Skocz do zawartości
ScreamSonic

Płyta Asus TUF Gaming X570 - problem z diodą LED DRAM.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na dniach odebrałem zestaw PC. Mam z nim mały problem. Po złożeniu całego PC na płycie głównej świeci pomarańczowa dioda DRAM. Po odpaleniu, nie reaguje monitor, myszka oraz klawiatura. Sprawdzałem kości RAM i bez zmian. Wyjąłem RAMy z mojego starego PC, również bez zmian. Na rededit wyczytałem że może być to spowodowane zasilaczem.... Co mnie bardzo zdziwiło. Karta graficzna odpala się, ledy czy wiatraki działają. Wszystko jest dobrze podpięte bo sprawdzałem cztery razy. Nigdzie nie ma luzów, nic nie było uderzone, nic nie spadło, podczas montażu  ze wszystkim obchodziłem się bardzo delikatnie.

 

Mój zestaw to

- RTX 3070

- Ryzen 5 5600X

16GB RAM G.Skill Tridentz 3600Mhz, 16CL

Zasilacz Seasonic 750w.

Płyta główna jak w tytule - Asus TUF Gaming X570.

 

Czy miał ktoś podobny problem? Szukałem w internecie, to nawet na oficjalnej stronie Asusa jest mało info odnośnie tego problemu. (filmik na którym pokazują by wyczyścić kości ram).... Jesli ktoś ma jakiś odnośnik, co może być przyczyną, jakieś rozwiązanie problemu, cokolwiek,proszę o odp. Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie mam. Znalazłem kilka postów na zagranicznych forach i wiele osób miało z tym problem bez rozwiazania ? Z tego co czytałem, to wymieniali płytę na inną.

Co do prób rozwiązań, jutro sprawdzę kilka, które przeczytałem na forach. Jak to nie podziała, oddam PC do specjalisty od nas z miasta, a jak nie da rady chłop nic zrobić, to odsyłam do sklepu i chcę inną płytę.

Co do startu klomputera - odpalają się wszystkie wiatraki, grafika, wszystkie Ledy na wiatrakach, płycie głównej, na grafice itp. Pomimo zainstalowanego 4-pinowego speakera , nie mam żadnych  sygnałów dźwiękowych, sprawdzałem raz jeszcze czy chłodzenie jest dobrze zamocowane. Nic nie wskazuje, że ten problem jest z mojej winy, błędu mojego podczas montażu czy coś w ten deseń. Nie mam pojęcia o co chodzi, żebym chociaż mógł wejśc w BIOS.... Ale monitor śpi, klawiatura myszka również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie idzie wejść do biosu / uefi to coś jest już na etapie testu POST .

Połączenie CPU z ramem albo z GPU , wszak Ryzen ma w sobie zarówno kontroler DRAM jak i PCI-E .

Połączenie CPU z MB też można sprawdzić .

Ta twoja płyta to wersja Pro Wifi czy inna odmiana ?

Poszukaj w instrukcji do płyty czy masz w niej funkcję USB BIOS FlashBack ew. zobacz z tyłu czy masz port USB opisany jako BIOS i do tego przycisk Bios lub bios flbk

Wtedy robisz update biosu wg. strony Asusa - sekcja Start from scratch with USB BIOS FlashBack™ .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ScreamSonic napisał:

Czy to będzie naklejka typu AMD Ryzen 3000 deskop ready? Bo tylko coś takiego widzę....

Jak jest ryzen 3000 ready to pewnie masz stary bios bez obslugi ryzen 5000, nie masz obslugi flashowania biosu z pendirve? Wiele plyt ma cos takiego, ze na dowolnym kompie przygotowujesz pendrive z biosem, potem wpinasz go w oznaczony port usb na plycie i mozesz flashowac bios nawet gdy komp nie wstaje czy nie masz procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wgrać nowy bios, aby płyta zadziałała z twoim procesorem. Niestety ta płyta nie ma możliwości flashu biosu bez procesora przez podłączony pendrive. Pewnie komputer ci złożyli, ale "nie dopłaciłeś" do aktualizacji biosu, więc mieli w [gluteus maximus] sprawdzenie czy wszystko działa.? Poskładali, odesłali i zainkasowali kasiorkę. Polskie "sklepy", niestety...??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 23:39, tyr83 napisał:

Jak jest ryzen 3000 ready to pewnie masz stary bios bez obslugi ryzen 5000, nie masz obslugi flashowania biosu z pendirve? Wiele plyt ma cos takiego, ze na dowolnym kompie przygotowujesz pendrive z biosem, potem wpinasz go w oznaczony port usb na plycie i mozesz flashowac bios nawet gdy komp nie wstaje czy nie masz procesora.

PC sam składałem, 1 raz po 10 latach, ale wszystko robiłem delikatnie i dokładnie tak jak było w instrukcjach. PC oddany do specjalisty na diagnozę. Zobaczymy co wymyśli. Z drugiej strony - osły ze sklepów komputerowych powinni poinformować klienta, o możliwości nie odpalenia się komputera z powodu starego biosu, czy jakiegoś sterownika....  A oni tylko kasę wziąć i opchnąć sprzęt i nara....

Edytowane przez ScreamSonic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ScreamSonic Miesiąc temu składałem komputer z procesorem AMD Ryzen 7 5800X oraz płytą główną na chipsecie B550 (a więc teoretycznie "nowszym" od Twojego) i też musiałem aktualizować BIOS bo inaczej komputer nie chciał się uruchomić.

Objawy były bardzo podobne do Twoich, tj. naciskam przycisk, LEDy się rozświetlają, wentylatory zaczynają się kręcić, a na monitorze ciemno. Jedyna różnica była taka, że u mnie płyta główna naprzemiennie rozświetlała wszystkie cztery diody LED (CPU, GPU, RAM i BOOT), a nie tylko jedną.

W pierwszej chwili tak jak Ty pomyślałem, że może coś źle podpiąłem, coś się odpięło przy aranżacji okablowania albo że monitor lub karta grafiki są uszkodzone (monitor nic nie wyświetlał, nawet loga producenta płyty głównej), ale później wpadłem na pomysł uaktualnienia BIOSU (u mnie płyta główna umożliwiała aktualizację BIOSU z pendrive'a bez zainstalowanego procesora) i problem się rozwiązał. Oby i u Ciebie skończyło się właśnie na tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ScreamSonic napisał:

PC sam składałem, 1 raz po 10 latach, ale wszystko robiłem delikatnie i dokładnie tak jak było w instrukcjach. PC oddany do specjalisty na diagnozę. Zobaczymy co wymyśli. Z drugiej strony - osły ze sklepów komputerowych powinni poinformować klienta, o możliwości nie odpalenia się komputera z powodu starego biosu, czy jakiegoś sterownika....  A oni tylko kasę wziąć i opchnąć sprzęt i nara....

Trochę się sklepowi nie dziwię, bo jeśli składałeś sam to co to sklep interesuje czy Ty tam na płytę włożysz np. Ryzena 3600X, który aktualizacji biosu nie wymaga czy może Ryzena 5600X, dla którego bios musi być zaktualizowany. Oczywiście informacja o konieczności aktualizacji biosu dla procesorów Zen3 powinna być w opisie takiego produktu. Z drugiej strony widząc opis jak na przykład ten:
Płyta główna kompatybilna z procesorami AMD Ryzen opartymi o architekturę Zen 3.
zakładałbym, że bios jest zaktualizowany i gdyby tak nie było miałbym, uważam że uzasadnione, pretensje do sklepu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacekk44 napisał:

Trochę się sklepowi nie dziwię, bo jeśli składałeś sam to co to sklep interesuje czy Ty tam na płytę włożysz np. Ryzena 3600X, który aktualizacji biosu nie wymaga czy może Ryzena 5600X, dla którego bios musi być zaktualizowany. Oczywiście informacja o konieczności aktualizacji biosu dla procesorów Zen3 powinna być w opisie takiego produktu. Z drugiej strony widząc opis jak na przykład ten:
Płyta główna kompatybilna z procesorami AMD Ryzen opartymi o architekturę Zen 3.
zakładałbym, że bios jest zaktualizowany i gdyby tak nie było miałbym, uważam że uzasadnione, pretensje do sklepu.

No właśnie o to mi chodzi, że zero informacji, że trzeba zrobić aktualizację biosu pod ryzena tego czy tamtego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie. Byłem dzisiaj u tego "speca" od komputerów. Powiedział, że jest to wina RAM, bo procesor nie obsługuje pamięci powyżej 3200mhz, ja mam 3600mhz. Mówił też, że moje pamięci mają 1,35v napięcia a procesor ten potrzebuje 2v. Nigdzie w specyfikacji procesora tego nie wyczytałem, w instrukcji procesora tez nic o napięciu nie jest napisane. A jak zapytałem o wgranie aktualizacji biosu z pendrive, to powiedział, że wtedy stracę gwarancję.... Nie wiem już co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, ScreamSonic said:

Witajcie ponownie. Byłem dzisiaj u tego "speca" od komputerów. Powiedział, że jest to wina RAM, bo procesor nie obsługuje pamięci powyżej 3200mhz, ja mam 3600mhz. Mówił też, że moje pamięci mają 1,35v napięcia a procesor ten potrzebuje 2v. Nigdzie w specyfikacji procesora tego nie wyczytałem, w instrukcji procesora tez nic o napięciu nie jest napisane. A jak zapytałem o wgranie aktualizacji biosu z pendrive, to powiedział, że wtedy stracę gwarancję.... Nie wiem już co robić.

Więcej do tego "tfu-specjalisty" nie chodź. Po tych wypowiedziach, to jakiś ignorant a nie fachowiec.

Jeśli byłeś już w sklepie w którym kupiłeś sprzęt i odmówili darmowej aktualizacji biosu (czemu również jak @Jacekk44 się nie dziwię, jeśli tylko zamówiłeś tam komponenty bez usługi montażu), to masz imo 2 opcje:

1. Wrócić tam i dowiedzieć się, czy nie mają przysklepowego serwisu w którym taką aktualizację zrobią odpłatnie (koszt kilkadziesiąt PLN - nie, nie utracisz gwarancji)

2. Skorzystać z dedykowanej procedury oferowanej przez AMD - wysyłają na kilka dni procek AM4, który montujesz w mobo, robisz upgrade biosu sam, procek odsyłasz. Minus jest taki, że to zapewne potrwa dłużej.

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-100

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście "spec" - jak najbardziej obsługuje pamięci 3600mhz, sam mam takie zainstalowane. I napięcie 1,35v jest jak najbardziej ok. Powtórzę też - nie da się w tej płycie zaktualizować biosu z pena bez procesora bo nie ma takiej opcji. Dla dobra Twojego sprzętu proponuję od tego "speca" jak najdalej. 100% poparcia dla tego co napisał @czapla_pl

Edytowane przez Jacekk44
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czapla_pl napisał:

Więcej do tego "tfu-specjalisty" nie chodź. Po tych wypowiedziach, to jakiś ignorant a nie fachowiec.

Jeśli byłeś już w sklepie w którym kupiłeś sprzęt i odmówili darmowej aktualizacji biosu (czemu również jak @Jacekk44 się nie dziwię, jeśli tylko zamówiłeś tam komponenty bez usługi montażu), to masz imo 2 opcje:

1. Wrócić tam i dowiedzieć się, czy nie mają przysklepowego serwisu w którym taką aktualizację zrobią odpłatnie (koszt kilkadziesiąt PLN - nie, nie utracisz gwarancji)

2. Skorzystać z dedykowanej procedury oferowanej przez AMD - wysyłają na kilka dni procek AM4, który montujesz w mobo, robisz upgrade biosu sam, procek odsyłasz. Minus jest taki, że to zapewne potrwa dłużej.

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-100

pzdr

No własnie problem jest w tym, że zestaw zamówiony przez internet, procesor i grafikę miałem zamówioną już wcześniej a resztę domawiałem jak tylko przysłali mi procka. Napisałem do tego sklepu skąd zamawiałem podzespoły. Czekam na ich odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, ScreamSonic said:

No własnie problem jest w tym, że zestaw zamówiony przez internet, procesor i grafikę miałem zamówioną już wcześniej a resztę domawiałem jak tylko przysłali mi procka. Napisałem do tego sklepu skąd zamawiałem podzespoły. Czekam na ich odpowiedź.

Jeśli zgodzą się na cokolwiek, to będzie tylko ich dobra wola. Jeśli zamawiałeś pojedyncze komponenty, to z ich punktu widzenia mogłeś chcieć powiesić sobie je nad biurkiem. Tak czy inaczej musiałbyś odesłać do nich co najmniej mobo, być może mobo + CPU. Szczerze, jeśli odpowiedź będzie odmowna, to bym na Twoim miejscu przyjął to na klatę, wyszukał lokalnie serwis (przysklepowy - największa szansa, że od ręki zrobią update) i cieszył się z nowego zestawu. Jak lokalnie nie ma infrastruktury, to opcja AMD.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czapla_pl napisał:

Jeśli zgodzą się na cokolwiek, to będzie tylko ich dobra wola. Jeśli zamawiałeś pojedyncze komponenty, to z ich punktu widzenia mogłeś chcieć powiesić sobie je nad biurkiem. Tak czy inaczej musiałbyś odesłać do nich co najmniej mobo, być może mobo + CPU. Szczerze, jeśli odpowiedź będzie odmowna, to bym na Twoim miejscu przyjął to na klatę, wyszukał lokalnie serwis (przysklepowy - największa szansa, że od ręki zrobią update) i cieszył się z nowego zestawu. Jak lokalnie nie ma infrastruktury, to opcja AMD.

No zobaczę co odpiszą. Zwyczajnie nie mam zbytnio możliwości z kupnem czegokolwiek na miejscu, bo mieszkam w małej miejscowości i dlatego brałem przez neta pierw grafikę jak tylko się pokazała w ofercie, a dopiero później procesor i jak miałęm już w domu grafike i proca, to zamawiałem od razu resztę... Mój błąd że nie wiedziałem o aktualizacji biosu. Nie doczytałem na ten temat żadnych info dla właśnej świadomości. ;/ Póki co czekam na odp ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ScreamSonic Znajdź normalny serwis albo popytaj wśród znajomych, może ktoś ma komputer ze starszym Ryzenem na chwilową podmiankę. 

Twój procesor jak najbardziej obsługuje wymienione przez Ciebie pamięci. Sam nawet rozważałem ich zakup, ale ostatecznie zrezygnowałem z LEDów i kupiłem Ripjawsy V, również 3600 Mhz i CL16.

Aktualizacja BIOSu to maksymalnie pół godziny roboty, z czego większość zajmuje montaż/demontaż chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, vegeciak napisał:

@ScreamSonic Znajdź normalny serwis albo popytaj wśród znajomych, może ktoś ma komputer ze starszym Ryzenem na chwilową podmiankę. 

Twój procesor jak najbardziej obsługuje wymienione przez Ciebie pamięci. Sam nawet rozważałem ich zakup, ale ostatecznie zrezygnowałem z LEDów i kupiłem Ripjawsy V, również 3600 Mhz i CL16.

Aktualizacja BIOSu to maksymalnie pół godziny roboty, z czego większość zajmuje montaż/demontaż chłodzenia.

Ehhh, taki byłem szczęśliwy jak składałem ten zestaw a tu [gluteus maximus].... Oby to był ten bios, ja coś wykombinuję. Poczekam na odp ze sklepu i wtedy się okaże co i jak. Odezwę się pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ScreamSonic napisał:

Ehhh, taki byłem szczęśliwy jak składałem ten zestaw a tu [gluteus maximus]

Znam Twój ból.

Byłbym jednak dobrej myśli. Jak otworzysz sobie recenzje podobnych płyt głównych na chipsetach X570 i B550 w sklepach np. X-Kom czy Morele, to wszędzie ludzie piszą, że bez aktualizacji BIOSu ich komputery nie chciały się uruchomić z nowymi Ryzenami.

U mnie zresztą było tak samo - wszystko się świeciło, wentylatory się kręciły, a ekran nic nie wyświetlał. Moja płyta umożliwiała jednak aktualizację BIOSu bez procesora. Szkoda, że ten Twój specjalista okazał się mało ogarnięty albo nie ma starego Ryzena na stanie i dlatego wciska "kit" o voltach i megahercach. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek z drugiej generacji Zen do podstawki AM4 będzie ok. W specyfikacji jest co prawda również Zen pierwszej generacji ale nie wiem jak się to ma do informacji, że chipset X570 jej nie obsługuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jacekk44 napisał:

Jakikolwiek z drugiej generacji Zen do podstawki AM4 będzie ok. W specyfikacji jest co prawda również Zen pierwszej generacji ale nie wiem jak się to ma do informacji, że chipset X570 jej nie obsługuje.

No to teraz czas poszukać jakiegoś starszego procka, tylko coś mi się wydaje, że będzie to dość trudne zadanie. Jeśli z gen 2 nic nie znajdę, to może być gen 3? Bo mój 5600x jest z 4 generacji.

Edytowane przez ScreamSonic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i poczułem, że mój złożony we wrześniu 2019 zestaw chyba jest już stary ? Gen3 jak najbardziej - u mnie Ryzen 3700X na tej właśnie płycie śmiga bezproblemowo z 16GB pamięci Cruciala 3600Mhz CL16, grafiką RX5700XT i dyskiem Corsair MP510.

Ja na Twoim miejscu chyba skorzystałbym z oferty AMD wypożyczenia procka. O ile to jeszcze działa.

Edytowane przez Jacekk44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ScreamSonic napisał:

Witajcie ponownie. Byłem dzisiaj u tego "speca" od komputerów. Powiedział, że jest to wina RAM, bo procesor nie obsługuje pamięci powyżej 3200mhz, ja mam 3600mhz. Mówił też, że moje pamięci mają 1,35v napięcia a procesor ten potrzebuje 2v. Nigdzie w specyfikacji procesora tego nie wyczytałem, w instrukcji procesora tez nic o napięciu nie jest napisane. A jak zapytałem o wgranie aktualizacji biosu z pendrive, to powiedział, że wtedy stracę gwarancję.... Nie wiem już co robić.

Odradzam wizyty u tego goscia, zupelnie nie ma pojecia.

 

Ryzen 5600x bezproblemowo obsluguje ramy 3600 MHz, juz starszy ryzen 3600x nie mial z tym problemu czego jestem przykladem, bo uzywam go z ramem 3600 MHz ? 

 

Jeszcze smieszniejsze jest jego tlumaczenie, ze wgrywajac bios traci sie gwrancje, po prostu boki zrywac. Biosy udostepniaja sami producenci i nie traci sie gwarancji aktualizujac go.

 

 

Edytowane przez tyr83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, vegeciak napisał:

Znam Twój ból.

Byłbym jednak dobrej myśli. Jak otworzysz sobie recenzje podobnych płyt głównych na chipsetach X570 i B550 w sklepach np. X-Kom czy Morele, to wszędzie ludzie piszą, że bez aktualizacji BIOSu ich komputery nie chciały się uruchomić z nowymi Ryzenami.

 

Tylko na jednym mobo z B550 nie potrzeba robić aktualizacji biosu aby odpalić Ryzeny 5xxx - na B550 XE Asusa - wyszedł po tym, gdy AMD wypuściło Ryzeny 5xxx.

Edytowane przez TitoBandito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...