Skocz do zawartości
Rosomak94

Komputer ~7000zł (bez karty graficznej)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, powoli rozglądam się za nowym komputerem. Niestety sytuacja jest jaka jest, więc grafika musi poczekać. Jestem zmuszony reanimować Radeona ze starego blaszaka 😉

Komputer będzie budowany pod kątem pracy z programem fotogrametrycznym Pix4D jak i do gier(docelowo). Sugerowałem się wykresami z Pudget Systems. Na chwilę obecną lepszy stosunek wydajność/cena wydaje się mieć Intel, ale Ryzena 5800x nie skreślam. Program fotogrametryczny jest w stanie działać poprawnie bez sensownej grafiki (pełni tylko funkcję pomocniczą), karta będzie mi potrzebna do wyświetlania zawartości dwóch pulpitów na monitorach 27'. Myślę, że podoła. Podzespołów raczej samodzielnie kręcić nie chcę (bo się nie znam 😛). Oto co udało mi się samemu złożyć:

1. Procesor - i9 10850k/ i9 11900f alternatywa to wspomniany Ryzen 5800x

2. Chłodzenie - Fortis 3 v2

3. Grafika - docelowo jakiś 3080, ale zobaczymy kiedy to nastąpi... W chwili obecnej mam Radeona R9 270OC i musi starczyć przez jakiś czas 😄 Pix4D wykorzystuje technologię CUDA, więc nowe Radeony odpadają.

4. Płyta - Asus TUF Gaming Z490 Plus WiFi / pod AMD -  Asus TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI) - ciągle się zastanawiam, czy wifi i bluetooth są warte dopłaty

5. RAM - na podstawie testów PPC luźno wybierałem Crucial Ballistix Black at DDR4 3200 DRAM Desktop Gaming Memory Kit 64GB (32GBx2) CL16 (BL2K32G32C16U4B) albo HyperX Fury, DDR4, 64 GB, 3200MHz, CL16 (HX432C16FB3K2/64 ) - mogę prosić o pomoc? Moje wymagania to 64GB w dwóch kościach - chcę mieć dwa sloty wolne pod kątem ewentualnej rozbudowy w przyszłości.

6. Zasilacz -  RM750 (CP-9020195-EU) - nie będzie za słaby?

7. Obudowa - wiadomo kwestia gustu, zastanawiam się pomiędzy Define 7 Compact TG Light Tint Czarna (FD-C-DEF7C-03), a Meshify 2 TG Dark Tint Czarna (FD-C-MES2A-02)

8. Dyski - Lexar NM610 1TB + Toshiba 4 TB 3.5" SATA III X300 (HDWE140UZSVA) jako magazyn danych

Całość wychodzi koło 7000zł 

Czas aż tak bardzo mnie nie goni, jestem w stanie przeczekać dwa tygodnie - miesiąc. Nie sądzę, żeby ceny grafik znacząco spadły, ale powinno być już coś wiadomo odnośnie nowych Inteli - zarówno dostępność, jak i testy. Prosiłbym o ocenę w/w zestawu i doradzenie w kwestii komponentów, których nie jestem pewny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

1  odnośnie 11 gen. poczekajmy na testy zwłaszcza temperatur... 

2  oj chyba potrzeba cos bardziej wydajnego 

3 to już wedle zasobności portfela XD

4  zawsze jest warto kupować poprawione konstrukcje czyli do Intela Z590 a do AMD B550 czy warto dopłacać do Wi-Fi ?

zawsze dobrze jest posiadać alternatywę do kabli, oraz obecnie możliwość wysłać bez kabli obraz na telewizor z Wi-Fi do 1080p działa spoko.

5  pamięć ram na Intelu szybsza pamięć = trochę więcej klatek w grach, a jakie to ma przełożenie do programu używanego przez Ciebie ? to już musiał by się ktoś wypowiedzieć kto takiego z programu korzysta.

6 czy zasilacz 750W z karta 3080 wystarczy ?, to zleży jakie masz podejście , moje osobiste jest takie i nie trzeba się z  tym zgadzać, jak zestaw pobiera moc xxx to w szczycie ma to być 50%-60% mocy zasilacza, obejrzyj filmik i sam sobie odpowiedz, jakiej mocy potrzebujesz zasilacza aby zasilacz w szczycie był obciążony  50%-60%. 

https://www.youtube.com/watch?v=ufMRg6S2HYg

7 obudowa mi osobiście bardziej od środka od strony układania kabli podoba się ta druga.

8 za 720 PLN można kupić np. Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe, gdzie współczynnik TWB jest 600TB  a nie 500TB oraz gwarancja jest na 60 miesięcy a nie 36 ..., ale Samsungi trochę  się grzeją alternatywa może być

Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe  524 pln TWB 600TB i gwarancja 60miesiecy

SSD PNY Technologies CS3030 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe za 550 pln TWB 1665TB i gwarancja 60 miesięcy

są tez nowsze wersje dysków każdego producenta za około 750-850 pln i oczywiście z deklaracja ze pracują z większymi szybkościami ale zapewne tez kontrolery mocniej się grzeją a jak dotąd testów nowych nośników nie zauważyłem a dla mnie jako konsumenta liczy się aby urządzenie się nie przegrzewało .    

 

 

          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam odłożone $$ na kartę graficzną, ale po prostu jestem w stanie przeżyć jej brak na opcji zastępczej. Nie widzę sensu wydawać ponad dwukrotności MSRP za kartę.

Z doborem ramu lepiej poczekać na pierwsze testy? Obecne ramy dobierałem na podstawie testów PPC pod kątem i9 10850k - powyżej 3200MHz wzrost wydajności nie był już aż tak widoczny. Niestety, producent Pix4D nie udostępnia informacji odnośnie optymalnego taktowania pamięci. Pudget Systems do swoich zestawów wkładają Cruciale taktowane na 3200, ale niestety więcej szczegółów nie podają. 

Czyli o zasilacz mogę być spokojny.  Jeśli chodzi o chłodzenie to polecasz coś konkretnego? Iść już w wodne? 

Co do dysków - Samsung chyba odpada ze względu na cenę, jeśli miałbym do czegoś dołożyć to raczej do chłodzenia wodnego procesora. Tego PNY rozważę, bo po szybkim researchu faktycznie wydaje się być ciekawą opcją. 

Pozostaje czekać na pierwsze testy nowych i9 i podjąć ostateczną decyzję co do zakupu 😆

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rosomak94 napisał:

Mam odłożone $$ na kartę graficzną, ale po prostu jestem w stanie przeżyć jej brak na opcji zastępczej. Nie widzę sensu wydawać ponad dwukrotności MSRP za kartę.

Z doborem ramu lepiej poczekać na pierwsze testy? Obecne ramy dobierałem na podstawie testów PPC pod kątem i9 10850k - powyżej 3200MHz wzrost wydajności nie był już aż tak widoczny. Niestety, producent Pix4D nie udostępnia informacji odnośnie optymalnego taktowania pamięci. Pudget Systems do swoich zestawów wkładają Cruciale taktowane na 3200, ale niestety więcej szczegółów nie podają. 

Czyli o zasilacz mogę być spokojny.  Jeśli chodzi o chłodzenie to polecasz coś konkretnego? Iść już w wodne? 

Co do dysków - Samsung chyba odpada ze względu na cenę, jeśli miałbym do czegoś dołożyć to raczej do chłodzenia wodnego procesora. Tego PNY rozważę, bo po szybkim researchu faktycznie wydaje się być ciekawą opcją. 

Pozostaje czekać na pierwsze testy nowych i9 i podjąć ostateczną decyzję co do zakupu 😆

 

hej

ja nie jestem fanem wodowania , wiec Noctua NH-D15.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. jak Ci się nie spieszy to poczekaj na 5900x, chociaż AMD sam nie wie jak to będzie z dostępnością ... ,

5800X jest źle wyceniony 2050 zł - gdzie 10700kf kosztuje 1350zł, czyli 5800X jest 35% droższy - a takiej różnicy raczej nie zobaczysz - częściej będą porównywalne, z korzyścią jednak dla amd zwłaszcza w programach i appkach, mulitwątkach

do tego 5900x ma lepszą cenę za 1 rdzeń w porównaniu do 5800x, gdy jest dostępny w normalnej cenie

4. Tylko Ty wiesz czy będziesz z tego korzystał czy nie.

Edytowane przez OrionSun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza trochę się zwiększyła, więc zestaw został "lekko" zmodyfikowany:

https://www.morele.net/configurator/redirect/821393 Edit 09.04 - zaktualizowałem link na działający

Ze zmian:

1. Zrezygnowałem z HDD, zamiast tego wybrałem SSD Samsunga (na razie mi starczy, a i tak będę podłączał talerzowiec 7200RPM z laptopa)

2.Przeliczyłem jeszcze raz pobór mocy i wychodzi mi, że 850W Platinum będzie ok (nie planuję robić OC). Internety też twierdzą że tyle powinno wystarczyć.

3. Jeśli chodzi o RAM to padł taki wybór głównie dlatego, że chcąc zamontować AiO 280mm na górze obudowy Meshify, RAM nie powinien być wyższy niż 36mm.

Legalny system już mam

Cytat

z korzyścią jednak dla amd zwłaszcza w programach i appkach, mulitwątkach

Właśnie dlatego wybrałem ostatecznie AMD. Intel jest trochę tańszy, ale za to mniej wydajny, a płyty kosztują więcej niż w przypadku AMD. Jestem w stanie zapłacić więcej w tym aspekcie.

Myślę że w przyszłym tygodniu będę zamawiał części 🙂

Edytowane przez Rosomak94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc 🙂Ostateczny wybór padł na Ryzena. Twoje oszczędności są pozorne, bo:

1. Mobo na intela z outletu/ w przypadku AMD micro ATX. Jak już kupuję komputer na te parę lat, to wolę mieć nowe, nieodpakowane części.  Obie płyty nie mają wi-fi - ostatecznie uznałem, że lepiej wziąć z. Ten Gigabyte pod AMD też ma resztę parametrów gorszą od Asusa wybranego przeze mnie. 

2. Chłodzenie 280mm - większa średnica wiatraków to większa cisza - nie chcę z tego rezygnować. Oglądając wiele recenzji uchodzi za najlepsze w swojej klasie cena/efekt. Rgb nie jest mi potrzebne.

3. Obudowa - chcę mieć usb-C na obudowie i miejsce w środku na potencjalne dyski do dołożenia. To kolejny powód dlaczego wybrałem płytę obsługującą 6x SATA. Ogólnie jest mniejsza i nie ma możliwości zamontowania chłodnicy 280mm na suficie. Jak już zakupię 3080 to moze zrobić się ciasno - max długość karty przy  wariancie z wiatrakiem na przodzie obudowy to 315mm. 3080 ASUS TUF ma 300mm. Dla porównania w Meshify 2 to 467mm 😄 Dlatego zostaje nowszy model Meshify. 

4. Te ramy nie wejdą do obudowy którą chcę - mają 38mm wysokości. Chciałbym zamontować chłodnicę AiO na górze - pisałem w poprzednim poscie.

5. Zasilacz - wolę mieć zapas mocy i dłużej cicho 😄 Ten wybrany przeze mnie ma też certyfikat Platinum - jest trochę bardziej efektywny.

6. SSD - tutaj się zastanowię i jeszcze poczytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Pablogame napisał:

Zestaw zupełnie różny od moich wymagań....

Korzystając z odkopania tematu - komputer już złożony i wszystko śmiga jak powinno. Ostatecznie zdecydowałem się na płytę Gigabyte Aorus Pro v2 (ma port USB-C z obudowy) i ogólnie była polecana jako jedna z najlepszych w swojej klasie. Pomiędzy ramem, a chłodnicą na górze obudowy jest może z 1mm miejsca 😄 

Jedyny problem to temperatury CPU - przy maksymalnym obciążeniu balansowały w okolicach 90 stopni. Nie odbiega to od tego co było pisane w recenzjach, ale ciągle sporo. Pozostaje teraz czekać aż ceny GPU zaczną spadać, mam nadzieję że mój Radeon dociągnie do tego momentu 😆

Tydzień po zakupie dokupiłem też dysk https://www.morele.net/dysk-toshiba-x300-4-tb-3-5-sata-iii-hdwe140ezsta-707441/ - mega się opłacało, bo teraz kosztuje prawie 200zł więcej (złapałem go jeszcze za 509zł)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nakładałem pastę na procesor po raz pierwszy w życiu, ale wygląda na to że wszystko jest w porządku. Mam Arctic Liquid Frezeer II 280mm, pasta do Thermal Grizzly Kryonaut. Używam tego komputera do pracy z programem fotogrametrycznym, gdzie wykorzystanie procesora jest bliskie 100%. Wysokie temperatury pojawiają się wtedy i tylko wtedy. Nigdy komp nie wyłączył się z powodu wysokiej temperatury. Takie wykorzystanie odpowiada mniej więcej testom multicore w Cinebenchu. https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,28  Gdy obciążenie CPU spada, temp spadają momentalnie.  Przez słabą kartę nie mogę go w pełni przetestować w grach, ale wtedy temperatury są trochę niższe od tych z testów PPC. Także niestety obawiam się że będę musiał z tym żyć 😆 Przy montażu chłodzenia producent zaleca niesymetryczne położenie płytki. Przy okazji zmiany pasty za jakiś czas testowo zmienię je na umiejscowione centralnie względem procesora. Zobaczymy co wtedy wyjdzie. 

Edytowane przez Rosomak94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...