Skocz do zawartości
Delek

Komputer bez GPU

Rekomendowane odpowiedzi

A tak nawiasem mówiąc to wiecie, może ja w ogóle powinienem polecieć na grubo, kupić teraz Ryzen 5 5600x zamiast 3600 i w ogóle mieć prawdopodobnie spokój na lata, poza ew. wymianą karty graficznej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Delek napisał:

czy rzeczywiście nie warto dopłacić jeszcze kolejnych 300 PLN do lepszego zasilacza i chłodzenia tak jak pierwotnie polecałeś, ale tutaj z kolei kilka osób napisało, że jest to już spory "overkill", choć tak właściwie to podobnie pisano mi na temat polecanego przez Ciebie dysku i płyty głównej - tańszymi wskazanymi alternatywami były:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-p2-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-gen3-nvme-ct1000p2ssd8-7181360/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-mortar-max-5939675/

Jak osobiście bym dopłacił chociaż do zasilacza w Supremo brak OTP co w klasie gold jest nieporozumieniem. Chłodzie Fortis 3 HE1425 jest optymalne, ani za drogie ani zbyt kiepskie.

 

Nie pchać się w B450 włąśnie o to chodzi, zyskujesz o wiele lepszą konstrukcję i beaz problemu przyjmie CPU z serii 5xxx

Nie wiem kto ci polecił Crucial P2 ale dostał by ode mnie burę. To jest parszywe QLC i to niewiele tańsze od bardzo dobrych TLC. Dysk co polecili po stracie pseudo bufora leci nurkujek i prędkość spada poniżej nawet HDD bo spada nawet do 30-50Mb/s

 

12 minut temu, Breaky83 napisał:

Uwierz mi zajmuję się tym zawodowo

I polecasz takie PSU czy SSD, no nieźle.

13 minut temu, Breaky83 napisał:

900 zł za tą samą wydajność 😄

Może przespałeś ale obecnie Zen 3 przebija Intela nie tylko już w programach użytkowych ale też grach.

 

9 minut temu, Breaky83 napisał:

Nie w mojej propozycji wystarczy zmienić GPU w przyszłości tylko i to na całkiem wydajne GPU typu rtx 3060/rtx 3060TI/RTX 3070

Tak budżetową płytą, dziękówką z paździerzu sprzed 20 lat i kiepskim zasilaczem no świetny pomysł naprawdę 😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_

czyli Twoja finalna propozycja wyglądałaby w ten sposób?

https://www.morele.net/inventory/info/2ee08715/

 

dodałem sobie tutaj windowsa, myszkę i obudowę (nie wiem czy akurat taką obudowę byś polecił?). Jakbyś miał w 3 finalnych zdaniach krótkich powiedzieć dlaczego warto dopłacić te ~1200 PLN vs to co proponuje Breaky to jak by one brzmiały? 😄 

 

Wybaczcie naprawdę, że tak męczę, ale po prostu każdy mówi zupełnie co innego i nie jest łatwo się nie pogubić w tym wszystkim i podjąć jakąś decyzję samemu się nie znając kompletnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Breaky83 napisał:

dlatego czytaj testy, a nie patrz na dane czy parametry producentów, a opinie użytkowników tez weryfikuj. Testy pokażą Ci wszystko i wskażą dobra drogę. Pozdrawiam 🙂

Staram się to robić, i rzeczywiście widziałem testy które pokazują, że R5 3600 jest wydajnościowo na poziomie i5-10400F, tylko że też przemawia do mnie fakt, że wchodząc w droższy zestaw będzie mi łatwiej wokół niego robić upgrade'y w najbliższych latach. Szczególnie, że w gruncie rzeczy mówi mi to każda jedna osoba poza Tobą. 

Podobnie jak i każdy krytykuje polecany przez Ciebie zasilacz 😞 

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że jest jeszcze jedna rzecz Breaky która przekonuje mnie mocno do Twojej rekomendacji - bardzo podobny zestaw jest polecany na stronie purepc w oficjalnych zestawach za 2800 PLN, z tym że (pomijając oczywiście kartę graficzną) to w tej samej cenie reszty podzespołów mam dysk 1tb tak jak chciałem i lepszy (chyba) zasilacz i jeszcze do tego obudowę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, _LynX_ napisał:

No i od tego jest forum właśnie żeby się pytać 😉

Co do montażu przez sklep zwłaszcza morele to średni pomysł, nie masz pewności czy to co kupiłeś jest nowe i dokładnie to co chciałeś plus dochodzą możliwe uszkodzenia w transporcie. Lepiej byś poszukał w rodzinie znajomych kogoś kto ci to złoży.  

RAM chcesz 2x8GB czy 2x16GB, zależy od tego dalsza możliwa rozbudowa, jak się okaże że będzie potrzeba więcej niż 16GB to w pierwszym wypadku trzeba będzie cyrk z pamięciami żeby dobrać pasujące jak obecne nie będą już dostępne w sprzedaży i przy 4 kościach pojawiają się problemy z wyższym taktowaniem i niższymi opóźnieniami

Smialo mozesz kupowac w morele zestaw ze zlozeniem, dla siebie zestawy skladam wlasnorecznie, ale dla zony i do firmy bralem od morele gotowce i byly bardzo dobrze zlozone, wszystko zrobione z glowa, kable ladnie powiazane, sprzet dobrze zabezpieczony w transporcie.

1 godzinę temu, Delek napisał:

@_LynX_

czyli Twoja finalna propozycja wyglądałaby w ten sposób?

https://www.morele.net/inventory/info/2ee08715/

 

dodałem sobie tutaj windowsa, myszkę i obudowę (nie wiem czy akurat taką obudowę byś polecił?). Jakbyś miał w 3 finalnych zdaniach krótkich powiedzieć dlaczego warto dopłacić te ~1200 PLN vs to co proponuje Breaky to jak by one brzmiały? 😄 

 

Wybaczcie naprawdę, że tak męczę, ale po prostu każdy mówi zupełnie co innego i nie jest łatwo się nie pogubić w tym wszystkim i podjąć jakąś decyzję samemu się nie znając kompletnie. 

Zestaw OK, tylko nie bierz ramu 3200 cl 16 , jest za wolny i stracisz czesc wydajnosci procesora w grach, poszukaj czegos 3600 cl 16 lub cl 17. Ram 3600 zapewnia najlepsza wydajnosc ryzenom, bo pamiec i procesor pracuja wtedy w trybie synchronicznym.

 

Na pewno chcesz myszke za 250zl? Moim zdaniem to strata kasy, kiedys tez takie bralem rozne logitechy, razery jak gralem turniejowo, ale odkad a4 tech w cenie +- 60zl sprzedaje swietnej jakosci gamingowe myszki nie  widze sensu tak przeplacac, bo gram juz tylko rozrywkowo. Kupilem taka mysz z 4-5 lat temu i do dzis dziala jak nowa, po prostu mistrzostwo stosunku ceny do jakosci 😉

Np, za 65 zl jets Mysz A4TECH X-Game X-7120 + Podkładka X7

 

Co do zakpu ryzena 5600x to jest to szybki procesor, ale zeby go wykozystac potrzebowalbys naprawde mocne gpu w stylu rtx 3080, inaczej roznicy w stosunku do ryzena 3600 z ramem 3600 nawet nie zauwazysz, a ryzen 5600x jest teraz chyba prawie 2x drozszy od 3600, a przy tym tylko  maximum 30% szybszy pod warunkiem, ze masz mega mocne gpu i grasz w niskiej rozdzielczosci, w przeciwnym razie nie zauwazysz roznicy. Moim zdaniem lepiej teraz brac ryzena 3600, a za kilka lat jak gry zaczna w pelni uzywac 8+ rdzeni kupic ryzena 5800x lub nawet 5900, na plycie b550 bez problemu zrobisz taka rozbudowe jak zajdzie potrzeba.

 

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tyr83 napisał:

Np, za 65 zl jets Mysz A4TECH X-Game X-7120 + Podkładka X7

to chyba rzeczywiście bardzo fajna opcja i zwrócę się ku niej, szczególnie że podkładkę też planowałem wziąć jakąś 🙂 

 

a pytanie do Ciebie, co Ty sądzisz o propozycji Breaky'iego? Im dłużej na to patrzę i czytam o poszczególnych podzespołach, tym bardziej mam wrażenie, że ten zestaw oferuje tak dobry stosunek cen do jakości, że głupio mi nie skorzystać, a naprawdę nie będę raczej potrzebował nie wiadomo jak mocnego sprzętu w najbliższych latach... 

image.png

18 minut temu, tyr83 napisał:

Zestaw OK, tylko nie bierz ramu 3200 cl 16 , jest za wolny i stracisz czesc wydajnosci procesora w grach, poszukaj czegos 3600 cl 16 lub cl 17. Ram 3600 zapewnia najlepsza wydajnosc ryzenom, bo pamiec i procesor pracuja wtedy w trybie synchronicznym.

+ jeśli Ty również odradzisz zestaw Breakiego, mógłbys mi podać konkretny model RAM na morelach na który zamieniłbyś ram z zestawu LynXa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Delek napisał:

to chyba rzeczywiście bardzo fajna opcja i zwrócę się ku niej, szczególnie że podkładkę też planowałem wziąć jakąś 🙂 

 

a pytanie do Ciebie, co Ty sądzisz o propozycji Breaky'iego? Im dłużej na to patrzę i czytam o poszczególnych podzespołach, tym bardziej mam wrażenie, że ten zestaw oferuje tak dobry stosunek cen do jakości, że głupio mi nie skorzystać, a naprawdę nie będę raczej potrzebował nie wiadomo jak mocnego sprzętu w najbliższych latach... 

image.png

Zestaw nie jest zly, w tej cenie to powiedzialbym wrecz, ze ma swietny stosunek ceny do jakosci. Za kilka lat moglbys wymienic procka na i7 jak zacznie brakowac mocy, pytanie tylko, czy sekcja zasilania tej plyty pozwoli i7 dzialac z dobrym taktowaniem turbo, bo jak wiadomo mocniejsze intele biora kosmiczne ilosci pradu przy wysokim taktowaniu 😉

 

Na plycie b550, ktora polecalem widzialem testy gdzie nawet procesor 16 rdzeniowy dziala  z pelnym turbo podczas pelnego godzinnego obciazenia, przy tej plycie pod intela nie jestem w stanie powiedziec jak to bedzie wygladac, bo nie widzialem testow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Breaky83

chyba jednak postanowię Ci zaufać i jeszcze dziś złożę zamówienie (tzn z tym złożeniem zamówienia dziś to nie bardzo mam wybór bo dziś kończy się wyprzedaż :D) 

Pytanie jeszcze jedno - zabawna sprawa jest taka, że dziś przez cały dzień cena tych RAMów które proponowałeś podskoczyła o 34 PLN do góry (teraz kosztują 379 PLN) - pytanie czy mam brać te same, czy może wymienić je jeszcze na jakieś inne, bo z tego co kojarzę to nawet specjalnie rezygnowałeś z jakiś droższych na korzyść tych, a może się okaże że teraz ich cena jest taka sama. 

BTW Niestety z x-kom nikt się nie odezwał i będę musiał zapłacić dodatkowe 79 PLN za montaż zestawu, ale jakoś to przeżyję 😞 

 

#edit

teraz widzę, że rozważałeś dokładnie takie:

https://www.x-kom.pl/p/593708-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3600mhz-cl18-viper-blackout.html

teraz one są w ogóle 10 PLN tańsze niż ADATA 16GB (2x8GB) 2666MHz CL16 XPG Gammix D10 Black więc może lepiej je wziąć? 

Edytowane przez Delek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Delek napisał:

Dobra, tak wygląda mój ostateczny zestaw i chyba nic już tu nie zmieniamy 🙂

Cała feeria testów intel kontra AMD, tu nie takie testy bo pamięci nie te, tam niepoprawne bo intela można podkręcić. A koniec końców i tak wszyscy kupują i5-10400f + DDR4/2666 jako "najlepszą przyszłościową platformę" i udają że "i5-10400f jest równie wydajny co 3600..." a no i koniecznie zasilacz pod RTX3070...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rdaneel napisał:

Cała feeria testów intel kontra AMD, tu nie takie testy bo pamięci nie te, tam niepoprawne bo intela można podkręcić. A koniec końców i tak wszyscy kupują i5-10400f + DDR4/2666 jako "najlepszą przyszłościową platformę" i udają że "i5-10400f jest równie wydajny co 3600..." a no i koniecznie zasilacz pod RTX3070...

Niestety nie rozumiem co tu zostało powiedziane 😞 

 

2 minuty temu, Breaky83 napisał:

jesteś Bogiem wyszukiwania okazji, biorę to 😄 Dzieki raz jeszcze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Delek napisał:

Niestety nie rozumiem co tu zostało powiedziane 😞 

 

😄

To że wybrałeś wolne pamięci na przyszłość i zasilacz który będzie albo na styk albo za słaby pod przyszłą kartę graficzną. Prościej się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich osób które udzielały się w temacie. Ślicznie dziękuję za zainteresowanie i każdy input - każdy był naprawdę bardzo wartościowy. 

Szczególne podziękowania dla @Breaky83 - właśnie złożyłem zamówienie. Finalny koszyk przedstawia się następująco:

image.thumb.png.9efafac107d8692874d5361d5c8ed9b4.png

Mam nadzieję, że będę zadowolony 😄 

 

Ogromne podziękowania również dla @_LynX_ za żywiołową dyskusję - w pełni rozumiem Twoje zdanie i jest ono bardzo rozsądne. Z racji, że nie mam nie wiadomo jak wielkich potrzeb, zdecydowałem się po prostu na bardziej budżetową wersję, a w mojej ocenie - stosunek ceny do jakości za zmówiony zestaw wychodzi świetny i nie wiem czy powtórzyła by się w najbliższym czasie taka okazja, więc musiałem zdecydować się już dziś. 

 

 

Jednocześnie bardzo przepraszam za moją niewiedzę i to, że byłem pewnie dosyć męczący 😄 Raz jeszcze wielkie dzięki za cierpliwość! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

przecież b450 też przyjmą ryzena 5 5600x tylko potrzeba aktualizacji BIOSU

Tak i tracisz PCIe 4.0 oraz lepszą sekcję i audio za cenę 100zł

 

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

nie porównuj zen 3 z zen 2, ryzen 5 5600x to różnica i ryzen 5 3600. Poza tym ryzen 5 5600X też jest kapryśny w grach, tu test:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_procesora_amd_ryzen_5_5600x_amd_utarlo_nosa_intelowi-13913.html

i rozmawiaj o jakimś konkretnym procesorze i porównuj go do konkretnego procesora a nie skacz zen 2 zen 3 i wybieraj co CI wygodne.

Co znaczy nie porównuj od samego początku piszę z założeniem że za te 2 lata wymieni na ZEN3 za połowę. A R5 3600 jest wystarczający na ten moment do GTX1080 i wiele względem intela nie traci zresztą masz wykresy które sam linkowałeś

Sam wybierasz co wygodniejsze i mi to zarzucasz ciekawe, bo dopiero co pisałeś że na tym intelu to może sobie zostać i nie musi robić upgrade do DDR5.

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

na rynku są o wiele gorsze płyty główne nawet nowych serii i o wiele gorsze zasilacze.

I dlatego ma brać coś gorszego bo mógłby kupić jeszcze gorsze, świetna retoryka i równanie w dół.

 

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

ALC 1200A z tymi 20 latami troszkę przesadziłeś ale z 11 lat będzie na pewno. Poza tym żadna zintegrowana nawet najnowsza karta dźwiękowa nie równa się z dedykowanymi kartami dźwiękowymi nawet tymi za 100-150 zł, więc też nie opowiadaj o jakimś fenomanalnym dźwięku w integrach

Więcej bo ta kostka pamięta Nehalem a raczej jej niezmodyfikowana wersja ALC889. Nie porównuje do dedykowanej ale do wbudowanej ALC 1200 i tu jest bardzo kiepsko, dźwięk jak z wiadra, separacja kanałów leży, lokalizowanie dźwięku w przestrzeni jest tragiczne. 

 

Dalej proponujesz zasilacz gorszy nawet do FM2 co wielokrotnie pisze a ty nadal swoje. Nie 550W nie jest bezpieczne zwłaszcza w tej konstrukcji jak wrzuci tam RTX 3060 który ma zalecane min. 550W to pod pełnym obciążeniem będzie powyżej 85% co przy tej konstrukcji bez OTP jest niebezpieczne, bo zamiast się wyłączyć to może się spalić i oby tylko sam a nie pociągną za sobą reszty bo już wiele razy widziałem takie kwiatki. I tak ta konstrukcja jest stara to jest SAMA Armor z około ~2010r.

Nie zamierzam dłużej prowadzić tej dyskusji bo nie ma sensu i czuje się jak bym rozmawiał z pracownikiem MM.

@Delek Zrób jak uważasz, z moją wersja masz spokój na dłuższy czas i prosty upgrade procesora za 2 lata w cenie ok ~1000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, _LynX_ napisał:

Tak i tracisz PCIe 4.0 oraz lepszą sekcję i audio za cenę 100zł

 

Co znaczy nie porównuj od samego początku piszę z założeniem że za te 2 lata wymieni na ZEN3 za połowę. A R5 3600 jest wystarczający na ten moment do GTX1080 i wiele względem intela nie traci zresztą masz wykresy które sam linkowałeś

Sam wybierasz co wygodniejsze i mi to zarzucasz ciekawe, bo dopiero co pisałeś że na tym intelu to może sobie zostać i nie musi robić upgrade do DDR5.

I dlatego ma brać coś gorszego bo mógłby kupić jeszcze gorsze, świetna retoryka i równanie w dół.

 

Więcej bo ta kostka pamięta Nehalem a raczej jej niezmodyfikowana wersja ALC889. Nie porównuje do dedykowanej ale do wbudowanej ALC 1200 i tu jest bardzo kiepsko, dźwięk jak z wiadra, separacja kanałów leży, lokalizowanie dźwięku w przestrzeni jest tragiczne. 

 

Dalej proponujesz zasilacz gorszy nawet do FM2 co wielokrotnie pisze a ty nadal swoje. Nie 550W nie jest bezpieczne zwłaszcza w tej konstrukcji jak wrzuci tam RTX 3060 który ma zalecane min. 550W to pod pełnym obciążeniem będzie powyżej 85% co przy tej konstrukcji bez OTP jest niebezpieczne, bo zamiast się wyłączyć to może się spalić i oby tylko sam a nie pociągną za sobą reszty bo już wiele razy widziałem takie kwiatki. I tak ta konstrukcja jest stara to jest SAMA Armor z około ~2010r.

Nie zamierzam dłużej prowadzić tej dyskusji bo nie ma sensu i czuje się jak bym rozmawiał z pracownikiem MM.

@Delek Zrób jak uważasz, z moją wersja masz spokój na dłuższy czas i prosty upgrade procesora za 2 lata w cenie ok ~1000zł

Mam alc 1200 i jest ZERO jakichkolwiek szumow, zarowno na glosnikach jak i na sluchawkach nawet na przednim wyjsciu, dzwiek idealnie czysty,bas soczysty, seperacja bardzo dobra, za pozycjonowanie to od dawna odpowiada oprogramowanie, a nie hardware z tego co kojaze, to nie te czasy gdy x-fi exteme gamer i eax dawaly super efekty.

 

Cos mi sie zdaje,ze powielasz jakies stare "madrosci" ludowe i przesady.

 

Zasilacz 550 to pod high-endowe karty za malo, ale Dalek to widac, ze celuje w low-end czy mid-range max z cala platforma wiec do nawet 3060 ti z tdp 200 jak i tym i5, ktore wezmie moze 100W to ma zapasu sporo wiec znow dramatyzujesz ^^

 

Co jakis czas tutaj na forum pojawiaja sie osoby z namaszczeniem twierdzacy, ze bez zasilacza za 600 zl to nie da sie zestawu z rtx 2060 i i5 zlozyc podczas gdy ja od lat na  rebrandowanym na FSB fortonie 700 za 300zl uzywam pod gwizdek wykreconej, pradozernej 1080 ti oraz ryzena 3600 gdzie w razie potrzeby ustawiam na sztywno 4.5GHz przy dosc wysokim napiecu, bo na te pare godzin gdy gram i potrzebuje wysokiego taktowanie nie chcialo mi sie nawet testowac o ile moglbym zbic napiecie  wiec sama karta i proc biora pod 450 wat i nie mam zadnych probemow ze stabilnoscia czy glosnoscia zasilacza.

(FSP/Fortron Hyper 700W, teraz zdrozal z 300 na 390zl).

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tyr83 napisał:

Mam alc 1200 i jest ZERO jakichkolwiek szumow, zarowno na glosnikach jak i na sluchawkach nawet na przednim wyjsciu, dzwiek idealnie czysty,bas soczysty, seperacja bardzo dobra, za pozycjonowanie to od dawna odpowiada oprogramowanie, a nie hardware z tego co kojaze, to nie te czasy gdy x-fi exteme gamer i eax dawaly super efekty.

Ale właśnie o tym piszę że ALC1200 jest o wiele lepsze od ALC 892

  

18 minut temu, tyr83 napisał:

Co jakis czas tutaj na forum pojawiaja sie osoby z namaszczeniem twierdzacy, ze bez zasilacza za 600 zl to nie da sie zestawu z rtx 2060 i i5 zlozyc podczas gdy ja od lat na  rebrandowanym na FSB fortonie 700 za 300zl

Twój Forton ma 700W nie jest żyłowany i działa w optymalnych warunkach ~50%. Dałem opcję tańszą FM2. Tak najczęściej pada zasilacz i nie uważam żeby wybór dobrej jednostki z długą gwarancją był zły tym bardziej jak ma być do niego podłączony o wiele droższy sprzęt. Ale chyba przyznasz że 10 letnia zmodyfikowana konstrukcja bez OTP lecąca na 85% mocy nie jest najszczęśliwszym wyborem.

  

20 minut temu, Breaky83 napisał:

mam dość czytania głupot

To przestań czytać to co piszesz

 

Edytowane przez _LynX_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, _LynX_ napisał:

Ale właśnie o tym piszę że ALC1200 jest o wiele lepsze od ALC 892

  

 

 

Tutaj sie moge w pelni zgodzic, wczesniej mialem odmiane alc 800 na plycie z87 i bylo ekstremalnie duzo szumow, zaklocen i przebic, szczegolnie to bylo slychac na sluchawkach gdzie po zakloceniach moznabylo poznac obciazenie systemu 😄

 

Z tego wzgledu gdy plyty w koncu padla doplacilem odrobine do plyty z alc 1200 i bylo warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Breaky83 napisał:

_LynX_ słuchaj nie pogrążaj się naprawdę. Kolega wyżej pisze o zasilaczu Fortron Hyper 700W, Powiedz mi jaką ten zasilacz ma regulacje napięć? To lepsza jednostka od Supremo M2 Gold 550W czy gorsza i dlaczego? Ma dc-dc bo przecież ,,przetwornice DC-DC masz teraz w każdym PSU" Twoje słowa, czy też nie ?

Pogrążasz to się ty. Forton @tyr83 też jest stary ale jest autorską konstrukcją do tego pracuje w optymalnym zakresie i najważniejszą linie 12V ma tak samo stabilną (min. 11.95V max. 12.10V) vs (min 11.97V max. 12.11V), linia 5V (5.09V-5.14V) vs. (4.884V- 5.043V), linia 3.3V (3.285V-3.312V) vs (3.275V-3.393V).

Tak DC-DC są normą dla standardu gold bo są efektywniejsze a linie 5V i 3.3V nie odgrywają już takiej roli jak kiedyś bo nie mają takiego obciążenia a na samej płycie jest pełno przekształtników z linii 12V do wymaganych napięć, nie ma też już układów TTL jak za czasów AT.

Jeszcze masz coś "mądrego" do powiedzenia?

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _LynX_ napisał:

Pogrążasz to się ty. Forton @tyr83 też jest stary ale jest autorską konstrukcją do tego pracuje w optymalnym zakresie i najważniejszą linie 12V ma tak samo stabilną (min. 11.95V max. 12.10V) vs (min 11.97V max. 12.11V), linia 5V (5.09V-5.14V) vs. (4.884V- 5.043V), linia 3.3V (3.285V-3.312V) vs (3.275V-3.393V).

Tak DC-DC są normą dla standardu gold bo są efektywniejsze a linie 5V i 3.3V nie odgrywają już takiej roli jak kiedyś bo nie mają takiego obciążenia a na samej płycie jest pełno przekształtników z linii 12V do wymaganych napięć, nie ma też już układów TTL jak za czasów AT.

Jeszcze masz coś "mądrego" do powiedzenia?

Moze i  FSP/Forton Hyper 700 nie jest to najnowsza konsturkcja, ale nie brakuje mu nic co mogloby mnie sklaniac do wymiany czy doplaty, calkiem cichy, wszystkie przewody opconalne sa w pelni modularne wiec podpinam tylko te przewody, ktorych potrzebuje, stabilny 100%.  Wczesniej mialem podobnie dobrego pod wzgledem kryteriow  stosunkowo niedrogiego chiefteca i sluzyl mi 10 lat, spalil sie dopiero gdy podpialem GPU przez wadliwa przejsciowke i uratowal reszte platformy przed uszkodzenisami, teraz ten FSP bezoblemowo dziala juz 3 rok.

 

Z tych wzgledow nieprzychylnie patrze na posty w ktorych probuje sie wmawiac, ze zasilacze bez certyfikatow platinium i sprawnosci 2% lepszej za doplata kilkuset zlotych nie nadaja sie do zestawow.

 

Nie pisze tego w odpowiedzi do konkretnej wypowiedzi w tym temacie tylko raczej ogolnie, bo ta kwestia dosc czesto sie na forum pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tyr83 właśnie o tym piszę że twój zasilacz jest w porzadku. Tak faktycznie pchanie się powyżej gold jest trochę bez sensu bo zyskuje się głównie ciszę za cenę z kosmosu i jednak dobry gold jest wystarczający bo oferuje fajną sprawność i może działać pół pasywnie 😉

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Breaky83 napisał:

Po drugie zasilacz ma grupowa regulację napięć, więc nie jest to jednostka DC-DC

A w którym miejscu twierdziłem że posiada widzisz tam gdzieś sprawność gold może?

M2 są modyfikacją starej platformy i mają dołożoną przetwornicę DC-DC żeby zmieścić się w zakresie wydajności gold plus teraz jest większy nacisk na ekologie więc nie dziwi że nawet brzone je dostają.

Testy z benchmark, teraz to chyba trolujesz. To jest gazetka reklamowa i nigdy nie mieli rzetelnych testów, gdzie tentnienia, hotbox, wyniki dla poszczególnych obciążeń, wykres temperatury i hałasu?  Szukaj w zagranicznych z poprawną metodologią.

Tak jest w lepszej sytuacji zasilacze impulsowe najlepiej pracują w połowie duty cycle(nie znam naszego odpowiednika)  jest to też najkorzystniejsze z punktu żywotności i bezpieczeństwa.

 I nie otrzymasz bo ich nie przyswajasz, nie wiesz  jak działa przetwornica impulsowa, dlaczego najważniejsza jest teraz linia 12V, do czego są linie 3.3V/5V i dlaczego wyciąg się je z 12V przez DC-DC oraz dlaczego tracą na znaczeniu. Jak się dokształcisz to możemy rozmawiać dalej. 

  

27 minut temu, Breaky83 napisał:

Pół -pasywność czy też tryb hybrydowy jak zwał tak zwał, też nie ma nic wspólnego z certyfikatami


No jasne tyle samo ciepła odda zasilacz o sprawności 92% jak 80% co nie? 😆

  

27 minut temu, Breaky83 napisał:

jaki zasilacz byś polecił do 270 zł

Zabrakło do czego to ma być, mam wywróżyć czy wybrać najlepszą jednostkę jakość cena.

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Breaky83 napisał:

wyżej pisałeś, że dc-dc ma każdy zasilacz

Widzisz jak byś wiedział co ten układ robi i po co się go stosuje to byś wiedział że odnosiłem się głównie do klasy sprawności gold+ ( i jak się okazało pchają go też do bronze co jest na plus)

Sorry jakoś nie widać żebyś się znał, nie potrafisz odpowiedzieć na techniczne zagadnienia za to lubisz je stosować bez wiedzy co to robi i dlaczego.

Vero l2 ma gorszą regulacje 12V nawet względem M2.

Zagranicznych źródeł jest więcej, tamtejsze redakcje mają też większy budżet na lepszy sprzęt testowy i dokładane testy. Jeżeli problemem jest bariera językowa to szkoda bo odcinasz się od sporej części wiedzy ;\ 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Breaky83  W którym miejscu pisałem że będzie tyle pobierać bo się doszukać nie mogę. Podałem tylko że nV zalecają min. 550W tyle i może być problem z wywalaniem OCP bo zdążały się takie przypadki i nadal niektórzy mogą mieć taki problem. To ile będzie pobierać całość ma też wpływ inne elementy, też tak myślisz czy może się mylę i perpetuum-mobile jest prawdą.

Rozumiesz to co piszę czy nie? Teraz jest większy nacisk na ekologię co wpływa na technologię i standardy (wystarczy spojrzeć na moto), linie inne niż 12V tracą na znaczeniu i będzie coraz częściej występować taka konfiguracja co jest pozytywnym zjawiskiem. Już teraz pojawiają się zasilacze tylko z 12V i na razie dotyczą tylko części profesjonalnej ale do zwykłych komputerów też to dotrze stawiam w przeciągu 3lat i stanie się powoli standardem.

 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

13 godzin temu, Breaky83 napisał:

Nadal będziesz udawał greka?

A dziękuje, dziękuje to bardzo miłe akurat że tak się o mnie wyrażasz 🙂

Nie mówiłem stricte takich sytuacjach z najnowszymi generacjami ale ogólnie bo to nie jest nowość że źle dobrany zasilacz kiepskiej jakości potrafi do takich sytuacji doprowadzić. Przynajmniej mam zapas wentylatorów i przewodów.

13 godzin temu, Breaky83 napisał:

że dobre zasilacze 550w (supremo m2 gold) (bo nie mówię o jakiś tanich chinolach)

 To nie jest dobry zasilacz tylko poprawny, dobrze wyceniony a to różnica i tak to jest zmodyfikowany chinol który w oryginalnej postaci jest tragiczny pod względem elektronicznym. A i tak brak warystora za kilka groszy czy OTP.

Faktycznie utylizacja ~85% dla platformy jest dla wersji TI zwykła osiąga do ~75% co nadal nie jest optymalne. Plus jak już wspominałem wielokrotnie, składałem elastycznie z możliwością rozbudowy tak żeby mógł tam wpakować R9 i nawet RTX3080 jak by nagle zachciał bo stwierdził że "FHD to pikseloza 4k rulez" i na dokładkę dopchnąć to HDD i choinką. PSU też mają coś takiego jak MTBF przykładowo mój zasilacz po przekroczeniu 40°C traci połowę żywotności a jest o kilka klas wyżej. SPC nawet nie udostępnia takich danych albo nie mogę ich dorwać co mówi sporo o konstrukcji. Przykładowy Seasonic S12III nadal wyżej od SPC po przekroczeniu progu traci 2/3 żywotności więc jak sądzisz ile może tracić jeszcze słabsza konstrukcja. Nie ma też OTP i powiedzmy że OP używa PC i nic z nim nie robi nawet nie czyści flitów, zasilacz ma coraz gorsze warunki w końcu warunki termiczne lecą do takiego poziomu że powinien się wyłączyć ale on o tym nie wie, wszystko się gotuje pierwsze dostają elektrolity potem wszystkie znaczące elementy wykonawcze do momentu jak coś się w końcu nie spali; elektrolit się wylewa mamy zwarcie, leci końcówka mocy mamy i potrafi się zrobić niewesoło, w tym przypadku często korki wywala zgadnij czemu 😉

13 godzin temu, Breaky83 napisał:

cudze chwalicie swego nie znacie

Tak też mamy ale nie w takich ilościach i nie zawsze takich obszernych plus podparłeś się wcześniej pseudo testem z "gazetki reklamowej". I jak ja mam takie coś traktować poważnie.

Mogę dać linki ale co z tego jak bez przeczytania tekstu wyciągniesz złe konkluzje po spojrzeniu na tabelki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...