Skocz do zawartości
G(r)eek

Konfiguracja na bazie RTX 3080 pod 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Ale jak to wylada pod jakims obciazeniem? Dotad nic mu nie pusciles?

Ja się cieszę, że miałem w tym tygodniu czas go złożyć :). Może jutro, a może dzisiaj sobie zrobię po południu home office :).

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Obroty wentylatorow coolera i grafiki pokazuje Ci HWInfo. Zakladka z plyta glowna, ikonka wentylatora podpisana pewnie CPU1, smigla grafiki w zakladce grafiki. Masz obok obecne, minimalne, maksymalne i srednie obroty, wiec wlaczajac np. jakas gierke mozesz latwo sobie zobaczyc przy jakiej temperaturze procka (CPU Package) taki cooler kreci sie z jaka predkoscia i latwo skojarzyc to z krzywa. Na moje wyczucie Fuma nie powinna byc rozpedzana bardziej niz 600, moze 700 rpm przy temperaturze procka 60C. Od tego punktu dalbym po prostu kreche do 100%-85C.

Dzięki, tak przestawiłem.

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Wiatraki obudowy do zrobienia jak powiedzialem i wzgledem temperatury CPU, bo przy twoim ustawieniu pogorsza temperatury karty graficznej pod obciazeniem.

Odnośnie "zrobienia jak powiedziałem" - masz na myśli stałe niskie (300-400?) rpm gdzieś do 40-50 stopni a potem wyższe (600-700 czy max? i tak są praktycznie niesłyszalne)?

Odnośnie "względem temperatury CPU" - tak mam cały czas ustawione.

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Masz tez cos takiego jak Temperature Inteval czy inaczej nazwane ( czas od zmiany temperatury, po ktorej reaguje wentylator). Daj to w przypadku obudowy i coolera na jakies pare sekund.

OK, zmienię.

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Daj to w przypadku obudowy i coolera na jakies pare sekund. W razie czego krzywa grafiki tez mozesz ustawic, bo MSI zwyklo robic je dosc leniwe (poswiecajace temperatury dla kultury pracy).

MSI poszło ostatecznie na sprzedaż, a ja trafiłem okazyjnie jak na obecne czasy 3080 od Asusa (TUF gaming OC). Nie zainstalowałem jeszcze softu od Asusa, ale jak to zrobię, to na pewno spojrzę, jak wygląda krzywa.

1 godzinę temu, Michał22 napisał:

Dziwie sie, ze w ogole cos slyszysz poza obciazeniem. W idle ten komp powinien byc nieslyszalny z odleglosci typu ~50 cm od glowy - czyli bez przykladania do niego ucha. Jednak - jak pisalem - obudowa wyciszana z oknem nie wycisza tak dobrze jak bez, wiec moze to tego kwestia.

Napisałem, że jest praktycznie niesłyszalny. Ja jestem mega zadowolony. Nawet jak zdejmę okno, to muszę się mocno zbliżyć, żeby cokolwiek usłyszeć.

Edytowane przez G(r)eek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Chodzi o to, zeby ustawic smigla skrzynki na stale niskie obroty i skok na maksa od temperatury CPU, ponizej ktorej nie schodzisz w grach. Jesli ustawisz skok zbyt nisko - beda przyspieszac na youtube czy wraz otwarciem wiekszej ilosci zakladek. Jesli zbyt wysoko - znajda sie gry, ktore grzeja grafe, a procka bardzo niesmiale i skonczysz z halasujaca grzejaca sie grafa. Nie jest to rozwiazanie idealne i jestes skazany na jedna z powyzszych opcji, ale lepiej tego nie rozegrasz. Podziekuj Fractalowi za odejscie od manualnego kontrolera wentylatorow, ktory odpuscil sobie po Define R5.

TUF i Trio to porownywalne karty. Osobiscie wolalbym TUFa, bo jest super, a MSI to ze wszystkich imo najbardziej marka sliska i dziadowska. Mimo swietnie odbieranych plyt glownych czy bardzo dobrych w temacie balansu wentylacji i ciszy kart Trio, typ marki, ktory tylko patrzy gdzie by tu przyciac, gdzie sie nie zorientujesz, a wlasnie z czegos takiego po jakims czasie potrafia wyjsc rozne kwiatki.

Ustaw krzywe tak jak ponizej, a powinno byc wszystko fajnie. Trudno jest tak korespondencyjnie to ogarnac, ale raczej bedzie dobrze. Calosc wiedzy do ewentualnej korekty Ci przekazalem ?

EDIT: zolty to smigla, pomaranczowy cooler. Sprawdz czy zaden wentylator nie terkocze od zbyt niskiej predkosci startowej, a jesli tak - podbij na tym odcinku krzywa o jakies 5%.

 

 

 

IMG_20210125_154814.jpg.4214fc3d826ccc40699e27ec69212563.jpg

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak ustawiłem, przy czym u mnie interval może być max 0.7s przy wzroście i max 1s przy spadku temp. 

Działa cichutko, Dwugodzinne stresstesty w CP2077 i COD: Warzone: max temperatura CPU to 76 stopni i max temperatura GPU to 64 stopnie, zatem temat chłodzenia chyba zamknięty.

Teraz skupię się na zrozumieniu skąd "niesatysfakcjonujący" klatkażu w CP2077 - u mnie w RT ULTRA i DLSS Quality wychodzi średnio w okolicach 50 fps (GPU usage 99%), a benchmarki w necie sugerują wyniki na poziomie 65 fps. Jedno i drugie w pełni grywalne, ale cyferki muszą się zgadzać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Takie tempy na moich nastawach? Obudowa zamknieta z panelem litym? Bo bardzo fajne, a fajnie tez wiedziec, ze Define 7 poradzi sobie z grzala typu 3080. TUF ma co prawda swietne chlodzenie, ale ja dziadostwa tez nie kupuje. Warzone to chyba jeszcze bardziej grzejacy dziad od Cyberka, to sa samo multi do Battlefielda 1 bodajze - przynajmniej tak slyszalem, bo ja w takie gry nie gram. U mnie chyba Cyberek cisnal obecny config najmocniej. 

64 stopnie na grafie to jednak bezsensownie malo. Tj. dmucha niepotrzebnie mocno/glosno i nic z tego nie ma poza nizsza cyfra na liczniku. Jak chcesz, mozemy jeszcze pokombinowac z jej krzywa, ale tu potrzebowalbym screena twojej.

Ciesze sie, ze poradziles sobie ze screenem od Gigusia, bo taki mialem pod reka, na ktorym wszystko moglem pokazac na jednym obrazku. U mnie na ASRocku sa jednak troszke bardziej rozbudowane, a prosciej zorganizowane ustawienia smigiel - intervali mam od cholery i duzo wieksza rozpietosc do wyboru - trzymam cooler na cooler 5s, skrzynke 12s. Ustaw intervale na rowne wartosci.

Ja gralem na DLSS Balanced. Imo sie najbardziej kalkuluje. W temacie benchmarkow w necie i roznic wydajnosci, testowalbym gre w dokladnie tych miejscach/porach dnia/itp, w ktorych testowali na benchmarkach.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa zamknięta z szybą. I jest naprawdę bardzo cicho. A warzone odpaliłem wyłącznie w celu testów - też nie moja bajka ;).

Poniżej screeny z afterburnera - temperatura gpu w idle (zaraz może odpalę coś obciążającego i dorzucę screena) i krzywa wiatraków gpu.

 

 

afterburner.png

GPU FAN CURVE.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Ciesze sie, ze skrzynia tak dobrze sobie radzi, bo wlasnie mnie to zastanawialo.

Generalnie moglbys mi tu wrzucic screena najlepiej calych sensorow HW Info z jakichs dziesieciu minut korzystania z neta, pozniej je zresetowac i wrzucic kolejnego screena z jakichs trzydziestu cisniecia kompa Cyberkiem czy inny Warzonem. Zobacze czy tam wszystko gra i ewentualnie poeksperymentujemy z karta graficzna. Jak cos zmieniales w krzywej grafiki czy krzywych coolera i obudowy, ktore Ci podalem, powiedz, bo bede na wszystko patrzyl przez pryzmat owych. Na ten moment widze, ze karta zasuwa niepotrzebnie szybko przy temperaturach, kiedy wlasnie nie potrzebuje takiego chlodzenia (<50C). Dziwi mnie tez, ze nie korzystasz z trybu pol-pasywnego, ktory karta ma i dziwne, ze nie domyslnie wlaczony (ten tryb to wentylatory wylaczone do osiagniecia okreslonej temperatury).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Poniżej screenshoty: pierwszy to kilkadziesiąt minut neta. Drugi to 40 min CP 2077 (po resecie hwinfo). Cały czas b. cicho, obudowa i okolice lekko nagrzane.

W grafice nie zmieniałem nic, poza dodaniem 10mhz do zegara na próbę po odpaleniu afterburnera. W opcjach afterburnera musiałem też kliknąć "Enable user defined software automatic fan control" bo bez tego nie wyświetlało mi żadnej krzywej. Nie jestem teraz, mówiąc szczerze pewien, czy ta krzywa powyżej to wyjściowa krzywa biosa karty czy jakaś "defaultowa" narzucana przez afterburnera po kliknięciu powyższej opcji. Ja, w każdym razie, nic w niej nie zmieniałem. 

Krzywe coolera i obudowy są ustawione tak jak wcześniej rekomendowałeś.

Odnośnie trybu pół-pasywnego, rozumiem, że chodzi o 'silent mode' w dual biosie karty? Karta przyszła z przełącznikiem ustawionym na 'performance mode' i tego też nie zmieniałem. Mogę zmienić i potestować na tym ustawieniu.

 

HWINFO bez obciazenia.png

HWINFO cp2077 40 min.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Generalnie spoko. Temperatury wszystkiego w normie.

Korekta w temacie wentylatorow obudowy: przesuwasz odcinek, na ktorym zmieniaja predkosc. 0-45C 30%, od 45C wznosza sie do 50C, od 50C leca na 100%.

Teraz sobie zobaczylem w Afterburnerze i wrzucona przez Ciebie krzywa to domyslna krzywa Afterburnera - taka sama mam u siebie. Niemal na 100%, bo nie zgadza mi sie jedynie na pierwszym screenie w momencie, kiedy karta miala 59C, a latala na 54% obrotow. Jednak odnosze wrazenie, ze te pomiary nie sa perfekcyjnie akuratne, kiedy temperatury szybko sie zmieniaja. U mnie za kontrole grafiki odpowiada Aorus Engine i on dziala nadrzednie wobec Afterburnera, ale jesli nie masz otwartego zadnego tego typu programu od karty, Afterburner z wlaczonymi ustawieniami wlasnymi powinien zajmowac jego miejsce. Mozesz sprobowac krzywej ponizej, by poswiecic pare stopni dla jeszcze lepszej kultury pracy i wrzucic kolejne analogiczne wpisy HWInfo, a zobaczymy, czy bylo warto.

Te dual-biosy (pstryczki na karcie), jesli sie nie myle, zmieniaja jedynie wlasnie krzywa obrotow wentylatorow, wiec na biosie Quiet bedzie goretsza, ale tez cichsza. Osobiscie rekomendowalbym wlasne eksperymenty dostosowane do posiadanej konfiguracji.

krzywa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem soft od karty, czyli GPU tweak II. Ale na razie nie możemy się 'dogadać'. Screeny poniżej. Ustawiłem krzywą zgodnie z powyższą sugestią, ale mam wrażenie, że wiatraki działają niezależnie od krzywej. Left & middle mają stałe 1000 rpm, natomiast middle co sekundę przeskakuje przy temperaturze ze screena z 0 przez wskazanie ze screena po 1000rpm i z powrotem na 0. Zaraz potestuję pod obciążeniem, ale dziwnie to wygląda.

 

 

Bez tytułu.png

Bez tytułu1.png

 

Edytowane przez G(r)eek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Podejrzewam, ze spowodowane jest to tym, ze wentylatory nie sa w stanie zejsc do 40% rpm. Najnizsza wartoscia, ktora widzialem na twoich screenach z HWInfo bylo 47%, wiec jesli wtedy nie uskarzales sie na nic, trzymalbym sie tego jako minium, od ktorego smigla zaczynaja sie krecic. ~730 rpm to wartosc raczej kompletnie bezglosna, wiec nie zawracaj sobie glowy probowaniem sciagania smigiel karty nizej. Czyli 47% rpm ustaw jako jej minimalne obroty.

Zacznij od wylaczenia ustawien wentylatorow z Afterburnera i przywrocenia ustawien Default w programie Ausa. Wtedy potestuj w grach. Chodzi o to, bys trzymal maksymalne temperatury karty najlepiej do 70C, od biedy stopien, dwa wiecej - powinna wtedy ladnie boostowac, zadne kaloryfery i upaly nie beda jej straszne. Pozniej stestuj sobie ten Bios Quiet z przelacznika na karcie. I ewentualnie potem wrocimy sobie do ustawiania jej krzywej. W przypadku obu biosow porob takie same screeny z HW Info jak dzis (idle + load) i jak bedziesz chcial sie bawic krzywa, wrzuc mi je tutaj, a ustawimy cos najlepszego pomiedzy. Patrzac na to jakie sa mozliwosci, imo tak najbardziej sensownie to rozegrac.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz. Powyższe będę testował dopiero w sobotę, ale w międzyczasie rzucił mi się w oczy nowy trend, który pojawił się dzisiaj (nie zmieniałem żadnych ustawień vs powyższe). Mianowicie, temperatura CPU w idle skacze od okolic 41-43 na ułamek sekundy do okolicy 46-53 i z powrotem. Wiatraki chodzą cały czas na stałych obrotach. GPU ma stałe 44-45 stopni (więc w sumie też urosła przez te kilka dni, bo wcześniej bylo 40-42). Zacząłem popadać w paranoje i zastanawiać się, czy przypadkiem nie powinienem ponownie nałożyć pasty na cpu bo może za pierwszym razem "coś poszło nie tak", ale ujawniło się dopiero teraz. Poniżej dane z hwinfo (40 min idle) + wykres ładnie pokazujący te skoki temperatury cpu.

 

 

Bez tytułu hwinfo.png

Bez tytułu cpu correct.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Temperatury podzespolow sa bardzo zalezne od temperatury w pokoju, a twoje sa w normie. Wsadzanie mocnego komputera pod biurko, do jakichs wnek biurkowych czy zastawiane mu wlotow i wylotow powietrza tez swoje robi. Skoki temperatury procesora sa normalne. Podczas braku obciazenia, typu internet np. na chwile mocno podgrzewa procka odpalenie pierdyliarda zakladek czy youtube. Generalnie wszystko gra i nie masz sie czym martwic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...