Skocz do zawartości
MrX

Nowy zestaw stara grafika.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Muszę złożyć nowego kompa chrześniakowi. Przy tych chorych cenach grafik bez sensu jest przepłacać za coś ze średniej półki. Chłopak jest tegorocznym "komunistą" więc nie gra w wymagające gry toteż mam możliwość wsadzenia radka hd7850. Poprzeglądałem stronki z producentami mobo i nie widzę kompatybilności ze starymi vga. To takie zabezpieczenie czy faktycznie radek może nie działać z nowymi chipsetami?

 

Taki zestaw myślę złożyć (tylko mobo od MSI):

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-luty-2021-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach-masakra?page=0,6

 

Pomóżcie proszę bo już trochę temu wypadłem z obiegu jeśli chodzi o kompy...

Dzięki z góry!

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w ogóle HD7850 będzie w ogóle działać na nowym systemie / kompie , karta jest już dość stara , było kilka tematów o tym że karty nie działają bo problem leży po stronie Vbiosu .

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Breaky83 napisał:

MrX powiem tak ciężka sytuacja na rynku i w ogóle z komputerami stacjonarnymi ze względu na masakrycznie drogie GPU, więc trzeba łapać okazje. Zostawiać radeona 7850 nie widzę sensu to wolne GPU na obecne czasy więc pozostaje Ci wybór, albo komputer stacjonarny i coś takiego:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/pc-do-gier-ryzen-5-16gb-ram-gtx-1660-ssd-1tb-led

albo zrezygnuj z komputera stacjonarnego i kup po prostu laptopa, wtedy coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/hp-pavilion-gaming-r5-16-512-1650ti-144hz-10466010469

pamiętaj , że laptop jest bez systemu operacyjnego, ale nic o nim nie wspominałeś. Uwierz mi dzieciak szybko zacznie grać w nowe GRY i GPU wydajne bardzo się mu przyda, nawet jak teraz w takie nie gra. Dwa to, ze nie gra w wymagające gry może być powodem , że nie ma do tego komputera odpowiedniej wydajności, a nawet jak tak nie jest, to tak jak wyżej, z czasem upodobania mogą mu się zmienić, a mocy nigdy za wiele. Pozdrawiam

Radek 7870 ma wydajność prawie gtxa 1050, więc 7850 jest nie wiele wolniejszy (może się pobawić w OC wtedy różnica jeszcze mniejsza).

https://www.youtube.com/watch?v=2bFjJ_tCoEI

Dokładać 1200-1500zł za parę fps więcej to mówiąc szczerze głupota. Młody przezimuje do niższych cen grafik myślę. 

 

43 minuty temu, reyden napisał:

Nie wiem czy w ogóle HD7850 będzie w ogóle działać na nowym systemie / kompie , karta jest już dość stara , było kilka tematów o tym że karty nie działają bo problem leży po stronie Vbiosu .

No właśnie bałbym się tylko czy on pójdzie na nowych mobo. Można prosić gdzie szukać tych postów? (ciężko znaleźć). 
Ps. To kwestia że komp nie wstanie z nim czy sterów się nie zainstaluje?

Edytowane przez MrX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, MrX said:

Radek 7870 ma wydajność prawie gtxa 1050, więc 7850 jest nie wiele wolniejszy (może się pobawić w OC wtedy różnica jeszcze mniejsza).

https://www.youtube.com/watch?v=2bFjJ_tCoEI

Dokładać 1200-1500zł za parę fps więcej to mówiąc szczerze głupota. Młody przezimuje do niższych cen grafik myślę. 

 

No właśnie bałbym się tylko czy on pójdzie na nowych mobo. Można prosić gdzie szukać tych postów? (ciężko znaleźć). 
Ps. To kwestia że komp nie wstanie z nim czy sterów się nie zainstaluje?

Hej,

Co do GPU, jeśli nie ma obsługi UEFI, to nie wstanie bez włączenia trybu CSM w ustawieniach mobo (ewentualnie będzie sypało błędami).

Jest na to rada - https://www.win-raid.com/t892f16-AMD-and-Nvidia-GOP-update-No-requests-DIY.html

Operacja banalnie prosta, sam wykonywałem dla swojego 7950. Do ogarnięcia w kilka minut + restart.

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, czapla_pl napisał:

Hej,

Co do GPU, jeśli nie ma obsługi UEFI, to nie wstanie bez włączenia trybu CSM w ustawieniach mobo (ewentualnie będzie sypało błędami).

Jest na to rada - https://www.win-raid.com/t892f16-AMD-and-Nvidia-GOP-update-No-requests-DIY.html

Operacja banalnie prosta, sam wykonywałem dla swojego 7950. Do ogarnięcia w kilka minut + restart.

pzdr

Radek hulał poprzednio na asrocku p67pro 3 który jest na biosie UEFI (jeśli o tą obsługę chodzi).
W takim razie włączenie CSM załatwia sprwaę czy jednak trzeba grzebać w biosie? (radek jest z VTX więc nie wiem czy to nie problem i jakieś tam ryzyko). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MrX said:

Radek hulał poprzednio na asrocku p67pro 3 który jest na biosie UEFI (jeśli o tą obsługę chodzi).
W takim razie włączenie CSM załatwia sprwaę czy jednak trzeba grzebać w biosie? (radek jest z VTX więc nie wiem czy to nie problem i jakieś tam ryzyko). 

Tak, tylko na 99% masz w Asrocku włączone CSM, dlatego hula. Jeśli nowa płyta będzie miała domyślnie włączony CSM - też powinno.

Jeśli domyślnie CSM będzie wyłączone, to jak karta nie ma modułu GOP, nie będzie działać.

Info co to np. tutaj: https://www.intel.com/content/www/us/en/embedded/software/emgd/embedded-media-and-graphics-drivers-faq-bios-and-firmware.html (co prawda o Intelu, ale ta sama zasada dotyczy pozostałych producentów).

Ściągnij sobie GPU-Z i zobacz, czy BIOS karty wspiera UEFI (będzie taki checkbox przy wersji BIOSu). Jak nie wspiera, to procedura wyżej. Inaczej będziesz potrzebował nowszej karty.

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, czapla_pl napisał:

Tak, tylko na 99% masz w Asrocku włączone CSM, dlatego hula. Jeśli nowa płyta będzie miała domyślnie włączony CSM - też powinno.

Jeśli domyślnie CSM będzie wyłączone, to jak karta nie ma modułu GOP, nie będzie działać.

Info co to np. tutaj: https://www.intel.com/content/www/us/en/embedded/software/emgd/embedded-media-and-graphics-drivers-faq-bios-and-firmware.html (co prawda o Intelu, ale ta sama zasada dotyczy pozostałych producentów).

Ściągnij sobie GPU-Z i zobacz, czy BIOS karty wspiera UEFI (będzie taki checkbox przy wersji BIOSu). Jak nie wspiera, to procedura wyżej. Inaczej będziesz potrzebował nowszej karty.

Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie jeśli radek nie wystartuje wsadzę obecnego GTX'a włączę opcję CSM i powinno zadziałać? Jest w ogóle szansa żeby B460M z MSI nie miało tej opcji w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Breaky83 napisał:

tylko co to za dziwne porównanie skoro mowa raz o radeonie 7850 a w moim komputrze masz stacjonarnym GTX 1660 (wydajniejszy o 250%) a w laptopie GTX 1650TI (wydajniejszy 120%), które to grafiki są jak widać o wiele wydajniejsze nawet po OC 7850? Dwa po co wspominasz o GTX 1050 który jest jeszcze innej wydajności? Radeon 7850 to przepaść wydajnościowa na niekorzyść Twojego chrześniaka, posłuchaj się a nie montuj w nowym komputerze starego radeona 7850. Pozdrawiam 🙂

To kwestia tego że kupując mu dzisiaj kartę przepłacę przy nie wiele większym wzroście wydajności. Zwróć uwagę że aby odczuł wyraźną różnicę względem radka musiałbym kupić min gtxa 1650. Najtańszy 1300zł co jest srogim przepłaceniem i jak tylko ceny zejdą do normalnych to mogę mu w tej cenie kupic 1660/1660ti. On nie gra póki co w żadne wymagające gry a jak zacznie to do tego czasu przecież ceny się zmienią (będą nowe rzuty itp). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Breaky83 napisał:

MrX no i właśnie dostałeś propozycję z GTX 1660 oraz GTX 1650ti mobile. A co do GPU to wiesz dostępność ich miała być już w 1-szym kwartale 2021, a już jest koniec i nadal ceny ich jakie są widać i pustki w sklepach albo ceny z kosmosu. Także na razie nie bawmy się we wróża Macieja, a po prostu patrzmy na to co jest. Moim zdaniem instalując radeona w nowym komputerze zrobisz błąd, choć może to moja subiektywna ocena.  A co do procentów to może trochę przesadziłem bo wszystko zależy gdzie to GPU i w czym będzie wykorzystywane, natomiast jest to zdecydowana odczuwalna różnica w wydajności i naprawdę nie czekałbym na to co może się wydarzy, a brać coś optymalnego na teraz skoro to prezent na teraz. Na razie zamiast ceny się stabilizować i zmniejszać na rynku GPU to idą ciągle w górę i nie wiadomo kiedy to się skończy, nawet to występuje już na rynku używanych GPU, co świadczy o tym , że nie jest to chwilowe.  Pozdrawiam 🙂

Laptop odpada musi być stacjonarny.

Składając zestaw na takich samych podzespołach jak ten pierwszy wychodzi 2000zł bez karty (nie szukając po promocjach) co daje 1500zł za gtxa 1660. Dac teraz na siłę (bo on tego nie wykorzysta póki co) 1500zł więcej za kartę której nie wykorzysta a miałby mieć "zdecydowaną odczuwalną różnicę" gdy może bez problemu śmigać na radku. Jak zacznie grać w wymagające gry to się wymieni kartę i wtedy raczej na pewno ceny będą niższe. Drożej już nie będzie. To wyrzucanie pieniędzy w błoto wg mnie. Dzięki za radę tak czy siak i pozdrawiam serdecznie 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Breaky83 napisał:

wyliczenie dobre z tym , że pamiętaj , że masz tam tez windows 10 pro z kluczem i teraz powstaje pytanie czy jest to orginalny system wtedy taki kosztuje ok 600 zł i wtedy grafika by kosztowała ok 900 zł czyli tak jak przed tym co się działo z GPU, czy też ten klucz został nabyty tanio i nie masz możliwości zweryfikowania czy jest legalny nawet przez microsoft, więcej na ten temat znajdziesz np. tutaj:

https://ithardware.pl/artykuly/tani_windows_10_czy_to_w_ogole_jest_mozliwe-12420.html

Pozdrawiam 🙂

 

Dlatego napisał "Klucz aktywacyjny do systemu Windows GRATIS!" a nie system 😉

Swoją drogą znam parę osób którzy korzystają z odzyskanych systemów i każdy z nich aktywuje automatycznie przez MS więc działa to odpowiednio 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...