Skocz do zawartości
Janek_

GTX960 + nowy zestaw, z wymianą GPU potem

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, aktualnie posiadam dość wiekowy już komputer (składany samemu: GTX 960 2GB, i5 4460, 2x4GB DDR3-1600MHz) i plan był taki żeby to wszystko wymienić wraz z premierą nowych RTXów, ale wszyscy dobrze wiemy jak wygląda sytuacja na rynku GPU, więc sobie ten plan podarowałem. Jednak ostatnio zastanawiam się czy by nie złożyć całego nowego zestawu, oprócz GPU i po prostu siedzieć na moim już leciwym GTX 960 do czasu aż się trochę ceny/sytuacja ogarnie lub uda mi się ogarnąć GPU trochę w normalniejszej cenie.

Zastanawiam się tylko czy ma to sens, i czy w ogóle jest to wykonalne? Raczej nie powinno być problemu z podłączaniem mojego GPU do nowej moby, ale nie jestem pewien, więc wolę się dopytać. Jeśli jest to wykonalne to:

  • planowałbym kupić RTX 3080 (z TI lub bez) - więc cały zestawik powinnien w to celować.
  • Trudno mi sensownie budżet określić skoro nie ma GPU, ale powiedzmy że cały zestawik powinnien się mieścić w 8-10k
  • Posiadam dwa dyski SSD (240GB i 2TB), więc można wrzucić jeszcze jeden na M2/PCI-e o ile kosztują jakoś sensownie - chociaż posiadanie kolejnego dysku nie jest moim priorytetem
  • nie jestem fanem RGB, więc jakieś dziwne ustrojstwa tego typu można sobie odpuścić
  • zakładam, że nowa obudowa też by się przydała przy okazji - może być z oknem lub bez (wszystko jedno), byle była dość minimalistyczna z wyglądu (aktualnie posiadam Zalman R1)

To chyba tyle, dzięki.

Edytowane przez Janek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Janek_ napisał:

Hejka, aktualnie posiadam dość wiekowy już komputer (składany samemu: GTX 960 2GB, i5 4460k, 2x4GB DDR3-1600MHz) i plan był taki żeby to wszystko wymienić wraz z premierą nowych RTXów, ale wszyscy dobrze wiemy jak wygląda sytuacja na rynku GPU, więc sobie ten plan podarowałem. Jednak ostatnio zastanawiam się czy by nie złożyć całego nowego zestawu, oprócz GPU i po prostu siedzieć na moim już leciwym GTX 960 do czasu aż się trochę ceny/sytuacja ogarnie lub uda mi się ogarnąć GPU trochę w normalniejszej cenie.

Zastanawiam się tylko czy ma to sens, i czy w ogóle jest to wykonalne? Raczej nie powinno być problemu z podłączaniem mojego GPU do nowej moby, ale nie jestem pewien, więc wolę się dopytać. Jeśli jest to wykonalne to:

  • planowałbym kupić RTX 3080 (z TI lub bez) - więc cały zestawik powinnien w to celować.
  • Trudno mi sensownie budżet określić skoro nie ma GPU, ale powiedzmy że cały zestawik powinnien się mieścić w 8-10k
  • Posiadam dwa dyski SSD (240GB i 2TB), więc można wrzucić jeszcze jeden na M2 o ile kosztują jakoś sensownie - chociaż posiadanie kolejnego dysku nie jest moim priorytetem
  • nie jestem fanem RGB, więc jakieś dziwne ustrojstwa tego typu można sobie odpuścić
  • zakładam, że nowa obudowa też by się przydała przy okazji - może być z oknem lub bez (wszystko jedno), byle była dość minimalistyczna z wyglądu (aktualnie posiadam Zalman R1)

To chyba tyle, dzięki.

 

Zmniejsz rozdzielczość swoich gier nie zmieniając detali.

Porównaj wydajność: jeżeli fps się zwiększy: wymień kartę graficzną, jeżeli nie : procesor.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, rdaneel said:

Zmniejsz rozdzielczość swoich gier nie zmieniając detali.

Porównaj wydajność: jeżeli fps się zwiększy: wymień kartę graficzną, jeżeli nie : procesor.

I tak nadszedł czas wymienić wszystko. Zresztą przy wymianie CPU, musiałbym jeszcze wymienić MOBO i RAM, a przy GPU i zasilacz i obudowę - o ile byłaby normalna dostępność, więc nie wiem po co mam tak kombinować.

Więc tak jak jest napisane w postcie - chcę wymienić wszystko, zostawić GPU aktualne i poczekać na lepszy czasy ceny żeby móc wrzucić nowe GPU, o ile jest to wykonalne, ale wydaję mi się, że jest, bo czemu miałoby nie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Janek_ napisał:

I tak nadszedł czas wymienić wszystko.

Od czasu rewolucji Ryzen 3600 doszedłem do wniosku że trzeba wymienić mojego i5-2500k. 

Od 3 lat usiłuję znaleźć: a/ powód i b/ sprzęt na wymianę. Zachwyty nad Ryzen 3600  wydały mi się przesadzone. 5600x jak najbardziej przekonuje. Wszystko poniżej ma szereg wad więc to wydaje się "celem": płyta, proc i pamięć ok. 2200.

 

Różnica między nami: ja mam 1660Super a wcześniej RX 480. I to jest różnica która imo przekreśla sens rozbudowy: masz bardziej niż wystarczający procesor i (IMO)  szedłbym w grafikę [szczególnie że jak dla mnie celujesz baardzo wysoko]... tylko te ceny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rdaneel napisał:

masz bardziej niż wystarczający procesor i (IMO)  szedłbym w grafikę

Tylko że... nie. 4460 już do gier nie wystarcza. Sam go wymieniłem, bo bywał wąskim gardłem dla GTX 1060. GTX 960 to dla niego dobra para. Twój 2500k połączony z 1660 Super jest moim zdaniem kompletnym kosmosem. Może go jakoś solidnie podkręciłeś?

Inna sprawa, że wg mojej wiedzy 4460 nie występował w wersji k, więc Janek_ chyba się pomylił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Nasty Rudolf said:

Tylko że... nie. 4460 już do gier nie wystarcza. Sam go wymieniłem, bo bywał wąskim gardłem dla GTX 1060. GTX 960 to dla niego dobra para. Twój 2500k połączony z 1660 Super jest moim zdaniem kompletnym kosmosem. Może go jakoś solidnie podkręciłeś?

Inna sprawa, że wg mojej wiedzy 4460 nie występował w wersji k, więc Janek_ chyba się pomylił.

Masz rację z tą wersję k, pomyliło mi się - mam po prostu i5 4460.

No i mam takie same odczucia co do CPU, bestią to to już nie jest więc naprawdę moim jedynem wyjściem jest przebudowa całego komputera, a że sytuacja z kartami graficznymi jest jaka jest to chciałbym zacząć od CPU, mobo itd i z czasem dorzucić tam po prostu nowego RTXa.

No i szczególnie odczuwam, że brakuje mi ramu i to nie tylko w grach, bo jako że programuje i mam pierdyliard rzeczy otwartych to zdarzają się momenty kiedy czuć że te 8GB to już ewidetnie za mało - celuję w 16GB, bo zapewne 32 to już overkill, a i cenowo jest drastyczna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój plan ma sens. GTX 960 jest nienajgorszą opcją na przeczekanie. Jego słabym punktem są 2GB VRAM, ale będziesz musiał jakoś z tym żyć.

Nie podejmę się natomiast zaproponowania konkretnych zestawów, bo nie jestem na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Nasty Rudolf napisał:

Twój 2500k połączony z 1660 Super jest moim zdaniem kompletnym kosmosem. Może go jakoś solidnie podkręciłeś?

 

Mam delikatne 4,2GHz. Nie wiem, zależy od tego co, kto gdzie i z kim? Patrząc np. na to:

https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

to i da się dociągnąć do RTX 3070... Patrząc praktycznie: w WoWs mam progres z karty na kartę, w Wiedźmie też raczej najpierw klęka karta...

 

4 godziny temu, Nasty Rudolf napisał:

Twój plan ma sens. GTX 960 jest nienajgorszą opcją na przeczekanie. Jego słabym punktem są 2GB VRAM, ale będziesz musiał jakoś z tym żyć.

Nie podejmę się natomiast zaproponowania konkretnych zestawów, bo nie jestem na bieżąco.

no i w kontekście powyższego tak wygląda tzw. "nienajgorsza opcja na przeczekanie":

https://www.purepc.pl/test-geforce-gtx-1050-ti-alternatywa-dla-geforce-gtx-960?page=0,14

przy wydajności procesora:

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-2500k-i-core-i7-2600k-sandy-bridge-wiecznie-zywe?page=0,19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skombinowałem coś takiego: https://www.x-kom.pl/lista/ppr35cnmy

  • Wygląda na to, że nie warto pchać się w 11 generację, dlatego wybór poszedł na i7-10700K
  • Ten MSI-Z490-A PRO wydaję się teraz najbardziej opłacalną płytą główną na rynku
  • Wiem, że 16GB ramu to minimum, ale dałem w zestawie 32GB bo wydaję mi się, że lepiej byłoby kupić tyle i mieć z głowy w przyszłości do kupowania.
  • be quiet! Dark Rock Pro 4 - wydaje się bardzo dobry, ale nie jestem pewien czy to jest najlepszy wybór tutaj (+ mało to on nie kosztuję), może lekki overkill?
  • takie same odczucia mam wobec obudowy? Wiadomo, że to głównie kwestia gustu, ale preferowałbym coś solidniejszego be quiet! Silent Base 802 taki się wydaję i po przeszukania x-koma nic innego nie wpadło mi do oka, ktoś coś?
  • no i ten zasilacz corsaira co dałem to raczej powinnien pociagnąć bez problemu wszystko powyższe + RTX 3080 (być może w TI) w przyszłości, prawda?

Ktoś ma jakieś porady? Może coś warto wymienić na coś innego?

Edytowane przez Janek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janek_ napisał:

 

Ktoś ma jakieś porady? Może coś warto wymienić na coś innego?

Jeżeli już dajesz 32GB, drogą obudowę i zasilacz to może warto dać też ze 300 na wydajność i wstawić tam 5800x i B550?

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-15.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, rdaneel said:

Jeżeli już dajesz 32GB, drogą obudowę i zasilacz to może warto dać też ze 300 na wydajność i wstawić tam 5800x i B550?

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-15.html


Hmm, zrobiłem drugą wersję listy, tylko że z AMD. https://www.x-kom.pl/lista/4sfhvn4ns

Pytanie tylko czy warto dla tych kilku FPSów dokładać lekko ponad 500zł? Niby nie dużo, ale wydaję mi się, że warto też wspomnieć że korzystam z 3 monitorów (aktualnie głównie z 2) i fakt, że AMD nie posiada wbudowanej integry jest dla mnie dużym minusem wobec niego, wiadomo można wszystko do GPU podłączyć i mieć spokój, ale jak jest opcja żeby dać do CPU (boczne monitory) to czemu by nie? (1x1440p, 2x1080p). Szczególnie gdy posiadanie integry to fakt wydania 500 zł mniej i z kosztem kilku FPSów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Janek_ napisał:

 

Pytanie tylko czy warto dla tych kilku FPSów dokładać lekko ponad 500zł?

Raka dostaję za każdym razem gdy coś takiego czytam. Więc dlaczego nie 10400 + b560?.

Cytat: "I tak nadszedł czas wymienić wszystko." więc zadam pytanie : po co? skoro przy GTX 960 i tak nie zobaczysz tych paru fps?

Poza tym wybrałeś płytę z ALC1200 (chyba zaleta), można ograniczyć się do wersji B560M jak choćby https://www.x-kom.pl/szukaj?q=b550m&f[groups][5]=1&sort_by=price_asc&f[categories][14]=1 no i warto jednak kupić pamięci 3600MHz...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, rdaneel said:

Raka dostaję za każdym razem gdy coś takiego czytam. Więc dlaczego nie 10400 + b560?.

Cytat: "I tak nadszedł czas wymienić wszystko." więc zadam pytanie : po co? skoro przy GTX 960 i tak nie zobaczysz tych paru fps?

Poza tym wybrałeś płytę z ALC1200 (chyba zaleta), można ograniczyć się do wersji B560M jak choćby https://www.x-kom.pl/szukaj?q=b550m&f[groups][5]=1&sort_by=price_asc&f[categories][14]=1 no i warto jednak kupić pamięci 3600MHz...

Oki, masz rację że czasem warto dorzucić trochę ekstra i mieć więcej lepszą wydajność, ale w taki sposób można się praktycznie bawić w nieskończoność, więc w którymś momentcie musi się przestawać opłacać. I prawda, aktualnie przy GTX 960 nie zobaczę więcej fpsów, ale przyszłościowo patrząc już jest lepiej kupić coś mocniejszego niż 10400, więc nie do końca uważam ten argument za zbyt trafny.

Co do płyt, to większość z nich wydaję się strasznie wybrakowana (szczególnie jeśli chodzi o porty USB - już teraz mam praktycznie wszystkie wykorzystane i wątpie że to się zmeni w przyszłości). Co do AMD jeszcze to, to tak jak mówisz - zalecane są pamięci conajmniej 3600MHz co jest kolejnym dodatkowym wydatkiem koło 300 zł by móc na spokojnie złożyć taki elegancki zestaw, no i co zabawne nie odniosłeś się do mojego największego problemu do AMD - nie oferują integry, a w moim wypadku uważam, że jest to przydatne (szczególnie na początku z tylko 960 na pokładzie). Więc wybierając AMD:

  • muszę dorzucić o mniej-więcej 300 zł droższy ram 3600MHz
  • pójść w proponowaną przeze mnie płytę główną i mieć wszystko co potrzebuje (porty) i wtedy różnica pomiędzy tym zestaw a tym z i7 wynosi prawie 1000 zł
  • lub pójść w tańsze mobo, narzekać na liczbę portów i wciąż mieć różnicę cenową wynoszącą mniej-więcej 600-700 zł

 

Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcją, czyli pójściem w Intel Core i9-10850K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy moment na wymianę sprzętu, kup E3-1230v3/1231v3 z HT i siedź na tym co masz.

Jaka płyta główna, jeżeli pozwoli na "force turbo" to różnica powinna być znaczna.

Ostatnio kolega zmieniał z i5-4430 właśnie na 1230v3 (nikt nich nie szuka więc są tańsze od i7) i chwali sobie, do tego dodatkowe 700MHz pomaga.

Edytowane przez ascendant_falafel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Janek_ napisał:

Oki, masz rację że czasem warto dorzucić trochę ekstra i mieć więcej lepszą wydajność, ale w taki sposób można się praktycznie bawić w nieskończoność, więc w którymś momentcie musi się przestawać opłacać. I prawda, aktualnie przy GTX 960 nie zobaczę więcej fpsów, ale przyszłościowo patrząc już jest lepiej kupić coś mocniejszego niż 10400, więc nie do końca uważam ten argument za zbyt trafny.

Co do płyt, to większość z nich wydaję się strasznie wybrakowana (szczególnie jeśli chodzi o porty USB - już teraz mam praktycznie wszystkie wykorzystane i wątpie że to się zmeni w przyszłości). Co do AMD jeszcze to, to tak jak mówisz - zalecane są pamięci conajmniej 3600MHz co jest kolejnym dodatkowym wydatkiem koło 300 zł by móc na spokojnie złożyć taki elegancki zestaw, no i co zabawne nie odniosłeś się do mojego największego problemu do AMD - nie oferują integry, a w moim wypadku uważam, że jest to przydatne (szczególnie na początku z tylko 960 na pokładzie). Więc wybierając AMD:

  • muszę dorzucić o mniej-więcej 300 zł droższy ram 3600MHz
  • pójść w proponowaną przeze mnie płytę główną i mieć wszystko co potrzebuje (porty) i wtedy różnica pomiędzy tym zestaw a tym z i7 wynosi prawie 1000 zł
  • lub pójść w tańsze mobo, narzekać na liczbę portów i wciąż mieć różnicę cenową wynoszącą mniej-więcej 600-700 zł

 

Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcją, czyli pójściem w Intel Core i9-10850K

 

"I prawda, aktualnie przy GTX 960" na samym początku odniosłem się w ogóle do sensu wymiany komputera. Ponoć za rok intel ma wprowadzić coś zamiast tego chłamu p.t. rocket lake...

"Co do AMD jeszcze to, to tak jak mówisz - zalecane są pamięci conajmniej 3600MHz" Pół prawdy to całe kłamstwo... Każda platforma traci wydajność przy słabszej pamięci... Czy to AMD czy Intel. Sens zakupu 3200MHz pamięci do i7 też jest średni...

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,26

 

"no i co zabawne nie odniosłeś się do mojego największego problemu " nie ma to nie ma. Ja tam mam podłączone dwa monitory do karty, a i pewnie trzeci się nada.

Co do portów, nie wiem, trzeba się doliczyć ile trzeba. Pytanie czy jest sensownym kupowanie słabszej platformy z powodu "bo chciałbym dodatkowy monitor" w sytuacji kiedy byle karta ma 3 wyjścia...

"więc w którymś momentcie musi się przestawać opłacać" niewątpliwie. tylko nie wiem czy I7 w podanej konfiguracji jest tym optimum..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Janek_ napisał:

Pytanie tylko czy warto dla tych kilku FPSów dokładać lekko ponad 500zł?

Kiedy wrzucisz do zestawu obudowę + zasilacz za ponad 1250 zł, każdy założy, że relacja cena / jakość nie jest dla Ciebie priorytetem, bo już tutaj utopiłeś dodatkowe 500 zł bez jakiegokolwiek zysku na wydajności.

Nie żebym Cię zniechęcał, ale skoro szukasz oszczędności, to warto mieć i powyższe na uwadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ascendant_falafel said:

Najgorszy moment na wymianę sprzętu, kup E3-1230v3/1231v3 z HT i siedź na tym co masz.

Jaka płyta główna, jeżeli pozwoli na "force turbo" to różnica powinna być znaczna.

Ostatnio kolega zmieniał z i5-4430 właśnie na 1230v3 (nikt nich nie szuka więc są tańsze od i7) i chwali sobie, do tego dodatkowe 700MHz pomaga.

Czemu uważasz, że to jest najgorszy moment na wymianę sprzętu? Jeśli chodzi o GPU, to tak znam sytuację z nimi dlatego też sobie przesiedzę dalej na mojej 960, ale tak poza tym to?

Te "najgorszy moment na wymianę sprzętu" to słyszałem od momentu składania mojego aktualnego blaszaka aż po dzisiejszy dzień? Serio, z takim nastawieniem idzie czekać w nieskończoność.

53 minutes ago, Nasty Rudolf said:

Kiedy wrzucisz do zestawu obudowę + zasilacz za ponad 1250 zł, każdy założy, że relacja cena / jakość nie jest dla Ciebie priorytetem, bo już tutaj utopiłeś dodatkowe 500 zł bez jakiegokolwiek zysku na wydajności.

Nie żebym Cię zniechęcał, ale skoro szukasz oszczędności, to warto mieć i powyższe na uwadze.

Uważam, że różnica tutaj jest taka, że w przypadku zasilacza jak i obudowy są to komponenty który wymienia się najmniej. Już moja, aktualna obudowa jest w miarę git i nie widziałbym powodu żeby ją zmieniać, gdyby nie fakt, że cały ten zestawik nie zmieścił by się do niej. Dlatego wolę wrzucić jakąś droższą i nie przejmować się nie przez następne X lat. Podobnie zresztą z zasilaczem, aktualny działa mi bez problemu, więc gdyby nie fakt że byłby w stanie uciągnąć nowej platformy to bym przy nim został.

@rdaneel - tak jak napisałem przed chwilą kawałek wyżej - podejście "lepiej poczekaj, nie wymieniaj teraz bo się nie opłaca, bo za X wychodzi X" jest według mnie strasznie błędnym kołem, bo zawsze coś wychodzi i zawsze można na coś czekać. Uważam, że teraz wcale nie jest taki zły moment na zabawę w wymianę komputera (nie licząc GPU), będą wlatywać powoli zapewne ramy DDR5 i prawdopodbnie będzie jak przy czwórkach - nie będą na początku niesamowite. Więc pójście teraz w i9-10850K nie wydaję mi się taki strasznym pomysłem.

Czy lepiej byłoby pójść w 3600MHz ram? Wiadomo, ale przy intelu jest wiele głosów że nie jest to aż taka duża różnica w przypadku 3600 vs 3200, jak w przypadku AMD gdzie niby jest to o wiele ważniejsze. I owszem, można podpiąć monitorki do GPU i nie ma z tym wielkiego problemu, ale jakoś nie widzę argumentów które by przemawiały za kupieniem droższego CPU, bez integry, któremu przydałby się lepszy RAM i na którym zyskuje naprawdę kilka dodatkowych fpsów.

Jakieś zdanie na temat tego, podanego przeze mnie i9 masz? Czy dalej twardo brniemy w AMD?

Edytowane przez Janek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Janek_ napisał:

 

@rdaneel - tak jak napisałem przed chwilą kawałek wyżej - podejście "lepiej poczekaj, nie wymieniaj teraz bo się nie opłaca, bo za X wychodzi X" jest według mnie strasznie błędnym kołem, bo zawsze coś wychodzi i zawsze można na coś czekać. Uważam, że teraz wcale nie jest taki zły moment na zabawę w wymianę komputera (nie licząc GPU), będą wlatywać powoli zapewne ramy DDR5 i prawdopodbnie będzie jak przy czwórkach - nie będą na początku niesamowite. Więc pójście teraz w i9-10850K nie wydaję mi się taki strasznym pomysłem.

Czy lepiej byłoby pójść w 3600MHz ram? Wiadomo, ale przy intelu jest wiele głosów że nie jest to aż taka duża różnica w przypadku 3600 vs 3200, jak w przypadku AMD gdzie niby jest to o wiele ważniejsze. I owszem, można podpiąć monitorki do GPU i nie ma z tym wielkiego problemu, ale jakoś nie widzę argumentów które by przemawiały za kupieniem droższego CPU, bez integry, któremu przydałby się lepszy RAM i na którym zyskuje naprawdę kilka dodatkowych fpsów.

Jakieś zdanie na temat tego, podanego przeze mnie i9 masz? Czy dalej twardo brniemy w AMD?

"bo zawsze coś wychodzi i zawsze można na coś czekać." od czasu "WOW AMD wydało nowe proce" czekam na coś co warto kupić i będzie to zasadne. I chyba dalej poczekam...

 

"pójście teraz w i9-10850K" sytuacja trochę jak z 10700 i 5600x: dostaniesz teraz słabszą jednostkę z obietnicą poprawy (dwa extra rdzenie)

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_procesora_intel_core_i9_11900k_topowy_rocket_lake_w_akcji-15461-15.html

...tyle że w przypadku i9-10850k dostaniesz monstrum żrące 0,25kW mocy...

https://www.anandtech.com/show/16341/intel-core-i9-10850k-review-the-real-intel-flagship/2

https://www.anandtech.com/show/16214/amd-zen-3-ryzen-deep-dive-review-5950x-5900x-5800x-and-5700x-tested/8

 

 

"Czy lepiej byłoby pójść w 3600MHz ram? Wiadomo, ale przy intelu jest wiele głosów że nie jest to aż taka duża różnica w przypadku 3600 vs 3200," ale porównaj o co się biją przy OC i jakie są wzrosty przy szybszej pamięci. IMO analogiczna sytuacja była przy i5-2500k testy dowodziły że 1600MHz vs 2133 nie ma znaczenia, jednakże z czasem się to zmieniło. Odpowiedź na to pytanie też jest: szybsze pamieci nie tyle przyspieszają obliczenia co redukują "głodzenie" procesora na dane i im więcej rdzeni będzie w większym stopniu używane tym większe będzie zapotrzebowanie na przepustowość.

 

 

"ale jakoś nie widzę argumentów które by przemawiały za kupieniem droższego CPU, bez integry"  jeżeli przedkładasz  integrę nad szybkość procesora no to ok. 

Podsumowując: obudowa musi być porządna, hi-end chłodzenie tak, przekokszona płyta z trzycyfrową liczbą USB jest wymagana, integra wymagana a wydajność w sumie nie ma znaczenia (no i patrząc przez pryzmat GTX 960 faktycznie tak jest).

 

"Czemu uważasz, że to jest najgorszy moment na wymianę sprzętu" tak naprawdę zdanie to jest przejawem goryczy przy cenie kart graficznych. Bo od oferty procesorów, pamięci i SSD to (patrz dyskusja) aż głowa boli od możliwości wyboru. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gtx 960 i tak odpalisz praktycznie każdą grę jaka jest obecnie na rynku,nie mówię o najwyższych ustawieniach.Słabym punktem twojego zestawu jest procesor i mała ilość pamięci ram. 8gb może być ograniczeniem dla twojej obecnej karty graficznej.
Nie napisałeś jaką masz płytę główną,a to też ma znaczenie.

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...