Skocz do zawartości
OrionSun

płyta główna do 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

chciałem kupić 3600x, ale jak zobaczyłem porównanie z 3600 i różnice w cenie (prawie 200zł) to nie ma to najmniejszego sensu,

także mam 200zł które mogę dołożyć do czegoś, pomyślałem o płycie głównej

celowałem w msi B450 tomahawk max II, którą można wyhaczyć poniżej 400zł - właściwie to chyba by mi tak wystarczyła - jedyny problem jaki widzę to brak jakiegokolwiek odpromiennika na ssd - zamierzam nabyć evo 970 plus, które podobno mocno się nagrzewają

właściwe to nie wiem za bardzo jakie są różnice między tymi płytami B450, B550, X570 - po za tym, że 2 ostanie maja pci-e 4.0 (który i tak nie wiele mi się przyda chyba)

a taki msi B550 tomahawk to już prawie 700 zł, X570 też są w tej cenie czyli prawie 2 razy więcej za pci-e 4.0, odpromiennik i lepszą dziwiękówkę - bo innych zmian na 1 rzut oka nie widzę, dlatego nie wiem czy dopłata ma sens

 

wstępnie mój zestaw będzie wyglądał tak (jeszcze poczekam na premierę 11 gen, ale chyba nie wiele to zmieni, tak mi się wydaje)

CPU: ryzen 5 3600 (750zl) tray
Chłodzenie: arctic 34 esport duo (180zl)
Mobo: wstępnie MSI B450 Tomahawk MAX II (około 400zł - zależy od promocji) - bądź też właśnie to co tutaj rozważamy dopłata do b550 albo x570
SDD: samsung 970 evo plus (370zl)
DDR4: Crucial ballistiX 3600 CL 16 (około 400zł )
+ 2x artic bionixP120 fans koło (60zł)

A to już posiadam:

Obudowa: Corsair 4000D Airflow
GPU: Nvidia GT620 - na razie nie ma innego wyjścia - nie mam zamiaru przepłacać 300% za nowe karty, albo 200% za kilkuletnie
HDD: Samsung 500GB
Zewnętrzny dysk 2TB WD - więcej raczej nie zamierzam pakować więcej dysków do tego kompa
Zasilacz: SlientiumPC 500W Vero L2

Edytowane przez OrionSun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 zawsze jest warto dopłacić do płyty głównej obecnie dobry wybór to B550 , jednakże przed wyborem pamięci Ram do  platformy opartej na CPU AMD proponuje się rozczytać czy wybrane pamięci będą poprawnie pracować na tej platformie, zwróć uwagę jak są filmiki na YT z tzw. omówieniem prezentacją np. CPU AMD to raczej pamięć ram jest z przedziału około 800 PLN, wiesz chodzi o to abyś za chwile nie zakładał nowego tematu ram nie chce pracować na 3600MHz, to  tylko moje spostrzeżenie.

sam czekam na premierę 11 gen. ale wstępne opinie na temat temperatur i7 nie napawają optymizmem.           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś faktycznie były problemy z ramami pod AMD. Szczególnie przy starych czipach B450. Jeżeli rozważasz zakup B550, pomyślałbym o ramach od Patriota. Konkretnie Viper Steel 4100 i zbijał jak najniżej CL. Na Intelu spokojnie zrobisz 3800 przy cl 16, ale nie wiem jak jest w AMD. Coś mi się kojarzy magiczna liczba 3466mhz...

Odpuść sobie Freezera, bo to chłodzenie jest w miarę wydajne, ale głośne. O wiele lepiej sprawdzi się tutaj Grandis. https://www.x-kom.pl/p/566501-chlodzenie-procesora-silentiumpc-grandis-3-120-140mm.html
Chyba nawet Black mówił, że dziwnym trafem wersję recenzenckie są cichsze od tych konsumenckich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

 zawsze jest warto dopłacić do płyty głównej obecnie dobry wybór to B550      

dlaczego ? widziałem zupełnie odmienna opinię

płyta gówna to część przy której najłatwiej przepłacić, za mały bądź wręcz zerowy wzrost wydajności

https://pangoly.com/en/review/crucial-bl2k8g36c16u4w/compatibility/motherboard

nie wiem na ile ta strona jest wiarygodna, ale nie ma żadnego problemu z kompatybilnością tego Ramu zarówno b450 jak b550 tomahawk

 z tym 800zl to chyba przesadzasz ostro

Edytowane przez OrionSun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OrionSun napisał:

dlaczego ? widziałem zupełnie odmienna opinię

płyta gówna to część przy której najłatwiej przepłacić, za mały bądź wręcz zerowy wzrost wydajności

https://pangoly.com/en/review/crucial-bl2k8g36c16u4w/compatibility/motherboard

nie wiem na ile ta strona jest wiarygodna, ale nie ma żadnego problemu z kompatybilnością tego Ramu zarówno b450 jak b550 tomahawk

 z tym 800zl to chyba przesadzasz ostro

można kierować się własna nabyta wiedza, albo wyczytana np. w Internecie, pytałeś się o opinie i sugestie na dany temat, a to jak postąpisz to już twoja decyzja co zakupisz, ja na siłę nie będę ciebie przekonywał ze masz dopłacić do B550 skoro  można taniej kupić B450 twoja kasa twoja decyzja.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge polecic plyte b550, ktora mam w podpisie, 500-550 zł, pci-e 4 (z czasem na 100% sie przyda, kompa sie ma na lata), swietna dzwiekowka alc 1200 (zero szumow), wzmocniona sekcja zasilania, 2 sloty na dysku nvme, ram od strzala mi poszedl na 3600.

 

B450 nie ma co kupowac, jest pod kazdym wzgledem okrojone wzgledem b550.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tyr83 a takie pytanie z innej beczki, jak masz tego ryzen 3600 po OC widzę to on cały musi chodzić w 4.5? czy można mieć ciągle opcje spoczynek i turbo po OC?

 

jeśli miałbym kupić B550 to chyba będzie Aours Elite V2 (569zł) - tak to wygląda po tym co widziałem w testach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, OrionSun napisał:

@tyr83 a takie pytanie z innej beczki, jak masz tego ryzen 3600 po OC widzę to on cały musi chodzić w 4.5? czy można mieć ciągle opcje spoczynek i turbo po OC?

 

jeśli miałbym kupić B550 to chyba będzie Aours Elite V2 (569zł) - tak to wygląda po tym co widziałem w testach

Robie tak, ze jak wlaczam wymagajacy tytul to daje tryb manualny w ryzen master  i na sztywno 4.5GHz. Sa tez tryby w ryzen master gdzie mozesz zrobic tak jak piszesz z trybem turbo i spoczynkiem, ale nie mialem ochoty ani potrzeby sie tym bawic jak narazie.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami "fachowcy" widzę... Sprawa jest prosta. Jeśli można dołożyć te max 150 zł do b550, to ok. Zawsze to coś lepszego. W innym wypadku nie ma sensu, bo faktycznie na płycie można sporo przedpłacić względem tego, jaką różnicę będzie można dostrzec. To samo jest z pamięcią RAM. Tomahawk na b450 jest spoko - szczególnie z r3600 i pamięcią 3600. Jeśli jestem audiofilem, kupuję zewnętrzną kartę, bo ta wbudowana zawsze będzie gorsza. Ta w tomahawk jest bardzo przyzwoita - nie irytuje szumami czy trzaskami. B550 też nie będzie na lata, bo w końcu AMD wypuści procesory na nowej podstawce, którego płyta nie obsłuży. Także słowem podsumowania: jest budżet, kupuj b550, ale ja bym się nad tym bardzo zastanawiał, jeśli musiałbym dopłacić do tego więcej niż 200 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...