Skocz do zawartości
Ekhangel

Najszybszy możliwy PC do biura

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry,

Pytam prosto z mostu i może trochę głupio, ale zaraz wyjaśnię: jaki PC / laptop da mi maksymalną moc obliczeniową do zastosowań biurowych? Z zawodu jestem tłumaczem i regularnie pracuję z programami do tłumaczeń typu CAT.

3 lata temu popełniłem fatalny błąd kupując największe G w historii informatyki: MS Surface Pro 2017 z 4GB RAM-u i i5 z pasywnym chłodzeniem (dwa egzemplarze w historii użytkowania, oba tak samo gówniane). Pomimo 3 lat trudno mi naprawdę powiedzieć czy regularne fazy zamulania tego komputera (okazjonalna nieresponsywność aplikacji, częste czekanie ponad miarę na proste czynności) wynikają:

a) z tego, że to tylko 4GB RAM-u - niby pisali w sieci, że do biura spokojnie wystarcza, poza tym w Menedżerze RAM nie dochodzi praktycznie wcale do 100%

b) z tego, że wbudowany układ graficzny Iris nie radzi sobie z podłączonym dodatkowym ekranem UltraHD,

c) z tego, że build W10 dla Surface'ów jest zbugowany do cna i jeszcze bardziej skażony skryptami szpiegującymi Microsoftu niż normalnie, + pobieranie aktualizacji w tle, indeksowania i różne zbędne procesy, których nie da się wyłączyć

d) czy może z throttlingu niechłodzonego aktywnie procesora.

Szczerze mówiąc nie mam nawet chęci ani czasu na dochodzenia. Gdy tylko zmienię komputer, Surface ceremonialnie leci przez okno z drugiego piętra na goły beton, bo to %^#^# wraz z firmą Microsoft sobie na to zasłużyło z bardzo wielu powodów, o których mógłbym napisać całą książkę. Nawet nie miałbym sumienia tego szatańskiego pomiotu komukolwiek sprzedawać.

Tak więc teraz muszę zmienić sprzęt na albo laptopa z ekranem dotykowym - i wtedy miałbym rozwiązanie mobilne, które byłoby fajne, ale nie bezwzględnie konieczne - albo jakiś PC w preferowalnie mniejszej obudowie niż klasyczna. W każdym razie w grę wchodzi i7 i 16GB+ RAMu, poniżej tego nawet nie patrzę. Zdroworozsądkowo wydawałoby się, że wystarczy pierwszy lepszy laptop za 4-5k z Media Marktu, lecz po doświadczeniach z Surface boję się już w ogóle urządzeń mobilnych w charakterze wołów roboczych do codziennych wielowątkowych wyzwań typu pierdyliard zakładek, dwa programy tłumaczeniowe w tle, kilka otwartych .docxów i PDF-ów i do tego jeszcze jakiś filmik z YouTube odtwarzany w tle. Szukam sprzętu, który zapewni mi w tego rodzaju środowisku pracy absolutnie maksymalną wydajność, ograniczaną już tylko gównianą optymalizacją najnowszego Windowsa i poszczególnych aplikacji w nim pracujących.

Podoba mi się np. HP Envy x360 4K z Ryzenem, ale nie wiem czy ryzykować z kolejnym niby ultrabookiem. Nie mam już zaufania do rzekomych tytanów wydajności w obudowie cienkiej jak kartka papieru.

Aha, o wirusach itd. proszę mi nawet nie opowiadać - miałem dwa różne egzemplarze Surface, z czego jeden był jeszcze w międzyczasie formatowany.

Edytowane przez Ekhangel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać kwotę na zakup/złożenie komputera, czy integra graficzna wystarczy ? czy masz jakiś porządny zasilacz obecnie, który można wykorzystać do nowego setupa ?  jakiej pojemności potrzebujesz dysk ? czy używasz nośników DVD ? czy obudowa zostaje stara ? chłodzenie na CPU jakie masz obecnie ?

Ekran UHD będzie tylko do wyświetlania biurowego ? pytam, bo na integrze nie pograsz.

 

Wstępnie do biura/tłumaczeń z zapasem powinna wystarczyć platforma na socket 1200 + mobo z M2.

CPU: https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400-6731008/ - 720zł

MOBO: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mag-b460-torpedo-7348426/ - 420zł

RAM: https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-x-ddr4-16-gb-2666mhz-cl16-ir-x2666d464l16s-16gdc-1664648/ - 320zł

DYSK: https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-500-gb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-mz-v7e500bw-4160128/ - 340zł

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby się sprawdzi, niby wystarczy, ale i5 z 4GB RAM w obecnym Surface też miał niby wystarczyć, bo to przecie tylko biuro, i co? I Lipton. Chociaż między Gatesem a prawdą, to nie wiem czy winowajcą jest tu hardware czy jakieś inne kwestie, np. zbugowany build Surface'a, który się samoczynnie zamula po pewnym czasie (problemy opisywane w sieci). W każdym razie od hardware'u Microsoftu na wszelki wypadek trzymam się już z daleka. Od Windowsa też bym się najchętniej trzymał, ale niestety jak zwykle przeważają kwestie kompatybilności programów, z których muszę korzystać.

Przewiduję dwa rozwiązania, w obu przypadkach budżet powiedzmy do 6 tysięcy:

a) wypasiony miniPC/blaszak w jakiejś mniejszej obudowie, bo nie chcę sobie zagracać biura (w cenę nie wliczam peryferiów)
b) ultrabook typu HP x360 z dotykowym ekranem 4K (rozdzielczość jest w mojej branży ważna - konieczność wyraźnego wyświetlania drobnego tekstu się często przydaje, i mniej obciąża wzrok)

PC kompletowałbym od zera, pojemność dysku bez znaczenia (i tak wszystko chmuruję). DVD niepotrzebne. Grać w gry nie gram, ale obawiam się, że zintegrowany układ graficzny może być wąskim gardłem przy przetwarzaniu obrazów z np. trzech wyświetlaczy 4K. Ale może się mylę.

No i mi właśnie nie chodzi o rozwiązanie "wstępne", tylko takie, które da mi najwyższy performance na najbliższe przynajmniej 5 lat. Pewnie, że najprościej byłoby zamówić po prostu blaszaka z najlepszymi możliwymi bebechami (poza GPU), tylko w miarę możliwości chciałbym ograniczyć gabaryty urządzenia. Ale w żadnym wypadku kosztem szybkości pracy.

 

Edytowane przez Ekhangel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sparzyłeś się na jakimś wybrakowanym sprzęcie i teraz trochę szalejesz.

i5-10400 jest ze 3 razy mocniejszy niż to, co miałeś w Surface. Do tego dochodzi wyższa kultura pracy, bo nawet chłodzenie box bije na głowę rozwiązania mobilne. To jest sprzęt, na którym można grać w najnowsze gry, a Ty się martwisz, czy starczy do biura.

Ustal tylko, czy potrzebujesz dedykowanej karty graficznej. Niech wypowie się ktoś, kto miał do czynienia z konfiguracją wielomonitorową w wysokich rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, roar.RAR napisał:

Podaj budżet, bo tak na prawdę do biurowych zadań sprawdzi się Dell na i5 z 16 GB RAM. Za 2900 masz takiego biurowca od razu z legalnym Win, jeśli potrzebujesz https://www.x-kom.pl/p/596141-desktop-dell-vostro-3888-mt-i5-10400-16gb-512-win10p.html

Nie widzę, by ten model miał DisplayPort, a na wszelki wypadek, szczególnie do monitora 4K dobrze radzę by poza HDMI mieć tego DisplayPort.

4 minuty temu, Nasty Rudolf napisał:

i5-10400 jest ze 3 razy mocniejszy niż to, co miałeś w Surface.

Obstawiam, że nawet więcej niż 3x.

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy w wcześniejszych buildach problemem nie był zwalniający dysk ?

Dla tego od razu zaproponowałem magazyn na M.2 Nvme PCI-E, żeby wykluczyć wąskie gardło w transferach.

Jednym słowem najlepiej zbudować wydajny, mały PC na bazie mATX z delikatną kartą grafiki.

Karta zewnętrzna musi być, ponieważ muszą być podłączone 3 ekrany 4 K ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, trzeba założyć trzy monitory 4K. Właśnie o taki format mATX mi chodziło, nie znałem nazwy. To by było w sam raz, bo nie za duże, nie za małe. Czyli co, przyjąć 5 tys. na mATX z i7 i 16/32 GB najszybszego dostępnego RAMu?

Czy w tych pieniądzach iść już lepiej (z ew. dopłatą) w np. HP Envy x360 czy jakieś inne biurowe Lenovo dla dyrektorów? Przy urządzeniach mobilnych i 3 monitorach problemem jest jeszcze to, że trzeba zastosować jakiegoś HUBa do złączy grafiki, a to też rodzi potencjalne problemy z transferami, kompatybilnością HUB-monitor, zawodnością przesyłu sygnału, zwiechami firmare'u HUBa itd.

Edytowane przez Ekhangel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5K zł to spora sumka.

 

CPU: Intel Core i7-10700F

MOBO: ASRock B460M PRO4

RAM: HyperX Predator 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]

DYSK: Samsung 970 Evo M.2 500GB

ZASILACZ: be quiet! System Power 9 500W

BUDA: PHANTEKS Eclipse P400A

Grafiki nie podałem, bo nie wiem jakie mają być wyjścia na monitory.

Płyta na Bxx, bo kręcić nie będziesz tak ?

RAM tylko 2666mhz za to CL13.

Napisz co chcesz zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk max. 256 SSD ale możliwie szybki, więcej miejsca nie potrzeba

Buda mATX

Grafika jakaś przyzwoita, preferowalnie 3x mini DP. Nie wiem czy takie w ogóle występują. Może lepiej dla bezpieczeństwa nie zakładać najtańszych grafik do komputerów na biurko pani Wiesławy, bo potem okaże się, że GDDR nie wyrabia z ilością jednocześnie obsługiwanych pikseli. Może wymyślam, ale wolę się zabezpieczyć.

Kręcić nie będę. RAM musi być wysokiej klasy taktowania.

Czy ktoś tu używa jakichś ultrabooków do stosunkowo wysokich obciążeń biurowych (to wydaje się być oksymoronem...) i może podzielić się wrażeniami?

Edytowane przez Ekhangel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam starego ThinkPada Yoga S1. Może to nie do końca ultrabook, ale jest dość cienki i stary na tyle, że ma i5 5 coś tam, energooszczędną, 4 giga ramu, SSD 240 giga, do tego jest 13 calowy więc nie ma szału z miejscem na chłodzenie i śmiga bardzo dobrze. Żona ma mocną stacjonarkę do architektury, ale nawet na tym Lenovo dało radę jakiś prosty projekt w SketchUpie odpalać bez większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja podzielę się swoimi doświadczeniami, pracuję dużo w Visual Studio, programowanie, kompilacje, publikacje źródeł, oprócz tego dużo zipowania archiwów. W jednym czasie dużo otwartych projektów w VS, dużo okien przeglądarek, generalnie wszystkiego dużo :-)  Można to pewnym sensie nazwać wysoko obciążającą pracą biurową :-)

Mam takiego samego surface i faktycznie przy większych projektach nie wyrabia, ale przy tych mniejszych daje radę. Natomiast ja już go do pracy praktycznie nie używam, tylko głównie do przeglądania netu i tu sprawuje się świetnie.

Mam pracowego laptopa Lenovo L590, który może nie jest ultrabookiem, ale ma niskonapięciowy procesor I5 8265u (4/8). I ten laptop, a głównie jego procesor nie wyrabia podczas prac, zwłaszcza związanych z kompilacją i publikacją źródeł, czy pakowaniem archiwów. Generalnie 50% czasu mojej pracy laptop chodzi na 100% i jest przy tym spory szum. Także nie polecam niskonapięciowych procesorów do obciążającej pracy. Być może nowe serie AMD, które są 8/16 czyli np. 4800u lub 5800u dałyby radę, ale po przygodzie z I5 8265u jestem sceptyczny.

Mam też prywatnego laptopa HP Pavlion Gaming 17, procesor i5-9300H, też 4/8, ale już nie niskonapięciowy. I mimo, iż np. róznica w benchmarku Cinebench R15 to tylko 200 pkt, to praca na nim to jest zupełnie inna sprawa. Wszystko chodzi kilka razy szybciej, bez porównania do i5 8265u. Oprócz tego zastosowałem undervolting i mam wydajność i świetną kullturę pracy.

Oprócz tego miałem stacjonarki. Jedną na Ryzenie 2700 bez x, który to razem z Bequiet Dark Rock Pro 4 był bardzo wydajny w moich zadaniach i przy tym chłodzeniu po ustawieniu w biosie krzywych wiatraka, bezgłośny na 100% obciążenia.

Potem przesiadłem się na ryzena threadrippera 1920x bo była okazja kupić tanio, też z Bequiet Dark Rock Pro 4. I tutaj w moich zastosowaniach nie zauważyłem wzrostu wydajności, natomiast przy obciążeniu 100% komputer był cichy ale jednak słyszalny, a ja mam na tym punkcie fioła :-)

Stacjonarkę sprzedałem i kupiłem tego laptopa HP, z którego jestem bardzo zadowolny. Jest też wersja z i7 9750h (6/12), 15 i 17 cali. I takie coś bym Ci polecał. Koniecznie z serią dziewiątą Intela, bo późniejsze już były głośne, a ten który mam to jest chyba najcichszy laptop gamingowy na rynku, przeczytałem chyba ze 100 recenzji na notebookcheck i większość wydajnych laptopów gamingowych to suszarki pod obciązeniem, nawet Dell za ponad 10 tys.

Tutaj masz recenzję tego HP co ja mam tylko to jest wersja z i7-9750h, o 2 rdzenie wydajniesza. Zwróć uwagę na testy głośności :-)

https://www.notebookcheck.net/HP-Pavilion-Gaming-17-Review-Finally-a-Quiet-Gaming-Laptop.427907.0.html

Aha jakbyś się zdecydował na HP to pamiętaj o włączenie w biosie trybu pasywnego dla coolerów, wtedy przy braku lub małym obciążeniu nie będą się kręcić wcale.

Podsumowując

Jeżeli laptop to tylko z wersjami wysokonapięciowymi procesórów oznaczonych zazwyczaj literką H, czy to Intel czy AMD, tutaj zwrócić uwagę na kulturę pracy i temperatury urządzenia bo z tym bywa bardzo różnie, ja poleciłem Ci pewnego sprawdzonego w akcji laptopa.

Jeżeli stacjonarka, to tu już koledzy polecili dobre zestawy. Ja ze swojej strony dodam że nie schodziłbym poniżej 6 rdzeni i 12 wątków, a tak naprawdę poszedłbym w 8/16, a czy to będzie intel czy amd to już co tam wolisz, bo różnica nie będzie aż tak duża w Twoich zastosowaniach, oczywiście mówię o porównywalnych seriach Intela i Amd.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ekhangel napisał:

Dysk max. 256 SSD ale możliwie szybki, więcej miejsca nie potrzeba

Buda mATX

Grafika jakaś przyzwoita, preferowalnie 3x mini DP. Nie wiem czy takie w ogóle występują. Może lepiej dla bezpieczeństwa nie zakładać najtańszych grafik do komputerów na biurko pani Wiesławy, bo potem okaże się, że GDDR nie wyrabia z ilością jednocześnie obsługiwanych pikseli. Może wymyślam, ale wolę się zabezpieczyć.

Kręcić nie będę. RAM musi być wysokiej klasy taktowania.

Czy ktoś tu używa jakichś ultrabooków do stosunkowo wysokich obciążeń biurowych (to wydaje się być oksymoronem...) i może podzielić się wrażeniami?

Dysk 500GB bym zostawił, bo na nim postawisz system - 100GB partycja C i reszta pójdzie na magazyn/dane jako partycja D.

Tak szybki SSD M.2 to podstawa szybkiej pracy komputera tym bardziej, że tego dysku nawet nie będziesz widział w obudowie, bo po montażu staje się monolitem z płytą główną :)

Buda mATX... nie znam Twojego gustu, więc najlepiej wybierz sobie sam coś z obudów mATX.

Nie podkręcasz, ale chcesz bardzo szybkie pamięci RAM... to znowu jest problem, ponieważ standardowe płyty do procesorów bez OC ograniczają pamięci do - w tym przypadku 2933mhz mając na uwadze I7 10700F.

Dla tego musisz się określić, czy wydać więcej na płytę z Z490 i pamięci RAM ponad 3000mhz, czy zostawić tańszą płytę na B460 i pamięci 2666mhz z bardzo niskim CL.

Płyty z B460 i tańsze nie pozwalają na OC pamięci, dla tego taki młyn się zrobił.

Określ, jakie ma mieć wyjścia na monitor karta grafiki, to się poszuka czegoś sprytnego do tych 3 monitorów 4K.

EDIT: karty z mini DP to takie ogryzki, może inne wyjścia będą odpowiednie ?

https://www.ceneo.pl/Karty_graficzne/Wyjscia:mini_DisplayPort_x3.htm

Podaj dokładne wyjścia dla monitorów.

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za konkretny wsad wiedzy i doświadczeń.

Z RAM-em pomyślę, a co do DP to może być wariant DP lub miniDP, wsio rawno.

Ten Pavilion ma trochę kurczę egzotyczny design... No i przy lapkach z pełnoprawnymi procesorami zaczynają się już konkretne gabaryty. Ech, będzie dylemat. Ja pracuję w 97% stacjonarnie, ale jednak możliwość szybkiego wyniesienia się z "biurem" w teren czasem się przydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem z czym macie problemy. Może z Windowsem :) A na poważnie to poniższy sprzęt nawet z Windowsem powinien dobrze działać.

Moja konfiguracja laptopa do pracy to Lenovo T470 i7 7600U 16GB ram i 512 SSD. system Linux z i3wm. Mam otwarte kilka programów jednocześnie. Z trzy projekty w Intellij, Firefox, Sublime, Teams i nie mam większych problemów. Nie mam żadnych przycinek.

Popatrz na laptopy biznesowe Lenovo np. T490.



Wysłane z mojego Nokia 7.2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja - Zenbook już zwrócony, nie mogłem znieść kijowej nierównomierności podświetlenia...

Jaka będzie realna różnica w wydajności w pracy biurowej między tymi Spectrami?

 

HP Spectre x360 14-ea0010nw OLED 13,5'' Intel Core i7-1165G7 - 16GB RAM - 1TB SSD Dysk - Win10 - Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

HP Spectre 13 x360 i7-1065G7/16GB/1TB/Win10 4K - Notebooki / Laptopy 13,3" - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...