Skocz do zawartości
wwd

Dysk do gier - HDD vs SDD.

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dysku do gier.

Niestety kilka gier i już Evo 860 256Gb jest mały.

Zastanawiam się - bo oczywiście budżet napięty a komputer jeszcze stary (P5Q + E8600), czy kupić HDD 2Tb czy jakiś SSD 1TB.

Choć w planach nowy pc to póki co tylko SATA.

Co by tu wymyślić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej gier wymaga SSD do normalnej gry. Normalnej tzn że jak masz HDD i grasz w multiplayer w Rainbow Six to wszyscy muszą na Ciebie czekać co jest irytujące dla wszystkich. Od razu na początku meczu widać kto ma HDD :) Mając SSD oszczędzasz czas swojego życia (poza tym że zaraz zmarnujesz go na granie).

Spóźniłeś się troszkę bo w czarny piątek było dużo promocji na dyski ssd. Gry są duże ostatnio więc 1TB to minimum.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poskładać nowego pc ale  rok temu nie było kasy a teraz wszystko drogie.

Wrzuciłem ostatnio kilka gier i dwa dyski zapełnione.

Wolałbym HDD żeby można było jeszcze muzę ale wtedy jak piszecie - będzie słabo z czasem dostępu...

Teraz mam dwa samsungi po 250Gb ale za 1Tb evo trzeba dać 5 stów. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evo jest drogi. Wymieniłem 3 przykładowe dyski porównywalne z Evo, z 5 letnia gwarancją które trafiają się w cenie około 400zl, na amazon.de całkiem często nawet poniżej 400. Kilka dysków już tam kupiłem i żadnych problemów.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwarancyjne? Równe "0" - jeśli kupujesz tylko rzeczy sprzedawane przez amazon.de - sprzedawca amazon

Bo Amazon to również platforma sprzedaży, gdzie sprzedają różni sprzedawcy, w tym przypadku zasady mogą być różne.

 

PS

Tyle, że teraz nie mają dobrego promo na żaden z tych ssd a bywały poniżej 90e z polskim VAT.

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam - może się coś trafi w okolicy 4 stów.

Jeśli by ułożyć te dyski od najlepszego to najpierw Evo a te: Crucial MX500, Sandisk ultra 3D, WD blue 3D, Plextor M8V są na jednakowym poziomie?

 

 

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX500 to inna klasa wydajności niż Sandisk Ultra 3D / WD Blue 3D ( te dwa dyski to chyba nawet to samo ) , Plextor M8V jest jeszcze niżej .MX500 to konkurencja dla EVO , potem kolejne wymienione dyski .  

 

 

SanDisk ultra3D i WD blue3D to fizycznie to samo, różnice niewielka w firmware. Nie wolno mylić starych ultra/blue z nowymi ultra3D/blue3D 

 

Wydajnościowo 860 evo, mx500, ultra3D i blue3D przy sata III to hmmm +/-5% albo i mniej. Wszystko zależy od ceny.

Faktycznie na upartego można posegregować je tak: 860evo - mx500 - ultra3d/blue3d. Ale nie odczujesz żadnej użytkowej różnicy, inna klasa to nie jest. BX500, SanDisk plus itd to inna klasa

 

Plextor M8VC+ ma ten sam kontroler co mx500 i inne pamięci - 3D tcl toshiby - swoją drogą dobre. Fakt - gwarancja 3 lata więc przy podobnej cenie nie warto.

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Nic.

 

Lepszy najtańszy ssd na pamięciach 3D TCL z kontrolerem SM2258XT czyli np. crucial bx500. Takie ssd kupisz w granicy 360zl za 1tb.

 

Z drugiej strony jeśli musisz, to na archiwum może być hdd - wd, toshiba. ALE w porównaniu z bx500 są wolniejsze i głośniejsze.

 

Ogólnie hdd jako backup do szuflady a nie dysk do kompa.

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Branie HDD jest sensowne jak to ma być dysk na magazyn i ma mieć dużą pojemność - 3+ TB i inne parametry nie mają znaczenia ,  wtedy HDD ma przewagę cena / pojemność .

Przy 1 TB to lepiej dołożyć do SSD .

BX500 1TB / 2 TB nie polecam , to padaki na pamięciach QLC .

z tej serii to tylko modele 120GB/240GB/480GB czy 960GB , choć z kupnem wersji 960GB to może być problem .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wwd napisał:

Dzięki serdeczne, zobaczymy co da się upolować.

A ze zwykłych HDD 1Tb na zdjęcia i muzykę co warto by wybrać?

Mogę tylko przytaknąć kolegom, HDD nie ma sensu w tym wypadku.

Osobiście HDD widzę dziś wyłącznie w wielkich pojemnościach w NAS. Ale żeby to mieć w komputerze? Absolutnie nie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wwd napisał:

Chciałem poskładać nowego pc ale  rok temu nie było kasy a teraz wszystko drogie.

Wrzuciłem ostatnio kilka gier i dwa dyski zapełnione.

Wolałbym HDD żeby można było jeszcze muzę ale wtedy jak piszecie - będzie słabo z czasem dostępu...

Teraz mam dwa samsungi po 250Gb ale za 1Tb evo trzeba dać 5 stów. 

 

 

 

 Dopasuj do własnych potrzeb:

M.2 NVME  na system,możesz użyć ssd które już masz.Gdybyś brał NVME to bierz PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030

- gry: PNY 960GB 2,5" SATA SSD CS900  /  Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500

- gry + filmy,zdjęcia,muzyka:WD BLUE 1TB 7200obr. 64MB  lub pojemność 2TB

- z zewnętrznych: filmy,zdjęcia,muzyka: Toshiba Canvio Basics 2TB USB 3.0

 

Nie przepłacaj za coś czego nie wykorzystasz bo mieszane nośniki przy kopiowaniu itp rzeczy które robisz sprowadzają się do prędkości najsłabszego nośnika.Przy obróbkach wideo i wysokim bitrate wymięka ssd sata a nawet dostaje wciery nvme.Jak chcesz demona prędkości to SSD NA PCI-e ale do twoich potrzeb to przerost formy nad treścią.

17 godzin temu, umcacz napisał:

Coraz więcej gier wymaga SSD do normalnej gry. Normalnej tzn że jak masz HDD i grasz w multiplayer w Rainbow Six to wszyscy muszą na Ciebie czekać co jest irytujące dla wszystkich. Od razu na początku meczu widać kto ma HDD ? Mając SSD oszczędzasz czas swojego życia (poza tym że zaraz zmarnujesz go na granie).

Nie w każdej grze i nie zawsze są to duże różnice.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LWS

Czytaj ze zrozumieniem - pierwszy post autora , płyta z czasów S775 , jak znajdziesz tam port M.2 to ja będę święty .

Pozatym polecanie CS3030 to obecnie średnio sensowny pomysł - nowe rewizje mają gorsze kontrolery i pamięci NAND .

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty też czytaj ze zrozumieniem bo udajesz zawsze mądrzejszego a potem dziwisz się że ktoś cię źle oceni.Wpis może przydać się nie tylko autorowi tematu.

Godzinę temu, lws napisał:

Dopasuj do własnych potrzeb:

 

Godzinę temu, reyden napisał:

Pozatym polecanie CS3030 to obecnie średnio sensowny pomysł - nowe rewizje mają gorsze kontrolery i pamięci NAND .

Przestań siać głupoty tak jakby te dyski miały siąść za pół roku,kości pamięci NAND SLC, TLC, MLC + Kontroler,oprogramowanie które lepsze? zobacz na ceny,jak kogo stać niech sobie dokłada i kupuje co nie znaczy że te słabsze są złe a wręcz przeciwnie.Sam mam począwszy od SSD na PCI-e każdy z nośników więc nie strasz ludzi jakimś gorszym kontrolerem pamięci.Dołożysz autorowi do SLC? to tak jak niegdyś debatowali nad żywotnością między TCL - żeby zajechać te dyski to sobie sam policz ile czasu potrzebujesz i jaką liczbe cykli przepisywania a pod względem szybkości jest bardzo dobrze a jeszcze lepiej jak ma się identyczne nośniki,cóż chcieć więcej.Nie sztuka polecać najlepsze,nie zapominaj o budżecie kto jaki ma.

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rafa napisał:

I co? Zadowolony?

Na razie tak, aczkolwiek muszę go zamontować w nowym pc a tu trochę brak czasu bo trzeba ogarnąć os, soft i gry. Gry na steam i origin były instalowane na W7 - teraz pewnie trzeba pobrać od nowa bo docelowo będzie W10.

Martwią mnie trochę opinie z peppera ludzi którzy kupili na amazonie ten dysk,

niektórzy piszą że mają problemy ale u mnie na razie nic takiego nie występuje.

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz niczego ogarniać , wystarczy że zrobisz klonowanie partycji lub całego dysku jak wcześniejszy HDD miał też 1 TB .

Albo soft dołączony do SSD albo programy w stylu Acronis True Image .

Chyba że chcesz na czysto instalować W10 a nie robić upgrade z W7 , to wtedy może być różnie .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę wszystko na nowo postawić, bo stary system zawalony programami które mam, które kiedyś mi były potrzebne,

a w sumie teraz prawie nie używam.

Poza tym już miałem kilka razy problemy z os, może czysta dziesiątka będzie lepiej się sprawować.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Conti napisał:

Ja już ze 2 lata stawiam nowy system, bo stary zawalony ....  ?

Hehe... znam to..... ja mam kopię i jak już jest nieciekawie to przywracam, ale backup nie pamiętam kiedy robiłem,   chyba ze dwa lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...