmowa, legalna, a nowy Windows będzie działać na kluczu z ósemki.

Tu masz link do programu, którym zaktualizujesz system : link

Zasilacz może podawać poprawne napięcia, jednak przy większym obciążeniu dopiero może pokazać swoje prawdziwe oblicze.

Z tańszych zasilaczy wystarczy coś takiego: link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli posiadasz win8 pro to tak można zrobić tzw. migracje i użyć klucza, 

z tym zasilaczem to dobry pomysł ale na spokojnie , "CommandRate" masz na 1T odszukaj ta pozycje w biosie i przestaw na 2T

pamięć obecnie pracuje na szybkości 2133MHz, czy był byś w stanie odczytać na naklejce z jaka prędkością powinny pracować oraz na jakim napięciu. 

Witaj posiadaczu Ryzena czy wiesz ze dla Ryzenow trzeba też ręcznie podnieść napięcie dla botoowania pamięci ram XD, 

można się zapoznać

https://www.youtube.com/watch?v=gVN5hYcJ8Co

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, wysio napisał:

Nie pisałbym o aktualizacji systemu do 10-tki, jeśli wymagałoby to zakupu klucza, czy piracenia. Aktualizacja jest całkowicie darmowa, legalna, a nowy Windows będzie działać na kluczu z ósemki.

Tu masz link do programu, którym zaktualizujesz system : link

Zasilacz może podawać poprawne napięcia, jednak przy większym obciążeniu dopiero może pokazać swoje prawdziwe oblicze.

Z tańszych zasilaczy wystarczy coś takiego: link

Przemyślę tą sprawę z 10. Zasilacz raczej pójdzie do wymiany, bo stary Chef ma też trochę za krótkie przewody.

 

13 minut temu, Mr.T... napisał:

jeśli posiadasz win8 pro to tak można zrobić tzw. migracje i użyć klucza, 

z tym zasilaczem to dobry pomysł ale na spokojnie , "CommandRate" masz na 1T odszukaj ta pozycje w biosie i przestaw na 2T

pamięć obecnie pracuje na szybkości 2133MHz, czy był byś w stanie odczytać na naklejce z jaka prędkością powinny pracować oraz na jakim napięciu. 

Witaj posiadaczu Ryzena czy wiesz ze dla Ryzenow trzeba też ręcznie podnieść napięcie dla botoowania pamięci ram XD, 

można się zapoznać

https://www.youtube.com/watch?v=gVN5hYcJ8Co

 

   

Powiem szczerze, że pierwsze słyszę o tym podnoszeniu napięcia. Sprawdzę to na spokojnie.
Co do moich pamięci, to posiadam takie coś: https://www.x-kom.pl/p/482930-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-4.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pamięci, to ustaw je ręcznie na 3600 Mhz, napięcie na 1.35V - wszystko z poziomu biosu. Jeśli dalej będzie to samo, a programy do testowania pamięci nic nie wykryją, to nie wina pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę z czasem krucho to i mi zeszło hehe.

Właśnie zmieniłem ustawienia pamięci według Waszych sugestii.

Przed zmianą zrobiłem krótki test poglądowy programem AIDA.

Odczyt przed:31382 /po: 49565

Zapis przed:19199/po: 28798

Kopia przed:29106/ po:44950

Czas oczek. przed:102.5/po:70.7

Różnice w wynikach bardzo duże.

Będzie chwilka to pyknę w Fallouta i zobaczę co i jak.

Będę informował o postępach, ale jak wspomniałem zasiłka będzie nowa.

Na razie dziękuję ślicznie.

 

Edytowane przez ZielonyTBG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam po chwili, a więc zakupiłem dodatkowo dysk ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro na system i Fallouta, oraz wymieniłem też zasialacz, na model MSI MPG A650GF 650W 80 Plus Gold.

Na nowym dysku postawiłem nowy system WIN 10, zainstalowałem nowe stery i po paru partyjkach w Fallouta, z opisywanych wyżej problemach, pozostał tylko hałas karty graficznej 😁
Także na razie dziękuję wszystkim Wam za pomoc dla mojej osoby, jestem bardzo wdzięczny 👍

Tak po za tematem, da się coś zrobić z tą huczącą grafiką? Załączam zdjęcie.

 

Screenshot_2021-04-18 KARTA GRAFICZNA SAPPHIRE NITRO+ RX 470 OC - 4GB.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...