Skocz do zawartości
Szczechu9

Usunięcie Windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kupiłem Laptopa bez systemu. Zainstalowałem na nim posiadany przeze mnie Windows 10 i wszystkie sterowniki.

Korzystałem z niego kilka godzin i uznałem że chcę z niego jednak zrezygnować. Pytanie jak usunąć nie tylko wszystkie ustawienia, ale również system operacyjny tak aby cały sprzęt był w stanie fabrycznym?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format dysku na nowo spod innego OS np. z jakiegoś Linuxa Live CD albo programów typu Acronis True Image .

Można też użyć pakietów w stylu Hiren Boot CD i dostępnych tam narządzi czy systemów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej będzie Ci uruchomić instalator z nośnika, którego użyłeś do instalacji systemu. Dojdź do tego momentu:

fa44b8a8-65c7-4941-9983-fe49c41897e9.png.c068271c5199587d8536aabfb4036779.png

Teraz usuwaj po kolei wszystkie partycje, aż całe miejsce będzie nieprzydzielone. Na koniec opuść instalator i gotowe. Da się to zrobić szybciej Diskpartem z wiersza polecenia, ale nie będę Ci zawracał głowy listą komend.

Tylko pamiętaj, że jeśli miałeś jakieś osobiste dane na dysku, to pozostaną one teoretycznie możliwe do odzyskania. Bezpieczne wyczyszczenie HDD umożliwiają programy typu DBAN, natomiast w przypadku SSD jest to praktycznie niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Nasty Rudolf said:

Tylko pamiętaj, że jeśli miałeś jakieś osobiste dane na dysku, to pozostaną one teoretycznie możliwe do odzyskania. Bezpieczne wyczyszczenie HDD umożliwiają programy typu DBAN, natomiast w przypadku SSD jest to praktycznie niemożliwe.

Doprecyzuj proszę, co jest praktycznie niemożliwe? Odzyskanie danych czy wyczyszczenie nośnika?

Procedura Secure Erase do zrobienia -> powodzenia z odzyskiwaniem danych w warunkach domowych.

https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/Perform_a_SSD_Secure_Erase

https://askubuntu.com/questions/652093/how-to-securely-erase-hard-drive-with-ubuntu-live-cd

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabootować instalator dowolnego linuxa z pendrive, na nim:

dd if=/dev/random of=/dev/sd* ; dd if=/dev/zero of=/dev/sd*

pierwsze dd zapisze powierzchnie dysku pod sd* losowymi danym, drugie zerami. Jeżeli nie robiłeś na laptopie nie wiadomo czego, to wystarczy dowolne z nich  - /dev/zero będzie szybsze.
/dev/sd* to przykładowa ścieżka, może być różna. Dysk NVMe będzie zamontowany pod /dev/nvm*.
Programy do wymazywania dysków zasadniczo nie robią wele więcej, niż to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...