Jump to content
KubaG

Bardzo wolny start BIOSu, długa przerwa przed memory testing

Recommended Posts

Mam stary komputer na płycie Gigabyte z procesorem Athlon 4850E, od lat nic przy nim nie zmieniałem. Od kilku dni bardzo wydłużył się czas startu. Pojawia się informacja o wersji BIOSu, o płycie głównej i o procesorze. Na dole ekranu pojawia się też menu do wejścia do ustawień BIOSu i w tym momencie następuje przerwa. Trwa to małych kilka minut. Mimo widocznego na dole menu nie ma żadnej reakcji na klawiaturę. Po jakimś czasie startuje Memory Testing i dalej już wszystko idzie normalnie aż do uruchomienia systemu. Przychodzi mi na myśl opcja wgrania nowego BIOSu lub wymiana pamięci na inne, ale w miarę możliwości wolałbym skonsultować dalsze posunięcia z kimś lepiej zorientowanym w temacie.

A więc udało mi się rozwiązać problem, choć w zasadzie konkretnej diagnozy nie dokonałem. Na wypadek gdyby ktoś się zetknął z podobna sytuacją dodam resztę informacji.

Po pierwsze pierwotnie umkneło mojej uwadze, że w czasie kiedy występował problem detekcja pamięci nie była do końca prawidłowa. Mimo obsadzenia dwóch banków do pracy dual-channel BIOS raportował pamięć jednokanałową.

Po drugie uruchomiłem bootowalny CD z programem Memtest86. Tu był objaw, który mnie trochę zaskoczył. Co prawda program się uruchamiał i można było normalnie wybierać opcje z menu, ale sam test pamięci się już nie uruchamiał. Czemu tak było, niestety nie wiem.

W następnym kroku wymieniłem pamięci na inną parę. W pierwszej chwili BIOS w ogóle nie startował, był tylko powtarzany długi sygnał dźwiękowy.

Ostatnie posunięcie to przełożenie pamięci do drugiej, nieużywanej wcześniej pary banków. I po tej zmianie wszystko wróciło do normy. BIOS idzie szybko i poprawnie raportuje pamięć dual-channel.