Skocz do zawartości
Podhalaniec

Upgrade komputera (2-2,5k)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

Zbliżam się do upgrade-u komputera.

Obecna konfiguracja:
PROC: i5 4590

MOBO: ASROCK B85 ANNIVERSARY

GRAF: GEFORCE GTX 960 WINDOFORCE 4GB DDR5

RAM: Pamięć Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL9

ZASILACZ: Zasilacz SilentiumPC Vero L1 500W 

Udało mi się ostatnio kupić w dobrej cenie (999zł) - Procesor AMD Ryzen 5 3600XT. Karta graficzna na ten moment zostaje (geforce 960 - za drogo na wymianę).

Mam dwa dylemty. Czy wymieniać zasilacz? Jaka płyta główna była by dobry wyborem ?

Tutaj koszyk docelowy:

https://www.morele.net/inventory/info/34710e7e/

Edytowane przez Podhalaniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta może zostać. Max co bym brał, to Gaming Plus.

Wziąłbym ramy od cruciala i spróbowałbym z nimi powalczyć o większe taktowanie. Fakt, ryzeny są wybredne, ale nie zmienia faktu, że bym i tak szedł wyżej. https://www.x-kom.pl/p/550269-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2x8gb-3200mhz-cl16-ballistix-black.html

Vero l1 to już wiekowa konstrukcja i ja bym ją zmienił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Podhalaniec napisał:

Czy w takim razie taki zestaw jest akceptowalny ?

https://www.morele.net/inventory/info/cef683f4/

Zastanwiam się tylko jeszcze czy nie zwrócić Ryzena 5 3600XT i nie skorzystać z czegoś intela?

Czy 999zł za ten procesor jest ok?

 

 

Szczerze, to ja bym zwrócił. Ryzen 3600 jest po prostu za drogi, w tym co oferuje. Za 2.5k mógłbyś mieć intela 10400f na z490. Do tego dałem Ci tutaj RAMy z potencjałem na OC na 3600Mhz, gdzie AMD myśle, że poszłoby max na 3466. Intel w grach ma przede wszystkim mocniejszy 1 rdzeń, a do tego lubi wysokie taktowania pamięci. To zostawiam tak do wglądu. Będzie trzeba co poprawić, ogarniemy to ? https://www.x-kom.pl/lista/cnz975kqj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat i właściwie podpisuje się pod tym co napisał kolega powyżej że amd aktualnie jest za drogie a od siebie dodam że na morelach jest promka na i5 10400f za 559 zł co wydaję się świetną ceną i jeszcze kilka innych (ram był na pewno w dobrej cenie ale możliwe ze już wyprzedany)

EDIT

Złożyłem taki koszyk jako alternatywę jakbyś chciał zaoszczędzić parę groszy i dałem inną obudowę z promki ale to już kwestia gustu ?

https://www.morele.net/inventory/info/7dc4c510/

cena po wpisaniu kodu: 2 373,20 zł

Edytowane przez destinow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, destinow napisał:

Podłączę się pod temat i właściwie podpisuje się pod tym co napisał kolega powyżej że amd aktualnie jest za drogie a od siebie dodam że na morelach jest promka na i5 10400f za 559 zł co wydaję się świetną ceną i jeszcze kilka innych (ram był na pewno w dobrej cenie ale możliwe ze już wyprzedany)

EDIT

Złożyłem taki koszyk jako alternatywę jakbyś chciał zaoszczędzić parę groszy i dałem inną obudowę z promki ale to już kwestia gustu ?

https://www.morele.net/inventory/info/7dc4c510/

cena po wpisaniu kodu: 2 373,20 zł

Zestaw calkiem spoko, tylko totalnie bezsensownie dobrany ram 3000 cl 15, nie po to bierze sie bardzo droga plyte Z490, ktora ma obsluge szybkiego ramu, zeby potem ten zakup marnowal sie z ramem 3000. Celowalbym co najmniej w 3600 cl16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tyr83 napisał:

Zestaw calkiem spoko, tylko totalnie bezsensownie dobrany ram 3000 cl 15, nie po to bierze sie bardzo droga plyte Z490, ktora ma obsluge szybkiego ramu, zeby potem ten zakup marnowal sie z ramem 3000. Celowalbym co najmniej w 3600 cl16.

"Zestaw całkiem spoko" czyli wsadzenie najtańszego elementu który robi 90% wydajności (600) do "podstawy" za 1000 a w zasadzie jak się dorzuci szybsze pamięci to i pod 1200... który dorabia te 5-10% wydajności. Patrząc na te ceny i propozycje to jeszcze z 10 lat zostanę na tym 2500k...

Chyba już rakotwórcza (i7 z pamięciami 2933) koncepcja i7-10700f + b460m  + ddr4/3000 byłaby lepsza (już pisałem o tym że wszyscy jak jeden mąż porównują wyniki AMD 5xxxx do i7 na wypasionych konfiguracjach, w dodatku z testami  często opierającymi się o wydajność grafiki po czy na forum: i5-10400f z Z490 albo i7 z 2933) bo to "prawie to samo co 5600x"... ehh

Jeżeli intel to imo warto poczekać co przyniesie B560 który na dniach chyba wyjdzie: może będzie tania płyta do i7-10700f (cena wydaje się atrakcyjna) z pamięciami 3600 która wydajnością JAKOŚ będzie nawiązywała do AMD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tyr83 napisał:

Zestaw calkiem spoko, tylko totalnie bezsensownie dobrany ram 3000 cl 15, nie po to bierze sie bardzo droga plyte Z490, ktora ma obsluge szybkiego ramu, zeby potem ten zakup marnowal sie z ramem 3000. Celowalbym co najmniej w 3600 cl16.

Oczywiście masz racje wykilkalem szybko na telefonie i bylem pewny ze to ten ram 3200 z poprzednich koszykow. Wybaczcie mój błąd ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Podhalaniec napisał:

W takim razie jeszcze raz,

Czy jest sens wymiany Ryzen 3600XT na i5 10400?

Ramy widzę bazowo są dla ryzena na 3200.

Trochę już zgłupiałem.

U amd drozej wychodzi proc, ale za 550+- masz bardzo rozsadnie wyposazone plyty z dobrym audio, mocnym zasilaniem , 2 porty m2, masa usb, obsluga pci-express 4 dla gpu i dysku (jak np.moja plyta).

 

U intela jak chcesz wyciagnac pelnie mozliwosci i5-10400 w grach to bedziesz potrzebowal droga plyte glowna, inaczej wolny ram mocno zbije wydajnosc procka.

 

https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl

 

Tutaj masz porownanie,  3600XT jest kilka % szybszy od ryzena 3600 (ktrorego bez problemu podkrecisz do poziomu 3600xt, to kwestia paru klikniec w oprogramowaniu ryzen master, tyle, ze rzadko kiedy to robie, bo procesor w trybie domyslnym ma wystarczajaco mocy jak dla mnie, jedynie do cyberpunka go podkrecalem).

 

Na szaro jest 10400 z ramem 2666MHz (max na b460), na zielono 10400 z szybszym, choc nadal dosc wolnym   ramem 3200, roznica w miejsach procesorowych potrafi byc bardzo duza, na ramie 3600 cl16 gbedzie jeszcze wieksza (wymagana droga plyta pod intela, chyba, ze poczekacsz na  plyty b560, maja miec bodajze obsluge oc pamieci, na amd pamieci podkrecisz bez problemu na b550).

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ponownie,

 

Przepraszam za zamieszanie ale jednak jest problem ze zwrotem procesora (nie napisałem tego oficjalnie ale ten procesor kupiłem sobie za firmowe punkty - pewien rodzaj premii).

Czy przy zostaniu jednak na AMD ryzen 5 3600xt taki zestaw jako alternatywa może być?

https://www.morele.net/inventory/info/81c5e78e/

 

To na czym najbardziej mi zależy to dysk jednak 1TB zastanawiam się tylko czy zwykły SSD sata nie będzie lepszą ofertą tutaj.

Cenowo powiedzmy jestem w stanie jeszcze do 2200-2300 wydać (chciałbym jeszcze monitor dokupić).

Edytowane przez Podhalaniec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Podhalaniec napisał:

Cześć Ponownie,

 

Przepraszam za zamieszanie ale jednak jest problem ze zwrotem procesora (nie napisałem tego oficjalnie ale ten procesor kupiłem sobie za firmowe punkty - pewien rodzaj premii).

Czy przy zostaniu jednak na AMD ryzen 5 3600xt taki zestaw jako alternatywa może być?

https://www.morele.net/inventory/info/81c5e78e/

 

To na czym najbardziej mi zależy to dysk jednak 1TB zastanawiam się tylko czy zwykły SSD sata nie będzie lepszą ofertą tutaj.

Cenowo powiedzmy jestem w stanie jeszcze do 2200-2300 wydać (chciałbym jeszcze monitor dokupić).

Sata raczej bym nie bral, doplata do m2 jest na tyle mala, ze nie ma co sie pchac w kilkukrotnie wolniejsze rozwiazania. Mozesz pomyslec o dopalcie kilkudziesieciu zlotych do np. A2000, ktore maja DRAM cache.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Podhalaniec napisał:

A zestaw? Czy wymaga jakiś edycji?

Czy płyta główna nie lepiej Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 ?

 

 

Co do płyty to Gigabyte wydaję się być lepiej wyposażony: , 2.5gbps ethernet vs 1 gbps ethernet oraz audio: ALC1200 vs ALC892. A-PRO ma za to usb-c i trochę lepsza sekcje zasilania, osobiście w tej samej cenie brałbym Gigabyte ale tak naprawdę są bardzo podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...