Skocz do zawartości
introder00

RAID1 z dwóch dysków M.2 na socket X-570

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam płytę MSI X570-A PRO oraz dwa dyski  Corsair MP600 PCIe Gen4 x4 M.2 SSD. Procesor to Ryzen 7 3700X

Próbuje utworzyć RAID1 tak aby na drugim dysku stworzyć lustrzane odbicie pierwszego. 

W BIOSie zmieniam SATA MODE na RAID MODE oraz BIOS MODE na UEFI.

Po restarcie wchodzę w RAID Expert 2 a tam tworzę tablice dla RAID1 . 

Do utworzonej tablicy mam przypisane dwa dyski, w opcji "View assocatied psychical disk" widnieją one jako

Psychical disk 0:1:0

Psychical disk 1:1:0 

Jednak mają one status disabled. Mogę wejść w któryś z nich i ustawić enable, wówczas drugi zostanie pozbawiony tej możliwości.

Po zapisaniu i wlozeniu do napędu oryginalnej płyty od windows 10 Pro mimo ustawienia botowania z płyty pojawia się tylko logo płyty głównej i nic dalej się nie dzieje. (Bez raida płyta cd botuje i wgrywa sie instalacja windowsa). Bootujac windowsa z pendriva na ustawionym raidzie startuje instalacja windowsa jednak tam na etapie tworzenia partycji widoczne są 2 dyski

zamiast jest. Oczywiście na tym etapie wgrywałem sterowniki ze strony MSI do tej płyty i nawet jeśli chce zainstalować win na którymś z dysków to nie mogę

Być może cos źle robię ale brakuje już mi pomysłów jak to odpalić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dysków SSD w odróżnieniu od dysków HDD nie jest zalecane tworzenie RAIDa 1 z takich samych dysków.
RAIDa 1 w przypadku dysków SSD powinno się tworzyć z 2 różnych dysków o różnej żywotności komórek TBW, oraz najlepiej aby pamięci zastosowane w dyskach były różnych firm. Na przykład wybieramy dysk samsunga oraz intela i je spinamy w RAIDa 1. Jeżeli zastosujemy te same dyski to szansa na to że oba padną w tym samym czasie lub w krótkim odstępie czasu jest bardzo duża (np. w przeciągu 1 dnia pada drugi dysk). W końcu oba dyski wykonują dokładnie te sam czynności cały czas i zużywają się praktycznie w tym samym stopniu, a to że najczęstszą przyczyną uszkodzeń dysków SSD jest zużycie komórek pamięci - to zastosowanie takich samych dysków SSD do RAIDa 1 nie zabezpiecza nas praktycznie przed niczym.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, KoVol napisał:

W przypadku dysków SSD w odróżnieniu od dysków HDD nie jest zalecane tworzenie RAIDa 1 z takich samych dysków.
RAIDa 1 w przypadku dysków SSD powinno się tworzyć z 2 różnych dysków o różnej żywotności komórek TBW, oraz najlepiej aby pamięci zastosowane w dyskach były różnych firm. Na przykład wybieramy dysk samsunga oraz intela i je spinamy w RAIDa 1. Jeżeli zastosujemy te same dyski to szansa na to że oba padną w tym samym czasie lub w krótkim odstępie czasu jest bardzo duża (np. w przeciągu 1 dnia pada drugi dysk). W końcu oba dyski wykonują dokładnie te sam czynności cały czas i zużywają się praktycznie w tym samym stopniu, a to że najczęstszą przyczyną uszkodzeń dysków SSD jest zużycie komórek pamięci - to zastosowanie takich samych dysków SSD do RAIDa 1 nie zabezpiecza nas praktycznie przed niczym.
 

Uwaga słuszna dlatego jeden z tych dysków pracował przez kilka tygodni. Co do linka, który podał setnik to właśnie według tego filmiku próbowałem wykonać RAID'a ale własnie na etapie instalacji gdzie wybieram dysk na którym chce zainstalować system wczytuje sterowniki ze strony msi do tej płyty pcb ale ciągle sa widoczne dwa osobne dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...