Skocz do zawartości
kosmak

Dysk M.2 na PCI-e płyty 1156

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o informację czy ktoś przerabiał temat montażu dysku M.2 Nvme poprzez adapter na PCI-e na płycie głównej z socketem 1156?

Otóż posiadam płytę główna Asus P7P55 LX, która to obsługuje SATA II i montując do niej tradycyjny dysk SSD SATA III obcina transfer do 300MB/s i jedyne co przychodzi mi do głowy aby przyspieszyć ten już leciwy komputer to montaż dysku M.2 Nvme poprzez adapter na PCI-e. Nurtują mnie jednak trzy pytania:

1. Czy bootowanie systemu z takiego dysku będzie możliwe?

2. Jaki uzyskam transfer, tzn. czy przewidziany dla dysku M.2 czy też będzie on ograniczony?

3. Pierwszy slot PCI-e x16 obsługuje kartę graficzną GTX1050 i czy adapter z dyskiem M.2 w drugim slocie PCI-e ograniczy wydajność z x16 na x8 oraz jakiego rzędu będzie to ograniczenie dla karty graficznej?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nieco nowszych płytach, np. tych pod SandyBridge, taki NVME nie bootuje (brak wsparcia w UEFI), a co dopiero jeszcze starsze modele. Natomiast co do połączeń magistral przy danych złączach na Twoim modelu płyty, to w instrukcji powinno to być rozpisane (jak linie idą z mostka, to nie będzie spowolnienia GPU, a jak to są linie z CPU, to wówczas złącze pod GPU spowolni do x8).

Podłączenie do linii mostka też ma swoje wady, bo prędkość połączenia mostka z CPU to jest tam zapewne DMI 2.0 (PCI-E 2.0 x4), więc taki pojedynczy dysk zajmie całą magistralę przy np. odczycie - oby nie było z tego tytułu jakichś opóźnień dla innych urządzeń (SATA, USB, LAN, AUDIO).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą. O ile płyty dla Sandy Bridge można przystosować do obsługi NVMe (dodanie odpowiedniego modułu do UEFI), to P55 nie tak prosto. Tam nawet nie ma UEFI, tylko czysty BIOS. Instrukcja mówi o drugim slocie PCIe 2.0 x4, także DMI 2.0 jak nic, jak napisał @Kyle

Teoretycznie można próbować tym sposobem (jak/czy w ogóle będzie to działało to inna bajka, osobiście tego nie testowałem): https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html

Do autora tematu @kosmak: Jaki efekt chcesz osiągnąć, jeśli SSD SATA nie wystarcza (transfery liniowe są przycięte, jak piszesz)? Ta platforma jest mocno leciwa już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądam instrukcję od tej płyty, a efekt jaki chciałbym osiągnąć to większą wydajność - ogólnie, aby komputer posłużył jeszcze czas jakiś i korzystanie z niego nie było mordęgą. Obecnie płyta pracuje z procesorem i5 760 i zmienię procesor na x3470. Karty graficznej wydajniejszej nie wsadzę, gdyż z tego co się orientowałem byłaby ona na wyrost i GTX1050 wystarczy. Dysk SSD (tradycyjny) obcinane będzie miał transfery do SATA II i stąd pomysł aby choć szybkością transferu dysku przyspieszyć co nieco działanie, bowiem nic więcej już się nie ulepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile planujesz wydać na to wszystko?

Szczerze mówiąc, nie pakowałbym kasy w rozbudowę tego sprzętu tylko przerzucił się na nową platformę. Pytanie, co na tym kompie robisz. Rozbudowa tej platformy to bardziej sztuka dla sztuki moim zdaniem. Przejrzyj sobie polecane zestawy na styczeń, już ten za 1600 PLN stanowi dobrą bazę do późniejszej rozbudowy, a nie jesteś ograniczany starą technologią (GPU też nie musisz kupować od razu).

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-styczen-2021-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,2

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapla_pl dziękuję za link i podpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że to bardziej sztuka dla sztuki ale owy komputer odziedziczył brat po bracie i w zasadzie budżet na rozbudowę jest zerowy, a komputer ma działać jak najlepiej na jego możliwości. Adaptery M.2 na PCI-e idą do mnie już z miesiąc i lada dzień powinny dojść. Niewielki dysk M.2 Nvme kupi się do 100zł i tyleż samo procesor x3470. Modyfikacja zamknie się w kwocie 200zł i zastanawiam się czy pchać się w przyspieszenie transferu dysku czy zamiast tego M.2 na PCI-e włożyć większy i technologicznie nowszy tradycyjny dysk SSD, bo ten który obecnie w nim jest to SSD 60GB z transferami jak w załączniku.

Cudów nie oczekuję i jedynie jakiejś poprawy...

agility3.jpg

 

Oczekiwania odnośnie tego komputera są takie aby gra z takimi wymaganiami, w miarę płynnie działała. Obecnie ta gra uruchamiana jest na płycie z podstawką 775 i xeonem 5450 i przy rozbudowanej mapie grać się ponoć nie da. Oczekiwania więc są aby było lepiej i z minimalnymi nakładami.

wymagania.jpg

Obecnie nie ma możliwości zmiany platformy gdyż cały budżet rozdysponowałem na składanie nowego komputera, a ten komputer przechodzi w użytkowanie do mniej wymagającego syna i dumam co tanim kosztem można by w nim zmienić?

Edytowane przez kosmak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo.

Adapter ściągasz przez Aliexpress? Niepotrzebnie - są np. na Allegro w normalnych (20 PLN) cenach. Tak czy inaczej, odradzam pomysł kupowania niewielkiego M2, z którego nie zabootujesz bez kombinacji z linku z mojego posta wyżej (a i nie masz żadnej gwarancji, że to na Twojej płycie zadziała).

1 hour ago, kosmak said:

zamiast tego M.2 na PCI-e włożyć większy i technologicznie nowszy tradycyjny dysk SSD

Definitywnie to jest lepsza opcja - kup Cruciala MX500 w wersji 250GB albo lepiej (jeśli budżet pozwoli) 500GB.

https://www.x-kom.pl/p/400625-dysk-ssd-crucial-500gb-25-sata-ssd-mx500.html

Nie martwisz się o kompatybilność - transfery liniowe będą przycięte do możliwości SATA2, ale to i tak będzie o niebo szybciej niż obecny OCZ. System możesz sobie sklonować na nowy dysk. (https://www.crucial.com/support/articles-faq-ssd/acronis-for-crucial-faq)

Jak będziesz chciał zmienić tę platformę całkowicie, dysk przełożysz i wykorzystasz dalej.

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapla_pl, raz jeszcze dziękuję za rady. Adaptery faktycznie ściągam przez Aliexpress i kupiłem je (8zł za sztukę) na próbę aby sprawdzić jak to działa. W nowym zestawie który składałem płyta ma dwa złącza M.2 i adaptery okazują się niepotrzebne, to też pomyślałem o starym komputerze aby jeden z nich wykorzystać. Jeśli jednak ich wykorzystanie tak problematyczne to odstąpię od tego pomysłu i pójdę w kierunku nowszego dysku SSD (tradycyjnego) z ograniczeniem jego transferu do SATA II. W lombardzie widziałem nowe CRUCIAL MX500 500GB SSD po 199zł i taki kupię. Zastanawiam się jeszcze jakiej wielkości ustawić partycję systemową dla Windows 10 Pro?
Na starym dysku 55GB starczało lecz przed formatowaniem nie sprawdziłem ile na nim wolnego miejsca zostało, a chciałbym aby system był na oddzielnej partycji. Na moim komputerze Windows 8.1 zajmuje 35GB po wielu latach użytkowania i ile na Win10 zostawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy @kosmak

Jeśli będziesz pilnował instalowania gier na partycji nr 2, to możesz podzielić 1/3 do 2/3. Przy 500GB dysku po sformatowaniu będziesz miał ~155GB na sam system - wystarczy z górką. Mniej niż 100GB bym nie dawał - reszta - wedle uznania.

pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...