Skocz do zawartości
Bonio

Dziwne działanie karty sieciowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

ostatnio zdziwiła mnie pewna sprawa przy moim komputerze. Mianowicie zewnętrzna karta sieciowa USB TP-Link WN725N działa wyśmienicie w gnieździe USB z tyłu komputera, a w gniazdach, które są położone od frontu już gorzej. Nie wiem czym jest to spowodowane. Kiedy wkładam pendrive albo jakiś kabel USB to te gniazda normalnie wszystko łapią, a karta sieciowa traci 3/4 prędkości pobierania i stałość połączenia jest tragiczna. Czy jest mi ktoś w stanie to wytłumaczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz z przodu usb 2.0 to max 480 Mbita ciągnie złaczem i to tylko wg specyfikacji albo z przodu panel masz połaczony z usb gdzie jest wspóldzielony z czymś np. 2 x usb to mozesz jeszcze podzielic tą prędkość. Następny czynnik może być np. że router masz za kompem i dzyndzek jest tylem do routera.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przodu mam i 2.0 i 3.0 i działa tak samo słabo (dla porównania z tyłu w gnieździe (nie wiem czy 3.0 czy 2.0 bo nie jest podpisane) mam na speedteście 40 mbps a z przodu niezależnie od typu gniazda mam po 5 mbps). Router natomiast jest za moimi plecami, czyli w teorii od frontowej strony PC powinno to wszystko śmigać lepiej, a lepiej działa jak jest z tyłu. Dziwne to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Bardziej niż przepustowość USB2.0 bym obstawiał problemy z wykarmieniem prądem tej karty przez panel podłączony do mobo. USB 2.0 = 500mA na port max, przy założeniu że te 500mA jest podzielone na wszystkie odbiorniki podłączone do tego portu (sam panel robi za koncentrator, czyli z miejsca zjada do 100mA - dla karty zostaje 400mA).

Rodzaj portu nie ma tutaj znaczenia, bo karta obsługuje USB w specyfikacji 2.0, także panel też będzie podawał zasilanie zgodnie ze standardem 2.0. Kijowe przewody bez ekranowania od mobo do panelu wystarczą, by z tych 400mA zrobiło się np. 300mA - karta dostaje za mało papu i zbija moc radia.

Poszukałem trochę - ten model jest oparty na chipie Realteka RTL8188EU(S) -> https://cdn.datasheetspdf.com/pdf-down/R/T/L/RTL8188EUS-Realtek.pdf

Nota katalogowa twierdzi, że przy max transferach samo radio weźmie do 600mA @ 3,3V = max 2W. USB2.0 = max 500mA @ 5V = max 2,5W (w optymalnych warunkach). Przez to że panel robi za hub, zostaje nam tylko 400mA @ 5V = 2W (nadal uwzględniając idealne warunki bez strat na kablu mobo -> panel). Jak uwzględnimy straty, radio w kluczowych momentach może nie być w pełni zasilone i przez to dzieją się cuda.

Jak podłączasz do portów bezpośrednio w mobo, nie ma przedłużaczy, nie ma dodatkowego huba - nie ma problemu.

To co zasugerował @Zabuza może być przydatne (opcje oszczędzania energii dla USB). Możesz też ustawić kartę w trybie 802.11g zamiast 802.11n (weźmie mniej prądu) i przetestować (przy 802.11g speedtest się zapcha przy transferach niższych niż te 40Mb/s, ale powinno być stabilnie). Albo od razu podłączyć do portów mobo 😄

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...