Skocz do zawartości
D0M1N13

Czy są sterowniki do Samsung PM981a NVME M.2 SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Ja zakupiłem nie dawno laptopa który ma Samsung PM981a NVMe M.2 SSD.  Czuję że ten SSD nie jest taki szybki jak powinnien być.  Przeczytałem na innych forum że trzeba mieć Samsunga NVME sterownik w Menedżer Urządzeń żeby miał większą wydajność.  Jak ide na strone Samsung'a, nie ma żadnego sterownika dla PM981a.  Czy ktoś może mi pomóć znaleść sterownik do tego SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, D0M1N13 napisał:

Czuję że ten SSD nie jest taki szybki jak powinnien być

To nie jest magia ani nadprzyrodzone moce i można to sprawdzić, użyj benchmarka np. hdtune albo CrystalDiskMark

Nie wiem gdzie to przeczytałeś i czy dobrze zrozumiałeś to co czytałeś ale jak byś nie miał sterowników to nawet dysku byś nie użył, sterowniki NVME w W10 są wbudowane, nawet dla W7 jest poprawka

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, _LynX_ said:

To nie jest magia ani nadprzyrodzone moce i można to sprawdzić, użyj benchmarka np. hdtune albo CrystalDiskMark

Nie wiem gdzie to przeczytałeś i czy dobrze zrozumiałeś to co czytałeś ale jak byś nie miał sterowników to nawet dysku byś nie użył, sterowniki NVME w W10 są wbudowane, nawet dla W7 jest poprawka

Ja benchmarkowałem ten dysk z programem AS SSD.  Załącze 2 pliki.  Jeden plik to benchmark Samsunga 860 Pro 3.5 SATA III SSD a drugi plik to Samsunga PM981a NVMe M.2 SSD.

SAMSUNG MZVLB1T0.png

Samsung SSD 860.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, masin said:

Wygląda że jest ok

https://preview.redd.it/cdqamss88ny11.png?width=1594&format=png&auto=webp&s=8c2a0c021eef41682719bfa143bc686ca82b5b07

Dzięki za screenshot'a.  Dowieziałem się że ten dysk Samsung PM981A nie jest taki szybki jak inne dyski Generacji 3.  Jest szybszy od SATA III ale widocznie nie odczujesz takiej szybkosci w "real life". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, D0M1N13 napisał:

Jak ide na strone Samsung'a, nie ma żadnego sterownika dla PM981a.

Dyski OEM nie są wspierane przez Samsunga. Ewentualne oprogramowanie dostarcza wtedy producent laptopa i on jest za wszystko odpowiedzialny.

Sterownik NVME widać że jest. Nawet na twoim screenie. Wydajność dysku to jedno a wydajność laptopa to drugie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, rafa said:

Dyski OEM nie są wspierane przez Samsunga. Ewentualne oprogramowanie dostarcza wtedy producent laptopa i on jest za wszystko odpowiedzialny.

Sterownik NVME widać że jest. Nawet na twoim screenie. Wydajność dysku to jedno a wydajność laptopa to drugie ;) 

Własnie wiem teraz że dyski OEM nie są wspierane przez producenta. 

Zrobiłem benchmark test na Userbenchmark.com i mi pokazało że te szybkośći co osiąga mój dysk to w normie.  Oczekiwałem że ten Samsung PM981A to będzie szybszy ale widać że nie jest taki szybki jak sobie wyobrażałem.  Samsungi dyski SSD SATA III to bardzo wydajne są niż inne dyski SATA III dlatego myślalem że Samsungi NVMe są też szybke ale okazało się inaczej. 

Wracając do dysków SSD NVMe M.2 to chyba byłby szybszy Samsung 970 Pro niż ten PM981A.  Jak ktoś wspomniał do mnie wczoraj, że nawet jak bym wsadził do mojego laptopa Samsunga 970 Pro to i tak bym nie czuł i nie widział tej szybkości w porównaniu do tego Samsung PM981A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i do chodzimy do kwestii starej jak same dyski SSD , zwykły "Kowalski" który nie jest w stanie wykorzystać możliwości jakie daje mu dysk SSD NVMe nie będzie widział znacznej różnicy w normalnej pracy między SSD na SATA ,co do tego samsunga to nie ma po co pchać się w koszty skoro go nie wykorzystasz , ja używam 970Pro , MP510 i MX500 , z przykrością muszę stwierdzić że oba modele na TLC po kilkunastu większych projektach w Blenderze mają 91% i 93% stanu początkowego oba kupione w 2019 , jeden w kwietniu a drugi w październiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, masin said:

z przykrością muszę stwierdzić że oba modele na TLC po kilkunastu większych projektach w Blenderze mają 91% i 93% stanu początkowego oba kupione w 2019 , jeden w kwietniu a drugi w październiku.

Te procenty co podałeś to oznaczają zużycie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2021 o 15:28, D0M1N13 napisał:

myślalem że Samsungi NVMe są też szybke ale okazało się inaczej. 

Przecież M.2 NVME to tylko rodzaj interface a nie gwarancja jakiejkolwiek szybkości. Do niedawna były nawet takie o prędkościach SATA a z interface M.2

Trzeba sprawdzać testy konkretnych rozwiązań by mieć pojęcie o ich wydajności. Miałeś błędne założenie, że wszystko jest takie samo :) 

W dniu 17.03.2021 o 16:58, D0M1N13 napisał:

Te procenty co podałeś to oznaczają zużycie?

To takie teoretyczne zużycie. Jak przewala ogromne ilości danych to nie jest to dziwne.

W dniu 17.03.2021 o 15:45, masin napisał:

zwykły "Kowalski" który nie jest w stanie wykorzystać możliwości jakie daje mu dysk SSD NVMe nie będzie widział znacznej różnicy w normalnej pracy między SSD na SATA

To samo mówiono jak się zmieniały standardy SATA a potem jak się pojawiło SSD :D 

Otóż różnica jest, całkiem odczuwalna. Chyba że komputer służy do przeglądania stron www tylko. Przy dzisiejszych cenach dysków M.2 bezsensem jest w ogóle oglądanie się na SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...