Skocz do zawartości
Jacek Chwasta

Nowy PC nie działa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może ktoś z was miał podobny problem. Nabyłem drogą kupna nowy zasilacz płytę procka i ram i obudowę:)

Wszystko spoko gdyby nie to że, po przełożeniu mojej starej karty XFX Radeon 580 , komp startuje tylko raz. Potem już nie reaguje na nic.

Muszę go odłączyć z zasilania i znów wstaje. Jeśli jest w trybie uśpienia to zachowuje się normalnie.

I teraz najlepsze jeśli monitor jest podłączony przez DP tak się dzieje jeśli przez HDMI nie ma najmniejszego problemu. Z początku myślałem że wina mobo ale wymienili na nową i nic.

Zasilacz też wymieniony to samo. W starym kompie nie mam w ogóle żadnego problemu z tą kartą.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Nowa konfiguracja:

1 Obudowa do komputera SilentiumPCVentum VT4VTG 
2 Chłodzenie procesora SilentiumPCFortis 3 140mm 
3 ProcesoryIntel Core i5 Intel Core i5-10400F 
4 Zasilaczdo komputera SilentiumPCVero L3 600W80 Plus Bronze szt.   w starej był Thermaltake 530w
5 Płyta główna Socket 1200 ASRock Z490 Pro4 
6 Dysk SSDKingston 250GBM.2 PCIe NVMe A2000
7 PamięćRAMDDR4 HyperX16GB(2x8GB) 3200MHzCL16 Fury 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak czytam ten opis problemu, to trzeba cos ustalić, CPU jest bez karty graficznej, to jak zainstalowałeś nowy system ? czy może nie instalowałeś nowego systemu ? ... 

i trzeba tez oddzielić problem sprzętowy od programowego czy mógł byś rozwinąć temat ,po podłączeniu zasilania i zakładam uprzednim wpięciu karty graficznej w płytę główna, mniemam ze wtyczka 8 PIN wpięta w kartę graficzna ?, bo wiesz dla mnie to są dwa różne problemy do analizy, nie włącza się komputer po podłączeniu dodatkowego urządzenia , oraz włącza się komputer ale nie włącza się system,  ta są dwa różne problemy.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T tak przy pierwszym uruchomieniu działa więc zainstalowałem system. Zresetował się komp i działał e starą karta podpiętą.

Karta jest podpięta cały czas kablem oznaczonym PCi  8 pinów. Bez podpiętej karty komp startuje normalnie ale nie wyświetla obrazu bo procek nie ma karty , jak podepnę znów kable zasilające i połączę z monitorem na hdmi też nie ma żadnego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może komputer sie uruchamia normalnie, ale widzisz czarny ekran, bo Windows rzuca obraz na inne wyjście wideo?

Kable Displayport i hdmi mozesz podlaczac i odlaczac w czasie pracy. Uruchom go w trybie "nie działa" i pokombinuj z tymi kablami, czy jak przełączysz dp na hdmi to jednak obraz sie pojawi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączasz monitor? Przy DP monitor musi być na czuwaniu podczas uruchamiania, tak jest np. u mnie.

Na hdmi działa normalnie, czyli po włączeniu kompa i później monitora przyciskiem pojawia się obraz normalnie, na DP już nie.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacek Chwasta napisał:

@Mr.T tak przy pierwszym uruchomieniu działa więc zainstalowałem system. Zresetował się komp i działał e starą karta podpiętą.

Karta jest podpięta cały czas kablem oznaczonym PCi  8 pinów. Bez podpiętej karty komp startuje normalnie ale nie wyświetla obrazu bo procek nie ma karty , jak podepnę znów kable zasilające i połączę z monitorem na hdmi też nie ma żadnego problemu.

to powiem szczerze normalnie cuda na kiju... a czy jest możliwość samą kartę podpiąć do innej platformy i sprawdzić działanie z DP lub DVI-I ?

trzeba by w bios popatrzeć (zdalnie raczej się nie da ? ) , przecież co ma wyjście wysyłania obrazu na karcie dedykowanej, nie zależnie czy jest cos podpięte czy nie, czy to będzie HDMI, DP czy w ogóle brak, do tego że płyta wstrzymuje procedurę rozruchową , WTF ???

ciekawy przypadek się Tobie trafił.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób reset,odłącz wszystko i ponownie poskładaj do kupy dokładnie,sprawdzając 2x.Twój przypadek jest tak zagmatwany że nie idzie wykluczyć żadnego podzespołu.Jak dobrze zrozumiałem,monitor pod DP idzie normalnie w drugim kompie?

Na odległość to ciężko o długoterminowy związek a co dopiero rozwiązywać takie zagadki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.TKarta działa ze starym zestawem czy jest DP czy hdmi nie ma problemu najmniejszego.

@Banita Komp w ogóle się nie uruchamia muszę odłączyć zasilanie na 10s i startuje przy uśpieniu nie ma tego

Zasilacz i płyta wymieniona na nową myślałem że, z nimi jest problem. Ale nie.

Może karta jest walnięta ale czemu działa w starym a w nowym nie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Jacek Chwasta napisał:

@Mr.TKarta działa ze starym zestawem czy jest DP czy hdmi nie ma problemu najmniejszego.

@Banita Komp w ogóle się nie uruchamia muszę odłączyć zasilanie na 10s i startuje przy uśpieniu nie ma tego

Zasilacz i płyta wymieniona na nową myślałem że, z nimi jest problem. Ale nie.

Może karta jest walnięta ale czemu działa w starym a w nowym nie?

 

 co mi przychodzi do głowy to albo jest jakaś magiczna opcja w biosie ustawiona bo Asrock w tym UEFI sobie coś wymyślił, i trzeba ja przestawić właśnie po resecie, ale dla zasady zrobił bym że, podpoił bym grafikę kablem pod DP odłączyć fizycznie zasilanie od zasilacza wymontował bym dysk ten pod M.2 i wyjąć bakterie z płyty głównej na 1minute i po resecie zobaczył czy płyta ruszy i wejdzie do biosu oczywiście wysyłając sygnał wideo przez DP na monitor, a dopiero potem po wyłączeniu zapiął dysk z systemem , cos ewidentnie nie chce ze sobą współpracować do diagnozy przydała by się karta od zielonych,  aby ustalić czy wina leży po stronie karty czy płyty głównej, może jakiś sprytny inżynier mógł by się wypowiedzieć ze karta ma cos albo czegoś nie ma i z stąd te problemy i można dać sobie spokój, ale ja to bym chętnie przysiadł fizycznie do takiego problemu, bo nadal zastanawiam się w jaki sposób płyta ma sprawdzać czy karta ma podpięty kabel HDMI czy DP , ze tak nieładnie napisze, co ja to urwa obchodzi.

tu jest tez artykuł odnoszący się do Vegi 7 i braku wsparcia dla biosów z UEFI ... ups ktoś czegoś zapomniał dopisać w sterowniku niskiego poziomu ...

https://www.purepc.pl/amd-radeon-vii-karty-graficzne-wydano-bez-obslugi-uefi

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jacek Chwasta napisał:

@Mr. T znasz jakiś program do aktualizacji bios w karcie 

Szukam coś po necie ale nic nie mogę ciekawego odszukać

zasadniczo nad zmiana biosu w karcie graficznej trzeba się mocno zastanowić, bo można zrobić jej krzywdę wgrywając nie odpowiedni bios lub używając nie odpowiedniego programu , jeśli znalazłeś nowszy bios wydany przez producenta karty graficznej to ten producent powinien tez udostępnić lub wskazać narzędzie do przeprowadzenia tej operacji aby przebiegła w sposób poprawny. 

JAK UWALISZ GRAFIKE NIKT ZDALNIE TOBIE NIE POMOZE, może Forest z YT   

(a twoja karta ma dwa biosy plus przełącznik obok wtyczki zasilania ?)

program plus instrukcja z YT, zawsze można cos tam wincyj znaleźć na YT odnośnie samego programu czy procedury 

https://www.techpowerup.com/download/ati-atiflash/

https://www.youtube.com/watch?v=4tHHAlYDpQc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Nie majstrowal bym przy biosie.

Jesli komp nie wstaje wcale (zero wiatrakow itp) to to jest problem elektryczny, jakies dziwne zwarcie na DP ktore blokuje PowerGood z zasilacza.

Probowales zmienic kabel DP?

Czy monitor i komputer sa na gniazdku z uziemieniem ?

Osobiscie widzialem taki problem milion razy, komp nie wstaje, wyciagnij zasilanie, podlacz i komp wstaje. Zawsze to byl problem zasilacza, a dokladniej spuchnietych kondensatorow.

Jednak piszesz ze zasilacz wymieniles...

Sproboj bez obudowy odpalic maszyne.

 

 

Edytowane przez VanDall_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Jacek Chwasta said:

@VanDall_pl kurde zasilacz już drugi raz nowy dostałem i nic. Tak mam podłączone do gniazdka z uziemieniem i z listwy i bez to samo.

Tak pomyślałem jeszcze czy jak miałeś takie problemu to próbowałeś z Linuxa odpalać? 

Nie, wymienialem kondensatory i wszystko bylo ok.

Mowisz ze komp nawet nie rusza wiatrakami, wiec nawet do wszytania uefi/biosu nie dochodzi.

Pierwsza rzacz jaka plyta robi po nacisnieciu guzika power jest sprawdzenie sygnalu PowerGood z zasiacza (zielony kabelek zwarty do Ground). Jesli tego nie ma plyta nie wstanie, i to sie dzieje przed biosami czy linuksami. 

1. Sprzwdz inny kael DP

2. Zobacz czy jest jakies napiecie miedzy DP a obudowa PC

3. Odpal bez obudowy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VanDall_PL Tak chyba nie dochodzi do wczytania UEfi.

Kurde jak wyciągnę kartę z kompa wszystko śmiga tzn uruchamia się wiatraki na procku i obudowie działają. Ale z racji że procek nie ma grafy to nie wiem czy system wstaje. Czytałem gdzię i koleś miał ten sam problem że przez HDMI działa przez DP nie. Wysłał do serwisu i tam mu powiedzieli że karta pada. Nie bardzo w to wierzę bo na mojej starej konfiguracji wszystko śmiga.

moja stara płyta Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL tu też jest UEFI

Inny kabel to samo 

inne gniazdko to samo 

Mam jeszcze monitor drugi ale tam jest HDMI tylko więc nie sprawdzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Warto sprawdzić trop zasugerowany przez @Mr.T... wyżej ze słabą kompatybilnością z płytami z czystym UEFI. Natknąłem się na bardzo podobny temat na forum win-raid - objawy w zasadzie te same, co u Ciebie. Google pokazuje jeszcze więcej bardzo podobnych tematów z RX 480/580 i problemami z bootowaniem przy pełnym UEFI. Karty AMD miały podobne problemy w co najmniej kilku seriach.

https://www.win-raid.com/t5227f16-XFX-rx-Uefi-GOP-Booting-Problem.html

Sprawdziłbym następujące rzeczy - włącz w Asrocku CSM i wyłącz Fast Boot, jeśli miałeś to skonfigurowane (instrukcja strony 89 i 90)

https://download.asrock.com/Manual/Z490%20Pro4.pdf

Jak po tych zabiegach zabootuje normalnie z podpiętym DP (co to psuje to chyba wie tylko XFX :D), to potwierdzi problem z biosem RX580 - można to poprawić samemu. Na tym samym forum jest opublikowana dokładna instrukcja wraz z pakietem narzędzi (sprowadza się do użycia GPU-Z do zapisania biosu karty i modyfikacji/aktualizacji modułów odpowiadających w nim za obsługę UEFI [UEFI GOP] udostępnionym narzędziem).

https://www.win-raid.com/t892f16-AMD-and-Nvidia-GOP-update-No-requests-DIY.html

Pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko należało by dodać ze o ile nowy system był instalowany np.  z CSM suport to po wyłączeniu,  system może  nie chcieć się uruchomić i instalacje nowego systemu trzeba będzie powtórzyć, chyba ze można cos przestawić w rejestrze.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Mr.T... said:

tylko należało by dodać ze o ile nowy system był instalowany np.  z CSM suport to po wyłączeniu,  system może  nie chcieć się uruchomić i instalacje nowego systemu trzeba będzie powtórzyć, chyba ze można cos przestawić w rejestrze.

  

Włączyć CSM, nie wyłączyć ?. Przy włączeniu nic się nie wydarzy. Zresztą, wystarczy że komp zabootuje, do systemu wchodzić nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak:

Zrobiłem jak kolega @czapla_pl zaproponował i nic, niżej zdjęcia. Zapomniałem również napisać że jak wyłączę normalnie kompa to dioda na karcie robi się czerwona tak jak by był problem z zasilaniem i świeci się cały czas dioda na obudowie i tylko przy DP.

 

 

m_merged.png

Edytowane przez Jacek Chwasta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2021 o 17:45, Jacek Chwasta napisał:

@VanDall_PL

Inny kabel to samo

Czy ten inny kabel ma odłączony pin bodajże 20? Bo jak hipotetycznie masz kabel z przewodzącym pinem 20 i testujesz na jeszcze innym kablu z przewodzącym pinem 20, to trochę kicha, skoro oba kable są fabrycznie wadliwe (pin 20 w prawidłowo złożonym kablu DisplayPort, zgodnie z normami/standardami ma nie przewodzić).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Kyle said:

Czy ten inny kabel ma odłączony pin bodajże 20? Bo jak hipotetycznie masz kabel z przewodzącym pinem 20 i testujesz na jeszcze innym kablu z przewodzącym pinem 20, to trochę kicha, skoro oba kable są fabrycznie wadliwe (pin 20 w prawidłowo złożonym kablu DisplayPort, zgodnie z normami/standardami ma nie przewodzić).

@Jacek Chwasta Czyli trop z UEFI był fałszywy. Masz możliwość sprawdzić te kable DP-DP multimetrem, czy pin 20 faktycznie jest zwarty?

@Kyle Bardzo dobra sugestia! Faktycznie, były akcje z tymi kablami, a zwarcie między monitorem a GPU idealnie pasuje do objawów opisanych przez autora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś zmienić kabel zasilający - ten z PSU do GPU, a w zasadzie to wtyk na końcu kabla, bo do tej karty chyba potrzeba tylko jednej wtyczki? Wiem, głupi pomysł, ale kto wie?

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacekk44 tak kombinowałem też tak przy czym karta ma jedną wtyczkę a  płyta główna ma 6+4 .

Po próbie 4 kabli problem ten sam komp nawet nie uruchamia bios nic martwy.

Pierwsze zdjęcie karta podłączona przez HDMI działa po wyłączeniu dioda gaśnie i świeci znów jak włączymy.

Drugie zdjęcie pierwszy raz się uruchomi po wyłączeniu dioda na czerwono i już nie staruje nawet bios.

Komp trup nieboszczyk. 

 

IMG_2068.jpg

IMG_2072.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przepnij w drugi slot PCIe i zobacz, w EFI jak masz możliwość to przytnij do x8 i też sprawdź.

Próbowałeś włączać z HDMI i przepiąć na DP? Jak wywali to masz zwarcie ewidentnie i faktycznie sprawdź miernikiem ten pin. Sam miałem kiedyś 3 na 3 złe ale w jednym sprzęcie działało a w innym nie

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_ ale zwarcie by musiało być w monitorze bo próbowałem 4 różna kable i firmowy hp i dell i ten który dostałem do monitora

Podłączyłem HDMI i Dp  obraz się pojawił i wszystko spoko. Po wyłączeniu już się nie uruchomił. Musiałem odpiąć Dp.

Kurde nie mam już pojęcia o co kaman 

Karta była w drugim slocie to samo, już podejrzewam kartę że jest uszkodzona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...