Skocz do zawartości
Choli

Wymiana staruszka ~3500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Przymierzam się do wymiany mojego staruszka:

i7 3770

MSI B75A G43

16GB RAM

XFX R580 8GB

BeQuiet L7 630W

 

Teraz tak, nowy zestaw byłby wykorzystywany w połowie do gier, a w połowie do wirtualizacji i hobbystycznego streamowania oraz montowania video. 
Pojawia się dylemat czy wybrać i7 10700 czy R7 3700, a może co innego(i9, r9)?

W kwestii mobo do intela, kompletnie nie mam pojęcia (Z490?) natomiast w kwestii mobo do amd pewnie jakieś MSI B550 się nada. Wiadomo im więcej ramu do wirtualek tym lepiej ale min. 16GB. Zasilacz już leciwy więc pewnie też trzeba by było go wymienić. GPU nie wymieniam ze względu na ceny i dostępność ale i tak gram w 1080p więc radeon mi wystarczy na ten czas.


Najważniejsze jest dla mnie rozwiązanie dylematu czy niebiescy czy czerwoni, chodzi o to by było jak najbardziej opłacalne. Cena jest na oko, górny pułap to 4500zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod względem opłacalności, oczywiście niebiescy. Zestaw dla ciebie, sama buda wychodzi 3500zł, więc masz luźny tysiąc. Dałem tutaj i7 10700K i oczywiście płytę Z490. Płyta pozwoli Ci na podkręcanie procków, oraz pamięci RAM. Szczególnie w grach, wysokie taktowanie na intelu, da dodatkowy FPS. Twój RX całkiem fajnie się zgra pod ten set. Oczywiście możemy zmienić obudowę, dać szybszy dysk (970 Evo Plus) czy też pokusić się o chłodzenie wodne - wszystko zależy od Ciebie 😉 https://www.x-kom.pl/lista/g9apv54ap

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź.

Zestaw rzeczywiście ciekawy, przeoczyłem sprawę z obudową i dyskami. Dyski SSD jeszcze w tym staruszku mam i są wystarczające na razie. Obudowę mam Fractal Design r5 więc, też nie ma co jej wymieniać. Odchodzi od rachunku jakieś ~500zł. 

Zastanawiam się teraz o wymianie i7 na i9-10850K, co myślisz/myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Choli napisał:



Zastanawiam się teraz o wymianie i7 na i9-10850K, co myślisz/myślicie?

Na to pytanie, niestety nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko tak na prawdę zależy od Ciebie, czy wykorzystasz te 10 rdzeni i 20 wątków? Ja kompa do pracy to używam tylko w celu podpięcia OBD 😄

Ostatnio widziałem 10850K za 1699, fajna cena. Tylko tak, jeżeli chciałbym zostać na stockowym taktowaniu, płytka spoko. Jeżeli chciałbyś pobawić się w OC, tutaj pomyślałbym o zmianie 😉 Takie minimum, to tutaj bym polecał Tomahawka, albo TUF. Tylko jest zasadniczy problem - są niedostępne.. To chyba jedne z lepszych mobasków na Z490 do 1000zł (sam wziąłem Tomahawka ze względu na chęć OC i5).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zdecydowałem się na i9-10850K.

Raczej wszystko będzie chodzić na stock. Okazało się też, że odchodzi mi jeszcze chłodzenie ponieważ mój Thermalright HR-02 Macho rev. B nie potrzebuje innych/dodatkowych akcesoriów na socket 1200 (YAY!).

Pytanie teraz o zasilacz. Czy ten podany 600W wystarczy jeśli w przyszłości będzie coś pokroju 3070 i dodatkowymi 16GB RAM?

Jeszcze jedno. Czy jest sens kupować droższą płytę jak nie będzie OC? W sumie parę ładnych lat temu MSI B75A G43 kupiłem za ~300zł i do tej pory nie miałem z nią żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Choli napisał:

Jednak zdecydowałem się na i9-10850K.

Raczej wszystko będzie chodzić na stock. Okazało się też, że odchodzi mi jeszcze chłodzenie ponieważ mój Thermalright HR-02 Macho rev. B nie potrzebuje innych/dodatkowych akcesoriów na socket 1200 (YAY!).

Pytanie teraz o zasilacz. Czy ten podany 600W wystarczy jeśli w przyszłości będzie coś pokroju 3070 i dodatkowymi 16GB RAM?

Jeszcze jedno. Czy jest sens kupować droższą płytę jak nie będzie OC? W sumie parę ładnych lat temu MSI B75A G43 kupiłem za ~300zł i do tej pory nie miałem z nią żadnych problemów.

No to git 😄

Co do zasilacz.. Jakby tutaj tak policzyć, taki zestaw pi razy oko by wziął te 550W-650W pod pełnym obciążeniem. Ogólnie zasilacze zazwyczaj bierze się z nadwyżką. Dla świętego spokoju, możesz wziąć Pure Power 11 https://www.x-kom.pl/p/459599-zasilacz-do-komputera-be-quiet-pure-power-11-cm-700w-80-plus-gold.html

Płyta główna : jeśli nie chcesz OC, to pod tę i9, MSI A Pro będzie najlepszym wyborem 🙂 Większość Z490 kosztują koło 600 zł, więc nic tutaj tańszego i lepszego od MSI nie znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...