Skocz do zawartości
THEmasterSU123

Spadek płynności działania przy 100 % obciążenia gpu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem, że gdy uruchomię grę to po paru sekundach strasznie spada płynność gry a fps'y są takie same. 

Specyfikacja:

Ryzen 5 2600

Rx 570 8 gb OC

16 gb ram 3200mhz

Płyta gigabyte b450 aorus elite

Pliss help 

Edytowane przez THEmasterSU123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

nie napisałeś podczas jakiej gry spada płynność , czy problem dotyczy tylko jednej gry czy sprawdzałeś też na innych tytułach ? np sieciowa, możliwy problemy z Internetem ale gdzieś po drodze nie koniecznie bezpośrednio u ciebie, gra "tradycyjna" ,możliwe ze dysk nie daje rady, wisz win10 i nowe gry to lubią dyski SSD, a jakie są temperatury i obciążenia sprzętu podczas grania na CPU i GPU i dysku ?  np "msi afterburner" , tylko fakt programem nie sprawdzisz dodatkowo sekcji zasilania kary graficznej, ale od czegoś można zacząć analizę problemu, zakładam ze sterowniki najnowsze dostępne zainstalowane ? podaj producenta oraz model kary graficznej i jaki posiadasz i zasilacz producent model.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 17:12, Mr.T... napisał:

Witam 

nie napisałeś podczas jakiej gry spada płynność , czy problem dotyczy tylko jednej gry czy sprawdzałeś też na innych tytułach ? np sieciowa, możliwy problemy z Internetem ale gdzieś po drodze nie koniecznie bezpośrednio u ciebie, gra "tradycyjna" ,możliwe ze dysk nie daje rady, wisz win10 i nowe gry to lubią dyski SSD, a jakie są temperatury i obciążenia sprzętu podczas grania na CPU i GPU i dysku ?  np "msi afterburner" , tylko fakt programem nie sprawdzisz dodatkowo sekcji zasilania kary graficznej, ale od czegoś można zacząć analizę problemu, zakładam ze sterowniki najnowsze dostępne zainstalowane ? podaj producenta oraz model kary graficznej i jaki posiadasz i zasilacz producent model.        

Na razie zauważyłem to w wiedźminie 2 i 3, obie gry zainstalowane na dysku SSD. Temp karty graficznej ok 70 stopni 100% wykorzystania, procesor ok 60 stopni, ok 40% wykorzystania. Sterowniki najnowsze. Karta msi radeon rx570 armor oc 8 gb, zasilacz bequiet system power 9 500W.

Dodam jeszcze że gdy przełączę okno z grą na np przeglądarkę i z powrotem do gry to przez chwile jest płynnie i za chwile znowu płynność spada

Edytowane przez THEmasterSU123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdalna diagnoza takiego problemu to zabawa w zgadywanie, ale spróbujmy.

Plan zasilania masz ustawiony na wysoką wydajność? Zegary podzespołów nie spadają do jakichś śmiesznie niskich wartości?

Pełne wykorzystanie karty podpowiada mi, że pewnie masz wyłączony VSYNC. Jeśli nie korzystasz z jakichś bajerów typu FreeSync, to wtedy VSYNC ON.

Nie masz w tle jakiegoś badziewnego oprogramowania, choćby antywirusowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nasty Rudolf napisał:

Zdalna diagnoza takiego problemu to zabawa w zgadywanie, ale spróbujmy.

Plan zasilania masz ustawiony na wysoką wydajność? Zegary podzespołów nie spadają do jakichś śmiesznie niskich wartości?

Pełne wykorzystanie karty podpowiada mi, że pewnie masz wyłączony VSYNC. Jeśli nie korzystasz z jakichś bajerów typu FreeSync, to wtedy VSYNC ON.

Nie masz w tle jakiegoś badziewnego oprogramowania, choćby antywirusowego?

jak słusznie zauważył Nasty Rudolf, trzeba sprawdzić jaki jest profil zasilania ustawiony w systemie oraz czy podczas obciążenia nie spadają zegary na CPU i GPU, można do tego wykorzystać "msi afterburner", poradnik jak ustawić znajdziesz na YT    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Nasty Rudolf napisał:

Zdalna diagnoza takiego problemu to zabawa w zgadywanie, ale spróbujmy.

Plan zasilania masz ustawiony na wysoką wydajność? Zegary podzespołów nie spadają do jakichś śmiesznie niskich wartości?

Pełne wykorzystanie karty podpowiada mi, że pewnie masz wyłączony VSYNC. Jeśli nie korzystasz z jakichś bajerów typu FreeSync, to wtedy VSYNC ON.

Nie masz w tle jakiegoś badziewnego oprogramowania, choćby antywirusowego?

 

16 godzin temu, Mr.T... napisał:

jak słusznie zauważył Nasty Rudolf, trzeba sprawdzić jaki jest profil zasilania ustawiony w systemie oraz czy podczas obciążenia nie spadają zegary na CPU i GPU, można do tego wykorzystać "msi afterburner", poradnik jak ustawić znajdziesz na YT    

VSYNC jest włączony, plan jest ustawiony na wysoka wydajność. Zegary też są ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz tych FPS, skoro karta jest obciążona w 100% z VSYNC?

To oprogramowanie w tle sprawdziłeś? Antywirusa nie masz?

Możesz jeszcze spróbować programu Display Driver Uninstaller. W trybie awaryjnym usunąć nim sterowniki (wszystkich producentów po kolei, szczególnie jeśli używałeś wcześniej innej karty). Potem świeża instalacja najnowszych driverów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 szukamy po omacku, wiec takie zadam pytanie, a w biose to wirtualizacje to masz włączaną ? 

a pokaz no zdjęcie z Menadżera zadań - druga zakładka -Wydajność  

bios opcja 

SVM Mode -[Enabled] ?  

gigabyte zaprasza na 25 stronę

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b450-aorus-elite_e_1101.pdf 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mr.T... napisał:

 szukamy po omacku, wiec takie zadam pytanie, a w biose to wirtualizacje to masz włączaną ? 

a pokaz no zdjęcie z Menadżera zadań - druga zakładka -Wydajność  

bios opcja 

SVM Mode -[Enabled] ?  

gigabyte zaprasza na 25 stronę

https://download.gigabyte.com/FileList/Manual/mb_manual_b450-aorus-elite_e_1101.pdf 

Włączyłem i nic nie dało

22 godziny temu, Nasty Rudolf napisał:

A ile masz tych FPS, skoro karta jest obciążona w 100% z VSYNC?

To oprogramowanie w tle sprawdziłeś? Antywirusa nie masz?

Możesz jeszcze spróbować programu Display Driver Uninstaller. W trybie awaryjnym usunąć nim sterowniki (wszystkich producentów po kolei, szczególnie jeśli używałeś wcześniej innej karty). Potem świeża instalacja najnowszych driverów.

75 fps'ów, mam windows defendera (jak wyłączyłem to jest tak samo). Ze sterownikami zrobiłem tak jak napisałeś. 

Wcześniej jak grałem w w3 ok. listopada to było ok 

Screen z  menedżera:

620074792_Zrzutekranu2021-02-23122431.png.c76ae5ca2d58819a88d4b9c93185666b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej wiesz, co powoduje problem, ale teraz niech się już wypowiedzą ludzie, którzy mają jakieś doświadczenie z platformami dla Ryzenów, bo ja tu nic sensownego nie wymyślę, poza jakimiś podstawowymi rzeczami jak aktualizacja BIOS-u.

Proponuję dopisać do nazwy wątku coś w stylu "przy włączonym XMP". Może przyciągnie fachowców. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nasty Rudolf napisał:

Przynajmniej wiesz, co powoduje problem, ale teraz niech się już wypowiedzą ludzie, którzy mają jakieś doświadczenie z platformami dla Ryzenów, bo ja tu nic sensownego nie wymyślę, poza jakimiś podstawowymi rzeczami jak aktualizacja BIOS-u.

Proponuję dopisać do nazwy wątku coś w stylu "przy włączonym XMP". Może przyciągnie fachowców. ?

 

Ok, ale i tak dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 14:46, THEmasterSU123 napisał:

Ryzen 5 2600

To jest ZEN+ i nic dziwnego że są problemy przy 3200MHz, oficjalne wsparcie jest do 2933MHz a stabilność przy 3200MHz+ osiągało tylko część zależne od loterii. Dopiero od ZEN 2 bez problemu można nawet ponad 4000MHz ustawić.

Twoje rozwiązanie to ręczne ustawienie na początek 3000MHz i zobaczenie czy będzie ok, jak tak to próbuj w górę, jak nie to w dół.

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę kontynuować temat. Problem zaczął znowu występować. Zrobiłem kilka testów w OCCT i winna chyba jednak jest karta graficzna. Dzieje się tak gdy karta jest obciążona w 100%. Throttling nie występuje. Na dodatek jeszcze komputer zaczął się zawieszać. Czasami tak jakby monitor nie dostaje sygnału, i komputer sam się restartuje, a czasami po prostu się zawiesza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 09:47, THEmasterSU123 napisał:

VSYNC jest włączony, plan jest ustawiony na wysoka wydajność. Zegary też są ok

Przy V-sync ON i stałym np. 60 FPS @ 60Hz praktycznie nie występuje zjawisko ciągłego 100% obciążenia GPU. Chyba, że Vsync nie działa, pomimo włączenia (miewałem takie coś na AMD).

Kolejna sprawa: na ekranie z jakimś stałym Hz, powiedzmy 60 Hz, bez problemu widzę gorszą (!) płynność kiedy karta renderuje więcej FPS niż Hz monitora i jest to jeszcze zmienne FPS (możliwe kiedy mam synchronizację wyłączoną). Także mając ekran 60Hz przy wyłączonej synchronizacji ustaw takie detale by FPS był zawsze ponad 60 FPS (minimalny, czyli by spadki FPS były nie niżej niż do 60 FPS), a następnie w sterownikach wymuś limit FPS na 60 i włącz Vsync - u mnie zawsze jest wtedy płynniej niż przy np. 200 FPS na ekranie 60 Hz (tyczy się to każdej gry i każdej karty graficznej każdego producenta).

ps. jak masz ekran 75Hz, to w moim poście zamień cyferkę 60 na 75 :)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kyle napisał:

Przy V-sync ON i stałym np. 60 FPS @ 60Hz praktycznie nie występuje zjawisko ciągłego 100% obciążenia GPU. Chyba, że Vsync nie działa, pomimo włączenia (miewałem takie coś na AMD).

Kolejna sprawa: na ekranie z jakimś stałym Hz, powiedzmy 60 Hz, bez problemu widzę gorszą (!) płynność kiedy karta renderuje więcej FPS niż Hz monitora i jest to jeszcze zmienne FPS (możliwe kiedy mam synchronizację wyłączoną). Także mając ekran 60Hz przy wyłączonej synchronizacji ustaw takie detale by FPS był zawsze ponad 60 FPS (minimalny, czyli by spadki FPS były nie niżej niż do 60 FPS), a następnie w sterownikach wymuś limit FPS na 60 i włącz Vsync - u mnie zawsze jest wtedy płynniej niż przy np. 200 FPS na ekranie 60 Hz (tyczy się to każdej gry i każdej karty graficznej każdego producenta).

ps. jak masz ekran 75Hz, to w moim poście zamień cyferkę 60 na 75 ?

U nvidii jest adaptative sync czyli jak trzyma stale fps takie jak HZ monitora, aby niepotrzebnie nie rendorowac niepotrzebnych klatek co daje nizsze temepratury karty. Jesli karta nie nadaza renderowac tyle fps ile monitor ma HZ to automatycznie w danej chiwli wylacza vsynca zeby nie bylo niepotrzebnych spadkow do polowy odswiezania monitora jak na zwyklym vsync, jesli AMD tez ma swoj odpowiednik tej funkcji to polecam uzyc tego zamiast zwyklego v-sync.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tyr83 napisał:

Jesli karta nie nadaza renderowac tyle fps ile monitor ma HZ to automatycznie w danej chiwli wylacza vsynca zeby nie bylo niepotrzebnych spadkow do polowy odswiezania monitora

AdaptiveSync ma do wyboru dwa tryby:

453a7ed40a0f3.png

1) po prostu wyłącza Vsync kiedy FPS jest niższy niż Hz monitora, czyli na ekranie 60Hz możesz mieć 55FPS (i widoczne rozwarstwienia obrazu).

2) przy spadku poniżej Hz monitora, obniża ilość FPS do np. połowy Hz monitora, trzymając synchro

To nie zmienia faktu, który opisałem wyżej: przy takich ustawieniach, że mamy nieprzerwanie stałe 60 FPS przy włączonym Vsync i limicie, karta nie pracuje ciągle na 100%.

Przy odpowiednich ustawieniach (brak spadków poniżej Hz monitora) AdaptiveSync NIC nie daje.

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. dziwne, że masz obciążenie 100% i taktowanie 1268 Mhz (niskie), a temp. aż 69 st.

Taki wykres nie ma miejsca przy stałym FPS, vsync ON/limicie FPS do częstotliwości odświeżania monitora (Sprawdzone na kartach AMD, jak i nVidia).

Wykres powinieneś mieć nieregularny (obciążenie akurat tutaj niskie, bo DeadSpace w 3840x2160 ma nadal małe wymagania, także normalnie ten wykres jest tak samo nierówny, ale po prostu przy bardziej wymagających grach przesunięty 1,5x wyżej):

 

62031f06cdfe4.png

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, THEmasterSU123 napisał:

I dziwne że płynność spada dopiero po jakimś czasie, jak wejdę do ekwipunku i z powrotem to przez chwile jest płynnie.  

 

Jesteś pewien, że nic się nie przegrzewa? Skołuj jakiś rejestrator temperatury, który w tle zrobi ładny wykres temperatury GPU w czasie (AIDA64)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć jakąś nakładkę na grę (np. w MSI AFTERBURNER) i obserwuj w czasie rzeczywistym relację FPS do obciążenia. Sam na to zwróciłem uwagę i koledzy powyżej też, że przy włączonym VSYNC karta nie ma prawa dobijać do 100% i jednocześnie trzymać stałych FPS. Albo karta wyrabia z klatkami na niepełnym obciążeniu, albo klatki spadają.

Kolejna rzecz, która przyszła mi do głowy, ale tu wyjdzie moja nieznajomość Radeonów, bo dawno nie używałem. Czy sterowniki od AMD zawierają jakieś śmieci, których instalację można pominąć, podobne do GeForce Experience u NVIDII? Jeśli tak, spróbuj instalować bez tego i zrobić najbardziej minimalistyczną instalację driverów, jaka jest możliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem zalecane sterowniki radeon, ustawiłem limit 75 fps i nawet na minimalnych ustawieniach fps'y skaczą poniżej 75 fps przy 100% obciążeniu....

Minecraft działa płynnie, a też jest 100% wykorzystania gpu

Edytowane przez THEmasterSU123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kyle napisał:

Jeśli w tym Minecraft masz stałe 75 FPS i stałe, ciągłe 100% użycia GPU, to sprawdź antywirusami, czy w tle nie działa Ci koparka kryptowalut dla kogoś.

Sprawdziłem i nie działa żadna koparka (100% wykorzystania jest we wszystkich grach jakby coś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...