Skocz do zawartości
Thomas1999PL

Zajęte 4 banki pamięci ram.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Mój PC :

CPU : Ryzen 7 2700X 

MOBO: MSI X 470 Gaming plus MAX

RAM: HyperX Predator Black (4x8GB) CL 16

 

2 moduły chodzą na 3466Mhz po ręcznej kalibracji . Natomiast mam problem kiedy są 4 kości idzie max 2400Mhz. Tak się zastanawiam co zmienić aby zwiększyć stabilność lub taktowanie Mhz .

 

Wyczytałem że "CR - Command Rate" odpowiada za tempo adresowania - 1T lub 2T -  synchro i 2T oraz async i 1T. Jak myślicie warto to zmieniać na 2T przy 4 modułach ?
 

Edytowane przez Thomas2021PL
Błąd ortograficzny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyć liczbę kości do 2 lub 3 a nie 4 .

Dodatkowo w przypadku Zen + przy ramie którego taktowanie jest większe niż taktowanie szyny Infinity Fabric ustawić tryb asynchroniczny albo puścić ram poniżej taktowania IF jak chcesz wydajność + stabilność .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 19:48, reyden napisał:

Zmniejszyć liczbę kości do 2 lub 3 a nie 4 .

Dodatkowo w przypadku Zen + przy ramie którego taktowanie jest większe niż taktowanie szyny Infinity Fabric ustawić tryb asynchroniczny albo puścić ram poniżej taktowania IF jak chcesz wydajność + stabilność .

3 kości RAM będą chyba chodzić w Single Channel ?

 

Dodam tabelkę jak ram ma aktualnie parametry (XMP na 2 kościach tylko działa CL 16-18-18), może ktoś doradzi czy coś zmienić ? Ogólnie mam wiedzę jak zmniejszać opóźnienia na 2 kościach z taktowaniem aby wycisnąć max ,ale to się nie przekłada na 4 modułach.

Zrzut ekranu 2021-02-24 195630.png

 

Edytowane przez Thomas1999PL
Dubel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@reyden w zen+ zawsze masz IFC:IMC 1:1

 

najpierw poluzuj timingi na 20-20-20-3x ustaw vdimm na 1.4V vsoc 1,15V i zobacz czy wstanie na 2933. Koniecznie ustaw profil XMP, ale RECZNIE ustaw podstawowe timingi i RECZNIE wybierz czestotliwosc taktowania pamieci na 2933. Mozesz też zamienić pamieci w slotach (nawet jesli sa dokladnie takie same to warto sprobowac).

 

Wcześniej przez chwilę też miałem 4x8 (od znajomka wzialem sobie na testy taki sam kit jak ja mam), ale musialem tylko zejsc na 3333 na bardzo zblizonych ustawieniach jak te w podpisie

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Yogi311 napisał:

@reyden w zen+ zawsze masz IFC:IMC 1:1

 

najpierw poluzuj timingi na 20-20-20-3x ustaw vdimm na 1.4V vsoc 1,15V i zobacz czy wstanie na 2933. Koniecznie ustaw profil XMP, ale RECZNIE ustaw podstawowe timingi i RECZNIE wybierz czestotliwosc taktowania pamieci na 2933. Mozesz też zamienić pamieci w slotach (nawet jesli sa dokladnie takie same to warto sprobowac).

 

Wcześniej przez chwilę też miałem 4x8 (od znajomka wzialem sobie na testy taki sam kit jak ja mam), ale musialem tylko zejsc na 3333 na bardzo zblizonych ustawieniach jak te w podpisie

Ok, jutro spróbuję i dam znać 

 

34 minuty temu, wysio napisał:

Próbowałeś podbić napięcie na pamięciach do 1.4V?

Jeszcze nie ,na XMP ustawiało na 1,372V i przy 3200Mhz i banglało więc nie próbowałem, ale jutro spróbuję i się odezwę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w pracy miałem zestaw z 2700x i 4x8gb hyperx 3000. Na XMP dwóch profilach 2666 i 3000 memtest sypał błędami. Na 2400 niby stabilnie w memtest, ale windows potrafił wywalić bsoda tak sobie. Wyjąłem dwie kostki i spokój. Pewnie są to DR, więc kontroler w Zen+ wymięka. Nic nie zrobisz.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2021 o 07:22, radiergummi napisał:

Aktualnie w pracy miałem zestaw z 2700x i 4x8gb hyperx 3000. Na XMP dwóch profilach 2666 i 3000 memtest sypał błędami. Na 2400 niby stabilnie w memtest, ale windows potrafił wywalić bsoda tak sobie. Wyjąłem dwie kostki i spokój. Pewnie są to DR, więc kontroler w Zen+ wymięka. Nic nie zrobisz.

Single Rank wszystkie kości .  XMP to mam profile 2933Mhz  i 3200Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2021 o 21:10, Yogi311 napisał:

@reyden w zen+ zawsze masz IFC:IMC 1:1

 

najpierw poluzuj timingi na 20-20-20-3x ustaw vdimm na 1.4V vsoc 1,15V i zobacz czy wstanie na 2933. Koniecznie ustaw profil XMP, ale RECZNIE ustaw podstawowe timingi i RECZNIE wybierz czestotliwosc taktowania pamieci na 2933. Mozesz też zamienić pamieci w slotach (nawet jesli sa dokladnie takie same to warto sprobowac).

 

Wcześniej przez chwilę też miałem 4x8 (od znajomka wzialem sobie na testy taki sam kit jak ja mam), ale musialem tylko zejsc na 3333 na bardzo zblizonych ustawieniach jak te w podpisie

Niestety po zastosowaniu porad komputer nie chciał wstać . Dopiero za drugim razem w bólach do biosu się doczłapałem i przywróciłem poprzednie wartości .

 

 

Myślisz że to wina :

- procesora 

-plyty głównej 

- pamięci RAM ?

 

Czy aktualizacja BIOSu coś może dać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak działa całość na 2 czy 3 kościach ?

Płyta już jest jakiś czas na rynku , pewno wszystkie biosy jakie wyszły już poprawiły stabilność ramu , z drugiej strony nawet najlepszy bios może nic nie zdziałać jak masz wszystkie 4 banki obsadzone .

Może faktycznie kontroler w procku nie daje rady i tyle .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, reyden napisał:

A jak działa całość na 2 czy 3 kościach ?

Płyta już jest jakiś czas na rynku , pewno wszystkie biosy jakie wyszły już poprawiły stabilność ramu , z drugiej strony nawet najlepszy bios może nic nie zdziałać jak masz wszystkie 4 banki obsadzone .

Może faktycznie kontroler w procku nie daje rady i tyle .

W specyfikacji płyty podali że da się osiągnąć wyższe taktowanie pamięci RAM niż 3466 MHz dla serii Ryzen 3000 , dla Ryzen 2000 max 3466Mhz deklarują i tyle faktycznie osiągam na 2 kościach Ramu. Na 4 niestety jest gorzej, myślałem że to za słaba płyta lub ram, ale myślę że jak wymienię procka na Ryzen 9 3900XT to i ram pójdzie przynajmniej na 3000Mhz z odpowiednio poluzowanymi timingami .

 

Mogę co prawda kupić z serii 5000 ale wtedy trzeba wgrać beta BIOS i obawiam się że nie będzie już takiej stabilności jak mam obecnie.

Edytowane przez Thomas2021PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...