Skocz do zawartości
timewarp

Nowy komputer nie POSTuje po włączeniu XMP. Z490-A PRO, 2 x 2 x Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim!

 

Wbrew zaleceniom kupiłem komputer z tematu https://forum.purepc.pl/topic/388360-modernizacja-90-komputera-zastosowania-ogólneprogramowaniegry , czyli dokładnie zestaw https://www.morele.net/inventory/info/78c620cd/ . Po małych bojach udało mi się nawet wszystkie dyski podłączyć.

Płyta główna: Z490-A Pro

RAM: 2 x 2 x Viper Steel, DDR4, 16 GB, 3733MHz, CL17 (PVS416G373C7K) - łącznie 4 kostki, 32GB

Teraz mam następujący problem: po włączeniu XMP komputer przestaje POSTować. Z tego co się domyśliłem, to domyślne ustawienia dla XMP to 3733MHz, 17-21-21-41, 1.35V. Wstawiając takie ręcznie również nie ma sukcesu, na płycie głównej lampka zaświeca się maksymalnie do fazy DRAM. I się wyłącza, próbuje jeszcze raz... i to samo. Muszę resetować pamięć BIOSu.

Gdzieś próbując zdiagnozować swój problem wpadłem na genialny pomysł sprawdzenia czy kostki są wspierane na stronie producenta ( https://www.msi.com/Motherboard/support/Z490-A-PRO#support-mem-33 ). Okazuje się, że niestety oficjalnie nie są (albo je przeoczyłem).

 

Co teraz? Bawić sięz RAMem, kupować inny? Lepsze pomysły?

 

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Edytowane przez timewarp
podlinkowanie linków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to może potestuj najpierw z jedna para zaczynając 2X8GB gniazda A2,B2, i od natywnej wspieranej przez procesor czyli 2933MHz, i tak jak pozwala podziałka w biosie po stopniu do góry , ustaw profil XMP i napięcie ręcznie 1.35v-1.4v  

nie wim kto cię namówił do zakupu 2x8 i x2 zamiast 2x16 ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quote

nie wim kto cię namówił do zakupu 2x8 i x2 zamiast 2x16

Ja i moja nieznajomość, ale że mnie nikt od tego nie wyciągnął 😞

W poprzednim komputerze miałem 2 x 2 x 4, gorzej, druga para dokupiona znacznie później... i działała.

Spróbuję jutro, dzisiaj już nie mam na to siły. Dzięki za poradę!

 

Aktualizacja 1:

wyciągnąłem RAM z A1, B1, odpaliłem XMP na domyślnych (3733mhz) i od razu system się zbootował...

 

Aktualizacja 2:

obie pary RAMu są w stanie działać niezależnie z XMP, ale wszystkie cztery nie chcą działać w tym samym czasie z XMP

 

Aktualizacja 3:

wszystkie kości działają na 2933 1.35V, ale na 3200 1.4V już nie.

Edytowane przez timewarp
aktualizacja 2, więcej zabawy z ramem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...