Skocz do zawartości
Gość

Jakie DDR4 i chłodzenie do 5900x?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Udało mi się wyrwać nówkę r9 5900x za premierowa cenę, to teraz nie pozostaje nic innego jak zmienić platformę. Mam pytanie jakie ramy kupić i chłodzenie. Dodam,że całość będzie wrzucona na Asus b550i strix. Odnośnie chłodzenia jestem zwolennikiem powietrza i rozważam BQ DR4Pro ale nie wiem czy da radę. OC cpu nie wchodzi w grę. Pozdrawiam

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram - Patrior Viper Steel lub Patriot Viper 4 , oba to zestawy 2x8 GB DDR4 3733 mhz CL17 , w morele za 470 - 480 zł .

Chłodzenie powinno dać radę , BQ DR4P to jedno z mocniejszych chłodzeń na rynku a w dodatku nie będziesz kręcił procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu mam w planie kupić 32GB a czy da się obniżyć CL na tych pamięciach.? Wiem, że to kwestia poszczególnych kości jedne lepiej się kręcą drugie gorzej. Jeszcze ludzie zachwalają balistixy 3600mhz cl 16 od cruciala. musze poczytac co pisza o tych patiotach.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramu to polecam 2x16GB w dual rank najlepiej 3600Mhz CL17/18. Kości 16GB są w dual rank tworzone a to daje pewne benefity względem 4x8GB single rank, kolejna kwestia to że 4x8 to loteria i może ci nie pójść wyżej jak 3200Mhz i CL będzie trzeba podwyższyć do wysokiej wartości aby było stabilnie. Także celuj w 3600Mhz w dwóch kościach z jak najlepszym CL. 

Patriot 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 Viper Blackout - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl (x-kom.pl)

 

Co do chłodzenia to powiem tak BQ DR4Pro da radę, ale jeśli planujesz choćby delikatne OC to zapomnij o tym coolerze, to jest procesor typu tak wydajny jak i gorący, z resztą nawet bez OC brałbym coś mocniejszego dla ciszy i lepszych temperatur, masz rewelacyjnego procka w rewelacyjnej cenie to i na chłodzeniu bym nie oszczędzał 

 

Noctua NH-D15 chromax.black 2x140mm - Chłodzenia procesorów - Sklep komputerowy - x-kom.pl (x-kom.pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Breaky83 napisał:

Tomason13 co do ramu w dobrej cenie masz teraz:

https://www.morele.net/pamiec-mushkin-redline-ddr4-16-gb-3600mhz-cl18-mra4u360jnnm8gx2-6797279/

Co do chłodzenia masz też dobrego:

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120-mm-scfm-2000-p1398191

i zmieścisz jak coś, wyższe ramy. Pozdrawiam 🙂

Pisał że planuje 32GB a ja bym nie polecał żadnych kości 4x8 z kilku powodów, choć rozumiem że z finansowego punktu widzenia zawsze rozbudowa w przyszłości o te same kości wydaje się kusząca:

- na 4 kościach nie ustawisz dobrego ani taktowania ani nawet nie będzie stabilnie na CL na XMP domyślnie . (Naprawdę ciężko jest osiągnąć nawet(3200Mhz CL 18) i to nawet na lepszych kościach, chyba że ma płytkę pokroju Asus Rog Hero to może pójść wtedy faktycznie wyżej i z lepszymi CL  . Pamiętajmy że to platforma dual Channel nie Quad. A zapełnienie 4 banków pamięci jeśli planujesz grać to proszenie się o kłopoty , więc trzeba się zastanowić czy iść w 2x8 GB czy 2x16 i bardziej zwrócić uwagę czy kości są single Rank czy dual rank (na single Rank minimalnie lepsze uzyskasz CL ,na dual rank jest wyższa wydajność przy identycznie ustawionych opóźnieniach ) a 4x8 bym odpuścił .

 

Edytowane przez Thomas2021PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! No wiec tak, za 5900x muszę jeszcze troche poczekać, ale jest zamówiony za 2700zł. Płytę juz mam Asus b550i Strix. I teraz pytania:

1. Be quiet! DR pro 4 czy Noctua NH-D15S chromax.black (z jednymn wentylatorem, dlatego bo z dwoma nie wejdzie do budy). Z dwoma noctua nieco wydajniejsza, nie wiem jak z jednym.

2. Pamięć Trident Z RGB albo Neo DDR4-3600MHz CL16-16-16-36 1.35V (2x16GB) czy Crucial Ballistix (2x16GB) 3600MHz CL16-18-18-38

Pierwsze  chyba najlepsze obecnie ramy pod ryzeny ale drogie 1400zl, cruciale tez chwalone 890-980zl (zwykle i RBG)

3. Jaki dysk pod system Pcie 4.0x4? i drugi dysk w drugie gniazdo m.2 pcie 3.0x4

Samusng 980 pro 500GB/1TB czy Corsair 500GB/1TB  Force MP600 (Tu akurat o temperatury sie nie przejmuje, bo i tak bedzie radiator .

na drugi dysk z tylu płyty mysle o 980(nie pro) 1TB. 

 

Dzięki za ewentualną pomoc w wyborze. pzdr

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2021 o 21:18, Tomason13 napisał:

Ramu mam w planie kupić 32GB a czy da się obniżyć CL na tych pamięciach.? Wiem, że to kwestia poszczególnych kości jedne lepiej się kręcą drugie gorzej. Jeszcze ludzie zachwalają balistixy 3600mhz cl 16 od cruciala. musze poczytac co pisza o tych patiotach.

Moje steel vipery od dnia zakupu, a wiec jakies 8 miesiecy chodza z obnizonym o 1 CL i nie bylo zadnych problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...