Skocz do zawartości
Kromczuś

Ryzen 5 3600 czy I5 10400f

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym czasie zamierzam kupić komputer głównie do gier ale także do innych programów oraz do obsługi maszyn wirtualnych dlatego czy mogli byście mi pomóc z wyborem procesora i płyty głównej. Zastanawiałem się nad 2 modelami Ryzen 5 3600 albo I5 10400f i zastanawiam się który z tych dwóch procesorów będzie lepszy i czy mogli byście polecić mi jakieś płyty główne pod te procesory. Dodam jeszcze że w przyszłości będę kupował rtx 3060 ti do tego komputera jak wrócą na rynek po normalnych cenach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od strony ceny to wyjdzie podobnie ( I5 10400f + płyta na Z490 aby w pełni wykorzystać potencjał procka ) .

Co innego jak brać pod uwagę płytę na B460 + ram 2666 mhz , tyle że wtedy traci się na wydajności CPU w grach .

Wydajność - w grach I5 + szybki ram ma przewagę nad R5 , I5 + ram 2666 mhz jest nieco wolniejszy niż R5 .

Inny soft - testy w syntetykach pokazują mniejszą lub większą przewagę R5 nad I5 , dodatkowo część softu ( np. Blender ) ma głęboko w 4 literach jaki jest ram .

 

Co do RL - to premiera ma być prawdopodobnie w połowie marca .

Jak możesz to poczekaj i popatrz wtedy na wydajność i relacje wydajność/cena .

 

Edytowane przez reyden
  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będę mógł sobie pozwolić na czekanie prawie miesiąc na premierę.

więc mógł byś mi zaproponować jakiś zestaw jakiś zestaw procesor + płyta główna + RAM i ewentualnie dysk m2 do tej płyty dla obydwu procesorów?

I czy wiadomo jaki socket będzie dla nowych procesorów intela?

Edytowane przez Kromczuś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RL ma mieć ten sam socket co obecna generacja CPU , pytanie czy Intel znowu nie zrobi akcji w stylu Coffe Lake i wsparcia dla tych cpu tylko na chipsetach serii 3xx .

Alder Lake czyli następca RL ( i pierwsze 10 nm Intela bo RL to ma być nadal 14 nm ) ma mieć już nowy socket + wsparcie DDR5 .

Co do obecnych platform :

Intel

CPU : I5 10400f - 589 zł

MB : Asrock Z490 Phantom Gaming 4 - 589 zł

RAM : Patriot Viper 4 2x8gB DDR4 3733 mhz CL17 - 429 zł .

Razem : 1 607 zł

AMD

CPU : Ryzen 5 3600 - 889 zł

MB : MSI MAG B550 Bazooka - 389 zł

RAM : Patriot Viper 4 2x8gB DDR4 3733 mhz CL17 - 429 zł . 

Razem : 1 707 zł

Ceny z morele.net , pod Intela ten Asrock to prawie najtańsza płyta na Z490 , tańszy jest tylko Asrock Z490M-ITX/AC tyle że to format mini ITX i w dodatku jest na promocji , normalnie ta płyta kosztuje 660 zł a teraz 499 zł .

Dla AMD wybrałem płytę trochę lepszą niż najtańsze B550 , można też brać płytę na B450 zł np. Gigabyte B450 Aouros Elite za 369 zł .

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...