Skocz do zawartości
KueszczynEwryfin

Pomóżcie zoptymalizować stację roboczą

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem. Czytelnikiem PPC jestem od dawna. Pomyślałem, że może na tutejszym Forum ktoś mądry coś podpowie.

Mam w jednym projekcie stację roboczą, którą sam złożyłem i której jedynym zadaniem jest stabilne i wydajne wykonywanie jednego skryptu. W dużym skrócie skrypt kontroluje przeglądarki, które realizują określone zautomatyzowane zadania online. W zależności od chwilowego zapotrzebowania aktywnych w jednym czasie przeglądarek może być do 20.

Zacząłem od skromnego Ryzena 1600AF. Szybko okazało się, że jest ściana i zadyszka, więc powstał aktualny konfig:

Ryzen 3950X + bq! Dark Rock 4
MSI MAG B550 Tomahawk
32 GB RAM (2 x G Skill F4-3000C16-16GISB)
Plextor PX-256M9PeGN
GeForce GT1030
bq! Straight Power 11 550W
bq! Pure Base 500DX

No i lata to sobie bez zarzutu, ale potrzeby rosną i niebawem trzeba będzie dorzucić drugą machinę. Najprościej oczywiście byłoby zrobić ksero tego konfigu i mieć z bani. Natomiast nie siedzę w sprzęcie na tyle głęboko, żeby trzeźwo ocenić czy to na pewno jest optymalna konfiguracja do tego co potrzebuję.

Pytanie w zasadzie sprowadza się do "gdzie mogę przyciąć budżet, żeby nic nie ucierpiało" i "gdzie dołożyć budżet, żeby była realna korzyść lub większy spokój". Kwestie wizualne nie mają żadnego znaczenia, kultura pracy pewne znaczenie ma (maszyny stoją na razie w pomieszczeniu gdzie pracują też ludzie).

Patrząc na logi obciążenia sprzętu (hwinfo, windows task manager):
- CPU robi największą robotę, typowe obciążenie 20-50%, piki do 90%
- RAM typowo zajęte 12-18 GB, piki do 25 GB
- SSD procentowo prawie nic, ale tutaj procenty pewnie niewiele mówią, bo to jest sporo małych operacji
- grafika robi oczywiście niewiele, ale są jakieś dziwne piki do 100% - nie wiem o co może chodzić, bo nie zauważyłem negatywnego wpływu na wydajność

Będę wdzięczny za sugestie. Jeśli mam coś jeszcze doprecyzować, to chętnie.

Dobrego dnia!

Edytowane przez KueszczynEwryfin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość testowania CPU 8/16 czy 10/20 albo 12/24 czy nie bardzo ?

Bo warto spróbować jak nieco słabsze CPU radzi sobie z tymi zadaniami , od biedy można dać do testów jakieś CPU 6C/12T lepsze niż ww. 1600AF np. R5 3600 / R5 5600X albo I5 10xxx .

Reszta to będzie w zasadzie kopia tego co jest - 2x16 GB ramu , SSD 256+GB , PSU 500-600W , GT1030 ( chyba że w międzyczasie pojawi się wydajne APU 8C/16 T i da się na tym pracować to wtedy dodatkowa karta będzie zbędna ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KueszczynEwryfin 

Z wyborem CPU nie pomoge, bo zwyczajnie nie znam sie na twoich zastosowaniach. Dobrze Ci radzi kolega wyzej, bo 3950X swoje kosztuje, a byc moze nie ma wiekszego sensu i moglbys oszczedzic. Pozostaje kwestia, czy w przyszlosci nie pojawia sie zastosowania, w ktorych robilby roznice.

Chlodzenie: Zaleznie od wybranego CPU, ale Dark Rock 4 to taka sobie opcja dla osoby chcacej cichy cooler i ogolem. Mozna te pieniadze wydac lepiej, mozna wziac cooler oferujacy dokladnie to samo, ale za 210 PLN w postaci Shadow Rocka 3.

Plyta: Fajny wybor, ale dalej zalezne od wybranego CPU, planow oc czy preferencji typu rodzaje i ilosc wejsc. Dobra, a super wyceniona jest B550 Aorus Elite. Atrakcyjna jest tez MSI Gaming Plus - ma slabe audio, ale to byc moze nie zrobi Ci roznicy.

Zasilacz: Lepsza opcja za ta sama kase bedzie Corsair RMx. Fajny jest tez Ion od Fractala.

Buda: taka meshowa nie ma nic wspolnego z cicha praca - 500DX ma po prostu niezle i wolne wentylatory, wiec ladnie wypada w testach, ale dziad wypuszcza wszystkie dzwieki i sie kurzy. Ciszej, rownie chlodno i nawet taniej wyjdziesz na podstawowej Pure Base 500 z dolozonym wentylatorem Pure Wings 2 140 mm. Warte rozwazenia sa lepszej jakosci, lepiej wyciszajace Define C i Define 7 Compact, ale w przypadku wybrania goracego procka typu 3950X dolozylbym do nich dmuchajacy bezposrednio na cooler jeden wentylator Dynamic X2 GP-14. Oczywiscie zawsze mozna zrobic to pozniej. Obudowy wyciszane bez okna beda cichsze.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden@Michał22 - z CPU jest ten problem, że ja sam jeszcze się do końca nie czuję tego workloadu. Wiem, że 1600AF się zatyka, a 3950X wszystko ładnie obrabia. Natomiast rzeczywiście nie wiem co się dzieje pomiędzy. Nie wiem też jakie znaczenie ma wydajność per wątek vs liczba dostępnych wątków. Na chłopski rozum wydaje mi się, że to drugie jest ważniejsze, bo przez cały czas wszystkie 32T mają co robić.

Przy tym wszystkim jest jeszcze kwestia ograniczonej stabilności. Ponieważ pracuje tutaj kilka komunikujących się ze sobą aplikacji, w różnych "układach" i z różną intensywnością, całość jest dosyć podatna na błędy - czasem coś się wykrzaczy, wysypie. Nie jest niestety tak, że mogę swobodnie zwiększyć obciążenie x2 i potraktować to jako benchmark, bo wtedy prawie na pewno coś się wywali zanim uzyskam wiarygodne info. Może więc rzeczywiście jest tak, że ten CPU jest przesadzony i coś słabszego uciągnie temat równie skutecznie.

Jaki CPU 8/16 proponowalibyście sprawdzić bez zmiany płyty?

Za rekomendacje innego sprzętu również dzięki - porównam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilność - może tutaj rozchodzi się to to że masz domowe a nie serwerowe bebechy - normalny procek , płyta i ram non-ECC / ECC-R .

Ram ECC / ECC-R będzie stabilniejszy ale to wymaga zmiany platformy i pójścia w serwerowe komponenty , normalne procki i płyty nie obsługują ramu ECC / ECC-R .

Co do obciążenia - trzeba by było zanalizować ile rdzeni / wątków jest w użyciu ( min / max czy średnio ) oraz w jakim stopniu są one obciążone .

Choć patrząc po tym że 1600AF się dusił to skrypt jest w stanie mocno obciążyć 6-8 rdzeni ( sam 1600AF ma 6 rdzeni i 12 wątków , wydajność logicznego rdzenia jest dużo mniejsza niż wydajność fizycznego rdzenia ) .

Masz płytę na B550 więc można tam włożyć CPU Zen 2 i Zen 3 - R7 3800X / XT czy R7 5800X , Zen 1 / Zen + już nie zadziała ( ograniczenia B550 - mimo że to ten sam socket AM4 to starsze CPU już nie działają  ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@KueszczynEwryfin A uzywasz jakichs konkretnych programow? Takie info byloby pomocne.

Z prockami generalnie jest tak, ze liczy sie moc rdzeni oraz ich ilosc. Warto miec obie kwestie jak najlepsze czy po prostu odpowiednie do oczekiwan. Jednak sprawa rozbija sie o to, ze czesc zastosowan korzysta bardziej z ich mocy, a czesc ilosci - tj. procek slabszy, ale z wieksza iloscia r/w okaze sie mocniejszy.

Co do rekomendacji i porownania, lepiej pierw wybierz podstawowe bebechy, a pozniej zajmiemy coolerami, obudowami, zasilaczami czy dokladaniem wentylatorow. Niestety, ale nie jest to takie proste jak patrzenie na jakies wykresy w recenzjach. Najgorsze co mozesz zrobic, to z jednej strony posiadac wiedze na tyle niska, by potrzebowac podpowiedzi na forum, z drugiej podejmowac samodzielne decyzje w doborze sprzetu ? Nawet przejechalo sie na tym pare osob w pobliskich tematach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jaki procesor będzie optymalny (nie zamuli się ale też nie będzie się nudził i nie przepłacać za nadprogramową wydajność) to można by spróbować w BIOSIE czy tam UEFI wyłączyć część rdzeni i sprawdzać jak wtedy zachowuje się obciążenie poszczególnych rdzeni/wątków ??

Teraz masz 16c/32t.

Potestuj 12c/24t, 8c/16t, 6c/12t tak jak są dostępne CPU z serii 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tej opcji nie pomyślałem .

Można to też sprawdzić z poziomu OS - w msconfig , w sekcji rozruch kliknąć opcje zaawansowane i tam kliknąć na pole liczba procesorów i ustawić odpowiednią ilość do testów .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że 8 rdzeni wystarcza - procenty oczywiście wyższe, ale nie widzę żadnych przycięć, błędów, przestojów. Zrobię jeszcze testy na 6 rdzeniach (czyli tylu ile ma 1600AF który nie dawał rady). Jeśli wyjdą pomyślnie, to mam zagwozdkę. Naprawdę byłaby aż taka różnica między generacjami? Jest szansa, że coś innego było wąskim gardłem? Jedyne co bym podejrzewał to płyta (jakieś tanie MSI), ale żeby aż tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety między generacjami były zauważalne różnice w wydajności - wzrost IPC

1600 -> 2600 -> 3600

Czyli 3950 sztucznie okrojony do 6r/12t będzie miał inną wydajność niż oryginalny 1600 6r/12t

Poszukaj na necie wyników z CB R15 dla tych procesorów dla pomiarów Single (jeden rdzeń)

untitled-19.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...