Skocz do zawartości
RufusWedrowiec

Problem z Gigabyte X570 AORUS ELITE

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem!

Przechodzę do Was z następującym problemem. Sprzęt jaki posiadam to:

  • G.SKILL 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Ripjaws V Black
  • be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold
  • Samsung 1TB 2,5" SATA SSD 860 EVO
  • Seagate BARRACUDA 2TB 7200obr. 256MB
  • Gigabyte X570 AORUS ELITE
  • AMD Ryzen 9 3950X
  • Dark Rock Pro 4
  • Samsung SSD 970 EVO Plus MZ-V7S1T0BW 1TB
  • + dwa inne dyski(HDD i SSD)

Temat sugeruje problemy z płytą główną, bo takie mam wrażenie. Teraz dokładnie o co chodzi:
- przez jakiś czas jednostka chodziła stabilnie i nic specjlanego się nie działo - mówiąc wprost: byłem bardzo zadowolony;
- kiedy to jednego pięknego dnia zamknąłem system po skończonej pracy, wtedy właśnie się zaczął Meksyk.

A teraz co się dzieje:
- najbardziej ogólnie - komputer w ogóle nie wstaje;
- przez powyższe mam na myśli: słychać, że się załącza, zapalają się lampki i wentylatory, a później wielkie nic;
- a przez wielkie nic mam na myśli kilka opcji: wszystko się cały czas kręci, ale nie widać nic na monitorach; wszystko zaczyna się kręcić, a po chwili chłodzenie procesora przestaje działać.

Co z to pomaga uruchomić system ponownie:
- włączanie/wyłącznie komputera z uporem maniaka;
- wyjęcie i włożenie baterii z płyty głównej(ale też nie jest to regułą i czasem trzeba, z cierpliwością mnicha, powtarzać z punk powyższy);
- przez chwilę myślałem, że to może wina pamięci, które z bazowych 2133(mniej więcej) mhz, ustawiają się na 3200. Ale ta teoria legła w gruzach - ostatnio problem znowu się pojawił i to na niższym, bazowym taktowaniu.

Przejrzałem już trochę zakamarki sieci i często przewija się stwierdzenie, że "Cold boot" w przypadku tej płyty głównej nie jest czymś rzadkim. Mimo wszystko wolę zapytać jeszcze wśród, czy może spotkaliście się z czymś takim i macie jakiś pomysł?

Jeżeli okaże się, że to faktycznie wina płyty głównej, to macie jakiś inny model, który jest godny polecenia i zapewni stabilną pracę całej jednostki?

Z góry dziekuję za wszelkie chęci pomocy i odpowiedzi.

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

problemem może być że któryś podzespołów wstrzymuje procedurę rozruchowa bo wyszła ukryta wada fabryczna, lub 

ostatnio trwają prace nad rozwiązaniem problemów związanymi z portami USB miedzy innymi na płytach głównych na chipsetach X570,  oczywiście producenci powinni wypuścić nowe wersje biosów zawierającą ta poprawkę ale kiedy to nastąpi ? a czy mimo wszystko masz wgrany najnowszy dostępny bios F33c ? 

zapoznaj się z moim wpisem na samym dole strony od diagnostyki ,  możesz też na początek odpiąć wszystko co jest podpięte na USB

https://forum.purepc.pl/topic/386736-pomocy-nowo-złożony-komputer-się-nie-uruchamia/?tab=comments#comment-4118282

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... dzięki wielkie za odpowiedź.

  • BIOS - niestety, ale tak. Mam wgrany nowy bios. Zrobiłem to niemalże od razu. A piszę "niestety" - gdyby to była wina biosu, to problem bardzo szybko poszedłby to zakładki 'rozwiązane'.
  • karta graficzna - nie posądzam o generowanie błędów z prostej przyczyny - jest stosunkowo nowa(ma może lekko ponad rok czasu) i we wcześniejszym zestawienie nie dawała jakichkolwiek oznak niesprawności. Inna kwestia, że nie była jakoś specjalnie poddawana torturom.
  • procesor - robiłem na nim "strestest" i tam też nic się nie działo. Jednocześnie nie osiąga specjalnie wysokich temperatur.
  • zasilacz - miałem już kiedyś problem z zasilaczami i wszędzie oznaka była dosyć prosta: komputer w ogóle nie wstawał albo działał niestabilnie(wstał, ale się restartował jeszcze szybciej). Tutaj kompletnie tego nie ma. Aczkolwiek przychodzi mi coś na myśl - możliwe jest, aby był on za słaby?
  • zastanawia mnie jednak temat portów USB. Postaram się włącząć komputer z wolnymi portami, a myszkę/klawiaturę(BT) wepnę dopiero po starcie.

Zakładając jednak, że winna jest sama płyta główna i poleci na reklamację/wymianę, masz w rękawie jakąś sugestię, co innego wybrać?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie porty USB, to ja bym zaczął od zasilacza łącznie z kablami i podmienił go na inny. To mniej zabawy niż wyciąganie i wysyłanie płyty głównej na reklamację, a poza tym wyeliminujesz jeden podzespół z podejrzeń. Idealnie by było, gdybyś miał możliwość podmiany każdego z podejrzanych podzespołów, ale to chyba mało realne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz, jeśli byłby niesprawny, dawałby znać gdy już komputer się uruchomi, bo rozumiem, że w końcu jakoś można go uruchomić i wtedy wszystko działa jak należy? Jeśli tak, to jak komputer się zachowuje, gdy wybierzesz opcję ponownego uruchomienia i jak się zachowuje, jeśli go uśpisz i będziesz chciał wybudzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RufusWedrowiec napisał:

@Mr.T... dzięki wielkie za odpowiedź.

  • BIOS - niestety, ale tak. Mam wgrany nowy bios. Zrobiłem to niemalże od razu. A piszę "niestety" - gdyby to była wina biosu, to problem bardzo szybko poszedłby to zakładki 'rozwiązane'.
  • karta graficzna - nie posądzam o generowanie błędów z prostej przyczyny - jest stosunkowo nowa(ma może lekko ponad rok czasu) i we wcześniejszym zestawienie nie dawała jakichkolwiek oznak niesprawności. Inna kwestia, że nie była jakoś specjalnie poddawana torturom.
  • procesor - robiłem na nim "strestest" i tam też nic się nie działo. Jednocześnie nie osiąga specjalnie wysokich temperatur.
  • zasilacz - miałem już kiedyś problem z zasilaczami i wszędzie oznaka była dosyć prosta: komputer w ogóle nie wstawał albo działał niestabilnie(wstał, ale się restartował jeszcze szybciej). Tutaj kompletnie tego nie ma. Aczkolwiek przychodzi mi coś na myśl - możliwe jest, aby był on za słaby?
  • zastanawia mnie jednak temat portów USB. Postaram się włącząć komputer z wolnymi portami, a myszkę/klawiaturę(BT) wepnę dopiero po starcie.

Zakładając jednak, że winna jest sama płyta główna i poleci na reklamację/wymianę, masz w rękawie jakąś sugestię, co innego wybrać?

 

Witam 

jak zauważył "Stary Piernik" owszem należało by organoleptycznie i empirycznie posprawdzać czy któraś wtyczka się nie wysunęła, tak "super" są nowe zasilacze i ich kable z wtyczkami ...  

zasadniczo nie napisałeś jaka kartę graficzna posiadasz, ale do samego uruchomienia komputera i systemu to raczej 650W powinno wystarczyć nie zależnie co to był by za potwor XD. 

co do wyboru innej płyty głównej to raczej poszedł bym w poprawiona konstrukcje czyli zamiast X570 zakupił bym B550. 

 to jest tylko propozycja, jeśli posiadasz możliwość zainwestowania w droższą płytę główna, ja zawsze mowie ze warto dopłacić o ile dostaje się coś więcej ,ale też bez przesady, co do firmy to każdy ma własne upodobania, (Asus i MSI nie posiadają fizycznego serwisu w Polandi tylko w kraju Helmutów i Geringów ....  )  

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b550-e-gaming-6858395/

posiada Wi-Fi a obecnie to fajny bajer jak można filmy na telewizorze oglądać do 1080p bez kabli i płyta posiada wyświetlacz kodów post, nie zawsze, ale można już cos ustalić po wyświetlanym kodzie. 

a tak  mnie jeszcze jedna myśl naszła a kartę graficzna to jak masz połączona z monitorem ?

bo nie mało jest tematów jak to Biosy z UEFI nie lubią się z DP a na HDMI znacząco mniej problemów.     

 

Edytowane przez Mr.T...
nowy pomysł
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź:

@Stary Piernik porty USB - zastosowałem metodę "Podłącz USB dopiero po starcie systemu" i na chwilę obecną komputer startuje bez problemów. Ze sprawdzeniem na innych podzespołach - tutaj robi się problem, bo poprzedni zestaw trafił już w ręce nowego właściciela i w tej chwili nie mam jak tego sprawdzić na innych podzespołach.

@wysio jest dokładnie tak jak opisałeś. Kiedy już się uruchomi - działa bez większych problemów. Zastosuję się jednak do Twojej sugestii, aby zobaczyć, co się będzie działo, kiedy przełączę go w tryb uśpienia.

@Mr.T... masz rację, mój błąd - nie podałem karty graficznej. Już nadrabiam - AMD ASUS Radeon RX580 Dual OC4GBGDDR5. Jeżeli mówimy o połączeniach...no tutaj jest "zabawnie" - 2xHDMI i 2xDP są wykorzystane. Ale to już sprawdzałem. A płytą główną jak najbardziej się zainteresuję, bo mam dziwne wrażenie, że jak już pójdzie na gwarancję, to zapewne zwrócą mi pieniądze. WiFi nie wydaje się jakąś koniecznością, bo wszystko leci po kablach, które są odpowiednio pochowane. Inna sprawa B550 czy X570 jest lepszą opcją?

Wielki szacun za zwrot "Polandia" 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RufusWedrowiec napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedź:

@Stary Piernik porty USB - zastosowałem metodę "Podłącz USB dopiero po starcie systemu" i na chwilę obecną komputer startuje bez problemów. Ze sprawdzeniem na innych podzespołach - tutaj robi się problem, bo poprzedni zestaw trafił już w ręce nowego właściciela i w tej chwili nie mam jak tego sprawdzić na innych podzespołach.

@wysio jest dokładnie tak jak opisałeś. Kiedy już się uruchomi - działa bez większych problemów. Zastosuję się jednak do Twojej sugestii, aby zobaczyć, co się będzie działo, kiedy przełączę go w tryb uśpienia.

@Mr.T... masz rację, mój błąd - nie podałem karty graficznej. Już nadrabiam - AMD ASUS Radeon RX580 Dual OC4GBGDDR5. Jeżeli mówimy o połączeniach...no tutaj jest "zabawnie" - 2xHDMI i 2xDP są wykorzystane. Ale to już sprawdzałem. A płytą główną jak najbardziej się zainteresuję, bo mam dziwne wrażenie, że jak już pójdzie na gwarancję, to zapewne zwrócą mi pieniądze. WiFi nie wydaje się jakąś koniecznością, bo wszystko leci po kablach, które są odpowiednio pochowane. Inna sprawa B550 czy X570 jest lepszą opcją?

Wielki szacun za zwrot "Polandia" 😄

jak już napisałem zawsze jest lepiej kupować poprawione konstrukcje czyli B550. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aloha!

kilka spraw:

  • w momencie załączenia USB dopiero po starcie systemu - na razie nie widzę problemów i komputer działa normalnie;
  • tryb uśpienia - tutaj się robi ciekawie. Po włączeniu trybu uśpienia, system pozostaje w nim przez...może sekundę? Później momentalnie się wybudza, ale obrazu na monitorach nie ma. Guzik restartu nie reaguje. Guzik power off nie reaguje. Kiedy wyłączę zasilacz i włącze go na nowo - komputer robi rozruch od razu. Jakby guzik power on załączał się z automatu. Obraz jednak się nie pojawia. I tutaj jedynym ratunkiem jest wyjęcie baterii.
  • przychodzi mi na myśl jeszcze jedna kwestia - czy możliwe jest, aby problemy wychodziły z niekompatybilnych pamięci?

Aktualizacja_1:

  • uruchom ponownie nie działa. Wyłączają się monitory, komputer wydaje się działać, ale obraz już nie wraca. W którymś momencie komputer przestaje reagować na przycisk ON/OFF i tak sam na restart.

Aktualizacja_2:

  • zobaczyłem na stronie Gigabyte dostępny nowy bios: F33e. Pobrałem, zainstalowałem - problemu nie rozwiązał. 

Pozdrawiam. 

Edytowane przez RufusWedrowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci masz popularne, więc są z pewnością kompatybilne. No ale napisałeś, że jeśli komputer się uruchamia po odłączeniu urządzeń USB, to znaczyłoby że któreś z nich działa wadliwie? Może klawiatura lub mysz ma jakieś zwarcie...

Edytowane przez wysio
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wysio Dzięki za odpowiedź. Jeżeli mówisz, że pamięci nie powinny robić problemu, biorę to w takim razie za pewnik. Ale też...możemy mieć impas. Mysz i klawiatura są na BT. Podczas dnia są podpięte pod laptop i tam nie nie ma najmniejszego problemu.

Powoli tracę pomysły i nerwy do całego rozwiązania. Jeżeli pomysły powoli się kończą - zapakuję sprzęt i wyślę na gwarancję. Postaram się też o wymianę na kompletnie nowy model, bo tym sposobem Gigabyte trochę mnie zraził do siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze stary sposób organoleptyczny 😉 - popatrz na płytę główną na kondensatory czy któryś nie jest spuchnięty. Kiedyś dawno były też takie problemy, że komp wystartował dopiero wtedy, gdy zamieniłeś ze sobą miejscami RAM.  Nie wiadomo, co teraz wymyślili 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wysio @Stary Piernik nie wiem dlaczego tak się wzbraniałem przed zmianą banków pamięci...a, już wiem - jeden wiatrak od chłodzenia procesora jest centralnie nad slotami i pewnie będę musiał go zdemontować. Inna kwestia - moduły zostały zamontowane dokładnie w slotach, w których rekomendował producent płyty głównej. No nic - dzisiaj raczej nie będę mieć na to czasu, ale sprawdzę jutro i dam znać 🙂

Przy okazji - przypomniało mi się jeszcze coś. Czytałem już na którymś zagranicznym forum, że wraz z tą płytą występują często problemy z bankami pamięci i osiągnięciem wyższego taktowania niż 2133MHZ. Po weekendzie leci na serwis do sklepu. Co dalej - zobaczymy.

Macie jeszcze jakieś inne sugestie co do ewentualnego zastępstwa płyty głównej(poza wyżej już wymienioną)? WiFi nie jest mi w niej jakoś specjalnie potrzebne.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RufusWedrowiec napisał:

@wysio @Stary Piernik nie wiem dlaczego tak się wzbraniałem przed zmianą banków pamięci...a, już wiem - jeden wiatrak od chłodzenia procesora jest centralnie nad slotami i pewnie będę musiał go zdemontować. Inna kwestia - moduły zostały zamontowane dokładnie w slotach, w których rekomendował producent płyty głównej. No nic - dzisiaj raczej nie będę mieć na to czasu, ale sprawdzę jutro i dam znać 🙂

Przy okazji - przypomniało mi się jeszcze coś. Czytałem już na którymś zagranicznym forum, że wraz z tą płytą występują często problemy z bankami pamięci i osiągnięciem wyższego taktowania niż 2133MHZ. Po weekendzie leci na serwis do sklepu. Co dalej - zobaczymy.

Macie jeszcze jakieś inne sugestie co do ewentualnego zastępstwa płyty głównej(poza wyżej już wymienioną)? WiFi nie jest mi w niej jakoś specjalnie potrzebne.

Pozdrawiam.

jak by to napisać, segment może jeszcze nie TOP ale średnio-wyższa połka to większość płyt posiada moduł Wi-Fi

a twój procesor to swoje musi zjeść XD  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... jeśli mógłbyś, to nie cytuj wypowiedzi z postów wyżej, bo to zupełnie nie ma sensu, skoro twoja wypowiedź jest odpowiedzią na tenże post. Robisz niepotrzebny bałagan...
Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, RufusWedrowiec napisał:

Dam tylko takie małe uzupełnienie tematu - płyta główna poleciała ostatecznie na serwis i zobaczymy co dalej. 
Najprawdopodobniej wymienię ją na ASUSa albo MSI, bo do Gigabyte wystarczająco się zraziłem 🙂

jak aktualny posiadacz Asus Maximus XIII hero( ok kilku dni)  , widzę tylko jeden problem, "sonic studio 3" po instalacji kilka włączeń ok, potem coś w stylu, "nie chce mi się z tobą gadać" , przeinstalowanie sterowników ok, pomaga na kolejne kilka włączeń....

podejście Asusa do istniejącego zagadnienia jest takie ze to ty jako użytkownik masz problem, bo zdecydowałeś się zakupić i używać naszego sprzęgu, a my nie mamy problemu tylko twoje pieniądze 😕    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, wydałeś jakieś 2k PLN na płytę i Asus odwala tego typu akcję? No cóż....będę musiał ich chyba też skreślić z listy i kontynuować znajomość z MSI.

Sytuacja nieco nieprzyjemna, bo to o czym wspominasz jest adekwatne do podejścia Gigabyte - wie, że występuje taki błąd, ale finalnie nie wydał jakiejkolwiek oficjalnej notki. Także trochę smuteczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RufusWedrowiec napisał:

Poczekaj, wydałeś jakieś 2k PLN na płytę i Asus odwala tego typu akcję? No cóż....będę musiał ich chyba też skreślić z listy i kontynuować znajomość z MSI.

Sytuacja nieco nieprzyjemna, bo to o czym wspominasz jest adekwatne do podejścia Gigabyte - wie, że występuje taki błąd, ale finalnie nie wydał jakiejkolwiek oficjalnej notki. Także trochę smuteczek.

kilka spraw odnośnie twojego i mojego kompa.

nikt nie proponował aby sprawdzić jak u ciebie zadziała opcja "CMS suport enabled -disabled"  , bo twoja karta graficzna może nie posiadać wsparcia dla UEFI, u mnie jak odpalałem platformę (pajęczynka) to wsadziłem jakaś co ma 512MB Ram 🙂 , i płyta dała komunikat ze mój GPU nie wspiera UEFI (miło z jej strony za podana informacje).

o ile w twoim przypadku płyta jest sprawna i problem leży gdzie indziej to przy możliwości wymiany wymienił bym na B550 w podobnej cenie lub troszkę droższa, jako poprawiona konstrukcje.

co do mojego problemu to jestem zwolennikiem prostych i skutecznych rozwiązań, czytałem na forach odinstaluj sterowniki w trybie awaryjnym rob cuda na kiju zainstaluj inny sterownik bla bla bla (Rocket Raccoon) 

ja poszedłem inna droga poszukałem usługi systemowej odpowiedzialnej ze sterowaniem sterownika "Sonic Studio Virtual  Mixer" a usługa nazywa się "Nahimic service" wyłączyłem ja, restart, włączyłem restart, no popatrz(Sonic studio 3) włącza się za każdym razem..., jeśli problem wystąpi ponownie to powtórzę procedurę, myślę ze szybciej jest wyłączyć/włączyć usługę systemowa niż podmieniać sterownik i może zadziała, a po wpisach na forach często nie, tak dla potomnych 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem - propozycje odpadają, ponieważ:

  • karta graficzna współgrała z UEFI w poprzedniej płycie głównej + jak już komputer wstał to nie było problemu z poruszaniem się w biosie;
  • problem wskoczył na zupełnie nowy poziom - komputer przestał całkowicie się wybudzać;

Dlatego plan jest taki, żeby wymienić płytę główną na coś z B550 i pewnie od MSI 🙂

Twój problem - grunt, że znalazłeś rozwiązanie 🙂 Chociaż szkoda, że nadal trzeba uprawiać kombinatorykę z usługami(na służbowym sprzęcie jest dramat na linii z BT i usługami audio).

Z innej mańki - jeżeli temat domowych miniserwerów jest Ci chociaż trochę znany, to w ramach chęci - zachęcam do zajrzenia do innego tematu, który jakiś czas temu założyłem 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja tematu - dostałem informację na temat płyty głównej. Producent deklaruje jej naprawienie, jednak nie podał większej ilości detali. Paczka powinna być jutro na miejscu, więc zrobię mały test. Chociaż po cichu liczę, że wymienili ją na nowszą rewizję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...