Skocz do zawartości
Vizz

[gry][stream?][~16000zł]Nowy komputer - prośba w ocenie/doborze podzespołów

Rekomendowane odpowiedzi

Budżet: około 16000 zł, plus minus 2000-3000zł (będąc szczerym, im mniej wydam, tym lepiej, jednakże pieniądze nie są jakoś specjalnie problemem w moim przypadku, perfekcyjnym celem byłoby stworzenie zestawu, który nie odbiega wydajnością, a jest przyzwoity cenowo jak na jakość podzespołów, nie za bardzo się znam co obecnie na rynku jest opłacalne, aby nie przepłacać niepotrzebnie, dlatego szukam porady na forum 😄)
Przeznaczenie: Planuję używać komputer głównie do grania w gry komputerowe, jakieś starsze tytuły pokroju Diablo 2, seria Anno, Total War, ale zarazem nowe tytuły takie jak Apex Legends, Path of Exile, Lost Ark, Black Desert i wiele innych, w końcu nastał czas kiedy będę miał możliwość zagrać z każdą nową grę która wychodzi, a zwróciła moją uwagę 🙂 W przyszłości jeżeli tylko czas, jak i możliwości na to pozwolą, planuję spróbować streamingu z gier w które aktualnie gram. Czasami używam również aplikacji do edycji takich jak Photoshop. Jeżeli więcej informacji byłoby potrzebnych, postaram się je dostarczyć.
Monitory: Na początek, planuję używać mój stary monitor (1080p), jako że w lipcu będę się przeprowadzał, wtedy na nowo będę aranżował swój pokój, co będzie skutkowało nowym biurkiem, etc. Wtedy też planuję zakup monitora Ultra Wide 21:9 3440x1440 144Hz (dla przykładu LG 34GP83A-B czy też AOC CU34G2X Curved). Całkiem możliwe, że zostawiłbym nadal podłączony mój stary monitor, do celów takich jak youtube, etc. podczas grania na głównym monitorze.

MÓJ KOMPUTER - Przyjmę z otwartymi ramionami każdą aprobatę oraz rekomendację innych podzespołów do mojego nowego blaszaka 🙂
Płyta główna: Myślałem coś pomiędzy tymi płytami, nie mam zielonego pojęcia czy są one dobre, czy nie przepłacam w tej kwestii, bo można dostać coś tańszego a równie dobrego, etc. Myślę że powinienem podkreślić, że raczej nie planuję podkręcać ostro mojego sprzętu, a jak już to minimalnie, nigdy tego nie robiłem, a może mimo wszystko lepiej byłoby podkręcić coś, skoro już mam taką okazję ^^

  • ASUS X570 TUF Gaming Plus (~860zł)
  • ASUS ROG STRIX X570-E GAMING (~1500zł)
  • ASRock X570 PHANTOM GAMING X (~1750zł)
  • Asus ROG CROSSHAIR VIII HERO (~2150zł)

CPU:

  • AMD Ryzen 5900X (~3500zł)

Chłodzenie CPU: Nigdy nie miałem styczności z chłodzeniem wodnym, a zarazem równych rzeczy się naczytałem się w Sieci. Jestem nieco zaniepokojony faktem, że mógłby nastąpić jakiś przeciek i poniósłbym tylko niepotrzebne koszty. Ale może to czas bym dał szansę chłodzeniu wodnemu, sam nie wiem czy powinienem zostać przy chłodzeniu powietrzem, czy zrobić przerzutkę na wodne. Przyjmę każdą poradę i rekomendację w tej kwestii, myślałem nad tymi trzema chłodzeniami.

  • Noctua NG-D15 (~500zł)
  • NZXT Kraken Z73 (~1250zł)
  • Arctic Liquid Freezer II 360 (~500zł)

GPU:

  • EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING (~6500-7500zł) <- kartę można rzec, że już posiadam (znajomy sprowadza z Niemiec)

PSU: Z początku chciałem zakupić Seasonica 1000W 80+ Titanium, jednakże na chwilę obecną nie ma możliwości by dostać te PSU, nie wspominając, że nie jestem pewien czy to nie byłby pewien overkill z ilością watów.

  • be quiet! Dark Power Pro 12 850W 80 Plus Titanium (~1200zł)

SSD: Myślałem coś pomiędzy tymi dwoma dyskami (potrzebuję tylko jeden M.2, gdyż mam ze starego PC Crucial MX500 SSD)

  • Dysk SSD ADATA Gammix S70 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (~950zł)
  • Dysk SSD Samsung 980 PRO 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (~900zł)

RAM: Jeżeli chodzi o RAM, nie mam zielonego pojęcia na co patrzeć i czego szukać, myślałem na którymś z tych (zależy mi na tych 32gb co najmniej, jako że jak wcześniej wspomniałem, w planach mam ewentualny streaming, a zarazem korzystam z programów edytorskich):

  • Pamięć G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 32 GB, 4000MHz, CL18 (~1150zł)
  • Pamięć G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (~1150zł)

Obudowa: Nie mam zielonego pojęcia jaką obudowę dobrać do zestawu, liczę na jakąś pomoc w tej kwestii (połączenie cisza-dobry przepływ powietrza byłoby perfekcyjne, ale wiem że ciężko o kompromis)

Docenię każdą pomoc w doborze odpowiednich podzespołów i zrobienie mojego wymarzonego blaszaka 🙂 Jak wspomniałem na początku, chciałbym by części były jak najlepsze, ale trzymając się rozsądku, to jest, niepotrzebnie nie przepłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2021 o 15:13, Breaky83 napisał:

Vizz powiem tak zaproponuje Ci sporo oszczędności. Po 1-sze nie brał bym teraz nic z AMD jeśli chodzi o procesory bo są bardzo wysoko wycenione. Do tego nie widzę sensu brania procesora 12 rdzeniowego 24 wątkowego do gier, choć jest on bardzo wydajny, ale też bardzo drogi.  Proponowałbym Ci i7 10700kf, którego możesz podkręcić i po OC nie będziesz miał takich wysokich temperatur, mógłbyś jeszcze ewentualnie zainwestować w i9 10900k , ale tam temperatury pracy są już o wiele wyższe:

 

 

 

Czyli generalnie dostaniejsz za 600 złotych oszczędności (minus koszty chłodzenia i płyty głównej która napędzi te 200W) dostaniesz 10% słabszy komputer (minimum) )(w stosunku do 5800x). Zaiste świetne oszczędności w świetle wydania 16k...

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,51

 

ale  za to proc będzie ciągnął 90W więcej prądu (5800x bez oc vs 10700kf żeby w jakikolwiek sposób nawiązał walkę z 5800x):

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-7-5800x-vs-intel-core-i7-10700k?page=0,51

 

A wzystko okarszone testami klasy "to to samo bo w 1440p mamy identyczne szybkości"... Może i to samo ale za 3 lata przy wymianie karty graficznej jednak okaże się żee nie to samo..

https://www.anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...