Skocz do zawartości
Thomas1999PL

Undervolting Ryzen'a 9 i automatyczne OC płyty.

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zakupiłem Ryzen'a 9 3900X, płytę i RAM (specyfikacje, zegary jak i timingi macie w sygnaturze i z czego zmieniłem).

Przeskok wydajności jaki odczułem jest nie do opisania, ale to nie to będzie tematem. Chodzi mianowicie o OC procka które zrobiła za mnie płyta. Od kiedy odpaliłem pierwszy raz PC bios z buta na sztywno ustawił mi 4,1Ghz na procesorze przy napięciu 1,2860v i ram na 3800Mhz CL18 (po jedynie włączeniu przez zemnie XMP o profilu 3600Mhz CL17) co mocno mnie zaskoczyło gdyż na poprzednim konfigu (patrz sygnatura) płyta MSI w połączeniu z Ryzen 7 2700X procesor domyślnie skakał z zegarem od 3700Mhz-4300Mhz i napięcie 1,424V ,ale nie na stałe i dynamicznie się zmieniało do nawet 0,800V .Przed zakupem kumpel wspominał że ciężko będzie z kwestią OC procka bo Ryzeny 7 i 9 3 i 5 gen słabo się kręcą, a tu zanim zabrałem się za temat już było zrobione (bazowy zegar tego cpu powinien wynosić 3,8Ghz. Procesora nie próbowałem wyżej ustawiać bo test w primie na obecnych wartościach to była granica mojego AIO 94 stopnie po 15 minutach pełnego obciążenia proca a chłodzenie wyło i cały czas z blokopomką na 2 979rpm ( jednym słowem nie polecam). Zabrałem się za temat undervoltingu ponieważ nie do końca ogarniam jak działa offset to ręcznie zmieniałem napięcia i póki co udało mi się zejść do wartości 1,224V (niżej nie próbowałem). Stabilność sprawdzałem zapuszczając w Cinebench R20, Cinebench R23, 1h testu w OCCT (pobór 160W, temp 76) i 20 minut w prime95 (temperatura 91 stopni). Nie wykryło żadnych błędów. Podczas normalnego użytkowania PC też nie ma żadnych problemów (czy to oznacza że procesor jest w pełni stabilni i mogę dalej próbować zejść z napięciem)? Czy może jednak lepszą opcją będzie offset? Ram również mam zamiar zacisnąć trochę timingi, ale to dopiero  po ustawieniu CPU. 

 

 

Dodam że na tych obecnych wartościach kultura pracy jest o niebo lepsza od tego co mi ustawiła płyta, ale do ideału jeszcze daleko. Rozważam zakup mocniejszego AiO do 12 rdzeniowego potwora. 

 

PS. Moja poprzednia płyta obsługuje Ryzeny 5000 nawet, ale sekcja zasilania (4+2fazy) nie ma nawiewu i było 107 stopni na teście w prime95 z R7, więc z obawy że nie poradzi sobie z R9 zmieniłem na taką (14+2fazową).

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Thomas1999PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ty wiesz, że gdy ZA BARDZO zejdziesz z napięciem na Ryzenie to mimo, że procesor jest stabilny to OBNIŻA się jego wydajność?👀 Obniżając napięcie procesora Ryzen trzeba patrzeć czy nie następuje spadek wydajności - jeżeli nie to obniżasz dalej. Jak będzie spadek to wracasz do poprzedniego napięcia - inaczej się nie da. Zamiast zabawy napięciem spróbuj pobawić się "Curve optimizer" - więcej możesz ugrać przy niższych temperaturach.👍

BTW. Kto normalny używa w roku 2021 takiej wypalarki jak Prime95? Grasz w nią czy jak?😁 Jeżeli chcesz testować stabilność procesora to polecam wszystkie dema Blendera (jak proc je przejdzie to jest stabilny), test stabilności w Aida64, czy Asus Real Bench (stress test a nie benchmark) i OCCT, czy Intel Burn Test. Prime 95 możesz sobie darować. Szkoda czasu na tego starocia...

Edytowane przez TitoBandito
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że Prime95 obciąża dwukrotnie bardziej procesor niż OCCT gdyż na 100% obciążeniu pobiera o 70 Watów niż test OCCT.Po prostu wyszedłem z założenia że jeśli przejdzie test na wypalarce 🙂 to nigdzie się nie wysypie. 

 

Co do obniżania wydajności faktycznie to zauważyłem bo na 1.288V robił 7 380 pkt aktualnie jest na 1.225 V i robi tak jak na screenie 7342, po zejściu na 1.2 V robi już tylko 7000 więc zostawiłem na 1.225V.

 

Co do tej funkcji "curve optimizer" to nie widzę jej w biosie więc pewnie trzeba zaktualizować do najnowszej wersji BIOS.

Zobaczę ile to daje i dam znać.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime to wypalarka, która tylko grzeje procesor. U mnie na Ryśku 5900X Prime chodził kilka godzin a nie potrafił przejść do końca  wszystkich testów w Blenderze.😁 Prime to antyk który nic nie testuje - tak jak Furmark nagrzewa tylko sprzęt i nic więcej....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2021 o 10:30, TitoBandito napisał:

Prime to wypalarka, która tylko grzeje procesor. U mnie na Ryśku 5900X Prime chodził kilka godzin a nie potrafił przejść do końca  wszystkich testów w Blenderze.😁 Prime to antyk który nic nie testuje - tak jak Furmark nagrzewa tylko sprzęt i nic więcej....

Ok pobawiłem się w OC procka na stałe i udało się na sztywno 4,2Ghz, 1.28125V osiągając wynik w CinebechR20 7501pkt (co ciekawe jak zwiększyłem napięcie na 1.29375 wynik był niższy i wynosił 7435pkt).  Czy mogę uznać że procesor jest stabilny ? Dodam że podczas zwykłego użytkowania też nie napotkałem żadnych restartów ani bluescreenów. Zamieszczam screeny testów:

 

 

 

Edytowane przez Thomas1999PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżanie napięcia w Ryzenie prowadzi do lekkiego spadku wydajności, gdyż procesor nie może podnieść wyżej zegarów. Lepiej zostawić domyślnie. Kilku użytkowników raportowało że na 3600MHz ZENy pobieraja jakies 10-15W więcej.

 

Możesz się ewentulanie pobawić: ClockTuner for Ryzen (CTR by 1USMUS):

 For example, the 3900X was able to increase its performance by almost 7% while reducing power consumption by 9.5%. For 3960X +5% performance and - 4.5%  power consumption.

 

 

Ale to mnóstwo zabawy, mnie się nie chciało.

 

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 6.04.2021 o 13:57, tom256 napisał:

Obniżanie napięcia w Ryzenie prowadzi do lekkiego spadku wydajności, gdyż procesor nie może podnieść wyżej zegarów. Lepiej zostawić domyślnie. Kilku użytkowników raportowało że na 3600MHz ZENy pobieraja jakies 10-15W więcej.

 

Możesz się ewentulanie pobawić: ClockTuner for Ryzen (CTR by 1USMUS):

 For example, the 3900X was able to increase its performance by almost 7% while reducing power consumption by 9.5%. For 3960X +5% performance and - 4.5%  power consumption.

 

 

Ale to mnóstwo zabawy, mnie się nie chciało.

 

Oczywiście zauważyłem że na pojedynczym rdzeniu minimalnie mniej osiągam na 1 rdzeniu ale + 400 pkt w cinebench r20 na multi-core względem tak jak jest na auto oc przy tym samym napięciu. Co do ramu 3600Mhz być może te 15 W wynika że trzeba podnieść napięcie na pamięci ram, żeby to stabilnie działało? Ale akurat między 3600Mhz a 3200Mhz wyczuwam diametralny wzrost responsywnośći systemu, coś co odczuć można realnie bez jakiś testów podczas nawet zwykłego przeglądania Internetu.

Edytowane przez Thomas2021PL
Dubel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...