Skocz do zawartości
Hadar

Perspektywiczna płyta główna AM4 w rozsądnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

potrzebuję kupić komputer, po latach biedowania, gdy wreszcie mam fundusze i zbliżają się moje 30. urodziny chciałem zaszaleć i stać się członkiem Glorious PC Gaming Master Race (nie tylko go grania, może mi się przydać zawodowo-edukacyjnie, do jakiegoś data miningu lub symulacji matematycznych). ? Ale ceny postanowiły zaszaleć bardziej niż ja. Gdyby Ryzen 9 5900X był nadal dostępny i kosztowałby do 2500 PLN to byłbym gotów się jeszcze skusić, ale ceny typu 3500 PLN są już poza moją granicą komfortu. Karty graficzne też mają absurdalne ceny i aż tak szalony nie jestem. ? Także chciałbym kupić całą jednostkę bez grafiki i nie mam zamiaru czekać, bo RAM, SSD, płyty główne etc. mają tylko drożeć. Pierwotnie chciałem kupić Ryzena 7 5800X, ale doszedłem do wniosku to zupełnie nieopłacalny zakup. Po przemyśleniu sprawy chyba zrobię tak. Kupię porządny zasilacz (np. Corsair RM850x) i obudowę z dużymi możliwościami rozbudowy (np. pierwszy Phanthes Enthoo Pro), porządną płytę główną, 32 GiB szybkiego RAM-u i duży nośnik SSD M.2. Ponieważ na razie i tak byłbym skazany na przesiadywanie na Radeonie HD7770, a Ryzen 9 5900X jest absurdalnie drogi, to oleję AIO, kupię 5600X i zostanę na BOX-owym chłodzeniu. Jak ceny kart graficznych wrócą do normalnych poziomów (co może w tym roku nie nastąpić) i będę kupował nową kartę graficzną, to wtedy zdecyduję czy wymieniam procesor na 5900X (lub jakiś jego refresh) i kupuje AIO czy zostaję na 5600X i kupuję do niego jakieś lepsze AC.

Ale kompletnie nie mam pomysłu jaką płytę główną kupić, zwłaszcza, że ich ceny zaczynają szaleć - B550 drożeje, niektóre X570 tanieje inne X570 drożeje. Także chciałbym zapytać jaką dobrą, perspektywiczną płytę główną AM4 polecacie (tak wiem, że perspektywa, to najwyżej refresh Zen 3), która nie jest jakoś absurdalnie droga i spokojnie będę mógł w przyszłości do niej włożyć 5900X/5950X (lub ich refreshe). Jeżeli chodzi o płytę, to wydaje mi się, że wydatek do 700 PLN jest rozsądny, jeżeli jednak byłoby NAPRAWDĘ warto jestem pewnie w stanie dać więcej. Gdyby MSI MAG X570 Tomahawk WIFI nadal kosztował 850 PLN to bym się raczej nie zastanawiał, ale 1200 PLN nie mam zamiaru za nią dawać. Kwestie audio-wizualne są dla mnie drugorzędne, ważna dla mnie jakość wykonania, niezawodność, dobre wsparcie producenta (nie ociąga się z aktualizacją BIOS-ów),  solidna sekcja zasilania i żeby mi nie gotowało SSD w M.2. Dobre możliwości OC i odbiornik WiFi również mile widziane. ? 

Także co polecacie? Z góry dziękuję za pomoc. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak są ostatnie płyty pod AM4, a więc prawdopodobnie ryzeny 5xxx są ostatnie pod tę podstawkę. Alee.. jeśli chcesz kupować najpierw 5600x, a później przesiąść się na jakiegoś 8rdzeniowca, to wypadałoby zainwestować w lepszego mobasa. Tu bym proponował Tomahawka - dobra płyta, z tych co jeszcze kosztują normalne pieniądze i są dostępne. Od razu możesz pod niego brać jakiegoś NVME na PCIe 4.0 i niczym się nie przejmować. Niestety, ale wifi tutaj nie ma. https://www.x-kom.pl/p/569328-plyta-glowna-socket-am4-msi-mag-b550-tomahawk.html

Wg mnie, MSI płyty na 570 nie za bardzo się udały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@roar.RAR Z tego co wiem, to pierwsze MSI na X570 były fatalne, ale w ramach pokuty MSI przygotowało X570 Tomahawk, która zgniotła konkurencję w kategorii do 200 USD. Ale jakby X570 Tomahawk był nadal dostępny za 850 PLN to bym go brał bez zastanowienia, a tak się chyba zdecyduję na Asus ROG Strix B550-F Gaming (Wi-Fi) ze względu na zintegrowane WiFi AX.

Tzn widziałem na Allegro Tomahawka od x-kom.pl za 900 PLN, ale jest to płyta poserwisowa, na którą x-kom daje pełną gwarancję, ale nie wiem czy warto kupować coś co się już raz zepsuło... :v 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam x570-a pro - kupiłem go bo potrzebowałem taniej płyty X570 z zamiarem późniejszej wymiany ale okazało się że bez problemu poradził sobie z 3600 później 3900X @ 4.4GHz i aktualnie dzielnie znosi 5800X.

Przy 3900X myślałem że słabo radzi sobie z ramami (4 kosci) ale okazało się że to procek był limitem bo na 5800X bez problemu pracuje przy IF 1950MHz

 

ogólnie to cała platforma nie jest już perspektywiczna - trzeba wytrzymać na niej ten rok i przymierzać się do AM5. 

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak mówi Raptor, na am4 już nic nowszego niż ryzen 5xxx nie wsadzisz. Ale to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby to kupić, spokojnie posłuży kilka lat. Co do am5 takie x670 to bedzie na 2-3 generacje procesorów. Co do płyt x570 zobacz w euro.pl, najtansze mają od 639zł.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Raptor napisał:

używam x570-a pro - kupiłem go bo potrzebowałem taniej płyty X570 z zamiarem późniejszej wymiany ale okazało się że bez problemu poradził sobie z 3600 później 3900X @ 4.4GHz i aktualnie dzielnie znosi 5800X.

Przy 3900X myślałem że słabo radzi sobie z ramami (4 kosci) ale okazało się że to procek był limitem bo na 5800X bez problemu pracuje przy IF 1950MHz

 

ogólnie to cała platforma nie jest już perspektywiczna - trzeba wytrzymać na niej ten rok i przymierzać się do AM5. 

O kurde Raptor ile to już lat.. RX8 żyje?

w temacie: udało mi się kupić używanego 5600x (WTF!?) i właśnie zamówiłem GB B550m Pro-P i 2x8GB 3733Mhz cl17 myślę że dla mnie będzie ok pod moje wymagania. A za rok może 2 5800x/5900x. Szukając, czytając recenzje i porównując z moimi wymaganiami nie widziałem sensu x570. Za jakiś czas dołożę jakiś dysk na m2  do 2 SSD na sata ewentualnie update procka/grafy. X570 brałbym gdybym szedł w szybkie dyski ale tak nie widzę sensu. Także na spokojnie spojrzeć co potrzebujesz.

Edytowane przez bamboocha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...