Skocz do zawartości
Delek

Komputer bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

przymierzam się do zakupu sprzętu bez GPU (mam GTX 1060 i mogę na nim jechać dopóki sytuacja z kartami jakkolwiek się nie ustabilizuje), natomiast chciałbym dokonać upgrade'u pozostałych podzespołów. Czy Waszym zdaniem w tym zestawie cokolwiek jest do wymiany?

https://www.morele.net/inventory/info/aa3250fb/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Delek napisał:

Hej.

przymierzam się do zakupu sprzętu bez GPU (mam GTX 1060 i mogę na nim jechać dopóki sytuacja z kartami jakkolwiek się nie ustabilizuje), natomiast chciałbym dokonać upgrade'u pozostałych podzespołów. Czy Waszym zdaniem w tym zestawie cokolwiek jest do wymiany?

https://www.morele.net/inventory/info/aa3250fb/

Zmień płytę na b550, dopłata niewielka, a starczy na dużo dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tyr83 napisał:

Zmień płytę na b550, dopłata niewielka, a starczy na dużo dłużej.

Mógłbyś proszę dać link do konkretnego modelu? Bo na morelach jest ich sporo w zupełnie różnych przedziałach cenowych, a ja niestety kompletnie nie znam się na hardware. + możesz rozwinąć czemu starczy na dużo dłużej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Breaky83 napisał:

Delek a z ciekawości jaki konfig masz obecnie i do czego komputer będzie używany? Pozdrawiam 🙂

CPU: i7-3770
RAM: RAM 8GB HyperX DDR3 1600MHz, CL10
MOBO: Asrock B75 PRO

do tego mało pojemny SSD (250gb) , który mam wrażenie trochę mi ostatnio szwankuje no i wspomniany wcześniej GTX 1060 6GB.

 

Komputer głównie z myślą o grach. Czy z Twojej perspektywy warto inwestować teraz w taki upgrade? 

 

#edit

wspomnianych przez Ciebie komponentów:

obudowa: silentiumPC Brutus 410

HDD: Western Digital 500 GB 3.5 SATA III

Zasilacz: CHYBA XFX 550W, ale nie jestem pewien czy go jakoś po drodze nie wymianiałem

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Breaky83 napisał:

Delek to jeszcze trzy pytania, czy zamierzasz robić OC procesora? Czy masz i jeśli tak to jakie dodatkowe chłodzenie CPU? Poproszę o dokładniejszy model tego XFX zasilacza bo modeli 550W było sporo i w tym są bardzo dobre i już przestarzałe konstrukcję. Pozdrawiam 🙂

Nigdy nie robiłem OC i raczej również nie zamierzam, nie wiem też co musiałbym robić z komputerem, żeby przy procesorze tej klasy OC miało sens 😄

Upewniłem się przed chwilą co do zasilacza - cały czas jest tam ten XFX 550W, dokładny model to: Zasilacz XFX TS 550W (P1-550S-XXB9). Jest też jakieś dodatkowe chłodzenie wrzucone za 3 dyszki. 

Generalnie jeśli pytasz w kontekście zaoszczędzenia paru stówek na tym sprzęcie - wolę dopłacić i wymienić wszystko poza kartą graficzną z dwóch powodów:

1. wspomniane wcześniej komponenty (poza RAMem i prockiem) mają ponad 7 lat

2. być może będę chciał kupić jakąś niedrogą używaną kartę graficzną i oddać obecny sprzęt z tą kartą bratu, który od lat ma jakiś chłam na którym ledwo chodzi liga legend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Delek napisał:

nie wiem też co musiałbym robić z komputerem, żeby przy procesorze tej klasy OC miało sens

UV się przydaje niższe temperatury i wyższy zegar dłużej wtedy trzyma. Jakbyś ram podkręcał to też jest OC procka ;) 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Delek napisał:

Mógłbyś proszę dać link do konkretnego modelu? Bo na morelach jest ich sporo w zupełnie różnych przedziałach cenowych, a ja niestety kompletnie nie znam się na hardware. + możesz rozwinąć czemu starczy na dużo dłużej?

Uzywam od sierpnia B550M AORUS PRO i moge polecic , zero problemow , swietne audio alc 1200 - zero szumow, ram od strzala poszedl 3600 cl 16 plus przystepna cenowo (okolo 530zl).

 

B550 ma obsluge pci-express 4 dla kart graficznych i dyskow wiec z biegiem czasu nie bedziesz zablokowany z mozliwoscia uzycia wydajnych dyskow i kart graficznych jak w przypadku b450, ktore jest przestarzale i w przyszlosci bedziesz mial problem z rozbudowa komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

Ja bym to tak widział, więc na razie wstrzymałbym się z wdawaniem w koszty i up typu b550+ ryzen 5 5600x, a zrobił lekki up i potem ewentualnie przesiadł się na AMD/INTEL pod ddr5, to moja wizja i zalecenie takie ,,rozsądkowe".

Dokładnie to samo pisali ludzie w lutym/marcu rok temu że teraz nie warto że lepiej poczekać na DDR5/ Zen 5, sprzedaj RTX2xxx dopóki jest coś warta itp. A co z tego wyszło widać, ci którzy nie posłuchali i w okolicach okresu wakacyjnego kupili sprzęt w niskiej cenie i maja spokój. A "czekacze" i ci którzy sprzedali grafikę zostali z ręką nocniku. DDR5 to dopiero druga połowa 2023r. więc no.

 

5 godzin temu, Delek napisał:

Hej.

Moja radą nie słuchaj czekaczy bo w ten sposób zawsze można czekać na coś nowego i lepszego albo się nie doczekać, jak tylko zobaczysz lepszą cenę kupuj i się nie zastanawiaj bo to nie ma sensu.

 

Teraz masz wyprzedaż na x-kom na podzespoły, ta płyta co mam i mogę polecić jest za 499zł

https://promocje.x-kom.pl/wiosenne-porzadki?filtry=253_kategoria[6635]

Procesor nie musisz brać od razu Ryzen 5 5xxxx, R7/R5 3xxxx jest równie dobry a o wiele tańszy. Na R5/7 5xxxx możesz zmienić i za dwa lata jak spadną cenowo nawet na R9 możesz zmienić i mieć spokój na wiele lat, sam mam zamiar tak zrobić.

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, _LynX_ napisał:

Dokładnie to samo pisali ludzie w lutym/marcu rok temu że teraz nie warto że lepiej poczekać na DDR5/ Zen 5, sprzedaj RTX2xxx dopóki jest coś warta itp. A co z tego wyszło widać, ci którzy nie posłuchali i w okolicach okresu wakacyjnego kupili sprzęt w niskiej cenie i maja spokój. A "czekacze" i ci którzy sprzedali grafikę zostali z ręką nocniku. DDR5 to dopiero druga połowa 2023r. więc no.

 

Moja radą nie słuchaj czekaczy bo w ten sposób zawsze można czekać na coś nowego i lepszego albo się nie doczekać, jak tylko zobaczysz lepszą cenę kupuj i się nie zastanawiaj bo to nie ma sensu.

 

Teraz masz wyprzedaż na x-kom na podzespoły, ta płyta co mam i mogę polecić jest za 499zł

https://promocje.x-kom.pl/wiosenne-porzadki?filtry=253_kategoria[6635]

Procesor nie musisz brać od razu Ryzen 5 5xxxx, R7/R5 3xxxx jest równie dobry a o wiele tańszy. Na R5/7 5xxxx możesz zmienić i za dwa lata jak spadną cenowo nawet na R9 możesz zmienić i mieć spokój na wiele lat, sam mam zamiar tak zrobić.

@_LynX_

ja wiem, że wyjdę pewnie na osobę która nie ma rączek i nie chce się jej robić, ale ja naprawdę mega mało znam się na hardware i nie bardzo wiem jak zabrać się do wybrania konkretnych modeli itd. Czy podjąłbyś się stworzenia mi jakiegoś zestawu na morele.net który Ty widziałbyś, że byłby na tę chwilę opłacalny? Bo to co piszesz wydaje się mega sensowne.

Ja generalnie nie ukrywam, że też nie mam jakiś nie wiadomo jakich wymagań co do sprzętu, z nadchodzących gier tak naprawdę planuję na tę chwilę zagrać w New World od Amazona i pewnie chciałbym spróbować Cyberpunka. Wiadomo, że jak będę miał dobry sprzęt to chętnie kupię sobie jakąś całkiem wymagającą grę żeby pozachwycać się grafiką, ale bez szaleństw. Dodam, że nie jestem też osobą która będzie się bawiła w kupowanie każdego podzespołu w innym miejscu, żeby zaoszczędzić stówkę, czy dwie, wolę kupić wszystko na morele i dobrać sobie darmowy montaż i mieć z głowy, bo sam nie składałem nigdy komputera i niekoniecznie chcę się w to bawić. Niemniej jednak pod moje wymagania, pewnie rzeczywiście kupowanie tak drogiego sprzętu jak złożony wcześniej mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Delek napisał:

ja wiem, że wyjdę pewnie na osobę która nie ma rączek i nie chce się jej robić, ale ja naprawdę mega mało znam się na hardware i nie bardzo wiem jak zabrać się do wybrania konkretnych modeli itd.

No i od tego jest forum właśnie żeby się pytać ;)

Co do montażu przez sklep zwłaszcza morele to średni pomysł, nie masz pewności czy to co kupiłeś jest nowe i dokładnie to co chciałeś plus dochodzą możliwe uszkodzenia w transporcie. Lepiej byś poszukał w rodzinie znajomych kogoś kto ci to złoży.  

RAM chcesz 2x8GB czy 2x16GB, zależy od tego dalsza możliwa rozbudowa, jak się okaże że będzie potrzeba więcej niż 16GB to w pierwszym wypadku trzeba będzie cyrk z pamięciami żeby dobrać pasujące jak obecne nie będą już dostępne w sprzedaży i przy 4 kościach pojawiają się problemy z wyższym taktowaniem i niższymi opóźnieniami

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Delek moja propozycja https://www.morele.net/inventory/info/9ce07d56/

Objaśnienie:

R5 3600 - różnica w grach na poziomie 1fps względem X i więcej o1-5% niż R73700x

Gigabyte B550M AORUS PRO-P - dobrze wyceniona płyta, dlaczego "P" bo nie ma aktualnie wersji bez w sklepie a zyskujemy dodatkowo sieć 2.5G zamiast sztandarowego 1G

GoodRam IRDM M.2 1 TB M.2 - świetna konstrukcja na pierwotnym projekcie czyli pełny Phison E12, cały ram DDR4 1GB 1600MHz, bardzo fajne kości TLC Micron 96L(B27A) PE Cycle Limit: 2000

Corsair RM750x - tutaj nie uznaje kompromisu, dostajesz świetny zasilacz który da radę przy OC procesora i RTX3xxx (jak w ogóle będą dostępne)

Crucial Ballistix (BL2K8G32C16U4B) - dobrze wycenione elastyczne pamięci, nie świecą się i mają niższy profil wiec nie powinno być kolizji z chłodzeniem

CPU be quiet! Dark Rock 4 Pro - jak chcesz dobrą wydajność i cisze oraz bezproblemowy system montażu to nie mogę polecić niczego tańszego tym bardziej jak będziesz chciał za te 2-3 lata zamienić procesor na R7/R9 5xxxx oraz zrobić nawet lekkie OC 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

35 minut temu, _LynX_ napisał:

@Delek moja propozycja https://www.morele.net/inventory/info/9ce07d56/

Objaśnienie:

R5 3600 - różnica w grach na poziomie 1fps względem X i więcej o1-5% niż R73700x

Gigabyte B550M AORUS PRO-P - dobrze wyceniona płyta, dlaczego "P" bo nie ma aktualnie wersji bez w sklepie a zyskujemy dodatkowo sieć 2.5G zamiast sztandarowego 1G

GoodRam IRDM M.2 1 TB M.2 - świetna konstrukcja na pierwotnym projekcie czyli pełny Phison E12, cały ram DDR4 1GB 1600MHz, bardzo fajne kości TLC Micron 96L(B27A) PE Cycle Limit: 2000

Corsair RM750x - tutaj nie uznaje kompromisu, dostajesz świetny zasilacz który da radę przy OC procesora i RTX3xxx (jak w ogóle będą dostępne)

Crucial Ballistix (BL2K8G32C16U4B) - dobrze wycenione elastyczne pamięci, nie świecą się i mają niższy profil wiec nie powinno być kolizji z chłodzeniem

CPU be quiet! Dark Rock 4 Pro - jak chcesz dobrą wydajność i cisze oraz bezproblemowy system montażu to nie mogę polecić niczego tańszego tym bardziej jak będziesz chciał za te 2-3 lata zamienić procesor na R7/R9 5xxxx oraz zrobić nawet lekkie OC 

@_LynX_

1. generalnie OC nie mam w planach robić, nigdy się tym nie zajmowałem - pytanie czy tak drogie chłodzenie i zasilacz na pewno są potrzebne? Nie mówię, że nie są i że chcę inne - po prostu pytam czy na pewno warto tyle za nie płacić 😄  bo w tym zestawie z jednak dużo tańszym prockiem, tak naprawdę cały zestaw wyszedł tylko 350 zł mniej

2. odnośnie tego montażu - poważnie jest to obarczone ryzykiem? Pamiętam, że 7 lat temu gdy kupowałem obecny komputer, również brałem montaż w morelach i nic się złego nie działo, coś się zmieniło od tego czasu? Obawiam się, że nie mam ani w rodzinie, ani wśród znajomych nikogo kto zajmuje się takimi rzeczami. Najprędzej musiałbym użerać się z tym sam, ale wolałbym tego nie robić. 

3. Dobrałeś RAM tańszy o 20 PLN a zamiast częstotliwości 3600 MHz jest 3200 MHz - nie mam oczywiście bladego pojęcia na czym polega różnica, ale czy na pewno lepiej wziąć te kości? 

 

i oczywiście bardzo dziękuję za pomoc!

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Delek

1. Procesor sam robi OC jak ma możliwości termiczne więc najtańszego czy boxowego chłodzenia nie polecę też ze względu na kulturę. Wybierałem też zakładając w przyszłości nawet upgrade do Ryzen R9 (12 rdzeni) i łatwość montażu. Ale jak nie masz tego na pewno w planach i zostaniesz na R5 to Fera 3 HE1224 będzie wystarczająca ale do R7 to polecam dołożyć te 50zł do Fortis 3 HE1425.  

Co do zasilacza to tutaj nie warto oszczędzać najczęściej jak już coś pada to właśnie zasilacz ale chodzi też o to żeby nie pociągną za sobą reszty. Jak chcesz taniej ale nadal żeby nie było tragedii to Supremo FM2 Gold 750W. Nie jest to poziom Corsaira czy Seasonic ale w swojej klasie cenowej jest naprawdę dobry.

2. Nie ufam morele po tym jak poszły w świat dane ludzi w tym moje, plus zdarza się im że dostaniesz używkę i wtedy jest problem bo nie masz pieniędzy ani sprzętu a tracisz czas i nerwy. Dlatego lepiej kupować osobno masz pewność czy nie jest używane a nawet jak tak to łatwiej zanieść żeby zwrócić w punkcie jeden element niż całą skrzynkę. Montaż to loteria może być wszystko ok a może być problem np. słabo podłączone wtyczki albo nie podłączone w ogóle, brakować śrubek itp. Dostawa kolejny słaby punkt, jak jest dobrze zabezpieczone to nie powinno być problemu ale kurierzy potrafią ciskać paczkami wiec nie wiadomo. Zamawiasz bez gpu ale chłodzie też swoje waży i może uszkodzić płytę tym bardziej jak będzie kiepsko zamontowane.

Naprawdę w tym wypadku proponuje kogoś w otoczeniu poszukać bo nie wierze że ktoś taki się nie znajdzie, ewentualnie samemu powoli z poradnikiem z YT albo tekstowym plus taki że się czegoś można nauczyć i satysfakcja.

3. Standardowo ram przy pierwszym uruchomieniu chodzi i tak na 2133MHz bo jest to najwyższa wartość standardu JEDC, wszystko powyżej jest OC a wartości np. 3200 czy 3600 są profilami XMP które trzeba wybrać z poziomu EFI

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Breaky83 napisał:

_LynX_ nie interesuje mnie kto coś pisał , to moja propozycja, a nowe podstawki i ddr5 to wcale nie taka daleka przyszłość. Już teraz mówi się o III kwartale 2021 roku, a myślę, że realnie 2022 rok początek to jest bardzo realne, z tym , że na początku podejrzewam , że ceny takiej platformy i ddr5 mogą być wysokie więc tez trochę będzie trzeba poczekać, aż te ceny będą rozsądne.  Możesz mieć swoje odmienne zdanie natomiast ja uważam , że nie warto pchać się teraz w top sprzęty pod obecne platformy, a zrobić lekki up i czekać właśnie już pod nowe podstawki i ddr5, co nie znaczy, że każe autorowi siedzieć na tym co teraz jest.

Delek a teraz konkrety. Wiec proponuję albo poczekać na testy i5 11400f i promocje, albo na teraz masz promocje w x-kom, tam też mogą Ci złożyć sprzęt, ale kosztuję to 79 zł chyba , natomiast tu na forum jest użytkownik o nicku x-kom:

https://forum.purepc.pl/profile/161103-x-kom/

spytaj na priv lub w zakładce rabatowej:

czy np usługę montażu nie otrzymałbyś darmowo. Co do konkretu gdybyś np sprzęt chciał kupić na już, nie czekając na testy i5 11400f to proponuję coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/619493-plyta-glowna-socket-1200-msi-b460m-pro-vdh.html 299 zł

https://www.x-kom.pl/p/564465-procesory-intel-core-i5-intel-core-i5-10400f.html 599 zł

https://www.x-kom.pl/p/629561-pamiec-ram-ddr4-adata-16gb-2x8gb-2666mhz-cl16-xpg-gammix-d10-black.html 345 zł

https://www.x-kom.pl/p/590691-dysk-ssd-lexar-1tb-m2-pcie-nvme-nm610.html 459 zł

https://www.x-kom.pl/p/308096-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-supremo-m2-550w-80-plus-gold.html 269 zł

https://www.x-kom.pl/p/514670-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-window-metallic-gray.html 279 zł

Razem: 2 250,00 zł z kodem: porzadki  promocja trwa do 1.04.2021 r lub do wyczerpania zapasów, więc musisz albo się szybko zdecydować, albo poczekać na spokojnie na testy i5 11400f i kolejne ewentualne promocje, nie koniecznie na x-kom w ogóle. Jak widzisz masz zaoszczędzone 1800 zł z Twojego budżetu, które możesz wykorzystać np na zakup używanego GPU, lub na przyszłą modernizację komputera tak jak wspominałem już pod ddr5 i nowe podstawki. Morele.net bym odradzał ale nie dlatego, że kolega pisał o wycieku danych czy nieraz jakiś gorzej złożonych komputerach, a po prostu masz promocje na x-kom i warto z niej skorzystać, na morele.net po prostu nawet z kodami rabatowymi na złożenie i wysyłkę za 1 zł wyszło by drożej.  Aha nie zauważyłem , że tez miałeś system, jeśli umiesz instalować, to kup system  ten co wybrałeś na morele.net jest taniej, a tu jeszcze taniej:

https://marwiz.pl/pl/p/Microsoft-Windows-Home-10-64bit-OEM-DVD-PL-1PC-Lic.-Doz.-KW9-00129/5977?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

czyli z systemem zaoszczędziłem ponad 1300 zł. Na koniec co do pamięci mógłbyś też brać:

https://www.x-kom.pl/p/593708-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3600mhz-cl18-viper-blackout.html 369 zł

natomiast płyta obsłuży pamięci do prędkości do 2666 MHZ i nie wiem czy byś umiał ustawić optymalny CL z tego co pisałeś, dlatego zaproponowałem trochę tańsze pamięci 2666 MHZ cl16, a niestety płyt na z490 na promocji teraz nie ma, a one wyższe częstotliwości by obsłużyły, choć są sporo droższe.  Pozdrawiam 🙂

 

@_LynX_ @Breaky83

Panowie, przyznam, że mam teraz mocny mętlik w głowie, bo obie opcje do mnie przemawiają 😞

 

Breaky, czy ja dobrze myślę, że z moją obecną kartą graficzną, tak czy siak na chwilę obecną nie skorzystałbym za bardzo ze sprzętu mocniejszego niż polecasz, bo GPU tak czy siak będzie na razie bottleneckiem? Powiedz jaki byłby dalszy "plan na rozbudowę" takiego sprzętu i kiedy trzeba by/ wypadałoby to zrobić? Nie ukrywam, że oszczędność 1300 PLN jest zawsze mile widziana, fajnie też że wszystko na xkom jest przecenione, dlatego podoba mi się Twoja opcja 🙂 A i przemawia do mnie, że niebawem wychodzi standard DDR5. Dysk jak widzę jest już tej nowej generacji M.2 (o której dowiedziałem się od Was 😛), więc jak mniemam to, jak i obudowa zostają ze mną na długie lata, co z resztą? 

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego wspomnianego przez Ciebie kilka razy i5 11400f - ja nie miałbym normalnie problemu z poczekaniem, ale fakt że promocja na x-kom zdaje się mocno opłacalna, a niestety jutro (dzisiaj?) się kończy. Czy jeśli to jest jakaś nowa generacja procesorów, to nie warto w nie już teraz zainwestować te 2 stówki więcej (bo z tego co widzę na x-kom to o takiej różnicy cenowej mówimy), nawet jeśli nie było testów? Nie wiem na ile to tak jest z procesorami, że jakieś nowe = po prostu lepsze, ale jeśli ten wybór by sprawił, że przez dłuższy czas nie wymienię procesora, to może warto? 

 

A tak btw:

8 godzin temu, _LynX_ napisał:

3. Standardowo ram przy pierwszym uruchomieniu chodzi i tak na 2133MHz bo jest to najwyższa wartość standardu JEDC, wszystko powyżej jest OC a wartości np. 3200 czy 3600 są profilami XMP które trzeba wybrać z poziomu EFI

dawno nie przeczytałem bardziej enigmatycznego dla mnie zdania 😄 Imponujecie Panowie wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jakbyś dobie kupił gotowca, w euro i media expert masz za 4-4.2k 10400 +16gb ram 3200 i gtx 1660 super. Gdzie sama grafa kosztuje teraz 2,5k. Sprzedajesz kartę i masz kompa za 1,5k. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ci nie podam bo pisze z telefonu  popatrz sobie na media i rtv to na pewno znajdziesz, jest kilka takich pctow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Breaky83 napisał:

Delek dla mnie wszystko tak naprawdę zależy od wydajności, jakości i ceny i najlepiej coś kupować w promocjach, ale takich realnych, a nie tylko, że dadzą napis promocja, wyprzedaż etc, a cena nie powala. Dlatego dałem Ci sprzęt na teraz dobrze wyceniony, a oszczędności jak widzisz spore. Co do GPU 1060 6gb to jest to nadal dość wydajne GPU choć wydajnością przy obecnych GPU nie powala. Natomiast jak widzisz zrobiłem spore oszczędności i można inwestować już na teraz , albo w używane GPU, albo czekać aż ceny GPU się ustabilizują, albo czekać po tej ,,lekkiej" modernizacji już na standard ddr5 i zrobić modernizację pod to. Co do GPU i bottleneck. Wszystko zależy zawsze od ustawień graficznych rozdzielczości. Jak pokazałem kiedyś już nawet i7 4770k na stock może ograniczyć nawet 1060, dopiero po OC GPU jest w pełni wykorzystywana tu test:

https://www.youtube.com/watch?v=U4_ZW9Wr6DI

Prawda jest taka, że procesory i7 3770k,4770k są na teraz dość wolne choć kiedyś był to top. Natomiast teraz te procesory są wolniejsze nawet po OC od takich konstrukcji jak i3 10100 czy ryzen 3 3100, natomiast ten drugi teraz sporo zdrożał i jest totalnie nieopłacalny. Tu następny dowód i dam Ci nawet szybszego i7 4790k:

https://www.youtube.com/watch?v=Yj6jRxhE-zc

Zatem jak widzisz postęp wydajnościowy teraz nastąpił znaczny jeśli chodzi o rdzenie wątkowość w CPU co też ma przełożenie na wydajność procesorów, czyli procesory kiedyś top teraz są słabsze od procesorów budżetowych, ale tak jest było i będzie zawsze w technologiach, komputerach, smartfonach etc.

I wracając do CPU i5 11400f to tak jak wyżej wspominałem wszystko zależy od testów i wydajności i też promocji. Na teraz nie potrafię odpowiedzieć, czy warto poczekać na ten procesor. Raz nie znam realnej jego wydajności, dwa trzeba pamiętać, że tu potrzebna będzie już droższa płyta np pod h470/z490, które to płyty muszą się doczekać odpowiednich BIOSÓW pod te i inne procesory 11 generacji, albo b560,z590 które są naprawdę drogie i koszta rosną. Do tego nie wiem kiedy i czy w ogóle będą promocje na takie płyty i procesory. Na razie mogę powiedzieć tak, zrobiono wielki szum odnośnie i5 11600k/kf- cena ok 1150 zł i co się okazało? Jest wydajny , ale cena jest dość wysoka bo to ok 35% więcej od np i5 11600kf, który obecnie można dostać za 850 zł, a wydajność cóż bez OC 9%, po OC nawet 5%, bo co się okazało? Nowy Intel wcale raczej nie dysponuje jakimś solidnym OC , a dlaczego? Cóż myślę, że to jest spowodowane tym, że procesor ten łapie wyższe temperatury pracy i jest trochę bardziej prądożerny od poprzednika i5 10600k/kf. Dlatego moją opcję nazwałem ,,rozsądkową" bo nie wdasz się w wysokie koszta, a na pewno na procesorze odczujesz wzrost wydajności. A zaoszczędzone pieniążki jak wyżej możesz przeznaczyć albo na używane GPU, albo czekać, aż ceny kart graficznych spadną, albo jeszcze zrobić grubsza modernizację już pod nowe platformy i ddr5.

Tomason13 podaj link do tego gotowca. Pozdrawiam 🙂

Ok, czyli podsumowując, proponowany przez Ciebie zestaw będzie na pewno ok na najbliższy czas, natomiast za np. 2-3 lata pewnie należałoby zrobić upgrade tak naprawdę wszystkiego poza dyskiem? Bo jak rozumiem do DDR5 czy nowszych procesorów będę potrzebował nowej płyty głównej, GPU wiadomo że jest do wymiany jak tylko ceny będą normalniejsze, a to wszystko będzie wymagało silniejszego zasilacza? 

Przyznam, że mega się waham co robić, ale tak jak wspominałem - nie mam też nie wiadomo jakich wymagań co do PCta, więc sądzę że złożony przez Ciebie zestaw i tak wystarczy mi na długo (czy to pociągnie np. Cyberpunka z wysokich detalach z moim GTX 1060?). Generalnie jak rozumiem jest to duży upgrade vs to co mam w tej chwili? 

 

@Breaky83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_

A mogę jeszcze Ciebie spytać co sądzisz o tym zestawie? Wydaje mi się, że nie potrzebuję w tej chwili nie wiadomo jak mocnego sprzętu, a sam w jednym z ostatnich postów pisałeś żeby kupować jak coś jest w dobrej cenie. Trzeba przyznać, że zestaw zaproponowany przez Breakiego wychodzi mega korzystnie cenowo. Przypuszczam, że przy moich wymaganiach jest to sprzęt który będzie dla mnie ok spokojnie na najbliższe parę lat, i może rzeczywiście nie ma sensu wydawać teraz 4 tysięcy PLN. 

19 minut temu, Breaky83 napisał:

Delek i nie cytuj całego posta bo szkoda czasu, najlepiej od razu pytaj, bo co napisałem każdy widzi. Cytuje się fragmenty, a nie całość i się do tego zazwyczaj odnosi, cytowanie całego posta, nie ma najmniejszego sensu. Pozdrawiam 🙂

Wybacz, jak widać, pomimo że konto założone prawie 10 lat temu, nie jestem raczej stałym użytkownikiem forum. Choć może zacznę, bo bardzo podoba mi się atmosfera w tym temacie, a może i się nauczę czegoś bo trochę głupio czuje rozmawiając, jak jest między nami taka przepaść w wiedzy na te tematy 😄

 

image.thumb.png.ff60f9f9ee6d341ae717675ab3de8ba2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Delek finalnie zapłacisz więcej. Ja proponuje platformę która wystarczy spokojnie na 7lat z możliwością upgrade CPU na mocniejszy za 1-2 lata za może nawet połowę ich obecnej ceny.

Ta tańsza opcja to nie jest lekki upgrade bo masz tam CPU z najnowszej generacji do którego nie ma nawet testów ale są do innych z tej wersji i jest to jak to ktoś określił "marnowanie piasku". Dodatkowo dostajesz też mocno budżetową płytę główną z starym i bardzo kiepskim kodekiem audio ALC892 gdzie nawet głuchy usłyszy że to paździerz.

Powiedzmy że postawisz na tą tańsza opcje teraz i co dalej za te 2 lata. Wszystko idzie w odstawkę ze sprzedażą bywa różnie a w najlepszym wypadku dostaniesz za to połowę. Zaczynasz się rozglądać znowu, a tu niespodzianka jako że platformy i samo DDR5 to nowość to będzie bardzo drogie i niedopracowane w takim stopniu jak teraz jest DDR4. Dokładnie tak samo było w przypadku każdej poprzedniej wersji. Ze starego konfigu nie polecam przekładać niczego bo masz tam SSD o połowę słabszy do tego DRAM-less z tragicznie niskim TBW jak na 1TB i krótsza gwarancją o 2 lata, zasilacz też odpada bo będzie za słaby do tego M2 nie jest cudowny i nawet gorszy w stosunku do FM2 jeżeli chodzi o regulację napięć.

Jak teraz chcesz mniej zapłacić to wymień chociaż ten SSD i zasilacz na te które polecałem bo będziesz je mógł śmiało przełożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Breaky83 napisał:

7 lat temu były procesory i5 4460 i GTX 960

7 lat temu nie miałeś konkurencji ze strony AMD i Intel dawkował wydajność 1-2% na generację więc porównanie z czapy. Plus do momentu jak konsolę nie zrobią użytku z więcej jak 8 rdzeniu nie będzie problemu dodatkowo może tam wrzucić za te 2 lata R7/R9 5xxx i nie powiesz że takie bydle nie starczy. Do wymian GPU nie trzeba wymieniać całej platformy.

 

14 minut temu, Breaky83 napisał:

Poza tym wydawać kupę kasy i robić up za 1-2 lata bezsens.

Kupę kasy to wyda jak kupi to co teraz poleciłeś i za 2 lata będzie musiał jeszcze więcej wydać bo teraz różnica jest niecałe 650zł za o wiele lepszy zestaw tak więc.

14 minut temu, Breaky83 napisał:

Zasilacz do czego niby będzie za słaby do i5 + GTX 1060?

Za słaby żeby go przerzucić do nowszego zestawu i za słaby żeby przyjął RTX3xxx bo nie da rady z skokami które wywalą mu nadprądowy.

Pozdrawiam 🙂

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Breaky83 napisał:

Kupę kasy, przecież ja mu proponuję zaoszczędzić właśnie kasę 1300 zł

Nie 1300zł tylko 650zł za gorsze podzespoły. I myślisz że ile za te 2 lata będzie kosztować platforma na DDR5?

31 minut temu, Breaky83 napisał:

co mu da procesor ryzen 5 5600 x w połączeniu z GTX 1060?

Poleciłem mu na teraz lepiej wyceniony R5 3600 który radzi sobie lepiej w grach od R7 3700 do tego jest wystarczający do nawet GTX1080, plus za 2 lata może prosto wymienić na R5 5600 jak spadnie z ceny. Procesor i tak przestaje mieć znaczenie powyżej FHD potem i tak grafika trzyma.

Tak świetny test, zasilacz pracujący na granicy a nawet powyżej specyfikacji z FE, co ciekawe lepiej stabilizujący napięcia niż SPC M. Poszukaj na forach ludziom potrafi wywalać mocniejsze dobre zasilacze i nie piszę to wersjach FE bo tych się nie opłaca brać, są droższe i mniej wydajne od niereferentów. Zasilacze najlepiej sobie radzą przy połowie obciążenia i tak powinno się dobierać jest to też najbezpieczniejsze i elastyczne. 

  

32 minuty temu, Breaky83 napisał:

I jak Ty wyliczyłes mu 650 zł z Twoimi podzespołami to nie wiem

Czytaj cały temat a nie wybiórczo

https://www.morele.net/inventory/info/0ed0984d/

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zdecydowanie odradzam ten zasilacz do mocniejszego GPU. Co z tego że ma niby 550W jak ten OCZ to już stara konstrukcja a do tego nie jest nowy tylko ma pewnie z 7 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Breaky83 napisał:

przecież ryzen 5 3600 jest nieopłacalny patrząc na ceny i5 10400f, więc w czym ta propozycja jest lepsza, że za 1-2 może kupić 5600X, a teraz zapłaci 650 zł mniej więcej podobną wydajność? Do tego zbij resztę podzespołów i jakie bo na razie czuje jak bym rozmawiał wirtualnie i teoretyzował, złóż cały konfig.

Jest opłacalny jako platforma, za 2 lata R5 5xxx powinien kosztować w podobnej cenie. A ty mu proponujesz władowanie się za 2 lata w nowość która będzie niedopracowana i o wiele droższa, zaiste świetny pomysł i sposób na oszczędność.

Co mam zbijać, link do propozycji 2 razy dawałem 🙄

Ludziom na forach potrafi wybijać na RTX 3070 ale co tam dajmy mu kiepski zasilacz pracujący w skrajnie nieoptymalnych warunkach co może pójść nie tak co nie?

  

11 minut temu, Breaky83 napisał:

A ma najważniejsze cechy na obecną chwilę czyli DC-DC

 

Widzę że zupełnie nie ogarniasz tematu, przetwornice DC-DC masz teraz w każdym PSU i nie jest to jakaś rewelacja. M2 jest gorzej wykonany od FM2 i ma słabszą regulację więc z czym do ludzi.

Pozdrawiam 🙂

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Breaky83 napisał:

przecież ryzen 5 3600 jest nieopłacalny patrząc na ceny i5 10400f, więc w czym ta propozycja jest lepsza, że za 1-2 może kupić 5600X, a teraz zapłaci 650 zł więcej  mniej więcej podobną wydajność? Do tego zbij resztę podzespołów i jakie bo na razie czuje jak bym rozmawiał wirtualnie i teoretyzował, złóż cały konfig.

Co do wywalania nowych rtx to nie wina zasilaczy choć oczywiście szukano winnego wszędzie i mowa jest o RTX 3080, odsyłam do tego tematu , który najlepiej zbił moim zdaniem Lipton:

 

co Ty za bzdury piszesz? Po 1-sze to nie OCZ, po drugie zasilacz jest nowy, a jego premiera miała miejsce w połowie 2016 , na rynku są o wiele bardziej stare konstrukcję. Nie ma totalnie znaczenia kiedy powstał, a to co ma posiada w sobie. A ma najważniejsze cechy na obecną chwilę czyli DC-DC, sprawność GOLD, zresztą co tu dużo pisać to jeden z testów tego zasilacza:

https://whatnext.pl/test-zasilacza-silentiumpc-supremo-m2-gold-550w/

Pozdrawiam 🙂

Sugerowałem się tym co autor miał w konfigu a to xfx 550w, a nie ocz. Moja pomyłka ale o ten zasilacz mi chodziło że nie będzie się nadawał do niczego. Nie mniej na inny nowy 550W również bym nie wymieniał bo to za mało na przyszłość. A zasilacze SPC to nie są jakieś niesamowite konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Breaky83 @_LynX_

Panowie, po pierwsze raz jeszcze bardzo dziękuję za Wasz input. Skonsultowałem temat jeszcze trochę na jednej z grup facebookowych i rzeczywiście zdecydowanie dominującą opinią jest raczej wejście w nowszą płytę główną i Ryzena 5 3600 (wybacz Breaky) i przyznam, że nawet rozumiem podstawę tej opinii. 

Jeśli chodzi o różnicę w cenach Waszych propozycji (pierwotnej propozycji Breaky i "tańszej" propozycji _LynX_) to różnica wynosi dokładnie 946 PLN - dlatego, że zestaw Breaky zawierał również obudowę, którą odliczyłem od kosztu żeby rzeczywiście porównywać jabłka do jabłek.

Generalnie decyzja jest czy warto wydawać ~1000 PLN by mieć bardziej "przyszlościowy" zestaw - i przyznam, że coraz bardziej skłaniam się ku decyzji, że tak. Pytanie jeszcze tylko zasadnicze w takim razie @_LynX_ czy rzeczywiście nie warto dopłacić jeszcze kolejnych 300 PLN do lepszego zasilacza i chłodzenia tak jak pierwotnie polecałeś, ale tutaj z kolei kilka osób napisało, że jest to już spory "overkill", choć tak właściwie to podobnie pisano mi na temat polecanego przez Ciebie dysku i płyty głównej - tańszymi wskazanymi alternatywami były:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-p2-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-ct1000p2ssd8-7181360/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-mortar-max-5939675/

 

czy mógłbyś proszę dać znać, czemu powinienem wybrać Twoje, droższe propozycje? Pytam bo oczywiście standardowo - nie mam bladego pojęcia, nie wskazuje kto tutaj ma rację 🙂 

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Breaky83 napisał:

_LynX_ jeśli mówisz o tej propozycji:

https://www.morele.net/inventory/info/9ce07d56/

to ja tu widzę 1050 zł więcej, a nie 650, to po 1-sze.

Już się nie kombinuj, nie dość że dałem tańszą opcje co do chłodzenia i PSU to ledwie pół godziny temu w poście 4122418 masz ten konfig

 

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Breaky83 napisał:

to są ludzie którzy zatrzymali się na komputerach gdy wersje ryzena 5 3600 z chłodzeniem BOX kosztowały 700 zł. Uwierz mi zajmuję się tym zawodowo, kupując teraz ryzen 5 3600 popełniasz błąd, a wydając na teraz 1050-1300 zł więcej ogromny błąd. Pozdrawiam 🙂

No ok, tylko przyznam, że przemawia całkiem do mnie argument, że inwestując teraz 1000-1300 PLN więcej, za 2-3 lata mogę wymienić sobie procesor i dokupić lepszą kartę graficzną i jestem gucci, a przy Twojej propozycji jest faktem, że w grę wchodzi jedynie wymiana tak naprawdę wszystkich podzespołów. 

Generalnie nie ukrywam, że jeśli już wydaję na coś ponad 2000 zł to wolę wydać nawet ten 1000 zł więcej i mieć pewność że jest to lepszy zakup na lata, ale może ja tu wciąż czegoś nie rozumiem 😕 

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...