Skocz do zawartości
damianstelmach1985

Nowa i7 11700 wykłada się na stres testach w AIDA64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów!

Jestem szczęśliwym posiadaczem nowej i7 na płycie Gigabite'a Z490 z chłodzeniem Spartan 4 i po kilku dniach testów jestem mega zdumiony wynikami - mam nadzieje, że może jakiś mądrzejszy Kolega wyjaśni mi o co tutaj chodzi... 🙂

Przy normalnej robocie (5 wirtualnych maszyn, przeglądarka z 20 kartami i takie tam) procek pracuje na ok 30% mocy (wg wskazań Windows'a) i nie grzeje się bardziej niż 40-50 stopni. Przy renderze ok 15 minutowego filmu temperatura wynosi ok 78-80, przy obciążeniu dochodzącym do 93-94 procent (wg wskazań HWMonitora, bo Windows cały czas twierdzi, że jest stówa 🙂 - do tego momentu wszystko jest ok, nie mam żadnych zastrzeżeń. Dodam, że przy boksowym chłodzeniu wyniki były dużo słabsze, stąd też decyzja o wymianie na dzień dobry chłodzenia. Jaja się zaczynają jak odpalam strestest w Aida 64, bo tam throttling pojawia się już po kilkudziesięciu sekundach, a temperatury skaczą do 100!

Ja rozumiem, że to i7, ale dlaczego przy normalnym obciążeniu wszystko śmiga jak złoto, a przy testach taka lipa?

Pozdrawiam i zdrówka życzę! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle w syntetykach, a tak btw te testy w aidzie to jeszcze lekkie są, a i też błędy przy o/c słabo wyłapują.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, damianstelmach1985 napisał:

Przy normalnej robocie (5 wirtualnych maszyn, przeglądarka z 20 kartami i takie tam) procek pracuje na ok 30% mocy (wg wskazań Windows'a) i nie grzeje się bardziej niż 40-50 stopni. Przy renderze ok 15 minutowego filmu temperatura wynosi ok 78-80, przy obciążeniu dochodzącym do 93-94 procent (wg wskazań HWMonitora, bo Windows cały czas twierdzi, że jest stówa 🙂 - do tego momentu wszystko jest ok, nie mam żadnych zastrzeżeń. Dodam, że przy boksowym chłodzeniu wyniki były dużo słabsze, stąd też decyzja o wymianie na dzień dobry chłodzenia. Jaja się zaczynają jak odpalam strestest w Aida 64, bo tam throttling pojawia się już po kilkudziesięciu sekundach, a temperatury skaczą do 100!

Ja rozumiem, że to i7, ale dlaczego przy normalnym obciążeniu wszystko śmiga jak złoto, a przy testach taka lipa?

Jak ja kocham testy na YT ....

Jeżeli twoje "normalne obciążenie" to 30% a stress test jak rozumiem 110% (reaktor wytrzyma) to gdzie tu miejsce na pytania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rdaneel napisał:

Jak ja kocham testy na YT ....

Jeżeli twoje "normalne obciążenie" to 30% a stress test jak rozumiem 110% (reaktor wytrzyma) to gdzie tu miejsce na pytania?

Kurcze... zapomniałem, że w polskich internetach sama starszyzna i wszystko-wiedzący się wypowiadają, ale może spróbuje jeszcze raz...

Moje zasadnicze wątpliwości budzi fakt, iż nowy procek, który nie jest podkręcony i dostał całkiem niekulawe chłodzenie wykłada się na testach, przy czym w codziennym użytkowaniu, nawet mocno dającym w kość CPU (umówimy się rendering daje nieźle w tyłek CPU) wszystko gra.

Druga kwestia to proporcie:

obciążenie w renderingu 94%, a temperatura max 80,

przy syntetyku i obciążeniu 100% temperatura 100 stopni i throttling po kilkudziesięciu sekundach!

Czego mają takie testy dowodzić? Przecież 100 stopni to już granica wytrzymałości, coś nie tak z tym prockiem, o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

1 godzinę temu, rdaneel napisał:

Jak ja kocham testy na YT ....

Jeżeli twoje "normalne obciążenie" to 30% a stress test jak rozumiem 110% (reaktor wytrzyma) to gdzie tu miejsce na pytania?

Napisał, że ma 80 stopni podczas normalnej pracy przy obciążeniu 100%, nie 30%.

damianstelmach1985, 100% w stress teście to nie to samo, co 100% podczas normalnej pracy. Porównaj sobie w HWMonitor pobór mocy procesora przy tych dwóch zadaniach. Nie wiem, jak w AIDA64, ale w takim Prime95 może to być wartość równa deklarowanemu przez Intela TDP. To się praktycznie nie zdarza przy codziennym użytkowaniu, stąd różnica w temperaturach.

Ważniejsze są inne pytania.

Po pierwsze, czy ten procesor z tym chłodzeniem ma prawo tak się nagrzać? Spartan to - jak sama nazwa wskazuje - dość podstawowa konstrukcja, ale nie miałem z nią do czynienia w połączeniu z Twoim procesorem, więc nie wiem. Może ktoś mądrzejszy się wypowie.

Po drugie, jeśli rzeczywiście winny jest model chłodzenia, a nie np. zły montaż, czy istnieje realne ryzyko, że throttling jednak w którymś momencie pojawi się podczas normalnej pracy? I to już trzeba zaobserwować samemu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za bardzo sensowe i szczegółowe wyjaśnienia.

Powiem szczerze, że pierwszy raz w życiu mam i7 stąd moje zdziwienie kiedy zacząłem odczytywać wyniki temperatur, takich cudów nie miałem nawet na swoim Xeonie E-2665, ten w syntetykach grzał się max do 80 stopni.

Wracając do chłodzenia, zmieniłem boksowe na Spratana, bo to pierwsze sobie można było wiecie gdzie wsadzić 🙂Natomiast Spartan był wyborem dyktowanym wielkością obudowy i chęcią przekonania się czy w ogóle "lepsze" chłodzenie coś zmieni - okazało się ze zmieniło i to bardzo. 

Nawet jak teraz piszę, to mam 28-30 stopni....

Tak czy inaczej będę to obserwował, może skuszę się na lepsze chłodzenie kiedy wjedzie większa obudowa i być może coś to zmieni, chociaż odnosząc się do artykułu, który wysłał Breaky83 (już go wcześniej czytałem 🙂 to faktycznie coś jest na rzeczy jeśli chodzi o chłodzenie tych nowy i7-ek...

Pozdrawiam serdecznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, damianstelmach1985 napisał:

odnosząc się do artykułu, który wysłał Breaky83

225 - 292 W przy TDP 125 W. To jest jakieś szaleństwo. 😦

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Breaky83 napisał:

damianstelmach1985 zawsze mogłeś też włożyć spartana 4 max (zawsze trochę wydajniej), albo jakieś horyzontalne chłodzenie typu scythe choten, no ale było minęło. Pozdrawiam 🙂

Wcześniej używałem gotowych stacji roboczych, tam tego typu problemy w ogóle nie występowały i to co widzę teraz plus Wasza opinia to otworzyły mi oczy🙂 teraz dopiero widzę, że przy takim procku faktycznie trzeba pomyśleć o czymś większym do niego, bo skoro taka moc jest, niech będzie też porządne chłodzenie. 

Dzięki serdeczne za pomoc! Pozdrawiam 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Nasty Rudolf napisał:

225 - 292 W przy TDP 125 W. To jest jakieś szaleństwo. 😦

czekam na testy aby jakiś uprzejmy tester/portal sprawdził i potwierdził lub zaprzeczył ze jak CPU jest ustawiony na szybkość zegarów bazowa czyli dla tego i7 to będzie 3.6GHz to wtedy jaki będzie miał pobór prądu , bo jakoś wszyscy zapominają ze Intel kłamczuszek podaje TDP dla zegarów bazowych a nie turbo XD   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociągnę nieco wątek, bo chyba jednak z tym prockiem jest coś nie tak...

Generalnie renderuję wideo w oprogramowaniu Movie Studio od Magix'a i dzisiaj porównałem wyniki swojej starej stacji roboczej (Xeon e2665) z nowym prockiem i kur... kolejny szok 🙂

Przykładowy - 10-cio minutowy film FullHD na stacji renderuje się w ok 8 minut, na nowej i7 ponad 23! Nosz kur...!

W każdym benchmarku i7 bije na głowę Xeona - trudno się dziwić, ten jest z 2013 roku, a tu w praktyce taka porażka?!

Rozumiem, że może soft nie wyciąga wszystkiego z tego procka, ale wyniki prawie 3x wolniejsze?

Panowie jakieś wskazówki?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2021 o 10:40, rdaneel napisał:

Jak ja kocham testy na YT ....

Jeżeli twoje "normalne obciążenie" to 30% a stress test jak rozumiem 110% (reaktor wytrzyma) to gdzie tu miejsce na pytania?

 

W dniu 15.04.2021 o 12:11, damianstelmach1985 napisał:

Kurcze... zapomniałem, że w polskich internetach sama starszyzna i wszystko-wiedzący się wypowiadają, ale może spróbuje jeszcze raz...

Moje zasadnicze wątpliwości budzi fakt, iż nowy procek, który nie jest podkręcony i dostał całkiem niekulawe chłodzenie wykłada się na testach, przy czym w codziennym użytkowaniu, nawet mocno dającym w kość CPU (umówimy się rendering daje nieźle w tyłek CPU) wszystko gra.

 

3 godziny temu, damianstelmach1985 napisał:

Pociągnę nieco wątek, bo chyba jednak z tym prockiem jest coś nie tak...

 

yhymmmmm

Gdzieś tam na jakimś YT (podesłano mi linka na forum) udowadniał jak to i7 all core turbo 4-cośtamcośtam GHz wyrabiał. Procesor był obciążony na 30% ale co tam - ważne że "wyrabiał".

 

Jeżeli ten proc jak piszą w testach potrafi dobijać do 300W to może  jednak trzeba mieć blok wodny? Tylko recenzenci i doradzający zakupy pisząc o tym jak bardzo drogi jest AMD gdzieś po drodze zagubiają drobny szczegół p.t. "no jak to chłodzenia wodnego i zasilacza 650W nie masz"?

Zresztą powyższe wyniki zdają sie tłumaczyć zegar podstawowy tej jednostki 2,5 GHz... Z drugiej strony 3 x dłużej to chyba nawet z przegrzewaniem trochę słaby wynik...  

Może jakieś screeny z CPU-Z z CPU i pamieci?

Tak w ogóle to jak jest ustawione taktowanie procesora z jaką szybkością on w ogóle działa?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, rdaneel napisał:

 

 

 

yhymmmmm

Gdzieś tam na jakimś YT (podesłano mi linka na forum) udowadniał jak to i7 all core turbo 4-cośtamcośtam GHz wyrabiał. Procesor był obciążony na 30% ale co tam - ważne że "wyrabiał".

 

Jeżeli ten proc jak piszą w testach potrafi dobijać do 300W to może  jednak trzeba mieć blok wodny? Tylko recenzenci i doradzający zakupy pisząc o tym jak bardzo drogi jest AMD gdzieś po drodze zagubiają drobny szczegół p.t. "no jak to chłodzenia wodnego i zasilacza 650W nie masz"?

Zresztą powyższe wyniki zdają sie tłumaczyć zegar podstawowy tej jednostki 2,5 GHz... Z drugiej strony 3 x dłużej to chyba nawet z przegrzewaniem trochę słaby wynik...  

Może jakieś screeny z CPU-Z z CPU i pamieci?

Tak w ogóle to jak jest ustawione taktowanie procesora z jaką szybkością on w ogóle działa?

 

Proszę screeny z CPU i pamięci.

Co do ustawień to wszystko lata na fabrycznych, niczego nie zmieniałem, wszystkie ustawienia są wyjściowe, natomiast w HWMonitor pokazuje przy renderingu zegar 4400 MHz.

cpu.png

memory.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Nasty Rudolf napisał:

To włącz w BIOSie XMP, bo bez tego jedziesz na 2666. Potem powtórz testy.

Włączyłem! Duża zmiana! Dzięki za tipa!

Podsumowując wszystkie wskazówki i ustawienia to moje obserwacje na plus:

1. Temperatury znormalniały.

2. Procek przy renderze w większości wykorzystuje 100% pary przy zegarze 4,4Ghz.

3. TPD max 125W.

Na minus:

1. Nadal nie wykorzystywany Boost (chociaż do końca nie jestem pewien czy to dobrze czy źle).

2. Czas renderingu tego samego sampla spadł co prawda z 23 do 16 minut... zawsze coś. 

 

hw.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...