Skocz do zawartości
skizzoo

Wybór mobo pod OC i XMP - 9600k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Noszę się z zamiarem aktualizacji mojego 2500k i leciwych ddr3 na coś nowszego. Długo rozmyślałem nad tym co powinienem umieścić w środku.

Otóż cpu głównie musi służyć pod symulator X-Plane 11, którego cechuje olewanie rdzeni, a wielbienie zegara, czyli 4 rdzenie i więcej nie są dla niego niczym wielkim, ale lubi 4,5GHz i wiecej.

Taki już jego urok

Planowałem wrzucić i5 9600k, 16gb ddr4 3200mhz, ale nie wiem jakie mobo wybrać...

Zależy mi na OC do chociaż tych 4,5GHz i XMP do 3200 MHz, ponieważ z tego co widzę natywnie mobo z 1151 śmigają na 2400mhz.

Mój budżet na całość to max 2 tys. Cpu to 900, ram jakieś 400 zł nawet z RGB, więc zostaje 700 zł na mobo, ale myślałem żeby wymienić mój Thermaltake TR2 450W na SPC Supremo FM2 650W, bo obawiam się, że dwuletni już TR2 wyzionie ducha w najmniej oczekiwanym momencie...

Z góry dziękuję za podpowiedzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9600K to średni pomysł , martwa platforma choć możliwość upgrade jest - zmiana procka na I7 8700K , I7 9700K czy jak będzie dobra płyta z mocną sekcją zasilania to nawet I9 9900K .

Lepiej iść w kierunku LGA1200 i I5 10600K , zyskujesz lepszy procek ( 6/12 jak starsze I7 a nie 6/6 ) , wsparcie dla nadchodzącej architektury Rocket Lake etc.

Co do ramu - płyta na chipsecie Z i odpalasz prawie każdy ram 3200 mhz , to że procek obśługuje 2400 mhz czy 2666 mhz to nie wiele znaczy , dużo ma płyta do powiedzenia - na Zx90 masz nawet 4+ Ghz dla ram ( sama obsługa ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowy set na 10600K - https://www.x-kom.pl/lista/r73ywpbym

Dzisiaj widziałem KF za chyba 930 zł w xkomie, więc poluj na tego procka. Na pepperze też ostatnio widziałem jakoś za 870 zł. 10600K /KF spokojnie zrobisz na 5Ghz, a do tego jak mu dasz boosta z ramami koło 3600, masz mega fajną maszynkę do grania.

Co do psu, thermal to dobry zasilacz, ale tu kwestia pozostaje karty. Powiedz jaką masz, a my ci powiemy czy zmieniać zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój zestaw trochę przebija mój zakładany budżet. A karta, którą posiadam to GTX 1660 6gb. 

Wszystko to martwa platforma za rok czy dwa także nie wiem. A może zamiast tego Ryzen 5 3600 po prostu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, skizzoo napisał:

Twój zestaw trochę przebija mój zakładany budżet. A karta, którą posiadam to GTX 1660 6gb. 

Wszystko to martwa platforma za rok czy dwa także nie wiem. A może zamiast tego Ryzen 5 3600 po prostu? 

No ryzena mega latwo podkrecic z poziomu windowsa programem ryzen master, pare klikniec i mojego puscilem na 4500 MHz (sztuka kupiona jakies 4 miesiace temu). Jak odpalam cos wymagajacego daje profil oc procesora na 4500, jak nie potrzebuje to klik i procek chodzi na standardowych ustawieniach i bierze w czasie gry 30-40W ?

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 11:44, skizzoo napisał:

Witam wszystkich.

Noszę się z zamiarem aktualizacji mojego 2500k i leciwych ddr3 na coś nowszego. Długo rozmyślałem nad tym co powinienem umieścić w środku.

Otóż cpu głównie musi służyć pod symulator X-Plane 11, którego cechuje olewanie rdzeni, a wielbienie zegara, czyli 4 rdzenie i więcej nie są dla niego niczym wielkim, ale lubi 4,5GHz i wiecej.

Taki już jego urok

Planowałem wrzucić i5 9600k, 16gb ddr4 3200mhz, ale nie wiem jakie mobo wybrać...

Zależy mi na OC do chociaż tych 4,5GHz i XMP do 3200 MHz, ponieważ z tego co widzę natywnie mobo z 1151 śmigają na 2400mhz.

Mój budżet na całość to max 2 tys. Cpu to 900, ram jakieś 400 zł nawet z RGB, więc zostaje 700 zł na mobo, ale myślałem żeby wymienić mój Thermaltake TR2 450W na SPC Supremo FM2 650W, bo obawiam się, że dwuletni już TR2 wyzionie ducha w najmniej oczekiwanym momencie...

Z góry dziękuję za podpowiedzi ?

Gigabyte Z390 Gaming X

9600K

3000-3200MHz

Taki zestaw w zupełności ci wystarczy i nie słuchaj bredni rzekomo 9600K i 6/6 jest martwe czy słabe.Słaba jest wiedza w tym temacie użytkownika reyden i jemu podobni którzy tak samo myślą.Jeżeli nie potrzebujesz komputer do pracy tylko do zabawy to celuj w silniejszą kartę graficzną która umożliwi ci zabawę w rozdzielczości powyżej 1080p.W takim zestawieniu procesor jest najmniej ważny i możesz śmiało pokusić się o procesor 6/6. nie wydając nie potrzebnie pieniędzy na droższy procesor w którym dodatkowe rdzenie czy wątki w wyższej rozdzielczości okażą się zbędne.Chyba że cię swędzi wydanie kasy to bierz 10700 8/16.

Co do zasilacza 2 lata to krótki okres,jak czujesz nie pewność to bierz miernik tani do ręki i mierz napięcia.W necie masz tutki co i gdzie i jak.

W dniu 5.02.2021 o 15:41, reyden napisał:

9600K to średni pomysł , martwa platforma choć możliwość upgrade jest - zmiana procka na I7 8700K , I7 9700K czy jak będzie dobra płyta z mocną sekcją zasilania to nawet I9 9900K .

 

W dniu 5.02.2021 o 15:41, reyden napisał:

Lepiej iść w kierunku LGA1200 i I5 10600K , zyskujesz lepszy procek ( 6/12 jak starsze I7 a nie 6/6 ) , wsparcie dla nadchodzącej architektury Rocket Lake etc.

Chłopie przestań.

Mam dwa kompy jeden do pracy z 8700K,drugi 8600K do gier i pokaźną bibliotekę gier.Takie bzdury jak czytam znawców że 6/6 jest martwe czy słabe powinni dostać z miejsca ban na długi okres,tak żeby inni odpoczęli od czytania głupot.Ja wiem że spora część jara się wątkami srątkami ale do gier wystarczy w zupełności 6/6.Jak chcesz to mogę wrzucić kilka swoich materiałów żebyś sobie porównał ale czy jest sens? takich jak ty znajdzie się więcej i szkoda mojego czasu.Tymczasem na szybko filmik z YT.

 

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że chcę na razie zmienić CPU, mobo i ram na aktualny, a później GPU. 

Zależy mi na mocy obliczeniowej jednego rdzenia, ponieważ komputer głównie skłania się ku X-Plane, który zwyczajnie najlepiej chodzi na prockach z wysokim taktowaniem. Taki 8700k kręcony na 5,3 robi tyle samo FPS co 9900k na 5,4. Nawet różnica w GPU (8700k z 1080ti, a 9900k z 2080ti) nie ma znaczenia. 

Najlepszy Ryzen do X-Plane to 5950X, który kręcony na 4,9 robi tyle samo co ten 9900k. Są to testy zebranie zwyczajnie od użytkowników, które mogę udostępnić, jeżeli to pomoże ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 11:44, skizzoo napisał:

Planowałem wrzucić i5 9600k, 16gb ddr4 3200mhz, ale nie wiem jakie mobo wybrać...

 

W dniu 5.02.2021 o 11:44, skizzoo napisał:

Mój budżet na całość to max 2 tys. Cpu to 900, ram jakieś 400 zł nawet z RGB, więc zostaje 700 zł na mobo

 

Godzinę temu, skizzoo napisał:

Chodzi o to, że chcę na razie zmienić CPU, mobo i ram na aktualny, a później GPU.

To się zdecyduj.

Z kartą graficzną oczywista sprawa patrząc na to co się dzieje na rynku gpu.

Wymiana samego procka nie ma sensu.Jak wymieniasz to całą platformę.

Wracając do zasilacza bo tego nie dopisałem.W przyszłości jak będziesz chciał wrzucić mocniejszą kartę to ten Thermaltake jest do wymiany.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się zdecydowałem i o zmianie karty graficznej nigdy nie było mowy w moim pierwszym poście. To użytkownicy uznali, że trzeba zmienić GPU, a nie ja ?

Mi zależy na zmianie CPU, mobo i ramu. Z GPU na razie jestem zadowolony. Zadałem proste pytanie, a wyszła tu jakaś wojna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej wojny.

GPU to przykład jak ma sie do procesorów i wyższej rozdzielczości,na przyszłość.

Podałem ci podzespoły jak na nie reflektujesz?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, skizzoo napisał:

Chodzi o to, że chcę na razie zmienić CPU, mobo i ram na aktualny, a później GPU. 

 

Mówiąc aktualny chodzi o nowy, a nie obecny. Może aktualny zrozumiałeś jako obecny

GPU oczywiście wymienię, ale obecne ceny są oj, słabe, lekko mówiąc, więc ten upgrade chwile poczeka.

Podoba mi się, ale czy jest szansa na tańsze mobo? 600-700 zł za mobo to trochę wysoko. Znaczy nie jestem ekspertem, dlatego pytam, ale jakie są namacalne profity z tak drogiego mobo?

A co jeżeli bym poszedł w Ryzen 5 3600? Co mógłbym z mobo zaproponować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte Z390 GAMING X - 580zł

Intel Core i5-9600K - 840zł

G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL15 - 350zł

=1770zł

Jeżeli chcesz,możesz użyć 3733 MHz o który pytałeś pw. ale musisz sobie odpowiedzieć czy potrzebny ci taki ram i go wykorzystasz.Często jest tak że ludzie kupują na pałę,nie zastanawiając się po co i czy zostanie to wykorzystane i za to płacą ale najważniejsze,chcę najlepsze albo bo mi na forum takie polecili.W komputerach nie ma twierdzenia "przyszłościowy".Dawniej między podstawkami była spora różnica,dzisiaj klepią podstawek 20 dla kasy a różnic w wydajności brak.  Masz film i wyciągnij wniosek czy warto.

 

 

W dniu 6.02.2021 o 20:20, skizzoo napisał:

ale jakie są namacalne profity z tak drogiego mobo?

Lepsza sekcja zasilania,więcej wej/wyj,rozbudowane chłodzenie i często użycie lepszych elementów na płytce drukowanej tj dławiki,filtry itp,większa i dokładniejsze regulacja ustawień np przy OC - możesz zejść niżej z napięciem itd.,lepszy kodek dzwięku Realtek ALC 1200/1220

W dniu 6.02.2021 o 20:20, skizzoo napisał:

A co jeżeli bym poszedł w Ryzen 5 3600? Co mógłbym z mobo zaproponować?

AMD nie doradzam bo loteria awarii i problemów mnie zniechęca do tej platformy.Nie mylić z nie polecam ?

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...