Skocz do zawartości
acd_2

Ryzen 5000 - podkręcanie PBO2 + CO na 5ghz+

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przy poprzednim tutorjalu na naszym forum dot. podkręcania IF i micronow e-die będzie krótko i na temat. 

Chodzi o najefektywniejszy sposób podkręcania przez PBO / auto-OC z Curve Optimizerem. 

AMD umieściło w Biosach opcje do podkręcania procesora, if i pamięci w dwóch miejscach. Powoduje to komplikacje w wywołaniu żądanych opcji, głównie widać to przy max coreboost overclock, gdzie w opcjach głównych biosu może ustawić na max +500mhz, a pod amd overclocking w opcjach zaawansowanych tylko +200mhz. Zatem i w tym przypadku skuteczność podkręcania zależy od kolejności wykonywania pewnych rzeczy w biosie.

W Biosie ustawienia główne overclocking: pamięci ustawiamy na xmp, taktowanie IF i dzielnik na auto, potem również na auto pozostałe kwestie jak napięcia itd 

Wychodzimy i save+reset. Po resecie wchodzimy do amd overclocking w opcjach zaawansowanych biosu i włączamy

precision boost override: advanced, 

Pbo limit DISABLED (DISABLED jest kluczowy pod kątem uzyskania maxa udervoltingu pod Curve Optimizer) 

Precision boost skalar auto 

Max CPU core clock override AUTO (druga opcja koniecznie do zaznaczenia na Auto) 

Tempretaurka 95 stp. Np.

Teraz Save + reset. Po resecie w głównych biosowych ustawieniach overclockingu wchodzimy do ustawień PBO i przepisujemy wszystko co powyżej za wyjątkiem. Max CPU core clock override które dajemy na 350 (można do 500mhz, ale powyżej nie ma to absolutnie żadnego sensu). A napięcie dla procka zmieniany z auto na amd overclocking. 

Po save and reset procek będzie się kręcił na 5000mhz plus. Można już teraz pokusic się o 2-3h smallffts z prime, ale powinno być stabilnie. Oczywiście jeśli prime się wywali zmniejszamy co 50mhz max core boost override aż do uzyskania stabilności. 

Druga kwestia to CO. Najistotniejsze jest zniesienie limitów dla PBO stąd opcja DISABLED. Przyda się także lepsze chłodzenie. Tutaj podkrecamy metoda prób i błędów, ale dzięki kilku regułom oszczędzę Wam czas. 

Pierwsza reguła dot kolejności ustawień w BIOSie i została opisana powyżej, a druga z nich to taka, że im lepszy/szybszy rdzeń (jakość rdzeni można sprawdzić w ryzen masterze) tym gorzej będzie sobie radził w undervoltingu. 

Do testów proponuję zatem nie tak jak większość poradników ze zaczynamy zabawę w CO od all core i co - 5 zdejmujemy Powyższa reguła pomaga w tym sensie, że oszczędza czas. Zatem w BIOSie opcje główne podkręcania pod Curve Optimizer wybieramy per core, wszędzie na negative i ustawiamy - 30 na wszystkich rdzaniach najgorszych, a te wykryte przez ryzen master jako pierwszy i drugi na 0.

Save and reset. Sprawdzamy stabilność (prime smallffts) i temperatury przez kilka godzin. Z reguły ewentualne niestabilności wychodzą szybko. 

Jeśli prime się wywali to zmniejszamy pod Curve Optimizer do - 25, testujemy stabilność i tak do przejścia bezbłędnie smallffts. 

Po zapewnieniu stabilności dla słabszych rdzeniow robimy to samo dla tych mocniejszych. Zaczynamy od - 30 i schodzimy aż uzyskamy stabilność. Na 99% wartość undervoltingu dla najlepszych rdzeniow będzie znacznie gorsza niż dla pozostałych. 

Na moim konfigu: 5600x, msi x570 gaming plus udało się dojść do - 25 na wolnych rdzeniach i po - 10 na najszybszych i stabilnego 5050mhz 

Mam nadzieje, że i tym razem komuś się to przyda. 

 

 

Edytowane przez acd_2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ryzen 5600x i płytę Asrock b450 Pro4 i nie mam czegoś takiego:
"max coreboost overclock, gdzie w opcjach głównych biosu może ustawić na max +500mhz"
Mam tylko PBO gdzie mogę ustawić +200mhz. Proszę o rady, może coś powinienem wyłączyć  wtedy ukaże mi się ta opcja?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj posiadam procesor Ryzen 7 5800x jak prawidłowo dokonać undervoltingu w celu obniżenia temp. Ja robię to wybierając Offset mode  -  0,10000. Może jest jakiś lepszy sposób? Jeśli tak możesz opisać krok po kroku jak ustawić bios. Posiadam płytę główną ASUS X570 TUF GAMING. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat
W dniu 17.03.2021 o 16:17, banny108 napisał:

Mam ryzen 5600x i płytę Asrock b450 Pro4 i nie mam czegoś takiego:
"max coreboost overclock, gdzie w opcjach głównych biosu może ustawić na max +500mhz"
Mam tylko PBO gdzie mogę ustawić +200mhz. Proszę o rady, może coś powinienem wyłączyć  wtedy ukaże mi się ta opcja?

 

Piszę na podstawie płyty od MSI. Otóż musiałem zaktualizować BIOS do najnowszego, żeby pojawiła się opcja zwiększonego boostu powyżej 200mhz. 

Zakładam, że to AMD udostępniło taką opcję, a nie każdy z producentów płyt oddzielnie. 

Wgraj nowy BIOS i daj znać - pomożemy

Cytat
W dniu 23.03.2021 o 08:12, RafBest napisał:

Witaj posiadam procesor Ryzen 7 5800x jak prawidłowo dokonać undervoltingu w celu obniżenia temp. Ja robię to wybierając Offset mode  -  0,10000. Może jest jakiś lepszy sposób? Jeśli tak możesz opisać krok po kroku jak ustawić bios. Posiadam płytę główną ASUS X570 TUF GAMING. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

offsetem odejmujesz 0,1 na całym przebiegu krzywej po prostu, jeśli zatem chodziło Ci o zdjęcie tego 0,1 to właściwie osiągnąłeś swój cel. Rozwiń może co konkretnie chciałbyś osiągnąć, a wtedy podpowiem jak wiedza pozwoli.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat
W dniu 17.03.2021 o 16:17, banny108 napisał:

Mam ryzen 5600x i płytę Asrock b450 Pro4 i nie mam czegoś takiego:
"max coreboost overclock, gdzie w opcjach głównych biosu może ustawić na max +500mhz"
Mam tylko PBO gdzie mogę ustawić +200mhz. Proszę o rady, może coś powinienem wyłączyć  wtedy ukaże mi się ta opcja?

 

Tobie też radzę najpierw najnowszy BIOS i dopiero jak nie będzie opcji, która Cię interesuje aktywnej daj znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...