Skocz do zawartości
Sens

Zestaw pc + monitor do gier do 5000zł (tymczasowo bez karty graficznej)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Poproszę o pomoc w dobraniu podzespołów do komputera i monitora. Komputer dla 18 latka do gier i zabawy z filmami plus monitor full hd 24-27" (kompletny laik, zdolny do zamulenia najlepszego nawet kompa). Komputer nie będzie raczej przyspieszany więc nie ma potrzeby wsadzać jakiejś super płyty głównej. Obudowa jak najprostsza, bo komputer leży w takim miejscu, że i tak nikt do niego nie zagląda. Nie wiem czy jest sens dopłacać do lepszego chłodzenia skoro i tak nie będzie podkręcany. W planach było złożenie całego zestawu z monitorem za 7000zł. Niestety w obecnej sytuacji przez chorą sytuację z kartami graficznymi, planujemy złożyć komputer na mocnych podzespołach i wsadzić tymczasowo starą kartę graficzną  (docelowo trafi coś pokroju 3060). Więc finalnie poproszę o pomoc w dobraniu komponentów do pc (bez karty graficznej) plus monitor w kwocie 5000zł. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Wstępnie bym złożył coś takiego:

Ryzen 5600x

ASRock B450M PRO4-F

4x8GB G.Skill Aegis, DDR4, 3000MHz, CL16

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (na system i gry)

SSD Crucial BX500 1 TB 2.5" SATA III (CT1000BX500SSD1) (dane, fotki, filmy, muzyka)

Obudowa SilentiumPC Armis AR1 (SPC173)

SilentiumPC Vero M3 600W (SPC268)

Monitor Gigabyte G27F 144hz


Całość na morelach  5152,60 zł

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

może dlatego nikt nie odpisuje bo na stronie głównej  PurePC nie pojawiają się nowe wpisy na forum a nie każdy wchodzi na forum aby przejrzeć nowe watki czy zakładane tematy . 

ale do tematu to patrząc na specyfikacje to każdy ma własne zdanie ale dla mnie to jak bym patrzał na zestaw z media coś tam , dlaczego ?, bo jest CPU a reszta to najtaniej co się da ...  

dlaczego CPU od AMD skoro pod względem opłacalności bardziej opłaca się CPU Intela ?

płyta główna na pewno nie na B450 tylko co najmniej B550

po co sobie komplikować życie i pamięci 4x4 czy ten CPU ma kontroler czterokanałowy ? bo wedle specyfikacji ma kontroler pamięci dwukanałowy ...

Dyska pod  M.2 Samsung nie jest zły ale ma wysokie temperatury pracy.

Dysk na dane nie seria BX tylko MX  

Obodowa na pewno nie takiego typy

zasilacz to szuka się z gwarancja co najmniej na 60 miesięcy a nie 36...

no i wisienka na torcie monitor, czy wiesz jaka jest wielkość plamki jak monitor ma przekątna ekranu 27 cali i rozdzielczość 1080p ? to będzie zajebista pikselowa w grach, a teks to nie wiem jak będziesz czytać, literki będą mocno poszarpane...  ktoś jak nie postawi obok siebie dwóch monitorów to potem będzie wypisywał głupoty ze można korzystać a jak faktycznie zobaczy jaka to jest różnica to tylko przeciera oczy ze zdumienia ... 

trzeba być świadomym na co się wydaje pieniądze , ja raczej nie przykładam ręki do zestawów typu byle było taniej ,bo potem cały czas się czkawką odbija.

to jest tylko propozycja na AMD zawsze można cos pozmieniać lub wybrać na Intelu

https://www.morele.net/kategoria/obudowy-33/,,,,,,,,0,,,,28981O655650.977308/1/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego

plus drugi dysk na dane 

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-1-tb-2-5-sata-iii-ct1000mx500ssd1-979473/

ja chętnie widział bym tam droższą płytę główna ale to kolejne 200 pln trzeba by dopłacać   

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b550-e-gaming-6858395/

co daje 4800 PLN i trzeba coś wysupłać na monitor trzeba dobierać 23/24 cale to 1080p, 27 cali to 1440p ale  to już tak fanie nie wygląda bo 25 cali i 1440p jest ok , natomiast powyżej jaki 27 cali to co najmniej 4k.    

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za rzeczową i konkretną odpowiedź.

Wybrałem inne komponenty z niższej półki, ponieważ użytkownik nie będzie tego komputera podkręcał, ani nie będzie go tuningował wizualnie oraz sprzętowo. 

Tak jak zostanie wsadzony do obudowy, tak nie będzie tego ruszał, ani tam zaglądał (ewentualnie jedynie celem odkurzenia). Sama buda będzie stać na podłodze i nikt nie będzie podziwiał ledów i wiatraków 😜

Powiedz mi co w takim przypadku da jemu droższa płyta główna? Skoro tańsza tak samo obsłuży ten procesor (bez podkręcania)? Czy to się przełoży na jakąś wymierną korzyść? Raczej nie ma szans, żeby w najbliższym czasie wymieniał procesor na szybszy (jak chodzi o przyszłościowość zestawu). 

Chciałem, żeby miał mocny procesor (tak, żeby zrekompensował brak podkręcenia), dużo pamięci RAM i szybkie dyski, gdyż jak wspomniałem wcześniej ma zdolności do zamulenia nawet najszybszej maszyny. 

Co do procesora to gostek jest fanbojem AMD więc ciężko będzie mu wytłumaczyć, żeby kupić intela.

Niestety link do kreatora nie pokazuje, żadnej konfiguracji. 

Co do monitora to może być 24, ale chodziło o to, żeby był full hd, gdyż taki 3060 już moementami nie starcza na 1440p a co dopiero 4k. Przy obecnych cenach kart graficznych coś mocniejszego od 3060 to już abstrakcja.

W takim razie w stosunku do wyżej wymienionej przeze mnie konfiguracji zmieniłbym:

Płyt główną na: Gigabyte B550M DS3H

Pamięć ram: Patriot Viper 4, DDR4, 2x16BG, 3000MHz, CL16

dysk na dane seria MX

Zasilacz be quiet! Straight Power 11 650W gold

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie normalnie widać konfigurację na AMD .

Co do SSD - zamiast PNY brał bym Samsunga 980 1TB - nie wiele droższy a równie wydajny oraz znacznie bezpieczniejszy , PNY / Corsair / A-Data / Sillicon Power to teraz loteria jeżeli chodzi o kontroler i kości NAND - można trafić na gorsze kontrolery i pamięć QLC w miejsce TLC .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor 24 cale  fullHD ? Jakis sadomasochizm? Taki  maly monitor to do biura jest kepski, nie mowiac juz o grach czy filmach. 32 cale 1440p to jest rozsadne minimum jak celujesz w 3060 jak bedzie dostepny i liczysz na dobre doznania wizualne, 27 cali jeszcze moze przejsc jak beda grane glownie sieciowe fps.

 

Mam obok siebie monitory 1440p 32 cale i 24 cale 1080p i ten drugi to jest po prostu o kilka klas gorszy jesli chodzi o doznania wiec wiem co mowie, po pierwsze to malenstwo, po drugie 1080p ma dramatycznie malo detali w bardziej wypasionych graficznie grach.

 

5600x to jeden z najmniej oplacalnych procesor na ta chwile, owszem jest wydajny, ale i nieproporcjonalnie drogi, a to tylk 6 rdzeni zwykle.

 

Juz bym sie bardziej cenami plyty b560 i i5-11400 zainteresowal. Ryzeny 5 to byly dobre jak sie dalo 3600 wyrwac za +- 700-800 zl i tyle takie procesory sa warte, a nie 1500 za ryzena 5600x - to jest o wiele za duzo jak za procka 6 rdzeni.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, reyden napisał:

U mnie normalnie widać konfigurację na AMD .

Co do SSD - zamiast PNY brał bym Samsunga 980 1TB - nie wiele droższy a równie wydajny oraz znacznie bezpieczniejszy , PNY / Corsair / A-Data / Sillicon Power to teraz loteria jeżeli chodzi o kontroler i kości NAND - można trafić na gorsze kontrolery i pamięć QLC w miejsce TLC .

 a faktycznie do Samsung trzeba około 50 pln dopłacić , to co obecnie się dzieje z sprzętem to jest jakieś nie porozumienie jak można zmieniać parametry sprzętu tzn, wstawiać gorszy kontroler czy gorsze kości pamięci bez zmiany nazwy urządzenia i żaden urząd tego nie reguluje ani kar nie nakłada, jedynie przybywa wpisów na forach ze urządzenie gorzej lub wolniej pracuje...  

 

2 godziny temu, tyr83 napisał:

Monitor 24 cale  fullHD ? Jakis sadomasochizm? Taki  maly monitor to do biura jest kepski, nie mowiac juz o grach czy filmach. 32 cale 1440p to jest rozsadne minimum jak celujesz w 3060 jak bedzie dostepny i liczysz na dobre doznania wizualne, 27 cali jeszcze moze przejsc jak beda grane glownie sieciowe fps.

 

Mam obok siebie monitory 1440p 32 cale i 24 cale 1080p i ten drugi to jest po prostu o kilka klas gorszy jesli chodzi o doznania wiec wiem co mowie, po pierwsze to malenstwo, po drugie 1080p ma dramatycznie malo detali w bardziej wypasionych graficznie grach.

 

5600x to jeden z najmniej oplacalnych procesor na ta chwile, owszem jest wydajny, ale i nieproporcjonalnie drogi, a to tylk 6 rdzeni zwykle.

 

Juz bym sie bardziej cenami plyty b560 i i5-11400 zainteresowal. Ryzeny 5 to byly dobre jak sie dalo 3600 wyrwac za +- 700-800 zl i tyle takie procesory sa warte, a nie 1500 za ryzena 5600x - to jest o wiele za duzo jak za procka 6 rdzeni.

co do opłacalności i wyboru procesora AMD to już się rozpisywałem

 ale z tymi monitorami to trochę wyskoczyłeś , chyba jest trochę różnica w odbiorze obrazu na większym monitorze, tak samo jak kupując 24cale 1080p za 450 pln i 24 cale 1080p za 1000 czy 24 cale 1440p za 1000+ to ta różnica w cenie chyba z czegoś wynika ?

 zawsze to samo jak kogoś nie posadzisz przed wlanym monitorem to mówi ze nie ma różnicy po co dopłacać jemu wystarczy, a jak taki zacznie tekst czytać albo włączy się takiemu grę, to zdziwienie ze u mnie gra wygląda inaczej tzn. lepiej, wpatruje się przez chwile i gały przeciera... jak ktoś sugeruje się tylko ze im większy monitor to doznania są lepsze ... a nie stosunkiem wielkość matrycy do rozdzielczości a co za tym idzie im mniejsza plamka tym obraz wyraźniejszy, to obraz może być jak "żyleta" albo pikseloza.           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...