Skocz do zawartości
KenDy

Dziwne ścinki obrazu co parę minut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym poruszyć pewien problem jaki ostatnio występuje u mnie na komputerze. Po włączeniu komputera wszystko działa poprawnie lecz po jakimś czasie 1-2h zaczynają się ścinki obrazu. Dzieje się to w grach jak i poza nimi (na pulpicie również 😞 ). Robiłem już format ale nic to nie dało i próbowałem z inną kartą graficzną lecz efekt ten sam co z formatem.

Podzespoły:

CPU: Ryzen 5 3600 3.6 Ghz
GPU: MSI RX 570 8gb
Motherboard: Asus TUF B450-PRO GAMING
RAM: 16gb 2x8 Ballistix 3000Mhz
Cooling: SPC Fera 3
PSU: SPC VeroL2 Bronze 600W
Storage(1):HDD Toshiba P300 1TB
Storage(2): SSD M.2 ADATA 256 GB
Case: SPC AR1
Screen: AOC 24G2U 144hz

 

Bardzo proszę o pomoc ! Będę starał się być aktywny tak często jak to tylko możliwe i starał się szybko odpowiadać i działać zgodnie z poleceniami 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś jakieś diagnostyki sprzętu? RAM, SSD, HDD . . .

Dobrze że wykluczyłeś od razu kartę bo na to by można postawić chyba najprędzej.

Podzespoły masz niezłe zatem proponuję odpalić różne testy: MemTest, CrystalDiskMark, PreciseCpuTEST.

Zasadniczo dla pewności posprawdzał bym wszystko łącznie z zasilaczem - nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ATB-FLASH napisał:

A robiłeś jakieś diagnostyki sprzętu? RAM, SSD, HDD . . .

Dobrze że wykluczyłeś od razu kartę bo na to by można postawić chyba najprędzej.

Podzespoły masz niezłe zatem proponuję odpalić różne testy: MemTest, CrystalDiskMark, PreciseCpuTEST.

Zasadniczo dla pewności posprawdzał bym wszystko łącznie z zasilaczem - nie zaszkodzi

Robiłem testy pamięci ram programem wbudowanym w windowsa ( diagnostyka pamięci systemu windows ) i nie pokazało żadnych błędów. Zaraz zrobię tymi programami testy co podałeś (CrystalDiskMark, PreciseCpuTEST ) i wyniki podam poniżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

czy mógł byś sprawdzić temperaturę dysku systemowego, po uruchomieniu komputera oraz w momencie występowania przycinania się systemu 

oraz jak zachowają się zegary CPU po uruchomieniu "zimnego komputera" i w momencie występowania problemu.

https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html

zakładam ze biosa najnowszego wgrałeś ?   Version 3002

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/TUF-B450-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/    

z Ryzenami to jest magia czasami sprawdza się najprostsze rozwiązanie np. przełożenie pamięci do innych slotów (po uprzednim wyłączeniem i odłączeniem napięcia ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zasilanie na wysoka wydajnosc, wylacz opcje odcinania zasilania do nieuzywanego dysku HDD ? Mozliwe, ze dysk twardy po czasie sie wylacza, a gdy system chce do niego uzyskac dostep to jest scinka zanim sie rozkreci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tyr83 napisał:

Ustaw zasilanie na wysoka wydajnosc, wylacz opcje odcinania zasilania do nieuzywanego dysku HDD ? Mozliwe, ze dysk twardy po czasie sie wylacza, a gdy system chce do niego uzyskac dostep to jest scinka zanim sie rozkreci.

Mógłbyś mi powiedzieć jak wyłączyć opcje odcinania zasilania do nieużywanego dysku HDD? Bo nie wiem gdzie to znaleźć. Jeśli chodzi o wysoką wydajność to mam to włączone.

4 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam 

czy mógł byś sprawdzić temperaturę dysku systemowego, po uruchomieniu komputera oraz w momencie występowania przycinania się systemu 

oraz jak zachowają się zegary CPU po uruchomieniu "zimnego komputera" i w momencie występowania problemu.

https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html

zakładam ze biosa najnowszego wgrałeś ?   Version 3002

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/TUF-B450-PRO-GAMING/HelpDesk_Download/    

z Ryzenami to jest magia czasami sprawdza się najprostsze rozwiązanie np. przełożenie pamięci do innych slotów (po uprzednim wyłączeniem i odłączeniem napięcia ) 

Jeszcze dzisiaj postaram się wstawić te rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, KenDy napisał:

Mógłbyś mi powiedzieć jak wyłączyć opcje odcinania zasilania do nieużywanego dysku HDD? Bo nie wiem gdzie to znaleźć. Jeśli chodzi o wysoką wydajność to mam to włączone.

Jeszcze dzisiaj postaram się wstawić te rzeczy.

uuu panie to jest podstawowe poruszanie się po systemie...

https://www.youtube.com/watch?v=BQGC0AY53hQ

następnie

zmiana ustawień planu-zmień zawansowane ustawienia zasilania-Dysk twardy-wyłącz dysk twardy po-ustawienie  (minuty)- ustaw na 0 lub nigdy- zastosuj -ok  

standardowo jest 20 minut wiec jak u ciebie problem jest po 1-2h pracy no to bym tym trochę polemizował nad słusznością takiej koncepcji, po za tym jak dysk jest magnetyczny i 3.5 cala no tooo jak system go wyłącza albo włącza to jest to słychać, chyba ze komuś słoń na ucho nadepnął.  

można jeszcze aktywować dla systemu "najwyższą wydajność" kojarzy mi się z "Najwyższym porządkiem z GW" sorki nie mogłem się powstrzymać XD 

czyli uruchomiamy wyszukaj -CMD jako administrator i wklej ten cały wpis

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61  

czyli przestawiamy na najwyższą wydajność, reszta jak wyżej.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Mr.T... napisał:

uuu panie to jest podstawowe poruszanie się po systemie...

https://www.youtube.com/watch?v=BQGC0AY53hQ

następnie

zmiana ustawień planu-zmień zawansowane ustawienia zasilania-Dysk twardy-wyłącz dysk twardy po-ustawienie  (minuty)- ustaw na 0 lub nigdy- zastosuj -ok  

standardowo jest 20 minut wiec jak u ciebie problem jest po 1-2h pracy no to bym tym trochę polemizował nad słusznością takiej koncepcji, po za tym jak dysk jest magnetyczny i 3.5 cala no tooo jak system go wyłącza albo włącza to jest to słychać, chyba ze komuś słoń na ucho nadepnął.  

można jeszcze aktywować dla systemu "najwyższą wydajność" kojarzy mi się z "Najwyższym porządkiem z GW" sorki nie mogłem się powstrzymać XD 

czyli uruchomiamy wyszukaj -CMD jako administrator i wklej ten cały wpis

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61  

czyli przestawiamy na najwyższą wydajność, reszta jak wyżej.   

Zrobiłem to wszystko, ale się nic nie zmieniło. Zauważyłem coś dziwnego czego wcześniej nie zauważyłem tzn. włączyłem sobie menedżer zadań i w wykres wydajności procesora. Popatrzałem sobie chwilę na to i zauważyłem że w czasie gdy występuje ścinka zużycie procesora wzrasta. W spoczynku z włączoną przeglądarką i msi afterburner mam 3% zużycia i waha się to do 6% lecz gdy występuje ścinka ( występuje w dokładnie takich samych odstępach ) to zużycie procka wzrasta to 20-25%. Może to jest przyczyną tych ścinek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, KenDy napisał:

Zrobiłem to wszystko, ale się nic nie zmieniło. Zauważyłem coś dziwnego czego wcześniej nie zauważyłem tzn. włączyłem sobie menedżer zadań i w wykres wydajności procesora. Popatrzałem sobie chwilę na to i zauważyłem że w czasie gdy występuje ścinka zużycie procesora wzrasta. W spoczynku z włączoną przeglądarką i msi afterburner mam 3% zużycia i waha się to do 6% lecz gdy występuje ścinka ( występuje w dokładnie takich samych odstępach ) to zużycie procka wzrasta to 20-25%. Może to jest przyczyną tych ścinek?

dlatego pisałem że to nie jest odpowiedni kierunek , ale skoro zapytałeś się jak tą opcje ustawić to napisałem,

jak sam zauważyłeś coś obciąża CPU, pozostaje kwestia określenia czy jest to jakaś usługa systemowa czy coś innego ?

Menedżer zadań i własne obserwacje 

można sobie trochę pomoc np.

https://www.dobreprogramy.pl/Disable-Windows-10-Tracking,Program,Windows,80576.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mr.T... napisał:

dlatego pisałem że to nie jest odpowiedni kierunek , ale skoro zapytałeś się jak tą opcje ustawić to napisałem,

jak sam zauważyłeś coś obciąża CPU, pozostaje kwestia określenia czy jest to jakaś usługa systemowa czy coś innego ?

Menedżer zadań i własne obserwacje 

można sobie trochę pomoc np.

https://www.dobreprogramy.pl/Disable-Windows-10-Tracking,Program,Windows,80576.html

 

Pobiorę program, zacznę obserwować i w razie czego napisze tu do czego doszedłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, KenDy napisał:

Pobiorę program, zacznę obserwować i w razie czego napisze tu do czego doszedłem

Dobra ogarnąłem co zużywa procesor jest to explorator windows 🙂 (explorer.exe). Wyłączałem go i obserwowałem krzywą zużycia zasobów procesora i okazało się że gdy jest wyłączony wszystko śmiga i nie występuje ''ścinka". Po ręcznym włączeniu explorer.exe występują wszystkie objawy ścinki i zużycie zasobów CPU sięga 50% na ok. 1s. Jeszcze tematu nie będę zamykał bo nie naprawiłem tego jeszcze tylko dopiero ogarnąłem co jest grane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KenDy napisał:

Dobra ogarnąłem co zużywa procesor jest to explorator windows 🙂 (explorer.exe). Wyłączałem go i obserwowałem krzywą zużycia zasobów procesora i okazało się że gdy jest wyłączony wszystko śmiga i nie występuje ''ścinka". Po ręcznym włączeniu explorer.exe występują wszystkie objawy ścinki i zużycie zasobów CPU sięga 50% na ok. 1s. Jeszcze tematu nie będę zamykał bo nie naprawiłem tego jeszcze tylko dopiero ogarnąłem co jest grane. 

To moze posciagaj od producenta plyty najnowsze sterowniki do wszystkiego i poinstaluj, moze ktorys domyslny sterownik windowsa slabo wspolpracuje z twoim sprzetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tyr83 napisał:

To moze posciagaj od producenta plyty najnowsze sterowniki do wszystkiego i poinstaluj, moze ktorys domyslny sterownik windowsa slabo wspolpracuje z twoim sprzetem.

Wydaje mi się że wystarczy naprawić ten explorator.exe i wszystko będzie już w normie. Jak by to nie pomogło to spróbuje ze sterownikami. Gdy explorator.exe jest wyłączony (czyli nie ma pulpitu itd) to nie ma ścinki którą powodowało bardzo duże zwiększenie użycia procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj tam oj tam a komu potrzebny ten cały "explorator.exe" ? XD , to tak trochę dużo 25% CPU , a zobacz jak masz uruchomiony explorator.exe i powoduje takie obciążenie to najedz kursorem myszki -prawy myszki- otwórz lokalizacje pliku- czy u Ciebie jest to C - Windows ? 

przyczyn może być kilka 

złośliwe oprogramowanie, wyłącz klientów w chmurze, sprawdzić integralność dysków twardych, wyczyść dysk twardy z plików tymczasowych.

i nadal nie napisałeś jakie są temperatury dysku systemowego po uruchomieniu i w momencie występowania problemu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mr.T... napisał:

oj tam oj tam a komu potrzebny ten cały "explorator.exe" ? XD , to tak trochę dużo 25% CPU , a zobacz jak masz uruchomiony explorator.exe i powoduje takie obciążenie to najedz kursorem myszki -prawy myszki- otwórz lokalizacje pliku- czy u Ciebie jest to C - Windows ? 

przyczyn może być kilka 

złośliwe oprogramowanie, wyłącz klientów w chmurze, sprawdzić integralność dysków twardych, wyczyść dysk twardy z plików tymczasowych.

i nadal nie napisałeś jakie są temperatury dysku systemowego po uruchomieniu i w momencie występowania problemu.  

Ten screen jest zrobiony po włączeniu kompa

1225972818_Zrzutekranu(86).thumb.png.509cd8ccb095e5124f5aa9f99c2456b9.png

A ten po mniej więcej 1,5h i przy ścinkach 

939016431_Zrzutekranu(87).thumb.png.8fc12723fa6793a576806ade411a40a4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

  czyli problemy z temp na dysku można wykluczyć, ciężki temat...

można przeskanować system bezpłatnym skanerem -pełne skanowanie 

https://www.eset.com/pl/home/online-scanner/

   

Jak już wcześniej wspomniałem wiem co jest problemem, jest nim nagłe wysokie użycie procesora przez explorator windows czyli explorator.exe . Wyłączałem go już (przez co nie ma pulpitu tylko jest czarny ekran oprócz włączonych wcześniej aplikacji) i sprawdzałem zużycie procesora bez niego i jak się okazało nie było nagłych skoków w użyciu procka więc wiadomo co jest problemem. Tylko teraz jak go naprawić??? Próbowałem już paru rzeczy z tej strony https://windowsreport.com/high-cpu-usage-explorer-exe-windows-10/  ale nic nie pomogło. Jakby ktoś miał pomysł jak naprawić tego explorer.exe to bardzo proszę o pomoc 🙂 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KenDy napisał:

Jak już wcześniej wspomniałem wiem co jest problemem, jest nim nagłe wysokie użycie procesora przez explorator windows czyli explorator.exe . Wyłączałem go już (przez co nie ma pulpitu tylko jest czarny ekran oprócz włączonych wcześniej aplikacji) i sprawdzałem zużycie procesora bez niego i jak się okazało nie było nagłych skoków w użyciu procka więc wiadomo co jest problemem. Tylko teraz jak go naprawić??? Próbowałem już paru rzeczy z tej strony https://windowsreport.com/high-cpu-usage-explorer-exe-windows-10/  ale nic nie pomogło. Jakby ktoś miał pomysł jak naprawić tego explorer.exe to bardzo proszę o pomoc 🙂 .

Dlatego pisalem o aktualizacji sterownikow do wszystkiego i podejrzewalem konfilkt, bo nie da sie usunnac tego procesu tak po prostu, to integralna czesc windowsa i takie problemy jak masz to objaw np. wadliwego steronika karty sieciowej.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, tyr83 napisał:

Dlatego pisalem o aktualizacji sterownikow do wszystkiego i podejrzewalem konfilkt, bo nie da sie usunnac tego procesu tak po prostu, to integralna czesc windowsa i takie problemy jak masz to objaw np. wadliwego steronika karty sieciowej.

Sprawdziłem i mam wszystkie sterowniki zaktualizowane. Wszedłem w ustawienia i potem w dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów. Tam włączyłem wyszukiwanie i indeksowanie. Po wprowadzeniu problemu czyli "explorer.exe restartuje się" wychodzi mi coś takiego 

image.png.cf7b3f13e5524a6d0790d89c3f44d7de.png

Poszukałem trochę w necie o co chodzi ale nie znalazłem nic sensownego. Może to jest powodem tych ścinek? Bo wiadomo że coś nie tak jest z explorer.exe, ale co dokładnie to nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KenDy napisał:

Ogólnie to temat rozwiązany. Powodem tych ścinek była zmiana tapety co 1min 🙂 . Dzięki za pomoc. 

Temat można zamknąć

OMG... , dziękujemy MS za dobrze dopracowany produkt, może dzieje się tak bo jakiś menadżer kochający wykreśli i tabelki w Excelu w tym wspaniałym przedsiębiorstwie doszedł do wniosku ze taki dział jak testowanie wdrażanych aktualizacji jest nie potrzebny i zespół liczący 150 osób został zastąpiony przez SI  , może to by tłumaczyło dlaczego o X czasu co większa aktualizacja to MS zalicza potknięcia mniejsze lub większe.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...