Skocz do zawartości
Czlowiek Twarog

Monitor 27 ips do grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Szukam monitora 27 cali z matrycą IPS, 1440p i minimum 100hz do 2000zł. Chciałbym wejść na wyższy poziom w obróbce zdjęć, video ( narazie nie nazwałbym siebie nawet amatorem) i może zacząć  uczyć się tworzenia grafiki (hobbystycznie), a w wolnym czasie pograć w gry. Ogólnie na chwilę obecną po dłuższym szukaniu, nie znalazłem nic lepszego niż Dell S2721DGFA. I tutaj problem, bo ja się nie znam na dokładniejszych danych, a w testach pisali, że nie ma on trybu sRGB i chyba RGB. 

I teraz pytanie, czy po kalibracji monitora (ustawienia z rtings) taki monitorek pozwoli mi się dalej uczyć hobbystycznie, czy lepiej byłoby dołożyć do czegoś lepszego pod względem kolorów, z trybem rgb albo srgb?

 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy monitor pracuje w trybie RGB.

Tryb sRGB jest niepotrzebny jeśli korzystamy z CMS (zarządzanie kolorem, czyli włączone profilowanie np. bezwzględnie kolorymetryczne w GIMP czy innym ADOBE Photoshop lub RawTherapee). Ponadto tryb sRGB ogranicza przestrzeń kolorów do granic tej przestrzeni, a sRGB to około 1/3 przestrzeni widzialnej przez człowieka.

Dodam jeszcze, że często tryb sRGB jest "sztywny" w wielu monitorach (jak się monitor rozjedzie, na skutek zużycia podświetlenia, czyli temp. barwowa się "zaniebieszczy", to nie można tego trybu sRGB skalibrować na poziomie monitora).

Ogólnie przy monitorach tej klasy kluczowe jest skalibrowanie i oprofilowanie toru wyświetlania, by kolory były wyświetlane wiernie.

RTings często popełnia błędy kalibracyjne, przykładowo w rozpatrywanym Dell S2721DGFA przepalili najjaśniejsze odcienie ustawiając kontrast na 77 (kontrastu natywnego, w tym modelu nastawa 75, się nie rusza, by nie doprowadzić do bandingu najjaśniejszych odcieni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2021 o 08:04, Kyle napisał:

Każdy monitor pracuje w trybie RGB.

To ciekawe co piszesz. To jak np przeglądam monitorki w x kom to tam masz że np sRGB 98%, a są "lepsze" monitory, gdzie oprócz wartości sRGB jest podana wartość dla RGB. Ogólnie na tych wszystkich statystykach i wartościach się nie znam. Wiem, że w programie do obróbki także wybiera się profil kolorów i co jeżeli wybiorę profil kolorów, który teoretycznie monitor nie będzie potrafił wyświetlić? Nigdy tego nie robiłem, cały czas się uczę, zastanawiam się nad wykupieniem jakiegoś kursu do grafiki.

Monitorek LG 850 słynny znam, ten Dell ma tą samą matrycę, ewentualnie troszeczkę lepszą, a monitor jest świeższy i wypada lepiej niż LG.

 

W dniu 26.02.2021 o 10:04, Mane napisał:

Dzięki za info! Ten wpis/blog w wolnej chwili na pewno przejrzę i poczytam. Natomiast forum mva znam, sami profesjonaliści tam są, bez ironii.

Na chwilę obecną szukam monitora uniwersalnego, dlatego ips z wysokim odświeżaniem, żeby chociaż kolorki były w miarę prawidłowe. Natomiast biorę pod uwagę, że w przyszłości, jeżeli ten kierunek by mnie wciągnął, to bym zainwestował w monitor typowo do grafiki, ale narazie to faza marzeń.

Podsumowując. Czy dobrą drogą na chwile obecną będzie wybranie takiego monitorka IPS np Dell, skalibrowanie go i nauka, czy szukanie czegoś lepszego? Dzięki za wszystkie rady!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Czlowiek Twarog napisał:

To ciekawe co piszesz. To jak np przeglądam monitorki w x kom to tam masz że np sRGB 98%, a są "lepsze" monitory, gdzie oprócz wartości sRGB jest podana wartość dla RGB. Ogólnie na tych wszystkich statystykach i wartościach się nie znam. Wiem, że w programie do obróbki także wybiera się profil kolorów i co jeżeli wybiorę profil kolorów, który teoretycznie monitor nie będzie potrafił wyświetlić? Nigdy tego nie robiłem, cały czas się uczę, zastanawiam się nad wykupieniem jakiegoś kursu do grafiki.

Każdy monitor pracuje w trybie RGB (normalny monitor, a nie jakiś monochrom). A to, że są przestrzenie sRGB, AdobeRGB, DCI-P3, REC2020, ProPhotoRGB to inna kwestia (to co widziałeś w specyfikacji, to np. pokrycie AdobeRGB).

Przykładowo zerknij na pomiar mojego monitora:

29c72f2bdf5ad.png

Z lewej widać pokrycie danej ustandaryzowanej przestrzeni, a z prawej wielkość bezwzględną gamutu monitora względem danej przestrzeni.

Także można napisać więcej: w praktyce każdy monitor w jakimś stopniu pokrywa każdą przestrzeń. Jeden pokryje jej mniej (bo ma mniejszy gamut, lub ten gamut jest przesunięty wzgl. przestrzeni rozpatrywanej), a inny więcej (bo ma gamut szerszy i/lub centralnie pokrywający się z przestrzenią do której się odnosimy).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The S2721DGF could function as a professional monitor for post-production color-critical tasks. The only thing that might be an issue is its lack of an sRGB mode. You can see in the second chart that it covers an excess 37.7% of that smaller gamut. But its 92.88% coverage of DCI-P3 is among the best.

Fragment recenzji z Tom's Hardware. Czyli rozumiem, że jeżeli ten monitor nie ma trybu sRGB, a ma ponad przecięte pokrycie kolorów w DCI-P3, to używając programu do obróbki video/zdjęć najlepiej by było w owym programie wybrać np tryb DCI bo ma w tym trybie dobre odwzorowanie kolorów? 

A co do samej kalibracji, wiem, że lepiej zrobić to zewnętrznym urządzeniem do kalibracji, natomiast uważacie, że chociażby kalibracja w oprogramowaniu "wystarczy"? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Czlowiek Twarog napisał:

Fragment recenzji z Tom's Hardware. Czyli rozumiem, że jeżeli ten monitor nie ma trybu sRGB, a ma ponad przecięte pokrycie kolorów w DCI-P3, to używając programu do obróbki video/zdjęć najlepiej by było w owym programie wybrać np tryb DCI bo ma w tym trybie dobre odwzorowanie kolorów? 

Nie. Lepiej podpiąć profil monitora (nawet ten od producenta - DELL nie powinien dawać skopanego profilu) i włączyć CMS

 

5 godzin temu, Czlowiek Twarog napisał:

A co do samej kalibracji, wiem, że lepiej zrobić to zewnętrznym urządzeniem do kalibracji, natomiast uważacie, że chociażby kalibracja w oprogramowaniu "wystarczy"? 

W "oprogramowaniu"? Którym? No i co konkretnie ustawić? Jedyne co można zrobić oprogramowaniem, to wyświetlić test gammy i ustawić ją w OSD monitora tak by było realnie wyświetlane 2.2 (jeśli monitor nie trzyma 2.2).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...